Toimitusjohtajan katsaus 3
Hallituksen toimintakertomus 4
Taloudellinen katsaus 9
Vastuullisuusjohtajan katsaus 16
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista 2023 17
Vastuullisuus Goforella 18
Tunnusluvut (IFRS) 54
Tunnuslukujen laskentakaavat 55
Tilinpäätös 56
Suurimmat osakkeenomistajat 107
Sisällys
Toimitusjohtajan katsaus
3
Toimitusjohtajan katsaus
Vuosi 2023 oli Goforelle jatkoa kasvun ja kannattavuuden polulla. Kas-voimme vuoden aikana huikeat 26 % eli pitkän aikavälin tavoitteidem-me mukaisesti. Orgaanisesti kasvumme oli 22 % erityisesti alkuvuoden rekrytointien ansiosta. Olemme tyytyväisiä myös kannattavuuteemme, joka päätyi 14,1 % oikaistuun EBITA-liiketulokseen.
Mennyt vuosi oli IT-alan kannalta yhden aikakauden päätös. Korona-pandemian aloittama investointiaalto digitalisaatioon laantui heikompaan taloudelliseen sykliin ja sen seurauksena säästötoimenpiteisiin. Goforen liiketoiminnassa tämä näkyi eniten toisella vuosineljänneksellä, kun asia-kaskysynnän kasvu taittui. Johtuen rohkeana jatkuneesta rekrytoinnista meille kertyi erityisen suuri määrä vapaata kapasiteettia ja toisen vuosi-neljänneksen kannattavuus jäi heikolle tasolle.
Vuonna 2023 asiakaskysyntään vaikutti yleinen taloustilanne. Geopo-liittinen epävarmuus ja korkoympäristön muutos vaikuttivat Goforen yksi-tyissektorin asiakkaisiin, joiden takia näimme varovaisuutta myös digi- ja IT-investoinneissa. Julkisen sektorin asiakkaisiimme vaikutti Suomen uuden hallituksen aloitus. Merkitystä oli myös kilpailutilanteella, joka jatkui hintojen osalta kireänä koko vuoden, erityisesti julkisen sektorin kilpailu-tuksissa.
Goforen organisaatio osoitti kuitenkin poikkeuksellista resilienssiä ja onnistuimme korjaamaan tilanteen nopeasti. Toisen vuosipuoliskon kan-nattavuus olikin hyvä. Ns. penkki, eli vapaana oleva konsulttikapasiteetti, oli edelleen normaalia korkeammalla, mutta henkilöstömme vahva fokus
asiakastyöhön ja kustannuskontrollimme tukivat kannattavuutta.
Yritysostojen synnyttämä kasvu oli vuoden aikana maltillista. eMundon osto (11/2022) vahvisti vuoden 2023 aikana asemaamme saksankielisessä Euroopassa eli DACH-alueella. Creanex (7/2023) puolestaan vahvisti ase-maamme teollisuuden asiakkaissa.
Suomen ulkopuolinen liikevaihto kasvoi myös erinomaisesti, 85 %. Kulunut vuosi oli DACH-alueella ensimmäinen kokonainen vuosi yhdessä eMundon kanssa. Rakennamme edelleen yhteistyötä, syvennämme inte-graatiota ja panostamme uusasiakashankintaan.
Kaikkien goforelaisten erinomaisen panoksen lisäksi hyvän vuoden taustalta löytyvät jälleen kerran onnistuneet strategiset valinnat ja niiden toteutus. Syvensimme 2023 edelleen tarjoomaamme valitsemillemme asia-kasryhmille: Digital Society ja Intelligent Industry.
Jälkimmäiseen liittyi kesällä Creanex, jonka palveluiden ja tuotteiden avulla täydennämme erityisesti liikkuvia, raskaita koneita valmistaville asi-akkaillemme suunnattua tarjoomaamme. Uskomme, että Goforen kokonais-valtainen tarjooma on jo nykyisellään uniikki ja jatkamme sen kehittämistä vastaamaan jatkuvasti kehittyviä asiakkaidemme vaatimuksia.
Asiakasarvoa tuottava, kilpailijoista erottuva strategiamme kantaa Goforea myös tulevaisuudessa. Kulunut vuosi on koko toimialalla nosta-nut kannattavuuden ja tehokkuuden entistä enemmän esiin. Moni yhtiö on tehnyt radikaalejakin muutoksia tehokkuutensa parantamiseksi.
Goforessa filosofiamme on ollut pyrkiä jatkuvasti ylläpitämään kyky-
ämme tehdä kannattavaa liiketoimintaa, minkä aineksia ovat suotuisasti kehittyvä myyntikate, kevyt organisaatio ja skaalautuva kustannusrakenne. Uskon, että kuluneen vuoden kokemukset opettavat meitä tässä entistä paremmiksi.
Vuosi 2024 on käynnistynyt asiakaskysynnän suhteen vielä haasta-vissa merkeissä. Digitaalisen teknologian kehitys ei kuitenkaan talousti-lanteen takia hidastu. Digitalisoitumisen mahdollisuudet kasvavat samaa tahtia teknologian kehityksen kanssa ja asiakkaamme haluavat tarttua niihin.
Juuri tämän takia pidämme tärkeänä huolehtia tehokkuuden ja strate-giamme lisäksi myös pitkäjänteisesti henkilöstömme hyvinvoinnista ja hou-kuttelevuudestamme työnantajana. Näillä keinoin vahvistamme kykyämme tarttua kasvumahdollisuuksiin, jollaisia näemme väistämättä markkinassa syntyvän. Ja samalla huolehdimme parhaalla mahdollisella tavalla Goforen kyvystä kasvaa jatkossakin niin orgaanisesti kuin yritysostojen kautta. Mikael Nylund
hallituksen toimintakertomus
4
Hallituksen toimintakertomus
Gofore lyhyesti
Gofore on digitaalisen muutoksen asiantunti-jayritys. Yhtiö tarjoaa palveluitaan yksityisen ja julkisen sektorin toimijoille päämarkkinoil-laan Suomessa ja DACH-alueella eli saksankie-lisessä Euroopassa. Goforella on laaja palve-lutarjonta, joka kattaa digitaalisen muutoksen neuvonantopalvelut, ohjelmistokehityksen ja laadunvarmistuksen. Yhtiön liiketoiminta-alueet toimivat yhdessä ja erikseen Digital Society- ja Intelligent Industry -toimialoilla eli yhteis-kunnallisen ja teollisen digitalisaation parissa. Gofore kehittää osaamistaan ja palvelujaan aktiivisesti ja ennakoivasti niin, että asiakkai-den tarpeisiin ja odotuksiin voidaan vastata parhaalla mahdollisella tavalla digitaalisen mur-roksen jokaisessa vaiheessa. 20-vuotisjuhliaan
vuonna 2022 viettäneen Goforen arvopohja on ollut sama koko sen toiminnan ajan: olla paras mahdollinen työpaikka kaikille ja menestyä asi-akkaidensa kautta. Goforen visio on olla mer-kittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys.
Strategia
Yhtiö jatkoi katsausvuonna vuosille 2021–2023 luomansa strategian toteuttamista. Goforen yh-dessä henkilöstönsä kanssa vuonna 2022 te-kemä strategiapäivitys vahvisti yhtiön kas-vustrategiaa terävöittäen sen valintoja Goforen vahvuuksien mukaisesti. Gofore pyrkii vankis-tamaan asemaansa ketteränä ja kulttuurillisesti vahvana, kehittyvänä huippuasiantuntijaorgani-saationa, joka auttaa asiakkaitaan digitaalises-sa muutoksessa.
Gofore vahvisti katsausvuonna toimialapai-notusta suurten asiakkuuksien strategiassaan, ja painotti asiakastyössä entistä enemmän vas-tuullisuutta ja muuttuvan työelämän aktiivis-ta kehittämistä. Gofore panosti katsausvuona vahvasti myös strategian ja sen määrittelemien toimialojen mukaisen integroidun tarjooman
kehittämiseen. Gofore hakee edelleen kasvua ja vaikuttavuutta toimintansa kaikilla osa-alueilla niin kotimaassa kuin kansainvälisesti. Strategi-an kasvusuuntana on orgaaninen kasvu Digital Society- ja Intelligent Industry -toimialoilla sekä kasvun tukeminen yritysjärjestelyillä.
hallituksen toimintakertomus
5
Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
Gofore jatkoi vuonna 2023 edellisvuoden lopussa tehdyn stra-tegiapäivityksen mukaisen strategiansa toteuttamista. Gofo-ren liiketoiminnan orgaaninen kasvu on jatkunut pitkään IT-pal-velumarkkinoiden yleistä kasvuvauhtia ja yhtiön omia tavoitteita nopeampana, joten myös yhtiön taloudelliset tavoitteet päivitet-tiin joulukuussa 2022.
25 %
40 %
15 %
15 %
Gofore tavoittelee yli 25 prosentin vuotuista liikevaihdon kasvua.
Goforen osinkopolitiikka on edelleen jakaa osinkoina vähintään 40 prosenttia nettotuloksesta.
Goforen kannattavuus-tavoite on 15 prosentin oikaistu EBITA.
Orgaanisen kasvun tavoite on yli 15 prosenttia vuotuista kasvua.
hallituksen toimintakertomus
6
Markkinanäkymät
Digitaalisen murroksen keskipitkän ja pitkän ai-kavälin näkymät ovat vahvat. Alkuvuonna 2024 markkinassa näkyy edelleen epävarmuus, jonka arvioimme kääntyvän asiakaskysynnän kasvuksi toisella vuosipuoliskolla.
Markkinoilla edelleen varovaisuutta
Yleinen heikko taloustilanne hillitsi asiakkaiden investointeja merkittävästi vuoden 2023 aika-na. Vuoden 2024 budjetteihin talouden epävar-muus on heijastunut siten, että suunnittelu-horisontti on aiempaa lyhyempi. Tulkitsemme tilannetta siten, että erityisesti yksityisen sekto-rin toimijat haluavat säilyttää ketteryyden pää-töksenteossa. Investointeihin ollaan jälleen val-miita talouden piristyessä. Vuoden 2024 viime vuotta korkeammat talouskasvuennusteet enna-koivat myös investointien piristymistä.
Korkoympäristö ja geopoliittiset epävar-muudet ovat suurimmat investointeja hidasta-vat tekijät. Arvioimme, että selkeä korkokäänne kiihdyttäisi investointeja varsin nopeasti.
Teknologian kehitys jatkuu talouden tilasta huolimatta. Erityisesti tekoälyn kehitys, mutta
myös muu digitaalisen teknologian kehitys, vaatii asiakasorganisaatioilta jatkuvaa panostus-ta. Tästä johtuen arvioimme, että heikompikin talouden kehitys tarkoittaisi kuitenkin IT-palvelu-jen kysynnän positiivista kehitystä.
Julkisella sektorilla kasvua ja hintakilpailua
Kesällä 2023 aloitti Suomessa uusi hallitus. Hal-lituksen politiikan yhtenä kärkenä olevat julkisen talouden sopeuttamiset venyttivät monen julki-sen organisaation budjetointia vuoden lopussa, vaikuttaen myös joihinkin IT-hankintoihin.
Vuoden 2024 osalta IT- ja kehittämisbudje-teissa on nähtävissä joitakin, lähinnä yksittäisiä, kiristyksiä.
Vuonna 2023 kiihtynyt hintakilpailu jatkuu vuoden 2024 puolelle. Arviomme mukaan kyse on kuitenkin edelleen poikkeusilmiöstä, joka heijastelee toimialan ylikapasiteettia. Muiden asiakasryhmien kysynnän tervehtyessä julkisen sektorin tarjonta ja kysyntä tasapainottuu.
Arvioimme julkisen sektorin digi-investointi-en jatkuvan uuden hallituksen kaudella, perus-tuen hallitusohjelman kirjauksiin. Arvioimme näin ollen julkisen sektorin markkinan jatkavan maltillista kasvua vuonna 2024.
Yksityisellä sektorilla odotetaan koronlaskua
Talouden epävarmuuden myötä tullut investoin-tien varovaisuus alkaa synnyttää patoutunutta tarvetta yksityisellä sektorilla. Mielestämme sel-keä korkokäänne kiihdyttäisi investointeja no-peasti.
hallituksen toimintakertomus
7
DACH-alueen liiketoiminta
Goforen DACH-alueen liiketoiminta on vielä var-haisessa vaiheessa. Integraatio erillisistä osis-ta yhdeksi kokonaisuudeksi on vielä kesken. Lii-ketoiminnan vakiinnuttamiseen ja integraatioon liittyy riskejä, jotka toteutuessaan haittaavat
mahdollisen piristymisen nopeasti näkyvän jälleen kovenevana kilpailuna osaajista. Näke-myksemme mukaan tässä kilpailussa vahvoil-la ovat yritykset, joilla on ollut kykyä huolehtia työntekijöistään myös vaikeammassa markki-nassa.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Makroekonominen tilanne
Taloudellinen epävarmuus on jatkunut vuo-den 2024 puolelle ja vaikuttaa vuoden alus-sa edelleen koko IT-toimialaan. Näkymämme koko vuodelle perustuvat taloudellisiin ennus-teisiin, joiden mukaan Suomen ja Saksan talou-det kasvaisivat vuoden aikana edellisvuotta no-peammin. Mahdollinen taloudellisen tilanteen heikentyminen vaikuttaisi negatiivisesti Goforen asiakkaiden kykyyn investoida digikehitykseen erityisesti yksityisellä sektorilla.
Julkisen sektorin asiakasmarkkina
Julkinen sektori kestää makrotalouden muutok-sia paremmin kuin yksityinen sektori. Kuiten-kin julkisen talouden heikentyminen ja Suomen
uuden hallituksen sopeuttava finanssipolitiikka voi vaikuttaa IT-investointeihin. Uuden hallitusoh-jelman sisältö ja uudet investointikohteet vähen-tävät kuitenkin tätä epävarmuutta.
Merkittävä osuus julkisen sektorin toimeksi-annoista tehdään suurempien puitesopimusten puitteissa. Puitesopimukset ovat määrämittaisia tai muulla tavoin ajallisesti rajoitettuja, jolloin ne kilpailutetaan uudestaan sellaisenaan tai muussa muodossa.
Yksityisen sektorin asiakasmarkkina
Yritykset ovat julkissektoria haavoittuvaisem-pia poliittisen tilanteen tai maakohtaisten mak-rotalousriskien suhteen. Suomalaisten vientiyri-tysten tulokset olivat vuonna 2023 tyydyttävällä tasolla. Tilauskantojen kehitys on toimiala- ja yri-tyskohtaista ja positiivista kehitystä on nähtävis-sä johtavissa yrityksissä. Jos näkymät muuttuvat heikommiksi, kasvaa riski yritysten investointien pienenemiselle.
Keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä digitali-saatio on kuitenkin yritysten kehitysagendal-la korkealla oleva, kilpailuetuna nähtävä asia, ja Goforen tarjooma tuottaa asiakkaille korkeaa lisäarvoa.
liiketoiminnan tavoitteenmukaista kehitystä. Täl-laisia riskejä liittyy mm. asiakashankintaan, hen-kilöstöön ja avainhenkilöihin.
Osaajamarkkina
Osaavan henkilöstön kysyntä on markkinati-lanteesta johtuen laskenut IT-alalla. Useat alan yritykset ovat vähentäneet työntekijöitä tai hidastaneet henkilöstön kasvuaan. Tämän seu-rauksena kilpailu osaajista on aikaisempaa vä-häisempää. Pidämme erittäin todennäköisenä,
Kehitämme jatkuvasti Goforen valmiiksi vahvaa työnantajabrändiä, joustavaa työntekoa ja henkilöstömme hyvinvointia.
Goforelle tärkeällä teollisuussektorilla on nähtävissä vaihtelua asiakkaiden tilanteissa. Osalla asiakkaista liiketoiminta kasvaa, osalla talouden hidastuminen ja geopoliittiset muutok-set vaikuttavat suoremmin. Tämä näkyy asiak-kaiden kyvyssä ja halussa investoida.
DACH-alueella paljon aktiviteettia
DACH-alueen yleinen taloustilanne on vastaava kuin Suomessa. Heikommasta talouden syklis-tä huolimatta näemme paljon aktiviteettiä mark-kinoilla. Arvioimme tämän näkyvän positiivisena kehityksenä kuluvan vuoden aikana.
Osaajamarkkina selkeästi helpottunut - toistaiseksi
IT-toimialan heikompi suoritus vuonna 2023 hei-jastui selkeästi osaajamarkkinaan. Heikentynyt osaajien kysyntä ja ilmapiirin muuttuminen va-rovaisemmaksi ovat kumpikin vaikuttaneet toi-mialan vaihtuvuuteen kokonaisuutena. Samal-la myös palkkojen suurimmat nousupaineet ovat tältä erää ohi.
Arvioimme vuonna 2024 osaajien saatavuu-den säilyvän varsin hyvänä. Uskomme toimialan
hallituksen toimintakertomus
8
että tämä on väliaikainen tilanne ja kilpailu osaajista palaa. Varautuaksemme tähän, vält-tääksemme ylisuurta vaihtuvuutta ja varmis-taaksemme riittävän rekrytoinnin kehitämme jatkuvasti Goforen valmiiksi vahvaa työnanta-jabrändiä, joustavaa työntekoa ja henkilöstöm-me hyvinvointia.
Yrityskaupat
Gofore aikoo jatkaa kurinalaista yritysostotoi-mintaa hankkimalla kohteita, jotka sopivat sen strategiaan. Yritysjärjestelymarkkinassa on ollut viime aikoina vähemmän aktiviteettia ja arvos-tustasot eivät ole kohdanneet. Korkeat korot ovat vähentäneet jonkin verran kilpailua koh-teista. Arvioimme tilanteen säilyvän samanlai-sena vuonna 2024. Tehtyjen yrityskauppojen integrointiin liittyy riskejä, joita on minimoitu valmiiden integrointimallien avulla.
Keskeiset tapahtumat tilikaudella
Vuosi 2023 oli Goforelle toiminnallisesti ja ta-loudellisesti hyvä, vaikka markkinatilanne oli ke-väästä asti haasteellinen koko loppuvuoden.
Digitalisaation palvelujen kysyntä kehittyi vuo-den aikana hyvin sekä julkisen että yksityisen sektorin asiakkuuksissa. Vuoden aikana tiedo-tettiin merkittävistä uusista tai jatkuvista sopi-muksista esimerkiksi Traficomin, Verohallinnon, Ulkoministeriön, Poliisihallinnon sekä hyvinvoin-tialueiden kanssa. Goforen yhteistyö myös jat-kui ja laajeni vuoden aikana monen yksityisen sektorin toimijan kanssa, ja suurten, strategis-ten asiakkaiden lukumäärä ja niiden tuoma lii-kevaihto kasvoivat. Julkisen sektorin osuus Go-foren liikevaihdosta oli vuoden lopussa 57 prosenttia ja yksityisen sektorin 43 prosenttia.
Gofore kasvoi vuoden aikana strategiansa mukaisesti sekä orgaanisesti että yritysostoin. Heinäkuussa 2023 toteutettu liikkuvien työko-neiden simulaattoreita kehittävän ja valmistavan Creanex Oy:n yrityskauppa vahvisti Goforen Intelligent Industry -toimialaa. Yritysosto täyden-si palvelukokonaisuutta, jossa Goforen liiketoi-mintajärjestelmäosaaminen ja liikkuvien työko-neiden ohjausohjelmisto-osaaminen yhdistyivät Creanexin simulaatio-ohjelmistojen ja -laitteiden kanssa. Vastaavaa kokonaisuutta ei Goforen arvion mukaan ole ollut markkinoilla aiemmin.
hallituksen toimintakertomus
9
Taloudellinenkatsaus
Liikevaihdon kehitys
Tammi–joulukuu 2023
Vuoden 2023 tammi–joulukuun liikevaihto kas-voi vuodesta 2022 26,2 prosenttia ja oli 189,2 (149,9) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi sekä eMundo- ja Creanex-yrityskauppojen että 22 prosentin orgaanisen kasvun myötä. Myyty-jen palvelujen keskimääräinen tuntihinta kasvoi +3,5 % vertailukaudesta.
Julkisen sektorin asiakkuuksien liikevaihto kasvoi 108,7 (90,1) miljoonaan euroon ja yksi-tyisen sektorin asiakkuuksien liikevaihto kasvoi 80,5 (59,8) miljoonaan euroon. Julkisen sekto-rin osuus konsernin liikevaihdosta oli 57 (60) prosenttia ja yksityisen sektorin 43 (40) pro-senttia.
Maantieteellisesti yhdisteltynä liikevaihto ulkomailta kasvoi nopeammin kuin Suomessa. Suomesta tuleva liikevaihto oli 159,7 (133,9) mil-joonaa euroa ja sen osuus konsernin liikevaih-dosta oli 84 (89) prosenttia. Muiden maiden osuus konsernin liikevaihdosta oli 16 (11) pro-senttia ollen 29,5 (15,9) miljoonaa euroa.
Alihankinnan osuus konsernin liikevaihdosta oli 18 (20) prosenttia ollen 33,4 (29,6) miljoonaa euroa.
Kannattavuus
Tammi–joulukuu 2023
Vuoden 2023 tammi-joulukuun oikaistu EBITA oli 26,7 (22,0) miljoonaa euroa, joka oli 14,1 (14,7) prosenttia liikevaihdosta. Tilikauden oi-kaistuun EBITA:an vaikuttivat tehdyn yritysoston
transaktiokulujen oikaisu, yhteensä 0,3 miljoo-naa euroa sekä ehdollisten vastikkeiden tulos-vaikutus -0,6 miljoonaa euroa.
EBITA tammi–joulukuussa 2023 oli 27,1 (20,4) miljoonaa euroa eli 14,3 (13,6) prosenttia lii-kevaihdosta.
Liiketulos (EBIT) tammi–joulukuussa 2023 oli 23,0 (16,6) miljoonaa euroa eli 12,2 (11,1) pro-senttia liikevaihdosta.
Tilikauden tulos oli 18,3 (12,2) miljoonaa euroa.
Henkilöstökulujen osuus liikevaihdosta nousi edellisestä vuodesta ollen 59,5 (56,8) pro-senttia. Henkilöstökulut tammi–joulukuussa 2023 olivat 112,7 (85,2) miljoonaa euroa.
Liiketoiminnan muut kulut olivat yhteensä 18,9 (17,4) miljoonaa euroa eli 10,0 (11,6) pro-senttia liikevaihdosta. Suurimmat kuluerät olivat vapaaehtoiset henkilöstökulut, ICT-kulut sekä ulkopuoliset palvelut.
Poistot ilman yrityshankintoihin liittyviä aineettomien hyödykkeiden poistoja olivat 3,3 (2,3) miljoonaa euroa ollen 1,8 (1,5) prosenttia liikevaihdosta.
Poistot ja arvonalentumiset olivat 7,4 (6,1) mil-joonaa euroa eli 3,9 (4,1) prosenttia liikevaih-dosta.
Rahoituskulut olivat -0,7 (-0,8) miljoonaa euroa ja rahoitustuotot olivat 0,6 (0,1) miljoo-naa euroa.
10
hallituksen toimintakertomus
Tase, rahavirta ja rahoitus
Konsernin maksuvalmius oli erinomainen ja tase sekä rahoitusasema vahvoja. Omavaraisuusas-te oli 56,0 (54,0) prosenttia ja nettovelkaantu-misaste -13,1 (-29,5) prosenttia.
Gofore-konsernin taseen loppusumma tili-kauden lopussa oli 167,1 (148,4) miljoonaa euroa, josta omaa pääomaa oli 93,5 (79,8) mil-joonaa euroa. Korollinen nettovelka tilikauden päättyessä oli -12,3 (-23,6) miljoonaa euroa.
Liiketoiminnan rahavirta tammi–joulukuussa 2023 laski 19,2 (21,7) miljoonaan euroon. Inves-tointien rahavirta tilikaudella oli -10,9 (-18,1) mil-joonaa euroa. Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin olivat tilikaudella -9,1 (-17,5) miljoonaa euroa. Investointi muodostuu Devecton ja eMundon lisäkauppahinnoista, Ccea:n vähemmistön lunastuksesta sekä Creanexin hankinnasta.
Rahoituksen rahavirta tilikaudella oli -14,0 (1,4) miljoonaa euroa sisältäen vuokrasopimus-velkojen takaisinmaksut -2,7 miljoonaa euroa, lainojen lyhennykset -4,6 miljoonaa euroa, raha-virrat rahoitusinstrumenteista 1,0 miljoonaa euroa sekä maksetut osingot -5,5 miljoonaa euroa. Tilikauden lopussa kassavarat olivat 38,4 (44,1) miljoonaa euroa.
Gofore Oyj:llä oli tilikauden päättyessä vakuudetonta rahalaitoslainaa 13,4 (18,1) miljoo-naa euroa. Gofore ei nostanut lainaa tilikauden aikana. Yhtiöllä on käytössään korkokatto- ja koronvaihtosopimukset vaihtuvakorkoisten lai-nojen suojaamiseksi. Lainoihin on liitetty tavan-omaiset omavaraisuusasteeseen ja korollisiin nettovelkoihin sidotut kovenantit. Kovenanttieh-dot täyttyivät 31.12.2023.
Goforella on lisäksi saatavilla 5 miljoonan euron sitova, vakuudeton luottolimiitti konsernin lyhytaikaisiin, yleisiin rahoitustarpeisiin kuten yrityskauppoihin. Limiittiä ei käytetty tilikauden aikana.
Tilikauden lopussa käyttöoikeusomaisuuse-rät olivat 13,5 (3,6) miljoonaa euroa ja vuokra-sopimusvelat 13,5 (3,6) miljoonaa euroa. Kasvu tuli pitkälti uuden pääkonttorin 10 vuoden vuok-rasopimuksen johdosta.
Tutkimus ja kehitys
Goforen kehittämistoiminta keskittyi vuonna 2023 yhtiön digitaaliseen alustaan ja toiminnan-ohjausjärjestelmään.
Investoinnit
Tilikaudella yhtiön suurimmat investointierät oli-vat ostetut tytäryhtiöosakkeet sekä investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin. Inves-toinnit olivat päättyneellä tilikaudella 10,9 (18,1) miljoonaa euroa eli 5,8 (12,1) prosenttia liike-vaihdosta.
Yrityskaupat
Gofore tiedotti 3.7.2023 ostaneensa liikkuvi-en työkoneiden simulaattoreita kehittävän ja valmistavan Creanex Oy:n koko osakekannan. Creanexin yritysarvo oli 5,0 miljoonaa euroa ja kokonaiskauppahinta 6,4 miljoonaa euroa, ei lisäkauppahintaa. Kauppahinnasta suoritettiin 30 % osakkeina suunnatulla annilla myyjille ja 70 % käteisvastikkeena.
Creanex suunnittelee ja valmistaa räätälöi-tyjä simulaattoreita ohjelmistoineen ja tarjoaa asiantuntijapalveluita tuotekehitykseen. Gofo-rella ja Creanexilla on strategisella Intelligent Industry -toimialalla vahvoja synergioita asiak-kuuksissa ja palveluissa. Creanexin asiakkaita ovat mm. Ponsse, Sandvik, Bronto Skylift ja Pal-finger. Creanex jatkoi kaupan jälkeen itsenäise-nä yhtiönä, integroituen vahvasti Goforen Intelli-gent Industry -toimialaan.
Gofore lunasti Ccea Oy:n 5 % vähemmistö-osuuden 1.11.2023. Lunastuksen jälkeen Gofore omistaa yhtiön koko osakekannan. Ccea Oy sulautui 1.1.2024 Gofore Lead Oy:hyn.
11
hallituksen toimintakertomus
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Gofore Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 24.3.2023 klo 10.00 alkaen osoitteessa Kale-vantie 2, 33100 Tampere. Osakkeenomistajilla ja heidän asiamiehillään oli mahdollisuus osallistua yhtiökokoukseen ja käyttää oikeuksiaan sekä äänestämällä, esittämällä vastaehdotuksia ja ky-symyksiä ennakkoon, että käyttämällä ääni- ja puheoikeuttaan kokouksessa. Kokoukseen saat-toi myös osallistua paikan päällä.
Yhtiökokous vahvisti vuoden 2022 tilinpää-töksen sekä myönsi hallituksen jäsenille ja toi-mitusjohtajalle vastuuvapauden tilikaudelta 2022. Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdo-tukset koskien hallituksen valtuuttamista päät-tämään omien osakkeiden hankkimisesta sekä osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Yhtiökokous hyväksyi yhtiön toi-mielinten palkitsemisraportin vuodelta 2022.
Yhtiökokous päätti osakkeenomistajien nimi-tystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti, että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan palk-kiona 6 000 euroa kuukaudessa ja hallituksen
jäsenille 3 000 euroa kuukaudessa. Hallituk-sen jäsenille maksetaan kokouspalkkioita valio-kuntien kustakin kokouksesta seuraavasti: valio-kunnan puheenjohtajalle maksetaan 800 euroa kokouksesta, ja muille valiokunnan jäsenille 400 euroa kokouksesta. Lisäksi kaikille jäsenille kor-vataan matkakulut yhtiön matkustussäännön mukaisesti tositteita vastaan.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenten lukumääräksi kuusi. Yhtiökokous valitsi osak-keenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti hallituksen jäseniksi uudelleen seu-raavat henkilöt: Eveliina Huurre, Mammu Kaario, Piia-Noora Kauppi, Timur Kärki, Sami Somero sekä Tapani Liimatta.
KPMG Oy Ab valittiin uudelleen yhtiön tilin-tarkastajaksi toimikaudelle, joka jatkuu seuraa-van varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka. KPMG Oy Ab on ilmoittanut, että sen päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Lotta Nurminen.
Yhtiökokous vahvisti tilikaudelta 1.1.–31.12.2022 maksettavaksi osingoksi 0,34 euroa osaketta kohden eli kokoushetken ulkona olevien osakkeiden määrällä laskettuna yhteensä on
5 282 891,10 euroa. Osingonmaksun täsmäytys-päivä oli 28.3.2023 ja maksupäivä 4.4.2023.
Yhtiökokous päätti, että yhtiöjärjestyk-seen tehdään lisäys hallituksen mahdollisuu-desta päättää harkintansa mukaan yhtiöko-kouksen järjestämisestä hybridikokouksena. Lisäksi päätettiin mahdollistaa yhtiökokouksen järjestäminen etäkokouksena kokonaan ilman kokouspaikkaa. Muutokset mahdollistavat muun muassa yhtiökokousten järjestämisen pande-mian kaltaisissa tai muissa ennakoimattomissa ja poikkeuksellisissa tilanteissa. Osakeyhtiöla-ki edellyttää, että osakkeenomistajat pystyvät hybridi- ja etäkokouksissa käyttämään oikeuk-siaan täysimääräisesti siten, että oikeudet ovat yhtäläiset oikeudet kuin tavallisessa yhtiöko-kouksessa.
Hallituksen valtuutukset
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päät-tämään enintään 1 550 613 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla ja/tai pantik-si ottamisesta yhdessä tai useammassa erässä.
Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien osakkei-den enimmäismäärä vastaa noin 10 % yhtiön kaikista osakkeista kokouskutsupäivän tilanteen mukaan. Yhtiö ei kuitenkaan voi yhdessä tytär-yhtiöidensä kanssa omistaa tai ottaa pantiksi omia osakkeita millään hetkellä enempää kuin 10 % yhtiön kaikista osakkeista.
Osakkeet hankitaan muuten kuin osakkeen-omistajien omistusten mukaisessa suhteessa Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä julkises-sa kaupankäynnissä hankintahetken markkina-hintaan tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Osakkeita voidaan hankkia ja/tai ottaa pantiksi esimerkiksi yrityskauppojen tai osake-pohjaisten kannustinjärjestelmien toteuttamisek-si tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin sekä muutoin osakkeiden edelleen luovutta-miseksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväk-si. Hallitus päättää kaikista muista omien osak-keiden hankkimisen ja/tai pantiksi ottamisen ehdoista.
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouk-sen 25.3.2022 antaman valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
12
hallituksen toimintakertomus
päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 saakka.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päät-tämään osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 lu-vun 1 §:n tarkoittamien optioiden ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä, joko maksua vastaan tai maksutta.
Annettavien osakkeiden määrä, mukaan lukien optioiden ja muiden erityisten oikeuksien perusteella saatavat osakkeet, voi olla yhteen-sä enintään 2 325 920 osaketta, mikä määrä vastaa noin 15 % yhtiön kaikista osakkeista kokouskutsupäivän tilanteen mukaan. Hallitus voi päättää joko antaa uusia osakkeita tai luo-vuttaa yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeannin sekä osakkeisiin oikeut-tavien optioiden tai muiden erityisten oikeuk-sien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeu-den osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta
poikkeamiseen. Osakkeita voi käyttää vastik-keena yrityskaupoissa, osana yhtiön kannustin-järjestelmää, tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinai-sen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kui-tenkin enintään 30.6.2024 saakka. Valtuutus kumoaa aikaisemmat käyttämättömät osakean-tia ja optio-oikeuksien sekä muiden osakkei-siin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamista koskevat valtuutukset.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään lahjoituksen antamisesta perustettavalle Gofore Impact -säätiölle
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päät-tämään yhdestä tai useammasta lahjoitukses-ta yhtiön suunnitteilla olevalle ja perustettaval-le Gofore Impact -säätiölle yleishyödylliseen tai siihen rinnastettavaan tarkoitukseen yhteensä enintään 250 000 euron arvosta. Valtuutus oi-keuttaa hallituksen päättämään myös lahjoituk-sen ajankohdasta sekä muista lahjoituksen eh-doista. Valtuutus olisi voimassa seuraavaan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saak-ka.
Gofore Impact -säätiö on tarkoitus perustaa edistämään yhteiskunnan digitaalista muutosta. Sen pääasiallisena tarkoituksena on tukea digi-taalisuuden positiivisia vaikutuksia kuten demo-kratia- ja tasa-arvokehitystä, lieventää digitaali-seen muutokseen liittyviä sosiaalisia jännitteitä ja lieveilmiöitä sekä vähentää digitaalista epäta-sa-arvoa ja syrjäytymistä. Säätiö pyrkii vaikut-tamaan myös digitaalisen muutoksen tekijöiden monimuotoisuuteen ja toimialan yleiseen elin-voimaisuuteen.
Osakepohjaiset sitouttamis- ja kannustinjärjestelmät
Goforella on ollut käytössä koko henkilöstön osakesäästöohjelma vuodesta 2018. Ohjelman tavoite on motivoida henkilöstöä sijoittamaan yhtiön osakkeisiin ja ryhtymään osakkeenomis-tajiksi. Tarkoituksena on lisäksi yhdistää työn-tekijöiden ja johdon tavoitteet ja sitoutuminen yrityksen arvon kehitykseen ja omistaja-arvon kasvattamiseen pitkällä aikavälillä. Hallitus päät-tää vuosittain ohjelman nojalla käynnistettävistä säästökausista.
Ohjelma on tarjolla kaikille Gofore-konser-nin työntekijöille, joilla on mahdollisuus säästää
osa säännöllisistä palkoistaan ja käyttää säästöt yhtiön osakkeiden hankintaan 10 prosentin alennuksella. Kertyneet säästöt käytetään Gofo-ren osakkeiden hankintaan säästökauden päät-tymisen jälkeen. Ohjelmaan osallistuminen on vapaaehtoista, ja työntekijä osallistuu ohjelmaan yhden säästökauden kerrallaan.
Kahden vuoden mittaisen osakkeiden omis-tusjakson jälkeen Gofore antaa ohjelmaan osal-listuneille työntekijöille bruttopalkkiona yhden lisäosakkeen kutakin kolmea säästöillä hankit-tua osaketta kohden. Lisäosakkeiden saamisen ehtona on, että osallistuja omistaa hankkiman-sa osakkeet koko omistusjakson ajan ja että hänen työsuhteensa Goforessa ei ole päättynyt Bad Leaver -syystä eikä hän ole irtisanoutunut ennen omistusjakson loppua. Säästöillä hanki-tuille osakkeille maksettavat osingot käytetään automaattisesti osakkeiden hankkimiseen seu-raavana mahdollisena osakkeiden hankintapäi-vänä.
Vuodesta 2022 alkaen säästöohjelmaan sisältyy myös, että osallistuja voi lisäksi saada 0–1,5 suoriteperusteista lisäosaketta brutto-palkkiona jokaista säästöillä hankittua kolmea osaketta kohden, mikäli hallituksen tilikaudelle
13
hallituksen toimintakertomus
asettama konsernin EBITA-tavoite, oikaistu lii-kevoitto ennen poistoja ja arvonalentumisia, saavutetaan. Uusi säästökausi alkoi 1.3.2023 ja päättyy 28.2.2024. Goforen hallitus päätti 10.3.2023 yhteensä 31 783 uuden osakkeen liikkeelle laskemisesta osana CrewShare-osa-kesäästöohjelmaa, varsinaisen yhtiökokouksen 24.3.2023 antaman valtuutuksen nojalla.
Goforella on lisäksi osakepohjainen kannus-tinjärjestelmä yhtiön avainhenkilöille. Sen tavoite on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi pitkällä aikavälillä sekä sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osak-keiden ansaintaan ja kertymiseen perustuva palkkiojärjestelmä. Kannustinohjelma koostuu vuosina 2023–2025 kolmen vuoden ansainta-jaksosta näinä tilivuosina. Hallitus voi päättää vuosittain uusista ansaintajaksoista. Avainhen-kilöiden kannustinohjelmaan kuului vuoden lopussa 32 henkilöä, mukaan lukien toimitusjoh-taja ja muut johtoryhmän jäsenet.
Omien osakkeiden hankinta
Gofore hankki katsausvuoden päätteek-si omia osakkeitaan käytettäväksi sellaisten
velvoitteiden täyttämiseksi, jotka johtuvat ny-kyisten ja mahdollisten tulevien kannustinjär-jestelyjen mukaisesti Gofore-konsernin hen-kilöstölle ja avainhenkilöille maksettavista osakepohjaisista palkkioista. Gofore hankki ai-kavälillä 1.11.–13.12.2023 yhteensä 100 000 omaa osaketta keskihintaan 23,1804 euroa osakkeelta. Osakkeet hankittiin Nasdaq Helsin-ki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäyn-nissä hankintahetken markkinahintaan. Omien osakkeiden hankinta perustui varsinaisen yhtiö-kokouksen 24.3.2023 antamaan valtuutukseen. Hankintaohjelman päätyttyä Goforella oli yh-teensä 100 000 omaa osaketta, jotka vastaa-vat 0,64 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Osakkeiden kokonaismäärä oli vuoden lopussa 15 660 139.
Henkilöstö ja toimipaikat
Konsernin palveluksessa oli joulukuun 2023 lo-pussa 1 465 (1 297) henkilöä. Henkilöstömäärä kasvoi vuoden 2022 vastaavasta ajankohdasta 13 prosentilla. Kasvua tapahtui orgaanisesti ja Creanex-yrityskaupan myötä. Suomen henkilös-tön määrä oli raportointikauden lopussa 1 296
(1 146), ja muissa toimintamaissa työskenteli 169 (151) henkilöä.
Goforen Suomen toimipisteet sijaitsevat Hel-singissä, Espoossa, Jyväskylässä, Tampereel-la, Oulussa, Kajaanissa, Lappeenrannassa ja Turussa. Goforen pääkonttori siirtyi katsausvuo-den päätteeksi uusiin toimitiloihin Tampereen keskustassa. Suomen ulkopuoliset toimipis-teet ovat Braunschweig, Ingolstadt, Klagenfurt, München ja Stuttgart Saksassa, Salzburg Itä-vallassa, Bolzano Italiassa, Madrid ja Málaga Espanjassa ja Tallinna Virossa.
on houkutteleva työnantaja ja pitää parhaat osaajat. Gofore kehitti katsausvuonnakin lisää tapoja lisätä työntekijäkokemusta ja vahvistaa rekrytointia. Goforen houkuttelevuus IT-alan työnantajana kasvoi selvästi, mistä kertoo saa-tujen työhakemusten määrän kasvu, 6 737 (4 808 vuonna 2022). Goforen työnantajabrän-diä ja hyvää mainetta kiiteltiin myös julkises-ti vuonna 2023. Goforen maine pörssiyhtiönä arvioitiin sijoittajien parissa tehdyssä Luottamus & Maine -tutkimuksessa Suomen suurten ja kes-kisuurten yhtiöiden 3. parhaaksi, Universumin tutkimuksessa suomalaisten IT-alan asiantun-tijoiden mielestä maailman 6. houkuttelevim-maksi alan työpaikaksi ja Duunitori-portaalin tutkimuksessa IT-alan kiinnostavimmaksi työpai-kaksi.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Joulukuun 2023 lopussa Gofore Oyj:n rekiste-röity osakepääoma oli 80 000,00 (80 000,00) euroa, jota vastaava yhtiön osakkeiden koko-naismäärä oli 15 660 139 (15 506 132). Go-forella oli 31.12.2023 hallussaan yhtiön omia
Henkilöstömäärä kasvoi vuoden 2022 vastaavasta ajankohdasta 13 prosentilla.
Goforen ns. alustayritykset mahdollista-vat työntekijöille enemmän vapautta. Itsenäiset tytäryhtiöt Rebase ja Sleek tarjoavat vaihtoeh-toisen palkkamallin, ja niiden henkilöstön kasvu oli katsausvuonna muita yksiköitä nopeampaa.
Gofore kehittyy jatkuvasti työmarkkinan ja työelämän mukana varmistaakseen, että se
14
hallituksen toimintakertomus
osakkeita 100 000 kappaletta. Yhtiöllä ei ol-lut hallussaan omia osakkeita vertailukaudella. Omien osakkeiden osuus kaikista osakkeista ja äänistä on 0,6 % ja niistä maksettiin 2,3 miljoo-naa euroa.
Yhtiöllä oli joulukuun 2023 lopussa yh-teensä 8 976 (5 879) rekisteröityä osakkeen-omistajaa. Hallintarekisteröityjä osakkeita oli 3 038 623 (2 989 697), ja niiden osuus osake-kannasta oli 19,4 (19,3) prosenttia. Ulkomainen omistus yhteensä oli 21,0 %. Kotitaloudet omis-tivat osakkeista 55,5 (55,3) prosenttia, yritykset 5,9 (5,2) prosenttia, rahoitus- ja vakuutuslaitok-set 27,0 (26,7) prosenttia, voittoa tavoittelemat-tomat yhteisöt 0,8 (0,7) prosenttia ja julkisyhtei-söt 10,0 (9,8) prosenttia.
Ajantasaiset ja historialliset osakkeenomis-tustiedot sekä tietoja yhtiön osakkeesta löyty-vät yhtiön verkkosivuilta gofore.com/sijoita/osa-ke-ja-osakkeenomistajat/.
Ilmoitukset osakkeenomistajien muutoksista
Gofore Oyj vastaanotti 28.3.2023 Arvopaperi-markkinalain mukaisen ilmoituksen omistus-osuuden muutoksesta. Sen mukaan Alcur
Fonder AB:n osuus Gofore Oyj:n osakkeista ja äänistä ylitti viisi (5) prosenttia 27.3.2023. Il-moituksen mukaan ilmoituksen perusteena on osakkeiden ja äänioikeuksien hankinta. Alcur Fonder AB:n kokonaisosuus oli ilmoituksen mu-kaan 7,22 % äänistä ja osakkeista; 1 121 593 osaketta.
Suunnatut osakeannit
Gofore toteutti suunnattuja osakeanteja kat-sausvuonna. Gofore teki 10.3.2023 suunnatun osakeannin (31 783 osaketta) osana henkilös-tön CrewShare -osakesäästöohjelmaa. Gofore teki 21.4.2023 suunnatun, maksullisen osakean-nin (1 219 osaketta) osana eMundo GmbH:n avainhenkilöiden suoriteperusteista kannusti-nohjelmaa. 3.7.2023 Gofore teki suunnatun osa-keannin (77 646 osaketta) osana Creanex Oy:n kauppahinnan maksua sekä 43 359 osakkeen suunnatun osakeannin 15.9.2023 osana Crew-Share -osakesäästöohjelmaa.
Kurssikehitys ja kaupankäynti osakkeella
Gofore Oyj:n osake on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä pörssin pää-markkinapaikalla maaliskuusta 2021 lähtien
kaupankäyntitunnuksella GOFORE. Yhtiön osak-keita vaihdettiin vuoden 2023 aikana 2,8 (1,6) miljoonaa kappaletta, mikä on noin 17,8 (10,2) prosenttia ulkona olevien osakkeiden keskimää-räisestä lukumäärästä. Vaihdon arvo oli 65,1 (35,5) miljoonaa euroa.
Joulukuun 2023 lopussa yhtiön markkina-arvo oli 348,5 (344,2) miljoonaa euroa. Goforen osakkeen päätöskurssi tilikauden viimeise-nä kaupankäyntipäivänä (29.12.2023) oli 22,40 (22,20) euroa. Yhtiön osakkeen kaupankäynti-volyymilla painotettu keskihinta oli katsauskau-della 23,76 (22,79) euroa. Korkein kaupanteko-kurssi oli vuoden aikana 27,80 (26,00) euroa ja alin 19,30 (18,25) euroa.
Katsauskauden jälkeisetmerkittävät tapahtumat
17.1.2024: Goforen osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset vuoden 2024 varsinaiselle yhtiökokoukselle
Hallituksen jäsenten lukumäärää ja kokoonpanoa koskeva ehdotus
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdot-taa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että hallitus
koostuu kuudesta (6) jäsenestä, ja että toimi-kaudeksi, joka päättyy vuoden 2025 varsinai-sen yhtiökokouksen päättyessä, hallituksen jäseniksi valitaan uudelleen hallituksen jäsenet Mammu Kaario, Piia-Noora Kauppi, Timur Kärki ja Sami Somero. Nimitystoimikunta ehdottaa, että hallitukseen valittaisiin uusina jäseninä Antti Koskelin sekä Gofore-konsernin henkilös-tön keskuudestaan vaaleilla valitsema hallin-toedustaja Matti Saastamoinen. Ehdokkaiden esittelyt löytyvät pörssitiedotteesta 17.1.2024.
Hallituksen jäsenten palkkioita koskeva ehdotus
Nimitystoimikunta ehdottaa vuoden 2024 varsi-naiselle yhtiökokoukselle, että hallituksen jäsen-ten palkkiot ovat samat kuin vuonna 2023.
Ehdokkaiden esittelyt, ehdotus hallituspalk-kioista ja nimitystoimikunnan kokoonpano löy-tyvät pörssitiedotteesta 17.1.2024.
18.1.2024 Goforen hallituksen ehdotus varsinaiselle yhtiökokoukselle 2024 koskien tilintarkastajan valintaa
Gofore Oyj:n hallitus ehdottaa tarkastusvalio-kunnan suosituksesta 4.4.2024 pidettäväksi
15
hallituksen toimintakertomus
suunnitellulle varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilintarkastuksen kilpailuttamisen perusteella ti-likaudelle 2024 yhtiön tilintarkastajaksi vali-taan tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy. Jos Ernst & Young Oy valitaan Goforen tilintarkasta-jaksi, sen ilmoittamana päävastuullisena tilintar-kastajana tulee toimimaan KHT Antti Suominen.
Lisätietoa aiheesta on pörssitiedotteessa 18.1.2024.
18.1.2024: Gofore käynnistää uuden säästökauden henkilöstön osakesäästöohjelmassa
Goforen hallitus on päättänyt vuonna 2018 pe-rustetun CrewShare-osakesäästöohjelman
uudesta säästökaudesta 2024–2025. Uuden säästökauden yksityiskohdat ovat edellisen säästökauden mukaiset. CrewShare-osakesääs-töohjelmaan osallistui viime vuonna 767 Gofo-re-konsernin n. 1 300 työntekijästä.
Lisätietoa aiheesta on pörssitiedotteessa 18.1.2024.
Tammikuu 2024
Goforen tammikuun liikevaihto oli 16,9 (15,8 tammikuussa 2023) miljoonaa euroa ja LTM pro forma 193,3 miljoonaa euroa. Henkilöstömäärä nousi 1 463 henkilöön, ja kokonaiskapasiteet-ti oli 1 372, alihankinnan kokonaiskapasiteetti oli 147. Työpäivien lukumäärä oli tammikuussa 22.
22.2.2024: Uudet osakepohjaiset kannustinjärjestelmät sekä suunnattu osakeanti
Goforen hallitus on päättänyt 22.2.2024 perus-taa kaksi uutta pitkän aikavälin osakepohjaista kannustinjärjestelmää konsernin avainhenkilöil-le; Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026 (”PSP”) sekä Lisäosakejärjestelmä 2024 (”MSP”). Gofore Oyj:n hallitus on päät-tänyt varsinaisen yhtiökokouksen 24.3.2023
antaman valtuutuksen perusteella suunnatus-ta maksullisesta osakeannista lisäosakejärjestel-män kohderyhmälle. Lisätietoja ohjelmasta on kerrottu Goforen internetsivuilla.
Taloudellinen ohjeistus vuodelle 2024
Gofore päivitti helmikuussa 2022 tiedonanto-politiikkaansa siten, ettei yhtiö ei jatkossa anna tilikausikohtaisia taloudellisia ennusteita. Sen sijaan yhtiö kehittää kuukausi- ja neljännesvuo-sikohtaisten liiketoimintakatsauksiensa sisältöä, pyrkimyksenään entisestään parantaa yhtiön lä-pinäkyvyyttä ja siten reaaliaikaista talouden ke-hittymisen seurantaa. Marraskuussa 2022 tie-donantopolitiikkaa päivitettiin siten, että yhtiön neljänneksittäin julkaisemat liiketoimintakatsa-ukset muuttuivat vuoden 2023 alussa IAS 34:n mukaisiksi osavuosikatsauksiksi.
Gofore julkaisee tilinpäätöstiedotteen, puo-livuosikatsauksen ja osavuosikatsausten lisäksi edelleen myös kuukausittaisia liiketoimintakat-sauksia. Liiketoimintakatsausten, osavuosikatsa-usten, puolivuosikatsauksen ja tilinpäätöstiedot-teen tiedot ovat tilintarkastamattomia.
Hallituksen esitys voitonjaosta
Gofore Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 oli-vat 85,6 miljoonaa euroa, johon sisältyy tilikau-den tulos 13,6 miljoonaa euroa. Hallitus esittää 4.4.2024 kokoontuvalle varsinaiselle yhtiöko-koukselle, että 31.12.2023 päättyneeltä tilikau-delta vahvistettavan taseen perusteella jaetaan osinkoa 0,47 euroa osakkeelta. Voitonjakoehdo-tuksen tekopäivänä osinkoon oikeuttavia osak-keita on 15 560 139 kpl, jota vastaava osingon-jaon kokonaismäärä on 7,3 miljoonaa euroa. Esityksen mukaisesti omaan pääomaan jätetään loput tilikauden tuloksesta, 6,2 miljoonaa euroa.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikau-den päättymisen jälkeen ole tapahtunut olen-naisia muutoksia eikä myöskään OYL 13:2 §:ssä tarkoitettu maksukykyisyystesti vaikuta jakokel-poisten varojen määrään.
Osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka on maksun täsmäytyspäivänä 8.4.2024 merkit-tynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Maksun täsmäytyspäivä-nä yhtiön hallussa oleville omille osakkeille ei makseta osinkoa. Ehdotuksen mukaan osingot maksetaan arviolta 15.4.2024.
hallituksen toimintakertomus
16
Vastuullisuusjohtajan katsaus
Vastuullisuustyössämme näkyy tällä hetkellä vahvasti valmistau-tuminen tulevaan kestävyysraportointidirektiiviin. Osana valmis-tautumista käynnistimme vuoden 2023 aikana kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprojektin, joka valmistuu alkuvuodesta 2024. Olennaisuusarvioinnin yhteydessä tehdyssä sidosryhmien kuulemisessa on noussut esille monenlaisia mielenkiintoisia, osin uusiakin näkökulmia Goforen vastuullisuustyöhön. Keskusteluissa nousi useaan kertaan esiin digitalisaation merkittävä rooli kestä-vän kehityksen mahdollistajana, sekä tämän tuomat uudet liike-toimintamahdollisuudet. Samalla arvioimme myös riskejä. Tässä yhteydessä erityisesti tietosuojan, tietoturvan ja vastuullisen da-tan käytön merkitys korostui.
Otimme tavoitteeksemme raportoida jo vuodelta 2023 omiin työntekijöihin ja ilmastoon liittyvät mittarit mahdollisimman pit-källe uuden kestävyysraportointistandardin mukaisella tavalla. Tämä osoittautui hyödylliseksi vuoden 2024 raportointiin valmis-tautumisen kannalta, koska samalla löytyi myös datan keräämi-seen ja prosesseihin liittyviä kehittämiskohteita.
Asetimme ensimmäistä kertaa päästövähennystavoitteen myös epäsuorille päästöille, eli päästöluokka 3:lle ja loimme väli-tavoitteet, joiden myötä yhtiömme saavuttaa hiilineutraaliuden vuoteen 2035 mennessä. Goforen ilmastolaskentaan on tuotu mukaan uusia eriä kuten hankitun pilvikapasiteetin käyttämä energia, ostetut palvelut, sekä vuokratut omaisuuserät, mikä kas-vatti kokonaispäästöjä etenkin päästöluokka 3:n osalta, mutta samalla energiankäytöstä aiheutuvat päästöt ovat koko ajan vähentyneet toimistojemme vähitellen siirtyessä uusiutuvaan energiaan.
Myös asiakkaidemme panostukset vastuullisuuteen ovat kas-vussa, mikä näkyy siten, että yhä useampi asiakasprojekti liittyy vastuullisuuteen tavalla tai toisella. Tämä näkyy Goforella konk-reettisesti kestävän rahoituksen luokittelujärjestelmän mukaisen liikevaihdon kasvuna vuoden 2023 aikana.
Kuluneen vuoden aikana olemme pyrkineet kehittämään edelleen oman toimintamme vastuullisuutta ja kasvattamaan kädenjälkeämme. Konkreettisena tuloksena julkaisimme Eettinen
digitalisaatio -oppaan, joka ottaa kantaa sekä digitaalisten jär-jestelmien että konsultointiliiketoiminnan eettisiin periaatteisiin. Lisäksi olemme kehittäneet menetelmää tietojärjestelmähank-keiden ilmastovaikutusten arviointiin ja vähentämiseen. Aiomme edelleen jatkaa yrityslupauksemme mukaista työtä eettisen digi-talisaation edelläkävijänä.
Kristiina Härkönen
17
hallituksen toimintakertomus
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista 2023
Tässä osiossa kuvataan Goforen vastuullisuuteen liittyvän toi-minnan avainasiat kirjanpitolain 3a-luvun vaatimusten mukai-sesti (muut kuin taloudelliset tiedot). Gofore on vuodesta 2022 alkaen luopunut erillisen vastuullisuusraportin julkaisemisesta ja julkaisee aiemmin vastuullisuusraportissa julkaistut tiedot osana hallituksen toimintakertomusta. Tämä muutos on osa yrityksen vaiheittaista siirtymistä vuoteen 2024 mennessä EU:n tulevan kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaiseen raportointiin.
Osana CSRD-valmistautumista ilmastonmuutokseen ja omiin työntekijöihin liittyvät tiedot julkaistaan jo raportointijakson 2023 osalta kestävyysraportointidirektiivin mukaisen euroop-palaisen kestävyysraportointistandardin (ESRS) edellyttämällä tavalla. Näiltä osin raportoidaan ESRS-standardien E1 (Ilmaston-muutos) ja S1 (Omat työntekijät) yhtiön kannalta olennaiset tie-donantovelvoitteet.
hallituksen toimintakertomus
18
regulaatio tulee kasvattamaan näiden palveluiden kysyntää enti-sestään ja samalla tarpeet paremman vastuullisuusdatan hallin-nan mahdollistavalle digitaaliselle infrastruktuurille Goforen asi-akkailla, sekä yksityisellä, että julkisella sektorilla, lisääntyvät.
Yhtiö noudattaa liiketoiminnassaan Suomen lainsäädäntöä, Goforen yhtiöjärjestystä ja Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjetta. Yhtiö on Suomen Global Compactin jäsenyritys ja on sitoutunut noudattamaan Global Compact -aloitteen kymmentä periaatetta, jotka koskevat ihmisoikeuksia, työelämän oikeuksia, ympäristöä ja korruption torjuntaa.
Goforen vastuullisuustyö perustuu yhtiön arvoihin ja eettisiin periaatteisiin
Goforen toimintaa on yhtiön toiminnan alusta saakka ohjannut kaksi arvoa:
Vastuullisuus Goforella
Goforen liiketoiminnan vaikutukset ihmisiin, ympäristöön ja yh-teiskuntaan muodostuvat oman toiminnan välittömistä vaikutuk-sista sekä välillisesti yhtiön asiakkaiden toiminnan kautta. Gofore auttaa asiakkaita eri toimialoilla edistämään kestävää toiminta-kulttuuria ja -malleja sekä hyödyntämään uusinta teknologiaa kestävien ratkaisujen kehittämiseksi. Erityisen merkittävä vaiku-tus ympäristön kannalta on asiakasprojekteilla, joiden kautta vä-hennetään asiakkaan kasvihuonekaasupäästöjä tai parannetaan resurssitehokkuutta tai kiertotaloutta. Goforen toiminnalla on myös olennaista sosiaalista vaikuttavuutta, sillä yhtiön asiakkaina on useita merkittäviä julkisen sektorin toimijoita.
Vuonna 2023 Gofore jatkoi vuoteen 2027 ulottuvan strate-giansa toteuttamista. Strategiassa kestävä kehitys on valittu yhdeksi yrityksen neljästä fokusteemasta. Goforen merkittävim-piä kestävyysseikkoihin liittyviä tavoitteita on olla jatkossakin vastuullinen työnantaja, sekä toimia eettisen digitaalisen maail-man pioneerina työskennellen yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kes-tävän tulevaisuuden puolesta. Strategiatyössään Gofore arvioi, että vuonna 2027 50 % sen avainasiakkaiden projekteista liittyy kestävyyssiirtymään. Arvio perustuu siihen, että yhtiö työsken-telee asiakasprojekteissaan jatkuvasti kasvavassa määrin esi-merkiksi laitteiden elinkaaren, resurssi- tai energiatehokkuuden tai arvoketjun läpinäkyvyyden parantamisen parissa. Lisääntyvä
Goforessa jokainen on oman työnsä paras asian-tuntija ja jokainen saa olla oma itsensä. Kulttuu-rimme perustuu toisista huolehtimiseen, jatkuvaan kehittymiseen ja yhdessä tekemiseen.
Näille arvoille Gofore rakentaa liiketoimintansa sekä vastuulli-suustyönsä.
Lisäksi yhtiön vastuullisuustyötä ohjaavat Goforen eettiset periaatteet ja Goforen hallituksen vuoden 2020 alussa hyväksy-mä eettinen toimintatapaohje. Se kokoaa yhteen Goforen arvot, eettiset periaatteet sekä käytännön eettisten pulmien ratkaisuja ohjaavan toimintatapaohjeen (Code of Conduct).
Onnistuminen tehdään aina yhteistyössä asiakkaan kanssa. Tavoittelemme teoillamme positiivista vaiku-tusta ja olemme sitoutuneet pitkäaikaisiin tavoitteisiin. Olemme rehellisiä, luotettavia ja avoimia.
Gofore on kaikille hyvä työpaikka
Gofore elää asiakkaiden onnistumisesta
1.
2.
hallituksen toimintakertomus
19
Goforen eettiset periaatteet
Kannustamme kokonaisvaltaiseen ihmiskäsitykseen
Näemme organisaatiomme ihmisten yhteisönä, emme koneena
Emme saa rasittaa ympäristöä enempää kuin on välttämätöntä
Gofore on osa yhteiskuntaa, josta meidän on velvolli-suus huolehtia
Ymmärrämme, että työ on osa merkityksellistä elämää. Työn pitää tukea ja ruokkia henkilökohtaista ja ammatillista kasvua.
Ymmärrämme, että liiketoiminta ja yhteiskunta ovat toisiinsa kietoutuneita. Tukemalla toimivaa yhteiskuntaa rakennamme myös omaa menestystämme.
Kunnioitamme ihmisiä yksilöinä – sekä goforelaisia että kaikkia, jotka kohtaamme työssämme. Ymmärrämme myös, että meidän pitää kantaa vastuumme osana yhteisöä.
Olemme vastuussa siitä, että säilytämme ympäristömme tuleville sukupolville.
hallituksen toimintakertomus
20
Vastuullisuuden johtaminen
Goforelle on tärkeää, että sen toiminta tuottaa hyvää kaikille si-dosryhmille. Siten yhtiö on turvallinen ja luotettava, pitkäaikai-nen sijoituskohde. Eettisesti kestävä toiminta mahdollistaa hen-kilöstölle jaksamista ja hyvinvointia tukevan työympäristön sekä edesauttaa parhaiden osaajien rekrytointia myös tulevaisuudes-sa.
Goforen toimintaa ohjaavat yritysvastuun kansainväliset lin-jaukset, erityisesti YK:n kestävän kehityksen tavoitteet (Sustai-nable Development Goals, SDG). Lisäksi yhtiö noudattaa kaikis-sa toimintamaissaan YK:ssa ja kansainvälisessä työjärjestössä (International Labour Organisation, ILO) hyväksyttyjä ihmis- ja työelämän perusoikeuksia.
Goforen vastuullisuustyötä ohjataan osa-aluekohtaisesti eril-lisillä linjauksilla, politiikoilla ja suunnitelmilla. Goforen strategian, operatiivisen toiminnan ja vastuullisuuden johtamisesta vastaa konsernin johtoryhmä. Vastuullisuuteen liittyvät asiat käsitellään pääsääntöisesti johtoryhmässä – merkittävät aiheeseen liittyvät päätökset tekee yhtiön hallitus. Vastuullisuuden käytännön joh-tamisesta ja koordinoinnista on vuodesta 2019 alkaen vastannut kestävän kehityksen johtaja, joka johtaa myös vastuullisuustyön kokonaisuuden kehittämistä ja seuraa tavoitteiden toteutumista. Kestävän kehityksen johtaja toimii erillisessä, kestävän kehityk-sen johtoryhmässä, jossa on mukana hänen lisäkseen sellaiset yhtiön ylimmän johdon edustajat, joilla on erityisen merkittävä rooli vastuullisuuden näkökulmasta.
Goforen strategisena tavoitteena on olla kestävää kehitystä edistävien digitaalisten ratkaisujen ja vastuullisen liiketoiminnan edelläkävijä. Lisäksi tavoitteena on, että merkittävä osa yhtiön liikevaihdosta tulee ratkaisuista, jotka todennettavasti paranta-vat resurssitehokkuutta, vähentävät ilmastopäästöjä tai edistä-vät vahvaa, turvallista, demokraattista ja avointa yhteiskuntaa. Yhtiö haluaa olla houkutteleva ESG-sijoituskohde, siksi se pyrkii kasvattamaan EU:n kestävän rahoituksen taksonomian mukais-ta liiketoimintaansa vuosittain. Toistaiseksi vuosilta 2022 ja 2023 taksonomianmukaisuus on laskettu ilmastonmuutoksen torjuntaa edistävälle toiminnalle. Kyseiselle toiminnalle taksonomia-asetuk-sessa annetun määritelmän mukaista liiketoimintaa yhtiöllä oli vuonna 2022 3 % liikevaihdosta ja vuonna 2023 10 % liikevaih-dosta.
Goforen vastuullisuustyön keskeiset ohjeistukset sekä suunnitelmat:
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma
Tietoturvapolitiikka
Ympäristöohjeistus
Sisäpiiriohjeistus
Työkyvyn hallinta, seuranta ja varhainen tuki -ohjeistus
Ohje häirinnän ja epäasiallisen kohtelun torjumiseksi
hallituksen toimintakertomus
21
Tavoitteet, viitekehykset ja mittaristo
Goforen vuoden 2023 vastuullisuustyö pohjautuu vuonna 2019 tehtyyn sidosryhmämäärittelyyn ja vuonna 2021 tarkennettuun olennaisuusanalyysiin. Vuoden 2023 aikana käynnistettiin ESRS:n mukainen kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi, jonka puitteis-sa tarkennettiin tärkeimpien sidosryhmien määrittelyä, sekä kuul-tiin laajasti tärkeimpien sidosryhmien edustajia. Tälle työlle tulee perustumaan tilikauden 2024 vastuullisuustiedon raportointi.
Talouskasvun ja tuottavuuden lisääminen teknologisten innovaatioiden avulla
Asiakasorganisaatioiden kulttuurin ja toiminnan kehit-täminen tavalla, joka parantaa työntekijöiden hyvinvointia
Asiakasyritysten arvoketjun läpinäkyvyyttä, kiertotaloutta ja resurssitehokkuutta lisäävät palvelut
Toimiminen vastuullisena työnantajana ja kumppanina, sekä oman arvoketjun vastuullisuuden varmistaminen
Kaupunkien ja aluehallinnon tehokkuutta, päätöksentekoa ja demokratiaa kehittävät hankkeet
Liikennesektorin hankkeet, jotka parantavat liikenneturvallisuutta ja julkisen liikenteen sujuvuutta
Asiakkaiden energia- ja materiaalitehokkuuden parantaminen digitalisaation keinoin
Digitalisaation kehittäminen kiertotalouteen siirtymisen tueksi
Asiakkaiden ESG-tiedon hallintaa ja vastuullisuus-raportointia tukevat projektit
Omien kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen ja pyrkiminen kohti hiilineutraalisuutta
Asiakkaiden kasvihuonekaasupäästöjä vähentävät ratkaisut
Ratkaisut, jotka tarjoavat dataa ilmastonmuutokseen liittyvän päätöksenteon tueksi
Taloudellinen vastuullisuus, sekä veronkierron ja korruption välttäminen kaikissa muodoissaan
Julkisen sektorin läpinäkyvyyttä ja tehokkuutta, julkisen tiedon avointa saantia, sekä kansalaisten osallistumista lisäävät hankkeet
Tietosuojan kehittäminen, datan ja tekoälyn etiikka, sekä julkisten palvelun syrjimättömyyttä ja saavutettavuutta tukevat hankkeet
Teollisuusprosessien kestävyyden ja tehokkuuden parantaminen digitaalisten innovaatioiden avulla
Julkisen sektorin eettisen digitaalisen infrastruktuurin rakentaminen
Gofore on tunnistanut vastuullisuustyönsä pohjaksi kuusi YK:n kestävän kehityksen tavoitetta, joita sen toiminta ja palve-lut merkittävästi edistävät.
Raportoinnissa käytettävät viitekehykset ja mittarit
Gofore siirtyi vuodesta 2021 alkaen Maailman Talousfoorumin kehittämään Stakeholder Capitalism Metrics -kehyksen mukai-seen raportointiin. Yhtiö on tästä eteenpäin raportoinut kaik-ki tämän kehyksen ydinmittarit (core metrics) ja soveltuvin osin myös joitakin laajennettuja (expanded) mittareita. Lisäksi on
raportoitu Sustainability Accounting Standards Boardin (SASB) laskentastandardin mittareita niiltä osin kuin niitä on määritelty ohjelmisto- ja IT-palvelusektorille (Software & IT Services).
Stakeholder Capitalism -viitekehys ja SASB on tarkoitus korvata vaiheittain europpalaisilla kestävyysraportointistandar-deilla (ESRS). Tilikauden 2023 raportoinnissa otetaan ensi kertaa käyttöön uusiin raportointistandardeihinkuuluvat standardit E1 – Ilmastonmuutos, sekä S1 – Omat työntekijät. Näiden standardien mukaiset tiedonantovelvoitteet korvaavat aiemmin Stakeholder Capitalism Metrics -kehyksen vastaavat mittarit. Ensimmäinen täysin ESRS:n mukainen raportti julkaistaan tilikaudelta 2024.
hallituksen toimintakertomus
22
Goforen vastuullisuustyön painopisteet
Datan kerääminen ja jalostaminen on edellytys tietoon perustuvalle päätöksenteolle ja mahdol-listaa vastuullisuustavoitteiden asettamisen ja seurannan.
Yhtiö on tunnistanut oheiset, liiketoimin-tansa kannalta olennaiset kestävyystavoitteet.Näitä tavoitteita kuvataan tarkemmin seuraavis-sa kappaleissa.
Kestävän kehityksen edistäminen on kasvavas-sa määrin Goforen asiakkaiden liiketoiminnan keskiössä. Kestävyyssiirtymän vaatimukset tuo-vat uusia kehittämistarpeita esimerkiksi strategi-seen suunnitteluun, mittaamiseen ja vaikutusten arviointiin sekä datan hallintaan ja analytiik-kaan. Uuden regulaation myötä liiketoiminnan vastuullisuuteen kohdistuu kiristyvää velvoitta-vuutta. Gofore tukee asiakkaidensa kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamista päivit-täisen asiakastyön ja tarjoamiensa palveluiden kautta. Esimerkkeinä tästä ovat lukuisat Intelli-gent Industry -vertikaalin projektit, joissa kehi-tetään energia- ja resurssitehokkuutta paran-tavia ratkaisuja, sekä älykkäitä ratkaisuja, joilla pystytään pidentämään laitteiden elinkaarta. Li-säksi vastuullisuusdatan hallinnan ratkaisujen tarve kasvaa jatkuvasti, kun vaatimukset datan läpinäkyvyydelle ja jäljitettävyydelle lisääntyvät.
Gofore on eettisen digimaailman rakentaja.
Gofore käyttää osaamistaan kaikkein kriittisimpien, maailmanlaajuisten kestävyyshaasteiden ratkaisemiseen.
Gofore on paras mahdollinen työpaikka.
hallituksen toimintakertomus
23
pohtimista laajemmin, esimerkiksi tekoälyn käyt-töön liittyvien riskien tai dataoikeuksien näkö-kulmasta. Goforella nähdään, että data- ja digivastuullisuus tulevat tulevaisuudessa yhä merkittävämmäksi osaksi organisaatioiden vas-tuullisuustyötä. Yhtiö pyrkii olemaan tämän kehityksen edelläkävijä ja tukemaan myös asi-akkaitaan digivastuullisuuden edistämisessä.
Gofore on paras mahdollinen työpaikka
Goforella ymmärretään, että osaavat ja moti-voituneet työntekijät ovat yhtiön koko liiketoi-minnan ja menestyksen perusta. Työntekijöiden hyvinvointi on yhtiölle ensisijaisen tärkeää, jo-ten siihen panostetaan paljon. Gofore haluaa olla aihealueen edelläkävijä sekä esikuva vas-tuullisesta työnantajasta. Pitkäjänteisen työn
ansiosta Gofore tunnetaan Suomessa nykyisin yleisesti hyvän yrityskulttuurin edelläkävijänä.
Yhtiö huolehtii ja kokee vastuuta työnte-kijöiden osaamisen jatkuvasta kehittämisestä. Tähän tarjotaan mahdollisuuksia etenkin kiin-nostavissa, uusia oppimismahdollisuuksia tar-joavissa projekteissa. Gofore Academy -oppi-mismallia on edelleen kehitetty palvelemaan osaamisen kehittämiseen liittyviä ajankohtaisia tarpeita. Lisäksi vuoden 2023 aikana on panos-tettu esihenkilöiden kehittämiseen, jotta esihen-kilöt kykenevät tarjoamaan ihmisille yksilöllis-tä tukea sekä päivittäisen arjen että osaamisen kehittämisen näkökulmista. Lisää työntekijöiden kehittymismahdollisuuksista kerrotaan luvussa Ihmiset.
Gofore käyttää osaamistaan kaikkein kriittisimpien, maail-manlaajuisten kestävyyshaas-teiden ratkaisemiseen
Kestävyysmurros haastaa yhteiskunnat ja or-ganisaatiot sekä pakottaa ne muuttumaan. Di-gitalisaation keinoin voidaan vaikuttaa moniin kestävään kehitykseen liittyviin, globaaleihin haasteisiin – sekä ekologisiin että sosiaalisiin. Kestävä kehitys onkin luomassa Goforelle uu-den, tärkeän liiketoiminta-alueen: yhtiö kehittää jatkuvasti enemmän ratkaisuja, jotka edistävät ekologista jälleenrakennusta, yritysten vastuulli-suusdatan hallintaa ja raportointia, sekä nykyis-tä avoimempaa, läpinäkyvämpää ja demokraat-tisempaa yhteiskuntaa. Kestävyyssiirtymä onkin nähty yhdeksi Goforen keskeisistä liiketoiminta-mahdollisuuksista.
Gofore on eettisen digimaailman rakentaja
Goforella uskotaan, että yrityksen liiketoiminnan eettisyys syntyy kaikkien organisaation ihmisten eettisen toiminnan summana. Tämä korostuu Goforen kaltaisessa itseohjautuvassa organi-saatiossa, jossa jokaisen työntekijän ymmärrys oman toimintansa vaikutuksista ja kyky tehdä eettisesti perusteltuja ratkaisuja on ensiarvoisen tärkeää. Tästä syystä Gofore haluaa kehittää or-ganisaation ja siinä toimivien yksilöiden eettistä toimintakykyä, ja on luonut organisaatioon eet-tistä toimintaa tukevia rakenteita.
Yhtiö haluaa jatkuvasti kehittää ymmärrys-tään siitä, miten digitaalisia teknologioita käy-tetään eettisesti kestävällä tavalla. Tämä tar-koittaa paitsi vahvaa panostamista tietoturvaan ja tietosuojaan, myös datan eettisen käytön
hallituksen toimintakertomus
24
Hallinto
Gofore on liiketoimintansa alusta saakka ollut arvojohdettu yritys, jolla on vahva yhteiskunnallinen missio. Yhtiö ymmärtää suhteen yhteiskuntaan olevan vastavuoroinen. Toimiva, hyvinvoi-va ja vakaa yhteiskunta on Goforen menestyvän liiketoiminnan perusedellytys.
liiketoiminnan tarkoitus
Yhtiön liiketoiminnan tarkoitus on toimia eettisen digitaali-sen maailman edelläkävijänä (”Pioneering an ethical digital world”). Gofore on asiantuntijayritys, joka tuo digitalisaation tar-joamat mahdollisuudet asiakkaidensa saataville. Yhtiö auttaa asi-akkaitaan myös suunnittelemaan ja toteuttamaan ratkaisuja, jot-ka edistävät kestävän kehityksen globaaleja tavoitteita.
Pioneerirooli tarkoittaa edelläkävijyyttä, mutta myös tutki-vaa asennetta. Digitalisaation eettiset kysymykset ovat vaikeita, eikä niihin löydy yksinkertaisia vastauksia. Digitalisaatiomurros muuttaa monin tavoin yhteiskuntaa ja sen vaikutusten ymmärtä-minen vaatii eri alojen asiantuntijoiden näkemysten yhteensovit-tamista sekä vuoropuhelua.
Osana pioneerin rooliaan Gofore haluaa auttaa löytämään vastauksia digitaalisen maailman haastavimpiin eettisiin kysy-myksiin ja kehittää eettisen digitalisaation osaamista jatkuvasti. Goforella ei pelätä osallistua vaikeisiinkaan keskusteluihin esi-merkiksi siitä, mitä tarkoittaa eettinen datan käyttö tai eettinen
Naisten osuus hallituksesta
tekoäly, milloin digitalisaatio on inklusiivista ja huomioi ihmisten erilaisuuden tai kenen ehdoilla digitalisaatiota ylipäätään raken-netaan.
Hallitus ja johdon palkitseminen
Goforen hallituksen kokoonpano ja hallituksen jäsenet esitellään erillisessä selvityksessä hallinto- ja ohjausjärjestelmästä. Selvitys on saatavilla yhtiön verkkosivuilta: https://gofore.com/sijoita/tie-dotteet-ja-raportit/raportit-ja-esitykset/.
Ylimmän johdon palkitsemisessa noudatetaan Goforen palkit-semispolitiikkaa, joka on saatavilla yhtiön verkkosivuilta: https://gofore.com/sijoita/hallinnointi/palkitseminen/.
Palkitsemispolitiikan tavoitteena on tukea yhtiön strategis-ten tavoitteiden toteuttamista sekä edistää sen kilpailukykyä ja pitkän tähtäimen taloudellista menestystä. Palkitseminen on kyt-ketty sekä lyhyen että pitkän aikavälin kannattavuuteen. Lisäksi tavoitteena on myötävaikuttaa omistaja-arvon positiiviseen kehi-tykseen sekä sitouttaa hallitus ja toimitusjohtaja pitkäjänteisesti yhtiön tavoitteisiin.
Yhtiön palkitsemispolitiikka esitellään yhtiön varsinaisessa yhtiökokouksessa vähintään joka neljäs vuosi ja aina, kun siihen ehdotetaan merkittäviä muutoksia. Yhtiö julkistaa verkkosivuil-laan vuosittain palkitsemisraportin, jossa kuvataan tilikauden toteutunut palkitseminen.
Riippumattomat hallituksen jäsenet
Eveliina HuurreMammu KaarioPiia-Noora KauppiSami Somero
Riippuvaiset hallituksen jäsenet
Tapani Liimatta, Goforen työntekijä
Timur Kärki, yhtiön suurin osakkeenomistaja. Hänellä on sopimussuhde yhtiön kanssa muiden kuin hallituksen puheenjohtajan tehtäviin liittyvien tehtävien hoitamisesta.
40 %
2021
50 %
2023
50 %
2022
hallituksen toimintakertomus
25
Eettinen toimintatapa
Goforen toimintatapa perustuu avoimuudelle ja läpinäkyvyydelle sekä sisäisesti että ulkoisesti – kaikkien yhtiön sidosryhmien suuntaan.
Vuonna 2023 yhtiössä on jatkettu vuonna 2021 aloitettua eettisen toimintakyvyn kehit-tämistyötä. Vuonna 2022 käynnistynyt Ethics Desk -toiminta jatkuu. Gofore Ethics Desk on eri rooleissa toimivista asiantuntijoista muodos-tettu työryhmä, jossa on mukana myös vahva edustus ylimmästä johdosta. Ethics Desk antaa suosituksia ja tarjoaa tukea goforelaisille heidän työssään esiin nouseviin eettisiin kysymyksiin.
Vuoden 2023 aikana Goforen Ethics Experts -asiantuntijaryhmän toimesta on julkaistu Ethical Digital -opas, joka määrittelee Goforen näkökul-man eettiseen yritystoimintaan, konsultointityö-hön ja digitalisaatioon.
Goforen eettinen toimintaohje (Code of Ethics) rohkaisee työntekijöitä nostamaan esiin mahdollisesti huomaamiaan eettisiä ongelmia tai lainvastaista toimintaa. Myös yrityksen avoimen keskustelukulttuurin on tarkoitus tukea tätä. Jos asia koskee asiakasprojektia, ohjeistus
neuvoo olemaan yhteydessä asiakkuusvastaa-vaan tai toimialavastaavaan sekä tarvittaessa myös vastuullisuusjohtajaan. Yrityksen sisäistä toimintaa koskevissa tilanteissa tulee olla yhtey-dessä esihenkilöön, henkilöstöhallintoon tai työntekijöiden valitsemaan luottamushenkilöön. Lisäksi ohje korostaa, että työntekijät voivat koska tahansa olla yhteydessä myös suoraan toimitusjohtajaan huomatessaan epäeettistä tai lainvastaista toimintaa.
Ilmoittajansuojelulaki tuli Suomessa voimaan 1.1.2023. Gofore otti lain mukaisesti sisäisen ilmoituskanavan käyttöön, ja mahdollisti sen myös keskeisille sidosryhmilleen asettamal-la whistleblowing-direktiivin mukaisen kanavan
yleisön saataville yhtiön verkkosivuille. Vuoden 2023 aikana kanavan kautta ei tullut yhtään ilmoitusta.
Yhtiön eettinen toimintaohje kieltää korrup-tion ja lahjonnan kaikissa muodoissa. Yhtiö ei myöskään tue poliitikkoja tai poliittisia puoluei-ta. Yhtiön EU:n avoimuusrekisteriin kirjattu lob-baustoiminta vuonna 2023 piti sisällään osal-listumisen teollisen kyberturvan vahvistamista koskevaan seminaariin.
Vaatimus korruption ja lahjonnan vastaises-ta toiminnasta koskee henkilöstön lisäksi kaikkia Goforen yhteistyökumppaneita. Vuodesta 2021 alkaen käytössä on ollut eettisen arvioinnin työkalu, jonka avulla pyritään arvioimaan ja tun-nistamaan korruption riskit kaikissa projekteis-sa jo ennen niiden käynnistymistä. Anonyymin raportointikanavan kautta henkilöstö ja muut yhtiön keskeiset sidosryhmät voivat raportoida myös mahdolliseen lahjontaan ja korruptioon liittyvistä havainnoista.
Vuoden 2023 aikana tai sitä edeltävinä Goforen toimintavuosina ei ole tullut ilmi rapor-toituja korruptio- tai lahjontatapauksia eikä
muita epäeettisiin liiketoimintatapoihin liitty-viä rikkomuksia. Goforella ei ole myöskään ollut epäeettiseen tai lainvastaiseen toimintatapaan liittyviä oikeuskäsittelyitä.
Yhtiö ei ole toistaiseksi kouluttanut työnte-kijöitään järjestelmällisesti korruption vastaisiin käytäntöihin, mutta tarve tälle on tunnistettu.
Sidosryhmäarviointi
Osana valmistautumista kestävyysraportointi-direktiivin mukaiseen raportointiin, Gofore on käynnistänyt syksyllä 2023 kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessin. Arviointi val-mistuu vuoden 2024 alkupuolella ja prosessis-ta ja sen lopputuloksista tullaan kertomaan tar-kemmin tilikauden 2024 raportoinnissa.
Parhaillaan käynnissä olevan kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin kuluessa tehty sidos-ryhmien tunnistaminen korvaa aiemmin Goforen vastuullisuustyön pohjana käytetyn sidosryhmä-arvioinnin.
Olennaisuusarvioinnin yhteydessä tunnis-tetut sidosryhmät on kuvattu seuraavan sivun taulukossa.
Goforen toimintatapa perustuu avoimuudelle ja läpinäkyvyydelle sekä sisäisesti että ulkoisesti.
hallituksen toimintakertomus
26
sidosryhmä
PERUSTELU
Ensisijaiset sidosryhmät
Goforen työntekijät
Goforen työntekijät ovat välttämättömiä Goforen toiminnalle ja ovat myös yhtiön vaikutusten polttopisteessä
Asiakkaat jaloppukäyttäjät
Asiakkaat ja loppukäyttäjät ovat välttämättömiä Goforen toiminnalle ja ovat myös yhtiön vaikutusten polttopisteessä
Sijoittajat
Sijoittajilla on suora vaikutus yhtiön arvoon. Heillä on myös näkemyksiä Goforen taloudellisista riskeistä ja mahdollisuuksista
Luonto ja yhteiskunta
Luonto ja yhteiskunta ovat välttämättömiä Goforen toiminnalle ja ovat myös yhtiön vaikutusten polttopisteessä
Toissijaiset sidosryhmät
Lainsäätäjät ja sääntelyviranomaiset
Lainsäätäjät ja sääntelyviranomaiset voivat vaikuttaa Goforen toimintaan ja talouteen tulevaisuudessa
Kumppanit
Kumppanit voivat vaikuttaa Goforen toimintaan ja olla myös vaikutusten kohteena
Koulutus- ja rekrytointimarkkina
Koulutus- ja rekrytointimarkkina voi vaikuttaa Goforen rekrytoinnin onnistumiseen ja sitä kautta yhtiön toimintaan tulevaisuudessa
Tavarantoimittajat
Tavarantoimittajat voivat vaikuttaa Goforen toimintaan ja niiden kautta voi kohdistua aineellisia vaikutuksia yhteiskuntaan ja ympäristöön, vaikkakin Gofore itse tarjoaa ainoastaan aineettomia palveluita
Energiantoimittajat
Energiantoimittajat ovat avainroolissa suorien kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä
Kestävyysteemoihin liittyvät vaikutukset, taloudelliset riskit ja mahdollisuudet
Gofore kerää aktiiviseen riskirekisteriinsä jatku-vasti sekä Goforeen kohdistuvia liiketoiminta-riskejä, että riskejä, joita Goforen toiminnasta saattaa aiheutua ihmisille, ympäristölle ja yhteis-kunnalle. Lisäksi tietoturva- ja tietosuojaan ja fyysiseen turvallisuuteen liittyviä riskejä seura-taan erikseen yrityksen tietoturvapäällikön toi-mesta. Riskejä arvioidaan muun muassa niiden todennäköisyyden sekä liiketoimintavaikutuksen mukaan, ja niitä tarkastellaan säännöllisin vä-liajoin vastuuhenkilöiden ja johtoryhmän kesken. Riskienhallintajärjestelmä kattaa riskien yksityis-kohtaisen hallintamallin, politiikat, suunnittelun, vastuut ja prosessit.
Vastuullisuusriskien vastapainoksi yhtiö tun-nistaa myös samoihin teemoihin liittyviä liike-toimintamahdollisuuksia. Goforen asiakkaiden työ heidän omien kestävän kehityksen tavoit-teidensa saavuttamiseksi tarjoaa yhtiölle mah-dollisuuksia luoda uutta liiketoimintaa. Esimer-kiksi datavetoisten ratkaisujen kehittäminen
ilmastonmuutoksen torjuntaan tai kiertotalou-den kehittämiseen on yhtiölle merkittävä liike-toimintamahdollisuus. Samoin yhtiö näkee mer-kittäviä liiketoimintamahdollisuuksia asiakkaiden tietosuojan ja tietoturvan kehittämisessä sekä eettistä datan käyttöä tukevien ratkaisujen luo-misessa.
Goforen vastuullisuusriskien ja -mahdol-lisuuksien arviointia ollaan merkittävästi päi-vittämässä osana syksyllä 2023 alkanutta ja alkuvuodesta 2024 päättyvää kaksinkertai-sen olennaisuuden arviointiprojektia. Riskejä ja mahdollisuuksia on arvioitu erityisesti kestä-vyysraportointistandardissa esitettyjen kestä-vyysseikkojen osalta.
Oheisissa taulukoissa on esitetty kyseises-sä kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnissa tällä hetkellä tunnistettuja merkittävimpiä vaiku-tuksia ympäristöön ja ihmisiin, sekä taloudellisia riskejä ja mahdollisuuksia. Lista on alustava.
hallituksen toimintakertomus
27
Kestävyysteemat
Kestävyysseikat
Vaikutukset ympäristöön
Taloudelliset riskit
Taloudelliset mahdollisuudet
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutoksen torjunta
Goforen suorat ja epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt vaikuttavat negatiivisesti ilmastoon.
Goforen asiantuntijat työskentelevät projekteissa, joissa aikaansaadaan kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä. Tällä on positiivinen vaikutus ilmastonmuutoksen torjuntaan.
Mahdolliset maineriskit, jotka aiheutuvat työskentelystä ilmastolle haitallisissa projekteissa.
Ilmastonmuutosta torjuvien digitaalisten ratkaisujen kasvava kysyntä on Goforelle liiketoimintamahdollisuus.
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Epäonnistuminen ilmastonmuutokseen sopeu-tumisessa voi aiheuttaa epävarmuutta markki-noilla ja asiakkaiden toiminnassa, millä voi olla negatiivista vaikutusta Goforen liiketoimintaan.
Energia
Goforen asiantuntijat työskentelevät projekteissa, joissa parannetaan energia-tehokkuutta. Tällä on positiivinen vaikutus ilmastonmuutoksen torjuntaan.
Energian erittäin voimakas hinnannousu tai pitkät katkokset energian saatavuudessa muodostavat riskin Goforen liiketoiminnalle.
Kiertotalous
Resurssien käyttö
Goforen asiantuntijat työskentelevät projekteissa, joissa parannetaan resurssitehokkuutta ja materiaalien kiertoa. Tällä on positiivinen vaikutus.
Goforen asiantuntijat työskentelevät projekteissa, joiden ansioista laitteiden elinkaaret pitenevät. Tällä on positiivinen vaikutus.
Simulointiratkaisuilla aikaansaatava resurssien säästö tuottaa positiivisen vaikutuksen.
Goforen liiketoiminnan kannalta välttämättömien ICT-laitteiden valmistaminen tuottaa negatiivisen vaikutuksen.
Luonnonresurssien hinnan nousu tai katkokset niiden saatavuudessa ovat riski joidenkin Goforen asiakkaiden liiketoiminnalle, ja tätä kautta saattavat välillisesti vaikuttaa myös Goforeen.
Haasteet ICT-alan vaatimien luonnonresurssien saatavuudessa tai niiden voimakas hinnan-nousu saattavat aiheuttaa alalle epävarmuutta.
Resurssitehokkuutta parantavien hankkeiden kasvava kysyntä on Goforelle liiketoimintamahdollisuus.
Jätteet
Goforen arvoketjun aikana syntyvä ei-kierrätettävä jäte vaikuttaa negatiivisesti.
Ympäristö
hallituksen toimintakertomus
28
Kestävyysteemat
Kestävyysseikat
Vaikutukset ihmisiin
Taloudelliset riskit
Taloudelliset mahdollisuudet
Omat työntekijät
Yhdenvertainen kohtelu ja mahdollisuudet kaikille
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus on Goforella tärkeää ja yhtiö on asettanut tätä koskevia tavoitteita. Se vaikuttaa positiivisesti työntekijöiden hyvinvointiin, sekä rekrytoinnin onnistumiseen.
Työntekijöiden osallisuus ja tasa-arvoinen kohtelu mahdollistaa kaikkien potentiaalin maksimaalisen hyödyntämisen, mikä on kannattavaa myös taloudellisesti.
Työntekijöiden hyvinvointi
Panostuksilla työntekijöiden hyvinvointiin on merkittävä positiivinen vaikutus omaan työvoimaan.
Työntekijöiden tyytyväisyyden heikkeneminen esimerkiksi liian korkeasta työkuormasta johtuen voi vaikuttaa työntekijöiden hyvinvointiin negatiivi-sesti. Työhyvinvoinnin ja työkuorman aktiivinen seuraaminen on tästä syystä tärkeää.
Mahdollisella työntekijöiden hyvinvoinnin heikentymisellä on negatiivisia taloudellisia vaikutuksia.
Hyvinvoivat ja sitoutuneet työntekijät on Goforelle merkittävä taloudellisen menestyksen takaava tekijä.
Hyvä työnantajamaine mahdollistaa onnistu-neen rekrytoinnin, jolla on suora vaikutus yhtiön kasvuun ja taloudelliseen menestykseen.
Kouluttautuminen ja osaamisen kehitys
Edelläkävijän aseman säilyttämiseksi ja menestyksen turvaamiseksi Goforen on jatkuvasti panostettava työntekijöiden osaamisen kehittämiseen. Tällä on positiivisia vaikutuksia myös työntekijöihin, sillä se auttaa turvaamaan työmoti-vaation säilymisen ja työntekijän arvon rekrytointimarkkinoilla.
Mahdollinen osaamisen kehittymisen heikenty-minen voi muodostaa taloudellisen riskin Goforelle, jos jatkuvasta kehittymisestä ei pidetä huolta.
Osaamisen kehittyminen mahdollistaa uusia liiketoiminta-alueita.
Arvoketjun työntekijät
Alihankkijoiden työolot, oikeudet ja yhdenvertaisuus
Gofore korostaa alihankinnan Code of Conductissaan ihmisoikeuksia ja työntekijöiden yhdenvertaista kohtelua, mikä osaltaan tukee näiden asioiden toteutumista alihankintaa tarjoavien yritysten liiketoiminnassa.
Mikäli alihankkijat eivät valvo työntekijöiden oikeuksien toteutumista omassa hankintaketjus-saan, tämä voi muodostua maineriskiksi myös Goforelle.
Alihankintaa tarjoavat yhtiöt valikoivat yhä enemmän kumppaneitaan vastuullisuustee-moihin perustuen, mikä on Goforelle positiivinen mahdollisuus.
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt
Yhteisöjen taloudelliset, sosiaaliset ja kulttuurilliset oikeudet
Goforen erityisesti julkisen sektorin hankkeissa tarjoamat palvelut mahdollistavat yhteiskunnan jäsenten oikeuksien toteutumista.
Mikäli Gofore epäonnistuu tarjoamissaan palveluissa, erityisesti julkisella sektorilla, tämä voi vaarantaa joidenkin ihmisryhmien oikeuksien toteutumisen.
Mahdollinen epäonnistuminen joidenkin ihmisryhmien oikeuksista huolehtimisessa saattaa aiheuttaa maineriskin.
Tasa-arvo yhteisöjen sisällä
Yhteiskunnan digitalisoituminen saattaa aiheuttaa yhteiskuntien epätasa-arvoistumista ja mikäli Gofore epäonnistuu jonkin projektin vaikutusten arvioinnissa ja hallinnassa, on mahdollista, että yhtiöllä on myös tämän kaltainen negatiivinen vaikutus.
Ihmiset
hallituksen toimintakertomus
29
Kestävyysteemat
Kestävyysseikat
Vaikutukset ihmisiin
Taloudelliset riskit
Taloudelliset mahdollisuudet
Asiakkaat ja loppukäyttäjät
Yhteiskunnallinen osallisuus
Goforella toimii saavutettavuustiimi, joka on erikoistunut huolehtimaan kaikkien ihmisryhmien osallisuudesta digitaalisissa palveluissa.
Goforella on positiivinen vaikutus tiedon saatavuuteen ja läpinäkyvyyteen erityisesti julkisen sektorin digitalisaatiohankkeiden kautta.
Epäonnistuminen Goforen tuottamien digitaalisten palveluiden saavutettavuudessa joidenkin ihmisryhmien kohdalla on mahdollinen maineriski.
Saavutettavuuspalvelut ovat Goforelle liiketoimintamahdollisuus.
Tietoturva ja tietosuoja
Gofore noudattaa korkeaa tietoturvan ja tietosuojan standardia ja on ollut tuomassa tietoturvaa ja tietosuojaa parantavia käytäntöjä asiakkailleen.
Mikäli Gofore epäonnistuu tietoturvan tai tietosuojan hallinnassa erityisesti asiakasprojekteissa tai henkilötietojen tai yhteiskunnalle kriittisen infrastruktuurin osalta, tällä voi olla merkittäviä potentiaalisia negatiivisia vaikutuksia ihmisiin tai yhteiskunnan toimivuuteen.
Tietosuojaan ja tietoturvaan liittyvät riskit on tunnistettu Goforen suurimmaksi vastuullisuus-riskiksi, jolla toteutuessaan voi olla merkittäviä taloudellisia vaikutuksia yhtiöön.
Tietoturvaan ja tietosuojaan liittyvät palvelut on tunnistettu Goforella tärkeäksi ja kasvavaksi markkina-alueeksi.
Eettinen datan ja tekoälyratkaisujen käyttö
Mikäli Gofore epäonnistuu eettisten suunnittelun periaatteidensa noudattamisessa, tällä voi olla negatiivisia vaikutuksia ihmisiin tai yhteiskuntaan.
Koska Gofore pyrkii noudattamaan korkeita eettisiä periaatteita datan käytössä ja tekoälyratkaisujen kehittämisessä, tällä on positiivista vaikutusta asiakkaiden kehittämiin ratkaisuihin.
Vastuuton datan tai tekoälyn käyttö olisi maineriski ja voisi johtaa merkittäviin negatiivisiin taloudellisiin vaikutuksiin.
Gofore on panostanut viime vuosina työnte-kijöiden eettisen toimintakyvyn kehittämiseen ja eettisten näkökulmien huomioonottamiseen. Konsultointi digitalisaatioon liittyvien eettisten kysymysten ratkaisemisessa on nähty yhtiössä liiketoimintamahdollisuutena.
Asiakkaiden ja loppukäyttäjien henkilökohtainen
turvallisuus
Goforen kehittämien simulointi- ja automatisointiratkaisujen kautta pystytään vähentämään ihmistyövoiman käyttöä vaarallisissa työtehtävissä.
Kasvava tarve ratkaisuille, joissa simuloinnin ja automatisoinnin kautta pyritään korvaamaan ihmistyövoimaa vaarallisissa työtehtävissä, on Goforelle liiketoimintamahdollisuus.
hallituksen toimintakertomus
30
Kestävyysteemat
Kestävyysseikat
Vaikutukset hallintoon ja yhteiskuntaan
Taloudelliset riskit
Taloudelliset mahdollisuudet
Liiketoiminnan harjoittaminen
Yrityskulttuuri
Vastuullisuusasioiden korkea painoarvo Goforen toiminnassa vaikuttaa myönteisesti yrityksen hallintotapaan.
Mahdolliset sisäpiiririkkomukset, virheellinen raportointi tai muu vastaava toiminta voi aiheuttaa vahinkoa yhteiskunnalle.
Goforen yrityskulttuurin ytimessä on työnantajavastuu ja huolehtiminen työntekijöiden hyvinvoinnista.
Gofore pyrkii eettiseen yritystoimintaan ja mahdollisimman suureen läpinäkyvyyteen.
Hyvän hallintotavan pettäessä syntyvät mahdolliset väärinkäytökset ovat yhtiölle maineriski.
Haasteet regulaatiovaatimuksiin vastaamisessa voivat johtaa negatiivisiin taloudellisiin vaiku-tuksiin.
Vastuullinen liiketoiminta on mahdollisuus sekä rekrytoinnin että kumppaniverkoston kannalta.
Käsitys Goforesta vastuullisena sijoituskoh-teena on yhtiön markkina-arvoa kasvattava tekijä.
Lahjonta ja korruptio
Kansainvälinen liiketoimintaympäristö ja merkittävät asiakkuudet julkisella sektorilla lisäävät korruption riskiä, mikäli näiden hallintamekanismit eivät ole kunnossa.
Yhtiön sitoumukset korruption, lahjonnan ja rahanpesun välttämiseksi (mm. Global Compact, Goforen alihankinnan Code of Conduct) edistävät hyviä käytäntöjä sekä yhtiön sisällä että myös laajemmin.
Suhteet toimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt
Goforella on voimassa vahvat eettiset periaatteet toiminnassaan alihankkijoiden kanssa.
Hyvät ja eettiset alihankintasuhteet vähentävät niihin liittyvää taloudellista riskiä.
Ilmiantajien suojelu
Goforella on voimassa ilmiantajien suojelun varmistavat käytännöt.
Hallinto
hallituksen toimintakertomus
31
Tietoturva ja tietosuoja
Goforen liiketoiminta perustuu pitkälti asiak-kaiden, kumppaneiden, työntekijöiden ja mui-den sidosryhmien luottamukseen. Tietoturva on keskeistä tämän luottamuksen säilyttämises-sä ja takaamisessa. Tietojen luottamuksellisuus, eheys ja saatavuus kaikissa muodoissaan ovat tärkeitä asioita Goforen jatkuvalle toiminnalle ja hyvälle hallinnolle. Siksi on tärkeää varmistaa kaikin tavoin, että tietoturva on tehokasta sekä sopusoinnussa liiketoiminnan tavoitteiden sa-moin kuin lakien ja määräysten kanssa.
Yhtiö kehittää jatkuvasti ISO 27001 -stan-dardoitua tietoturvan hallintajärjestelmäänsä sekä rakentaa kulttuuria, jossa työntekijät huo-mioivat turvallisuuden päivittäisessä toimin-nassaan ja velvollisuuksissaan. Turvallisuus on jokaisen vastuulla.
tietoturvakäytännöt
Gofore noudattaa seuraavia tietoturvakäytäntöjä:
0
tietosuojarikkomusten määrä 2023
0
tietoturvarikkomusten määrä 2023
Goforen johtoryhmä on sitoutunut vastaa-maan kattavasti tietoturvan hallintajärjestel-mästä.
Tietoturvariskit arvioidaan ja niitä hallitaan säännöllisesti liiketoiminnan jatkuvuuden varmistamiseksi.
Turvallisuuskäytännöt ja niihin liittyvät vaati-mukset välitetään työntekijöille, alihankkijoil-le ja muille kumppaneille sopimusten kautta.
Pääsy järjestelmiin ja tietoon sallitaan tiedon luottamuksellisuuteen ja pääsyn välttämättö-myyteen perustuen.
Tiedot luokitellaan ja käsitellään asianmu-kaisten turvallisuustasojen mukaisesti ja henkilötietoja käsitellään yleisen tietosuoja-asetuksen mukaisesti.
Tietoturva on sisäänrakennettu digitaalis-ten palveluiden suunnitteluun, kehittämiseen ja hankintaan, ja tätä tuetaan ohjeistusten avulla.
Tietoverkot on erotettu, suojattu, valvottu ja hallittu verkkoturvallisuussuositusten mukai-sesti.
Tietoturvarikkomukset ja muut tietoturvaan liittyvät häiriöt raportoidaan ja niitä käsitel-lään ohjeiden mukaisesti.
Työntekijöiden, alihankkijoiden ja muiden kumppanien tietoturvakoulutusta ja tietotur-van huomioivaa kulttuuria edistetään.
Varmistetaan, että jokainen Goforen työnte-kijä tai alihankkijan tai kumppanin edustaja ymmärtää velvollisuutensa olla tietoinen tur-vallisuudesta ja käyttäytyä sen mukaisesti.
hallituksen toimintakertomus
32
Planeetta
Gofore pyrkii minimoimaan toimintansa haitalliset ympäristövai-kutukset. Yhtiöllä on henkilöstön perehdytykseen sisältyvä ympä-ristöohjeistus, joka sisältää ohjeet jätteiden käsittelyyn, matkusta-miseen, veden käyttöön sekä hankintoihin. Kaikessa toiminnassa noudatetaan kansallista ympäristölainsäädäntöä ja viranomais-vaatimuksia. Suomessa Goforen suurimmat toimistot (Tampere, Helsinki, Turku ja Jyväskylä) on sertifioitu WWF:n Green Office -sertifikaatilla.
Ilmasto
Gofore on siirtynyt tilikaudelta 2023 eteenpäin eurooppalaisen kestävyysraportointistandardiin (ESRS) ilmastoon liittyvien in-dikaattorien osalta. Seuraavissa kappaleissa annetaan vastauk-set niihin ESRS E1 -standardin tiedonantovelvoitteisiin, jotka ovat olennaisia Goforen liiketoiminnan kannalta. Viittaukset kyseiseen tiedonantovelvoitteeseen on ilmoitettu sulkeissa kutakin velvoitet-ta käsittelevän kohdan otsikossa.
Seuraavat ESRS E1 -standardin tiedonantovelvoitteet on arvi-oitu ei-olennaisiksi Goforen liiketoiminnan kontekstissa:
E1-5 Energiankulutus energialähteiden mukaan eriteltynä ei ole yhtiölle olennainen, koska Goforen omiin toimintoihin liittyä kokonaisenergiankulutus on vähäistä.
E1-8 Gofore ei sovella sisäisiä hiilen hinnoittelujärjestelmiä.
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma (E1-1)
Ilmaston lämpenemisen pysäyttäminen 1,5 asteeseen vaatii, että globaali ihmiskunta vähentää päästöjään yli puolet vuoteen 2030 mennessä, ja saavuttaa hiilineutraaliuden viimeistään vuonna 2050. Goforen vuonna 2023 asettamat ilmastotavoitteet ovat lin-jassa tämän tavoitteen kanssa. Päästöluokkaan 1 ja 2 kuuluvien, suorien päästöjen osalta Goforen asettama tavoite on, että yh-tiön henkilöstömäärään suhteutetut päästöt puolitetaan vuo-teen 2026 mennessä lähtötasoon 2022 verrattuna. Päästöluo-kan 1 ja 2 päästöt vähennetään nollaan vuoteen 2030 mennessä.
Päästöluokka 3:n, eli epäsuorien päästöjen osalta tavoitteena on vastaavasti 20 % vähennys vuoteen 2026 mennessä, sekä puo-littaa nettopäästöt vuoteen 2030 mennessä. Yhtiö on kaikkien päästöluokkien osalta hiilineutraali vuonna 2035.
Päästöluokkien 1 ja 2 osalta päästövähennys saavutetaan siir-tymällä 100 % uusiutuvan energian käyttöön toimistojen säh-könkulutuksen, lämmityksen ja jäähdytyksen osalta. Lisäksi työ-suhdeajoneuvot vaihdetaan sähköisiin. Päästöluokka 3:n osalta suositaan kaikissa hankinnoissa vähäpäästöisiä vaihtoehto-ja. Matkustamista pyritään vähentämään ja korvaamaan erilai-silla etätyöskentelyn tavoilla, sekä suosimaan matkustuksessa
hallituksen toimintakertomus
33
on enemmänkin totuttujen käytäntöjen muuttamisesta. Osit-tain päästövähennykset voivat jopa tuottaa säästöjä esimerkiksi energiankulutuksen ja matkustamisen vähentymisen kautta. Mer-kittävin investointi tulee todennäköisesti olemaan päästöluokkaa 3 koskevan hiilineutraaliuden vaatima kompensointi, mutta sen suuruusluokkaa ei kyetä toistaiseksi tarkasti arvioimaan, koska ei ole vielä selvää kuinka merkittäviä päästövähennyksiä suunni-telman mukaisessa aikataulussa kyetään saavuttamaan tai miten kompensaation hinta tulee tulevaisuudessa kehittymään. Yhtiö kuitenkin arvioi, ettei kustannus tule olemaan niin merkittävä, että sillä olisi olennaisia vaikutuksia yhtiön talouteen. Yhtiöllä ei ole olennaisia omaisuuseriä tai tuotteita, jotka aiheuttaisivat kas-vihuonekaasupäästöjen lukkiutumista.
Goforen tavoitteena on kasvattaa luokitusjärjestelmäasetuk-sen (EU-Taksonomia) kriteerien mukaisen liikevaihdon osuutta vuosittain. Toistaiseksi luokitusjärjestelmän mukaisuutta on arvi-oitu ilmastonmuutoksen torjunnan kriteeriä vasten. Yhtiöllä ei ole merkittäviä luokitusjärjestelmäasetuksen mukaisia toiminta- tai pääomamenoja. Vuoden 2023 aikana on tehty tietojärjestelmä- ja prosessimuutoksia, jotka mahdollistavat taksonomianmukaisen liikevaihdon ja toimintamenojen entistä tarkemman seurannan. Taksonomia-asetusta on käsitelty tarkemmin luvussa Euroopan unionin kestävän rahoituksen taksonomia.
Goforella ei ole hiileen, öljyyn tai kaasuun liittyvään taloudel-liseen toimintaan sijoitettuja pääomamenoja, eikä sitä ole suljettu
mahdollisimman vähäpäästöisiä vaihtoehtoja. Hiilineutraaleja liikkumismuotoja, kuten pyöräily, tuetaan. Lisäksi pyritään kehit-tämään ns. Green-ICT ja vihreän koodauksen käytäntöjä, joilla Goforen kehittämien tietojärjestelmien päästöjä vähennetään. Pilvikapasiteetin tarjoajan valintakriteereissä pyritään huomioi-maan ilmastopäästöt. Näillä keinoilla ei kuitenkaan ole varmaa, saavutetaanko nollapäästöt aikataulun mukaisesti, koska paljon on kiinni ympäröivästä infrastruktuurista, johon Gofore ei pysty suoraan vaikuttamaan (esimerkiksi matkustamisen vaihtoehdot, ICT-laitteet ja -infrastruktuurit). Tästä syystä loput päästöt on varauduttu kompensoimaan jollakin tarjolla olevalla ja luotet-tavalla, standardoidulla kompensointimenetelmällä viimeistään vuonna 2035.
Yhtiön arvion mukaan ilmastotavoitteen mukaisten päästövä-hennysten saavuttaminen ei vaadi merkittäviä investointeja. Kyse
EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolel-le. Siirtymäsuunnitelman kustannuksia ei ole arvioitu niin merkit-täviksi, että ne tulisi sisällyttää erikseen strategiaan tai rahoitus-suunnitelmaan.
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma on Goforen kestävän kehityksen johtoryhmän hyväksymä vuonna 2023. Siirtymäsuunnitelmassa on vertailuvuodeksi päätetty vuosi 2023. Yrityksen edistymistä siirtymäsuunnitelman täytäntöönpa-nossa tullaan raportoimaan tästä eteenpäin vuosittain.
Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaistenvaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista (IRO-1)
Ilmastoon liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia on tun-nistettu osana vuonna 2023 aloitettua kaksinkertaisen olennai-suuden arviointia. Prosessin aikana kuultiin yhtiön tärkeimpiä ul-koisia sidosryhmiä kyselyiden ja haastattelujen kautta. Sisäisesti järjestettiin kaksi työpajaa yhtiön avainhenkilöiden kesken, jois-sa kartoitettiin vaikutuksia, sekä taloudellisia riskejä ja mahdolli-suuksia. Koska kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessi on edelleen kesken, tarkempi kuvaus prosessista tullaan julkaise-maan vuoden 2024 kestävyysselvityksessä.
Goforen kasvihuonekaasupäästöjä on laskettu vuodesta 2019 alkaen. Yhtiön suorat päästöt ovat kohtuullisen pienet ja näiden vaikutus ilmastonmuutokseen on arvioitu suhteellisen vähäiseksi.
hallituksen toimintakertomus
34
että keinot tukea asiakkaiden päästövähennyk-siin tähtääviä toimia. Tämä pitää sisällään pa-nostukset osaamisen kehittämiseen siitä, miten yhtiön palvelut voivat vähentää muiden toimi-alojen kasvihuonekaasupäästöjä tai tukea da-taan perustuvaa päätöksentekoa kasvihuone-kaasupäästöjen vähentämisessä.
Yhtiön ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet liittyvät lähinnä välil-listen siirtymäriskien hallintaan. Yhtiö pyrkii välttämään riippuvuutta toimialoista, joilla on merkittäviä siirtymäriskejä ja kehittämään palve-luaan suuntaan, joka on resilientti ilmastonmuu-toksen muuttamassa maailmassa.
Edellä mainittujen lisäksi Gofore kehittää toi-mintaperiaatteita, joita voidaan soveltaa ohjel-mistoprojekteissa näiden energiatehokkuuden parantamiseksi. Kun kehitystyö on valmis, toi-mintaperiaatteet tullaan julkaisemaan Goforen verkkosivuilla.
Yhtiön tavoitteena on siirtyä omassa toimin-nassaan täysin uusiutuvan energian käyttöön vuoteen 2030 mennessä.
Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit (E1-3)
Goforen keskeiset ilmastonmuutoksen hillintää koskevat toimet vuoden 2023 aikana ovat seu-raavat:
Kasvihuonepäästöjen laskentaan ja rapor-tointiin, sekä ilmastotavoitteiden asetan-taan keskittyvä opinnäytetyö, johon vuoden aikana käytettiin noin kaksi henkilötyökuu-kautta.
Ohjelmistoprojektien ja -tuotteiden ympä-ristövaikutuksiin keskittynyt projekti, jossa
tuotetaan ohjeistus projektien eri elinkaaren vaiheissa huomioitavista asioista. Tämän pro-jektin vuoden 2023 työmäärä oli noin kolme henkilötyökuukautta.
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet (E1-4)
Goforen ilmastonmuutoksen hillintään liittyvät tavoitteet on esitetty alla olevassa taulukossa. Päästövähennystavoite tarkoittaa vähennystä vuoden 2022 tasosta.
Yhtiöllä ei ole ilmastonmuutokseen sopeutu-miseen liittyviä tavoitteita.
Arvoketjun alkupäässä merkittävimmät negatii-viset vaikutukset syntyvät hankittavien laittei-den elinkaaren aikana. Arvoketjun loppupäästä on tunnistettu sekä negatiivisia, että positiivisia vaikutuksia ilmastonmuutokseen. Goforen asi-akkailleen tuottamalla palvelulla on mahdolli-suus joko kasvattaa, tai vähentää asiakkaiden negatiivista vaikutusta ilmastoon. Kaksinkertai-sen olennaisuuden arvioinnin aikana toteutettu asiakkaiden kuuleminen tuki yrityksen aiemmin tekemää omaa arviota, että Goforen palvelun positiiviset vaikutukset ilmastoon ovat negatiivi-sia suuremmat.
Ilmastoon liittyviä fyysisisiä riskejä on myös tunnistettu osana kaksoisolennaisuuden arvioin-tia. Nämä on arvioitu suhteellisen vähäisiksi.
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet (E1-2)
Goforen ilmastonmuutoksen hillintään liittyvät toimintaperiaatteet kattavat sekä oman toimin-nan kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen,
Päästöt 2022
Tavoite 2026
Tavoite 2030
Tavoite 2035
Scope 1
29 (nettopäästöt 0)
-50 %
0 (bruttotavoite)
Scope 2
132 (nettopäästöt 0)
-50 %
0 (bruttotavoite)
Scope 3
369
-20 %
-50 %
0 (nettotavoite)
Goforen ilmastonmuutoksen hillintään liittyvät tavoitteet
hallituksen toimintakertomus
35
Scope 3 -päästöt luokiteltuna
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt (E1-6)
Goforen tilikauden 2023 kasvihuonekaasupäästöt on esitet-ty oheisissa kuvissa päästöluokittain jaoteltuna. Tilikauden 2023 päästölaskentaan on sisällytetty kaikki tytäryhtiöt, jotka ovat ol-leet konsernin omistuksessa 1.1.2023.
Yhtiön kokonaispäästöt ovat kasvaneet vuodesta 2022, mikä selittyy henkilöstömäärän kasvulla ja sillä, että mukaan on otettu uusia eriä. Merkittävin uusi erä on hankitut palvelut, jota kasvat-taa erityisesti alihankinnan käyttö. Vuokratut omaisuuserät tulivat mukaan uutena kategoriana ja tätä kautta osa aiemmin pääs-töluokkiin 1 ja 2 lasketuista päästöistä siirtyi päästöluokkaan 3, mikä muutti päästöluokkien keskinäisiä suhteita.
Scope 3 -päästöihin on vuoden 2022 jälkeen otettu mukaan seuraavat erät:
tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät: leasing-autot, Espanjassa käytetyt laitteet ja työvälineet
hankinnat: puhelinkopit ja hankitun pilvikapasiteetin käyttämä energia
ostetut palvelut
Goforella ei ole konsernitilinpäätökseen sisältymättömiä yrityk-siä tai sijoitusyhteisöjä, joihin yhtiöllä ei olisi operatiivista määräys-valtaa. Goforella ei myöskään ole säänneltyjen päästökauppajär-jestelmien piiriin kuuluvia scope 1 -kasvihuonekaasupäästöjä.
Goforen kasvihuonekaasupäästöt tCO2-eq
4,52
Kasvihuonekaasuintensiteetti (tCO2-eq/liikevaihto MEUR)
Scope 1
Scope 2
Scope 3
Jätteet
Vuokrattu omaisuus
Työpaikkaliikenne
Liikematkustus
Ostetut tavarat ja palvelut
Goforen tytäryhtiö Creanex ei ole mukana tilikauden 2023 päästölaskennassa, koska laskentaan otetaan mukaan vain tytäryhtiöt, jotka ovat olleet konsernin omis-tuksessa 1.1.2023. Creanex on jätetty myös pois lasken-nan perusteena käytetystä liikevaihdosta.
29
132
383
543
yhteensä
Scope 2 -päästöt on laskettu markkinaperustaisesti.
2022
2023
705,75
3,72
135,8
Scope 2 -päästöt on laskettu markkinaperustaisesti.
845,27
yhteensä
2023
93,60
189,06
14,48
705,75
yhteensä
48,87
359,74
2023
705,75
3,72
Scope 2 -päästöt on laskettu sijaintiperustaisesti.
938,42
yhteensä
228,95
hallituksen toimintakertomus
36
Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet (E1-7)
Gofore tulee hyvittämään kasvihuonekaasupäästöjään 139,52 tonnia CO2eqv yrityksen arvoketjun ulkopuolisilla ilmastonmuu-toksen hillintähankkeilla, joita se aikoo rahoittaa ostamalla pääs-töhyvityksiä.
Gofore on sitoutunut hyvittämään vuodesta 2021 eteenpäin kaikki tuottamansa scope 1- ja scope 2 -luokkiin kuuluvat kas-vihuonekaasupäästöt. Hyvitys tapahtuu kumoamalla päästöis-tä aiheutuva ilmastohaitta ostamalla sellaisia ilmastoyksiköitä, joita ei lasketa minkään maan ilmastotavoitteen seurantaan ja tilipitoon. Ostettavat ilmastoyksiköt täyttävät seuraavat Suomen ympäristöministeriön suosittelemat kriteerit:
Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset (E1-9)
Goforen liiketoimintaan ei liity olennaisia fyysisiä siirtymäriskejä.
Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien osalta olennaisiksi on arvioitu mahdolliset muutokset liikevaihtoon, jotka aiheutuvat asiakkaiden ilmastotoimia tukevista konsultointi- ja järjestelmäke-hityspalveluista. Yhtiön tekemään arvioon liittyvän epävarmuu-den vuoksi taloudellisista vaikutuksista on kuitenkin mahdoton-ta esittää sellaisia määrällisiä tietoja, jotka täyttäisivät ESRS 1:n lisäyksen B vaatimusten mukaiset laadulliset ominaisuudet. Tästä syystä yhtiö jättää määrälliset arviot esittämättä.
Luontokato
Goforen liiketoiminnalla ei ole merkittäviä suoria biodiversi-teettivaikutuksia tai vaikutuksia maankäyttöön. Yhtiö ei omis-ta kiinteistöjä tai maa-alueita. Mahdolliset välilliset luontokatoon
kohdistuvat vaikutukset ilmenevät lähinnä asiakasprojekteissa, ja ne voivat olla luontokadon kannalta positiivisia tai negatiivisia. Yhtiö tunnistaa kuitenkin biodiversiteettiin kohdistuvan uhan mer-kittäväksi ympäristöuhaksi ilmastokriisin ohella.
Vuonna 2023 Gofore tuki Suomessa hyväntekeväisyysjärjestö Baltic Sea Action Groupia, joka torjuu luontokatoa muun muassa uudistavan maa- ja metsätalouden keinoin.
Veden käyttö
Gofore ei käytä toiminnassaan merkittäviä määriä vettä. Yhtiön käyttämä vesi kuluu toimistoilla työpäivän aikana, ja sen määrä on pieni.
1. Lisäisyys 2. Vankka perusura 3. Vankka laskentamenetelmä 4. Seuranta ja raportointi 5. Pysyvyys 6. Hiilivuodon välttäminen 7. Aitous, riippumaton todentaminen ja sertifiointi 8. Kaksoislaskennan välttäminen 9. Merkittävän haitan välttäminen (DNSH-periaate)
hallituksen toimintakertomus
37
Ihmiset
Ihmiset ovat Goforen toiminnan sydän, ja tämä näkyy kaikessa yhtiön toiminnassa. Omista osaajista huolehditaan ja toimintaa kehitetään jatkuvasti siten, että henkilöstö voi kokea mer-kityksellisyyttä, innostumista ja yhteisöllisyyt-tä työssään. Yhtiö tukee laaja-alaisesti henki-löstönsä hyvinvointia sekä kehittää aktiivisesti työyhteisönsä tasa-arvoa, yhdenvertaisuutta ja monimuotoisuutta. Kaikessa kehittämistyös-sä yhtiötä ohjaa vuosina 2023–2027 strategia, jonka keskiössä ovat asiakkaat ja osaajat.
Goforen ei-taloudellisen tiedon raportointi on siirtymässä vaiheittain eurooppalaisten kes-tävyysraportointistandardien (ESRS) mukaiseksi. Tästä syystä yhtiön omiin työntekijöihin liittyvät tiedot vuodelta 2023 raportoidaan jo ESRS:n S1 - Omat työntekijät mukaisesti.
Omat työntekijät
Omiin työntekijöihin liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Omaan työvoimaan liittyviksi olennaisiksi kes-tävyysseikoiksi on Goforen kaksinkertaisen
olennaisuuden arvioinnissa tunnistettu seuraa-vat seikat:
Yhdenvertainen kohtelu ja mahdollisuudet kaikille
Työntekijöiden hyvinvointi
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
Yhtiön kestävyysraportointidirektiivin mukai-nen kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi on tällä hetkellä keskeneräinen. Tarkempi arviointi omiin työntekijöihin liittyvistä vaikutuksista, ris-keistä ja mahdollisuuksista tullaan julkaisemaan tilikauden 2024 vuosiraportoinnin yhteydessä. Näiden osalta alustava lista on esitetty luvussa Kestävyysteemoihin liittyvät vaikutukset, talou-delliset riskit ja mahdollisuudet.
Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet (S1-1)
Yhdenvertaisuus ja monimuotoisuus on tärkeää Goforelle työntekijöiden hyvinvoinnin ja pätevän henkilöstön rekrytoinnin turvaamiseksi. Työnte-kijöiden hyvinvointi on keskeisellä sijalla Gofo-ren strategiassa ja avain sen menestykseen.
Yhtiön työntekijät ovat sen suurin voima-vara, ja työntekijöiden hyvinvointi on suoraan
yhteydessä näiden suorituskykyyn, yhtiön talou-delliseen tulokseen ja kykyyn rekrytoida uusia työntekijöitä. Säilyäkseen mukana kehityksessä ja menestyäkseen Goforen on jatkuvasti panos-tettava työntekijöiden osaamisen ja kyvykkyy-den kehittämiseen.
Merkittävimmät tunnistetut positiiviset vai-kutukset omiin työntekijöihin ovat tasa-arvon yhdenvertaisuuden ja osallisuuden turvaami-nen, työntekijöiden hyvinvoinnin edistäminen ja näiden osaamisen kehittäminen.
Mahdollinen negatiivinen vaikutus on tunnis-tettu kohdistuvan työntekijöihin, joiden työkuor-ma jostakin syystä on päässyt kasvamaan liian suureksi. Näihin tilanteisiin pyritään puuttumaan aikaisessa vaiheessa.
Gofore on sitoutunut noudattamaan YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevia perusperi-aatteita, mukaan lukien YK:n ihmisoikeusjulis-tus, YK:n yleissopimus kansalais- ja poliittisista oikeuksista ja YK:n yleissopimus taloudellisista, sosiaalisista ja sivistyksellisistä oikeuksista, sekä kansainvälisen työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteita ja -oikeuksia koskevaa julis-tusta kaikissa maissa, joissa se toimii. Kaikkea
toimintaa ohjaa aina kansallinen lainsäädäntö sekä kansainvälisesti tunnustetut ihmisoikeu-det. Lisäksi yhtiö on sitoutunut YK:n Global Compact-aloitteeseen ja noudattamaan sen periaatteita. Yhtiö vaalii yhdistymisvapautta ja tunnustaa työntekijöiden kollektiivisen neuvot-teluoikeuden kaikissa maissa. Yhtiö ei hyväksy minkäänlaista pakkotyötä tai lapsityövoiman käyttöä.
Gofore tukee yleismaailmallisia ihmisoikeuk-sia sekä kaiken työmarkkinoilla ja ammatin-harjoittamisen yhteydessä tapahtuvan syrjin-nän poistamista. Yhtiön eettinen toimintaohje
hallituksen toimintakertomus
38
taisuussuunnitelmassa. Lisäksi syrjintää ehkäise-vät menettelyt on kuvattu erillisessä dokumen-tissa ”Ohje häirinnän ja epäasiallisen kohtelun torjumiseksi”.
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa (S1-2)
Goforella on aktiivinen yhteistyö henkilöstön edustajien kanssa. Gofore ja henkilöstön edus-tajat ovat perustaneet yhteistoimintaryhmän, jossa toteutetaan Suomen yhteistoimintalain 2 luvun mukainen vuoropuhelu. Vuoropuhelu toteutetaan yhteistoimintaryhmän vuoropuhelu-kokouksissa, joita järjestetään vähintään neljä
kertaa vuodessa. Vuoropuhelussa käsitellään yhdessä asioita, joilla voi olla vaikutusta työnte-kijöiden työhön, työoloihin ja asemaan.
Lisäksi työnantajan ja henkilöstön edustajil-la on käytössä yhteinen sähköinen keskustelu-kanava, jonne kukin henkilöstön tai työnantajan edustaja voi tehdä esityksiä vuoropuheluko-kouksiin tai nostaa esiin muita ajankohtaisia aiheita. Yhtiöllä on työyhteisön kehittämissuun-nitelma, jota päivitetään tarpeen mukaan vuoro-puhelukokouksissa. Työyhteisön kehittämissuun-nitelma on koko henkilöstön saatavilla yhtiön intranetissä. Vuoropuhelussa käsitellyistä asiois-ta tiedotetaan henkilöstöä avoimesti ja ajanta-saisesti.
Jotta sellaisten henkilöiden näkökannoista, jotka voivat olla erityisen alttiita vaikutuksil-le tai syrjäytyneitä, saataisiin käsitys, Goforen puolivuosittain tehtävässä henkilöstökyselys-sä mitataan vähemmistöjen kokemusta kaikilla osa-alueilla ja verrataan sitä enemmistön koke-mukseen. Kyselystä nousevat sellaiset teemat tai osa-alueet, missä eriarvoisuutta on nähtä-vissä, johtavat parannustoimenpiteisiin. Myös näiden parannustoimenpiteiden etenemistä käy-tännössä seurataan saman kyselyn avulla.
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi (S1-3)
Yhtiön henkilöstökäsikirjassa sekä uusien työn-tekijöiden perehdytysmateriaaleissa on selkeät ohjeistukset tilanteisiin, joissa henkilöstöllä on tarvetta nostaa esiin kielteisiin vaikutuksiin liit-tyviä huolenaiheitaan. Epäillyssä häirinnän, kiu-saamisen tai epäasiallisen käytöksen tilanteissa, henkilö voi haluamallaan tavalla olla yhteydessä esihenkilöönsä, esihenkilön esihenkilöön, people operations -tiimiin tai luottamushenkilöi-hin. Tiimin ja luottamushenkilöiden yhteystiedot ovat helposti löydettävissä henkilöstökäsikir-jasta. Epäkohtien vastaanottamiseen ja rapor-tointiin tiimillä on vakiintuneet toimintatavat. Työntekijät ovat tietoisia, että yhtiöllä on välittä-vä kulttuuri ja epäkohdista saa ja pitää puhua. Apua on saatavilla ja tahoja, jolta voi kysyä, löytyy useita. Henkilöstöhallinto varmistaa, että tiedot jäävät vain asioihin perehtyvien ihmisten tietoon eikä vastatoimille jätetä sijaa.
Edellä mainittujen kanavien lisäksi henki-löstöllä on mahdollisuus olla yhteydessä yhtiön
velvoittaa ihmisoikeuksien ja kansainvälisten työntekijöiden oikeuksien noudattamiseen. Yhtiön toimittajia koskevissa käytännesään-nöissä velvoitetaan toimittajia kunnioittamaan kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia, mukaan lukien ILO:n työelämän perusperiaattei-ta ja -oikeuksia koskeva julistus.
Työtapaturmien ehkäisemiseksi yhtiössä toimii kaikissa maissa, Espanjaa lukuun otta-matta, työsuojeluorganisaatio, jossa on mukana työntekijöiden keskuudestaan valitsema edus-taja tai edustajat. Työsuojelutoiminta keskittyy työsuojeluorganisaation laatimassa riskiarvioin-nissa tunnistettujen työn vaarojen minimointiin sovittavien toimenpiteiden kautta. Espanjassa työsuojelusta vastaavaa henkilöstön edusta-jaa ei ole toistaiseksi nimetty toimistojen pienen koon vuoksi ja siksi, että henkilöstö työsken-telee kyseisessä maassa merkittävässä osin etänä. Näistä syistä työsuojeluriskien tunnis-taminen ja estäminen on ulkoistettu erilliselle ammattimaiselle palveluntarjoajalle.
Gofore on määritellyt syrjintää koskevat perusperiaatteet Code of Conductissa (https://gofore.com/en/join-the-crew/code-of-ethics/) ja yhtiön tasa-arvo- ja yhdenver-
Gofore tukee yleismaailmal-lisia ihmisoikeuksia sekä kaiken työmarkkinoilla ja ammatinharjoittamisen yhtey-dessä tapahtuvan syrjinnän poistamista. Yhtiön eettinen toimintaohje velvoittaa ihmis-oikeuksien ja kansainvälisten työntekijöiden oikeuksien noudattamiseen.
hallituksen toimintakertomus
39
eettisiä kysymyksiä käsittelevään Ethics Desk -työryhmään. Ethics Desk käsittelee sellaiset huolenaiheet, jotka eivät liity suoraan henkilös-töasioihin.
Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennais-ten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus (S1-4)
Gofore varmistaa henkilöstöjohtamisen keinoin myönteisten vaikutusten edistämisen sekä kiel-teisten ehkäisemisen neljällä eri osa-alueella:
1) henkilöstön työkyky ja hyvinvointi
2) ammatillinen kehittyminen
3) yhdenvertainen kohtelu
4) vaurastuminen.
Keskeiset toimet näistä näkökulmista ensimmäi-sen, eli henkilöstön työkyvyn ja hyvinvoinnin tueksi ovat a) laadukkaan lähijohtamisen kehit-täminen, jossa varmistetaan inhimillinen dialogi, kokemus nähdyksi ja kuulluksi tulemisesta.
Lähijohtaminen on työhyvinvoinnin perusta, ja siinä tavoitteena on varmistaa yksilöllinen tuki ja palvelut kunkin työ- ja elämäntilanteet huomi-oiden. Toinen keskeinen toimi on b) laaja työter-veysyhteistyö ja sen rinnalla yhteistyö eläkeva-kuuttajan kanssa. Goforen työterveyspalvelu on laajin markkinoilla tarjolla oleva, ja sen erityiset toimet keskittyvät tietotyön keskeisimpiin työky-kyriskeihin, eli mielenterveyshaasteiden ennal-taehkäisyyn ja laadukkaaseen hoitoon. Kolmas keskeinen keino on jatkuva, c) reaaliaikainen työkuorman seuranta ja siihen liittyvät erilli-set kyselyt. Gofore kannustaa työ- ja vapaa-ajan terveeseen tasapainoon. Lähijohtamises-sa tämän toteutumista seurataan tarkasti, kuten myös muutaman kerran vuodessa laajemmissa työntekijäkokemusta ja hyvinvointia mittaavissa kyselyissä.
Toinen keskeinen näkökulma eli ammatilli-nen kehittyminen varmistetaan Goforella ensi-sijaisesti laaja-alaisen projektityön ansiosta. Goforen tapa toimia mahdollistaa työntekijöille poikkeuksellisen laajan näköalan useille eri toi-mialoille sekä toimimiseen eri substanssialuei-den osaajien kanssa yhdessä. Kertyvä kokemus
on osaajalle merkittävän arvokasta osaamis-pääomaa ja vahvistaa osaajan arvoa kilpaillussa IT-alan työmarkkinassa. Lisäksi Gofore tarjoaa osaajilleen Gofore Academyn kautta useita eri-laisia kehittymisen ja kouluttautumisen polkuja. Suosituksena on laatia työntekijän kehittymi-sen tueksi osaamisen kehittymisen suunnitelma, jossa esihenkilön ja kollegojen kanssa sparrail-len voi pohtia oman ammatillisen profiilin vah-vistamisen keinoja.
Kolmantena tärkeänä osa-alueena mainittu yhdenvertaisuuden kokemus on Goforen kult-tuurin ydintä, ja työyhteisön moninaisuudel-le on asetettu useita tavoitteita. Inklusiivisuu-den kokemusta mitataan säännöllisesti. Yhtiölle on itseisarvoisen tärkeää, että jokainen kokee
voivansa olla oma itsensä. Henkilöstön moni-naisuuden ymmärrys ei rajoitu koskemaan vain kansallisuuksia, seksuaalista suuntautumista tai uskontoja, vaan Goforessa se nähdään myös erilaisten elämäntilanteiden tuomana erilaisuu-tena, jonka huomioiminen Goforella sisäises-ti sekä asiakastyössä on tärkeää. Vuonna 2023 Gofore on tuonut yleiseen keskusteluun neuro-diversiteetin käsitteen, joka myös edustaa moni-naisuuden ja yhdenvertaisuuden keskustelussa uudempia näkökulmia. Konkreettisena asiana Gofore tähtää miesten ja naisten väliseen palk-ka-tasa-arvoon ja jakaa säännöllisesti koko henkilöstölle palkkatietoa, jonka perusteella on mahdollista arvioida kompensaatiota eri tehtä-väryhmien, paikkakuntien, kokemusvuosien sekä muiden ominaisuuksien valossa.
Vaurastumisen osalta Gofore on kehittänyt oman palkankorotusmallin, jossa yhtiön talou-dellista menestystä arvioidaan kvartaaleittain, ja sen perusteella määräytyy ns. palkkojen yleis-korotus. Palkka ei voi laskea, mutta korotuksen suuruus peilaa yhteistä taloudellista menestys-tä. Lisäksi henkilöstö hyötyy erityisestä mah-dollisuudesta osallistua osakesäästöohjelmaan,
Vuonna 2023 Gofore on tuonut yleiseen keskus-teluun neurodiversiteetin käsitteen, joka myös edustaa moninaisuuden ja yhdenvertaisuuden keskustelussa uudempia näkökulmia.
hallituksen toimintakertomus
40
jossa henkilöstö voi palkastaan merkitä yhtiön osakkeita alennettuun hintaan. Ohjelma palkit-see sitoutumisesta ja siitä mikäli yhtiö saavut-taa tulostavoitteensa. Ohjelma kannustaa koko henkilöstöä yhteisten taloudellisten tavoittei-den saavuttamiseen, sitouttaa yhtiöön, lisää vetovoimaa uusien työntekijöiden silmissä ja tukee yhtiön ja sen omistajien yhteistä käsitystä tavoitteista.
Työvoiman kannalta tärkeitä vaikutuksia johdetaan People Operations -toiminnossa. Yhteensä toiminnossa työskenteli Goforella vuoden 2023 lopussa 32 henkilöä. Toiminnon vastuulla on estää omaan työvoimaan liittyviä kielteisiä vaikutuksia sekä edistää myönteisiä vaikutuksia. Lisäksi Goforen esihenkilö- ja joh-tamisjärjestelmän piirissä työskenteli noin 120 lähijohtamisen tukea tarjoavaa esihenkilöä, jotka osaltaan toteuttavat hyvän henkilöstöhallinnon käytäntöjä jokaisessa liiketoiminta- ja tukipalve-luyksikössä.
Yhtiön kaksinkertaisen olennaisuuden arvi-ointi on tällä hetkellä kesken. Kun se valmis-tuu vuoden 2024 alussa, suunnitellaan sen pohjalta toimet, joilla olennaisuusarvioinnissa
tunnistettuja negatiivisia vaikutuksia ja riskejä tullaan torjumaan ja positiivisia vaikutuksia ja mahdollisuuksia vahvistamaan.
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdolli-suuksien hallintaan (S1-5)
Goforen tavoitteet työkyvyn ja hyvinvoinnin joh-tamisessa liittyvät työkykytapausten lukumää-rän ja laadun tarkkaan seurantaan, sairauspois-saolojen (pvä/hlö, poissaolon kesto) seurantaan diagnoosriryhmittäin ja yksiköittäin sekä henki-löstön oman kokemuksen seurantaan säännöl-listen kyselyjen avulla.
Yhtiön sairauspoissaolot ovat keskimäärin toimialalle tyypillisellä tasolla. Tavoitteena on pitää sairauspoissaoloprosentti nykyisellä tasol-laan.
Kehittymisen osalta tärkein mittari on hen-kilöstön kokemus jatkuvasta ja itselle sopi-vasta kehittymisestä. Gofore ei halua mitata kehittymistä ulkopuolisten koulutusten määrän avulla, koska useiden tutkimustenkin mukaan
kehittymisessä vaikuttavampiin tuloksiin pääs-tään usein työssä oppimisen menetelmillä ja yhteisössä osaamista jakaen. Oma osaamisen hallinnan järjestelmä tarjoaa läpinäkyvyyden jokaisen työntekijän osaamiseen, projektikoke-mukseen sekä kehittymisen ja kiinnostuksen kohteisiin.
Oheisessa taulukossa on esitetty Goforen merkittävimmät henkilöstön tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen liittyvät tavoitteet vuonna 2023.
Vaurastumisen osalta Gofore raportoi kvartaaleittain henkilöstölle ja sijoittajilleen
keskimääräisen palkan kehityksen. Tavoite on mahdollisimman pieni palkkaero miesten ja naisten roolikohtaisessa ja keskimääräisessä palkassa. Lisäksi tavoitteena on kertoa henki-löstölle säännöllisesti roolikohtaisten palkkojen toteutunut vaihteluväli.
Omaan henkilöstöön liittyviin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyvät tavoitteet suunnitellaan People Operations -toiminnossa ja johtoryhmä hyväksyy tai palauttaa ehdotuk-sen. Johtoryhmän jälkeen hallitus viime kädessä seuraa toimintasuunnitelman laatua ja tuloksia strategiassa asetettujen tavoitteiden osalta.
Osallisuus
Yhdenvertaisuus ja moninaisuus
Yleinen tietoisuus
Henkilöstön kokemus siitä, että he voivat olla oma autenttinen itsensä työpaikalla, yli 90 % (henkilöstökysely).
Naisten osuus henkilöstöstä vähintään 33 % ja johtoryhmästä vähintään sama kuin naisten osuus henkilöstöstä. Naisten osuus hallituksesta 33 %.
90 % uusista työntekijöistä ja 60 % muista ovat katsoneet yhdenvertaisuus-tietoiskun.
Henkilöstön kokemus siitä, että he kokevat kuuluvansa osaksi yhteisöä, yli 60 % (henkilöstökysely).
Vähintään 35 % uusista rekrytoinneista naisia. Vähintään 20 % uusista rekrytoinneista kuuluu ikäryhmään 20–29 vuotta.
Kaikki rekrytointiin osallistuvat ovat saaneet yhdenvertaisuuskoulutuksen.
Häirintätapauksia 0 (työterveyskysely).
Vähemmistöihin kuuluvien henkilöstö-tyytyväisyys samalla tasolla kuin muiden (henkilöstökysely).
Osallisuuteen ja yhdenvertaisuuteen liittyvät, vuonna 2023 asetetut tavoitteet
hallituksen toimintakertomus
41
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet (S1-6)
Oheisissa kuvissa on esitetty Goforen työsuh-teisten työntekijöiden ominaisuuksia vuoden 2023 lopussa. Tiedot on koottu yhtiön henkilös-töhallinnan järjestelmästä. Tässä yhteydessä il-moitettu henkilöstömäärä on sama kuin tilinpää-töksessä ilmoitettu. Molemmat luvut pohjaavat 31.12.2023 tilanteeseen.
Työntekijöiden kokonaismäärä
Työntekijät maittain niissä maissa, joissa yhtiöllä on vähintään 50 työntekijää
Työntekijät Suomessa
Työntekijät Saksassa
Määräaikaiset työntekijät
Vaihtelevalla työajalla työskentelevät työntekijät
Vakinaiset työsuhteiset työntekijät
136
9,3 %
lähteneiden työsuhteisten työntekijöiden kokonais-määrä
työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus
33 %
67 %
yhteensä
1465
Miehet
Naiset
39 %
61 %
yhteensä
158
Miehet
Naiset
33 %
67 %
yhteensä
9
Miehet
Naiset
Miehet
Naiset
32 %
68 %
yhteensä
1298
Miehet
Naiset
34 %
66 %
yhteensä
1296
23 %
77 %
yhteensä
94
Miehet
Naiset
hallituksen toimintakertomus
42
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöi-den ominaisuudet (S1-7)
Yhtiö ei ole toistaiseksi määritellyt missä mää-rin sen käyttämät alihankkijat kuuluvat ESRS:n määritelmän mukaisten omaan työvoimaan kuu-luvien, ei-työsuhteisten työntekijöiden ryhmään. Tästä syystä tämän julkistamisvaatimuksen mu-kaisia tietoja ei ole toistaiseksi kerätty. Tiedot raportoidaan tilikauden 2024 vuosikertomuksen yhteydessä.
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu (S1-8)
Goforen työntekijät ETA-alueella ovat useam-man kuin yhden työehtosopimuksen piirissä. Yhtiöllä ei ole toistaiseksi riittävää tietoa siitä, kuinka moni työntekijöistä Suomen ulkopuolella on työehtosopimusten piirissä.
Goforella on kaikissa ETA-alueen maissa Suomea lukuun ottamatta henkilöstön lukumää-rä alle 10 % yhtiön kokonaishenkilöstömääräs-tä. Yhtiöllä ei ole työsuhteisia työntekijöitä ETA-alueen ulkopuolella.
Monimuotoisuuden mittarit (S1-9)
Riittävä palkka (S1-10)
Yhtiössä maksetaan kaikille työsuhteessa ole-ville vähintään Goforen työehtosopimuksen tai kunkin maan lainsäädännön mukaista minimi-palkkaa. Goforen Suomen työehtosopimukses-sa määritelty minimipalkka on sidottu Suomessa laajasti käytössä olevaan tietotekniikan palve-lualan valtakunnallisen työehtosopimuksen mini-mipalkkoihin.
Sosiaalinen suojelu (S1-11)
Kaikki Goforen työsuhteiset työntekijät asu-vat Euroopan Unionin alueella ja ovat asuinmai-densa kansallisen lainsäädännön pohjalta mää-räytyvän sosiaaliturvan piirissä. Goforella on työntekijöitä Suomessa, Virossa, Saksassa, Itä-vallassa, Italiassa ja Espanjassa. Näiden maiden sosiaaliturvan taso on kansainvälisessä vertai-lussa korkea ja yhtiön arvion mukaan kaikki sen työntekijät ovat tätä kautta sosiaalisen suojelun piirissä suurista elämäntapahtumista johtuvien tulonmenetysten varalta.
Vammaiset henkilöt (S1-12)
Yhtiöllä ei toistaiseksi ole käytössään tietoa siitä mikä prosenttiosuus sen omista työsuhteisista
90 %
Työehtosopimusten piiriin kuuluvien työsuhteisten työntekijöiden osuus kaikista työsuhteisista työntekijöistä Suomessa
Johtoryhmän jäsenet
työntekijöiden ikäjakauma
työntekijöistä on vammaisia. Mahdollisuutta ky-seisen tiedon keräämiseen selvitetään vuoden 2024 aikana.
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit (S1-13)
Gofore seuraa puolivuosittain kyselyllä ihmisten kokemusta oman esihenkilön kanssa käytävien urakehityskeskusteluiden hyödyllisyydestä. Go-foren vuonna 2023 tehdyssä henkilöstökyselys-sä kysyttiin, miten paljon henkilö on yhtä mieltä väitteestä ”Minulla on ollut hyödyllisiä keskus-teluja esihenkilöni kanssa ammatillisesta kehit-tymisestäni”. Asteikolla 1–5 naisten vastauksien keskiarvo oli 3.6, miesten 3.7. Toistaiseksi yhti-öllä ei ole tietoa siitä mikä osuus työntekijöistä on osallistunut varsinaisiin säännöllisiin tulos- ja urakehitysarviointeihin, mutta tieto tullaan ke-räämään vuoden 2024 aikana.
Kuten kuvattu olennaisten myönteisten vai-kutusten edistämistä käsittelevässä kohdas-sa (S1-5), kehittymisen osalta tärkein mittari on henkilöstön kokemus jatkuvasta ja itselle sopi-vasta kehittymisestä. Gofore ei halua mitata kehittymistä ulkopuolisten koulutusten määrän avulla, koska useiden tutkimustenkin mukaan
27 %
3
8
Naisten osuus johto-ryhmän jäsenistä
Naiset
Miehet
10 %
alle 30v
74 %
30–50v
16 %
yli 50v
hallituksen toimintakertomus
43
kehittymisessä vaikuttavampiin tuloksiin pääs-tään usein työssä oppimisen menetelmillä ja yhteisössä osaamista jakaen. Yhtiön oma osaa-misen hallinnan järjestelmä tarjoaa läpinä-kyvyyden jokaisen työntekijän osaamiseen, projektikokemukseen sekä kehittymisen ja kiin-nostuksen kohteisiin. Gofore seuraa puolivuosit-tain henkilöstön kokemusta jatkuvasta ja itselle sopivasta kehittymisestä eri näkökulmista, esi-merkiksi oppimisyhteisöstä, työn haastavuudes-ta, palautteesta ja yhtiön tarjoamasta koulutus-tarjonnasta. Edellä mainituista syistä ESRS S1:n julkistamisvaatimus liittyen työsuhteisten työnte-kijöiden koulutustuntien keskimääräiseen luku-määrään ei ole yhtiölle olennainen.
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit (S1-14)
Oheisissa kuvissa, jotka kuvaavat Goforella käy-tössä olevia terveyttä ja turvallisuutta koskevia mittareita, luvut on esitetty ainoastaan omaan työvoimaan kuuluvien työsuhteisten työntekijöi-den osalta. Yhtiöllä on kesken määrittely siitä miltä osin ei-työsuhteiset työntekijät tulisi lukea omaan työvoimaan kuuluviksi, eikä heistä tämän takia ole toistaiseksi kerätty tässä tiedonanto-velvoitteessa edellytettyjä tietoja.
Työtapaturmien LUKUmäärä
20
0
100 %
0
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärÄ
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien henkilöiden prosentti-osuus, jotka kuuluvat yrityksen työterveyden ja työturvallisuu-den hallintajärjestelmän piiriin
Työperäisten terveysongelmien (ammattitaudit) lukumäärä
Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit (S1-15)
Alla esitetystä perhevapaita ottaneiden työnte-kijöiden osuudesta on rajattu ulkopuolelle Gofo-ren tytäryhtiöt Creanex, eMundo GmbH Austria ja eMundo GmbH Germany, joiden osalta tietoa ei ole käytettävissä tilikaudelta 2023.
100 %
Perhevapaaseen oikeutettujen työntekijöiden osuus
Perhevapaata ottaneiden työntekijöiden osuus kaikista työntekijöistä ja sukupuolen mukaan eriteltynä
6,3 %
4,5 %
7,2 %
Naisten keskimääräinen palkka suhteessa miesten keskimää-räiseen palkkaan Suomessa
99,9 %
Yrityksestä korkeinta ansiota saavan henkilön ja kaikille muille työsuhteisille työntekijöille yrityksen maksamien vuotuisten kokonaisansioiden mediaanin välinen suhde
5,1 %
ulkopuolisten yhtiöiden palkkatietoja, koska muiden maiden osalta ei toistaiseksi ole käy-tettävissä sukupuolen mukaan eriteltyä tietoa maksetuista palkoista, jotka sisältäisivät sekä kiinteän palkan ja muuttuvat palkan osat. Muut-tuvat palkanosat ovat olennainen osa kokonais-palkan muodostumista Goforella.
Mittarissa, joka kuvaa korkeinta ansiota saavan henkilön ansion suhdetta muiden hen-kilöiden ansion mediaaniin, mediaaniansion las-kennassa on huomioitu koko konserni.
Kaikki
Naiset
Miehet
Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) (S1-16)
Alla esitetyssä naisten ja miesten palkkaeroa koskevassa luvussa ei ole mukana Suomen
hallituksen toimintakertomus
44
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset (S1-17)
Goforella ei ole raportointijaksolla ilmoitettu-ja syrjintätapauksia, eikä myöskään omaan työ-voimaan kuuluvien henkilöiden käytössä olevien kanavien kautta tehtyjä valituksia.
Raportointijaksolta ei ole tiedossa havaintoja vakavista ihmisoikeusrikkomuksista.
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Gofore toimii maissa, jotka ovat kattavasti sitou-tuneet kansainvälisiin ihmisoikeuksiin. Goforen vaatimus ihmisoikeuksien kunnioittamisesta kos-kee henkilöstön lisäksi kaikkia yhteistyökump-paneita. Goforen eettiset toimintaohjeet sisältä-vät ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liittyvien tapausten käsittelemisen. Vuoden 2023 aikana ei yhtiön arvoketjussa raportoitu epäilyjä ihmis-oikeuksiin, työntekijöiden syrjintään tai muuhun epäasialliseen kohteluun liittyvistä tapauksista.
Yhtiön eettinen toimintaohje velvoittaa ihmisoikeuksien ja kansainvälisten työntekijöi-den oikeuksien noudattamiseen. Kaikkea toi-mintaa ohjaa aina kansallinen lainsäädäntö
sekä kansainvälisesti tunnustetut ihmisoikeudet. Gofore tukee yleismaailmallisia ihmisoikeuksia sekä kaiken työmarkkinoilla ja ammatinharjoitta-misen yhteydessä tapahtuvan syrjinnän poista-mista.
Gofore varmistaa tuotantoketjunsa loppu-pään vastuullisuuden eettisen arvioinnin pro-sessin avulla. Yhtiö ei työskentele asiakas-projekteissa, joilla on negatiivisia vaikutuksia ihmisoikeuksien toteutumiselle.
Lapsi- ja pakkotyöhön liittyvät riskit
Gofore tukee pakkotyön ja lapsityön poistamis-ta globaalisti. Gofore työllistää suoraan tai ali-hankinnan kautta lähes poikkeuksetta korkeas-ti koulutettuja henkilöitä ja pelkästään aikuisia, joten lapsi- tai pakkotyön riski on yhtiön liiketoi-minnassa hyvin pieni. Mahdolliset lapsi- tai pak-kotyöhön liittyvät riskit voivat ilmetä lähinnä vä-lillisesti, palvelujen ostamisen yhteydessä.
Suurin osa yhtiön hankkimista palveluista tuotetaan Suomessa ja loputkin pääsääntöises-ti EU:n alueella. Suomessa lapsityötä ei käytän-nössä esiinny, mutta pakkotyöhön liittyviä tapa-uksia on esiintynyt jonkin verran siivous- tai
ravintola-alalla. Pakkotyön riskiä pystytään näiden osalta minimoimaan yhtiön hankintaoh-jeistuksella, joka edellyttää palveluiden hankki-mista vastuulliseksi tunnetuilta toimijoilta. Tois-taiseksi missään Goforen hankintaketjussa ei ole ilmennyt lapsi- tai pakkotyöhön liittyviä rik-komuksia.
Ulkomaisen alihankinnan osalta yhtiö pyrkii minimoimaan työsuojelullisia ja työntekijöiden oikeuksiin liittyviä riskejä hankkimalla alihankin-taa suoraan yrityksiltä, joiden kanssa Goforella on pitkäaikainen yhteistyösuhde ja joiden tie-detään toimivan vastuullisesti. Pitkissä yhteis-työprojekteissa myös ulkomaisten alihankkijoi-den asiantuntijat tulevat Goforen henkilöstölle tutuiksi ja sitä kautta saadaan hyvä käsitys heidän työoloistaan.
Lapsi- ja pakkotyön riskit on huomioitu yhtiön alihankinnan Code of Conductissa, jota kaikki alihankkijat ovat sitoutuneet noudatta-maan.
Alihankinta
Goforen alihankkijaverkosto on yhtiölle tärkeä sidosryhmä. Alihankkijoina toimii monenlaisia ja erikokoisia yrityksiä sekä Suomessa että
ulkomailla. Alihankkijaverkosto lisää Goforen työyhteisön moninaisuutta. Tavoitteena on ali-hankinnan avulla tukea monien asiantuntijoiden halua työskennellä pienissä yrityksissä tai tehdä töitä freelancer-mallilla.
Hyvän asiakas- ja työntekijäkokemuksen lisäksi Gofore pyrkiikin hyvään alihankkijako-kemukseen ja siihen, että alihankkijat tuntevat saavansa yhtiön kanssa työskentelystä muuta-kin kuin pelkkää taloudellista arvoa. Parhaim-millaan Gofore pystyy tarjoamaan pienille tai freelancer-mallilla toimiville alihankkijoille turval-lisen ja vakaan asiakkuuden, jonka kautta nämä pystyvät työskentelemään haluamallaan jousta-valla mallilla kiinnostavien, kehittävien ja vaihte-levien toimeksiantojen parissa.
Alihankintaketjun vastuullisuuden varmista-miseksi kaikkiin alihankintasopimuksiin liitetään erillinen alihankinnan Code of Conduct.
Alihankinnan osuus liikevaihdosta
18 %
hallituksen toimintakertomus
45
Vaurauden luonti
Goforelle hyvä yrityskansalaisuus tarkoittaa sitä, että yhtiös-sä ymmärretään yritysten olevan osa yhteiskuntaa ja että tämä suhde on vastavuoroinen. Yhtiö on riippuvainen vakaasta, demo-kraattisesta yhteiskunnasta ja sen tarjoamista palveluista. Erityi-sesti koulutuksella on Goforen kaltaiselle asiantuntijayritykselle keskeinen merkitys. Näistä syistä yhtiö kokee velvollisuudekseen tukea yhteiskunnan taloudellista hyvinvointia, vakautta ja positii-vista kehitystä kaikissa toimintamaissaan.
Gofore tuottaa taloudellista hyötyä työntekijöilleen, asiak-kailleen, omistajilleen, kumppaneilleen ja yhteiskunnalle. Kestävä kasvu ja vahva kannattavuus muodostavat perustan, jonka varassa yhtiö toimii.
Hyväntekeväisyyslahjoitukset
Gofore on jo vuosia tukenut vuosittain rahalahjoituksin tärkeiksi tunnistamiaan hyväntekeväisyyskohteita hallituksen vahvistaman hyväntekeväisyysbudjetin mukaisesti. Vuoden 2023 aikana yhti-ön hyväntekeväisyystoiminta uudistui uuden Gofore Impact -sää-tiön perustamisen myötä. Yhtiökokouksen päätöksellä säätiölle siirrettiin 50 000 euron aloituspääoma ja säätiö aloitti toimin-tansa vuoden lopussa. Säätiön tarkoituksena on tukea digitali-saation keinoin positiivisia yhteiskunnallisia vaikutuksia kuten ih-misten ja luonnon hyvinvointia, demokratiaa ja tasa-arvoa, sekä ympäristönsuojelua, sekä torjua digitalisaatiokehityksestä aiheu-tuvia haittavaikutuksia.
Osana työntekijöiden oppimista ja kehittymistä Gofore käyn-nisti vuoden 2023 aikana uuden pro bono -työn mallin tuke-maan yhtiön kolmannen sektorin järjestöjen parissa tekemää hyväntekeväisyystyötä. Goforen kaltaisessa konsulttiyrityksessä työntekijät ovat toisinaan pienen osan ajasta ilman laskutettavaa asiakastyötä, esimerkiksi odottaessaan edellisen projektin pää-tyttyä uuden käynnistymistä. Yhtenä uuden mallin tavoitteena oli hyödyntää tätä aikaa mahdollisimman tehokkaasti yhteiskun-nallisesti merkittävässä hyväntekeväisyystyössä ja samalla tukea työntekijöiden oppimista käytännön järjestökentälle tehtävän työn kautta. Mallia pilotoitiin vuoden 2023 aikana ja tällöin siitä saatiin erittäin hyviä kokemuksia.
Lisäksi Gofore tuki rahalahjoituksin seuraavia kohteita:
Suomen Punainen Risti – Ukraina-apu
Mieli ry – mielenterveyden edistämistyö
Baltic Sea Action Group – vesistönsuojelu, ilmastonmuutok-sen ja luontokadon torjunta
Yhteiskunnan tuki vuoden 2023 aikana
Vuoden 2023 julkiset avustukset liittyvät pääosin tutkimus- ja kehityshankkeisiin. Gofore konserniyhtiöt kirjasivat tilikaudelta tukia yhteensä 336 tuhatta euroa.
Innovaatiot ja tuotekehitys
Goforen tytäryhtiö Creanex tekee tuotekehitystä kehittäessään simulaattoriratkaisuja ja koulutusympäristöjä. Pääosin Gofore on kuitenkin asiantuntijapalveluyritys, joka ei tee tuotekehitystä vaan tarjoaa asiantuntijoidensa osaamista asiakkaiden tuote- ja palvelukehityksen käyttöön.
Yhteiskunta
Goforen yhteiskunnalle tuottama taloudellinen hyöty konkretisoi-tuu muun muassa yhtiön tuottamaan verojalanjälkeen. Yhtiö ei hyväksy eikä koskaan ole tehnyt minkäänlaista veronkiertoa tai harmaan alueen verosuunnittelua.
hallituksen toimintakertomus
46
Euroopan unionin kestävän rahoituksen taksonomia
Euroopan unioni hyväksyi vuonna 2020 niin kutsutun kestä-vän rahoituksen taksonomian, joka on merkittävä uudistus myös Goforen vastuullisuustyön kannalta. Taksonomia-asetuk-sen (2020/852) artiklassa 3 ympäristön kannalta kestäväksi toi-minnaksi määritellään toiminta, joka edistää merkittävästi yhtä tai useampaa asetuksessa määriteltyä ympäristötavoitetta, ei ai-heuta merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, toteutetaan YK:n, OECD:n ja ILO:n eettisten työ- ja ihmisoikeusperiaatteiden mu-kaisesti ja täyttää komission delegoiduissa säädöksissä asetta-mat tekniset arviointikriteerit.
Kesäkuussa 2023 julkaistiin komission delegoitu asetus, jolla täydennettiin aiempaa asetusta antamalla uudet tekniset arvioin-tikriteerit, joilla määriteltiin, millä edellytyksillä taloudellisen toi-minnan katsotaan edistävän merkittävästi vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävää käyttöä ja suojelua, siirtymistä kiertota-louteen, ympäristön pilaantumisen ehkäisemistä ja vähentämis-tä tai biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelua ja ennallistamista. Lisäksi lokakuussa 2023 annettu komission
Verojalanjälki
Verot- ja veronalaiset maksut
tiedonanto antoi ohjeita säännösten tulkinnasta ja täytäntöönpa-nosta raportoinnin osalta. Kyseinen tiedonanto muutti Goforen tulkintaa siitä miltä osin sen toiminta tulisi nähdä luokitusjär-jestelmäkelpoisena ja luokitusjärjestelmän mukaisena ja tämän takia vuonna 2022 raportoituihin lukuihin on tullut muutoksia.
Taksonomiakriteereiden mukaiset pääomamenot on arvioitu konsernin pääomamenoja vasten. Yhtiöllä ei arvioida olevan tak-sonomiakelpoisia tai taksonomianmukaisia pääomainvestointe-ja yhtiö ei myöskään katso, että sillä on taksonomiakelpoisia tai taksonomianmukaisia toimintamenoja. Aiemmin vuodelta 2022 raportoidut taksonomianmukaiset toimintamenot perustuivat virheelliseen taksonomia-asetuksen tulkintaan. Toimintamenoi-hin oli tällöin laskettu palkkakuluja. Kuitenkin heinäkuussa 2021 annetun delegoidun asetuksen (2021/2178) mukaan toiminta-menoihin tulee sisällyttää ainoastaan menoja, jotka liittyvät tut-kimukseen ja kehittämiseen, rakennusten perusparantamiseen, lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin, kunnossapitoon ja korjauksiin. Tämän kaltaisia taksonomiakelpoisia toimintamenoja yhtiöllä ei ole.
Taksonomianmukainen liikevaihto, pääomamenot ja toiminta-menot ovat tarkemmin eritelty luvun lopussa olevissa taulukois-sa.
Asiakastyytyväisyys
Goforen vuoden 2023 keväällä ja syksyllä toteuttamissa asiakas-tyytyväisyystutkimuksissa asiakkaiden kokonaistyytyväisyys oli läpi vuoden korkealla tasolla. Asiakkaat arvostivat erityisesti Go-foren korkeaa laatua, luotettavuutta sekä yhtiön asiantuntijoiden osaamista, asennetta ja asiakaslähtöisyyttä. Syksyn tutkimukses-sa nettosuositteluindeksi (NPS) oli 55 (43) (asteikko -100 / +100) ja kevään tutkimuksessa 56 (52). Asiakastyytyväisyys pysyi niin ikään hyvällä tasolla ollen keväällä teetetyssä tutkimuksessa 4,3 ja vastaavasti syksyllä 4,1 (asteikko 1–5). Tyytyväisimpien asiak-kaiden vastauksissa korostui kokemus Goforesta inspiroivana ja näkemyksellisenä kumppanina.
Verojalanjälki
Verot- ja veronalaiset maksut
Tuhatta euroa
2023
2022
Yhteisöverot
5 482
4 483
Muut välittömät verot
1 132
1 187
Välilliset verot
30 962
23 174
Ennakkopidätys palkoista
24 239
18 288
Sosiaaliturvamaksut
3 098
1 858
Yhteensä
64 912
48 990
hallituksen toimintakertomus
47
Luokitusjärjestelmäkelpoinen liikevaihto
Gofore arvioi, että osa sen toiminnasta täyttää luokitusjärjestel-mäkelpoisen toiminnan määritelmän seuraavien ympäristötavoit-teiden osalta:
Ilmastonmuutoksen torjunta
Kiertotalouden edistäminen
Edellä mainittujen lisäksi yhtiön toiminta ei vastaa millekään muulle ympäristötavoitteelle annetun luokitusjärjestelmäkelpoi-sen toiminnan kuvausta.
Gofore on raportoinut vuodesta 2021 lähtien arvion siitä, miten suuri osuus yrityksen liiketoiminnasta kuuluu taksonomia-kelpoisen liiketoiminnan piiriin perustuen delegoituun asetukseen (2021/2139).
Yhtiön aiemman tulkinnan mukaan kaikki asiantuntemuksen tarjoaminen tietotekniikan alalla, ohjelmistojen laatiminen, muut-taminen, testaus ja tuki, tietokonelaitteistoja, ohjelmistoja ja vies-tintäteknologiaa yhdistävien tietokonejärjestelmien suunnittelu, asiakkaiden tietokonejärjestelmien tai tietojenkäsittelylaitteiden hallinnointi ja käyttö paikan päällä sekä muu tietokoneisiin liit-tyvä ammatillinen ja tekninen toiminta olisi luokiteltu taksono-miakelpoiseksi toiminnaksi Informaatio ja viestintä -toimialal-le annetun ilmastonmuutoksen torjuntaan liittyvän kuvauksen 8.2. ”Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasujen vähentämistä varten” perusteella. Yhtiö on kuitenkin muuttanut tulkintaansa
komission uuden delegoidun asetuksen, sekä uusien ohjeistus-ten myötä ja laskee vuodesta 2023 eteenpäin ilmastonmuutok-sen torjunnan kriteerin mukaiseksi luokitusjärjestelmäkelpoisek-si toiminnaksi edellä kuvatun mukaisen toiminnan ainoastaan silloin, kun toiminta mahdollistaa kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen. Toiminnan kuvausta vastaavien palveluiden tar-joamisesta aiheutuva liikevaihto lasketaan taksonomiakelpoiseksi liikevaihdoksi. Tämä tulkintatavan muutos on johtanut ilmaston-muutoksen torjuntaan liittyvän taksonomiakelpoisen liikevaihdon osuuden merkittävään vähenemiseen vuoden 2023 raportoinnis-sa, vuoteen 2022 verrattuna. Ilmastonmuutoksen torjunnan mää-ritelmän mukaisen taksonomiakelpoinen liikevaihto on vähenty-nyt kymmeneen prosenttiin, kun se vuonna 2022 oli 94 %.
Ilmastonmuutokseen sopeutumisen osalta yhtiö tulkitsee komission lokakuun 2023 tiedonantoa siten, että sopeutumisen aktiviteetit eivät voi olla liikevaihdoltaan taksonomian mukaisia, ainoastaan toimintamenoiltaan ja pääomamenoiltaan. Yhtiöllä ei ole luokituksen ilmastonmuutokseen sopeutumisen toiminnan kuvausta vastaavia pääomamenoja tai toimintamenoja. Tästä syystä luokitusjärjestelmäkelpoiset toimintamenot, jotka vuonna 2022 on ilmoitettu olevan 85 %, on nyt arvioitu olevan 0 %.
Vuonna 2023 annetun delegoidun asetuksen (2023/2486) myötä Gofore on arvioinut luokitusjärjestelmäkelpoisuuttaan myös vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävää käyttöä ja suojelua, siirtymistä kiertotalouteen, ympäristön pilaantumisen ehkäisemistä ja vähentämistä tai biologisen monimuotoisuuden
hallituksen toimintakertomus
48
ja ekosysteemien suojelua ja ennallistamista määritteleviä toi-minnan kuvauksia vasten. Näiden osalta yhtiö katsoo, että osa sen toiminnasta on Informaatio ja viestintä -toimialalle annetun kiertotalouden edistämisen ympäristötavoitteeseen liittyvän toi-minnan kuvauksen Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen (4.1) mukaista. Goforen toiminta katsotaan tämän kuvauksen mukaiseksi luokitusjärjestelmäkelpoiseksi toiminnaksi silloin, kun toiminnassa kehitetään tai tarjotaan asiantuntijapalveluja etäseu-rantaan tai ennustavaan kunnossapitoon tai materiaalien, tuottei-den ja omaisuuden tunnistamiseen, seurantaan ja jäljittämiseen niiden arvoketjujen välityksellä, tuotetaan elinkaariarviointia tai ekologista suunnittelua tai tuetaan laitteiden elinkaaren aikaista suorituskyvyn arviointia. Yhtiö katsoo, että kaikki sen Intelligent Industry -vertikaalille tarjoamat palvelut vastaavat delegoidus-sa asetuksessa annettua luokitusjärjestelmäkelpoisen toiminnan kuvausta ja näin ollen kaikki näiden palveluiden tuottamisesta aiheutuva liikevaihto on laskettu taksonomiakelpoiseksi.
Luokitusjärjestelmän mukainen liikevaihto
Goforen taksonomianmukaisen liikevaihdon laskenta perustuu ti-likauden 2023 konsernitilinpäätöksen lukuihin. Konsernin liike-vaihto on määritelty IFRS standardien mukaisesti. Taksonomi-alaskennassa käytetään konsernitilinpäätöksen liikevaihto- ja projektiseurantalukuja, joista luvut ovat suoraan, yksiportaisesti
johdettavissa ja sijoitettavissa konsernituloslaskelmaan.
Gofore on arvioinut vuoden 2023 liiketoiminnan luokitusjär-jestelmän mukaisuutta delegoidussa asetuksessa (2021/2139) määriteltyjen vähimmäistason suojatoimien, teknisten arviointikri-teerien ja Ei merkittävää haittaa -kriteerien kautta.
Yhtiö tulkitsee, että kaikki sen liiketoiminta täyttää asetuk-sessa määritellyt vähimmäistason suojatoimet koska se toimii YK:n, OECD:n ja ILO:n eettisten työ- ja ihmisoikeusperiaatteiden mukaisesti ja seuraa aktiivisesti ihmisoikeusriskien toteutumis-ta osana riskienhallintaprosessiaan. Hankintojen vastuullisuuteen kiinnitetään hankintavaiheessa erityistä huomiota. Tuotantoket-jun loppupään mahdolliset ihmisoikeusriskit taas varmistetaan asiakasprojektien eettisen arvioinnin prosessissa. Gofore ei työs-kentele asiakasprojekteissa, joilla voi olla negatiivisia vaikutuksia ihmisoikeuksien toteutumiselle.
Yhtiön toiminta ei aiheuta merkittävää haittaa asetukses-sa määritellyille ympäristötavoitteille. Goforen käyttämät laitteet täyttävät direktiivin 2009/125/EY mukaisesti vahvistetut palve-limia ja tiedontallennustuotteita koskevat vaatimukset, eivätkä sisällä direktiivin 2011/65/EU liitteessä II lueteltuja rajoitusten kohteena olevia aineita. Käyttöiän päättyessä laitteet valmistel-laan uudelleenkäyttöön, hyödynnetään tai kierrätetään tai käsi-tellään asianmukaisesti tästä vastaavan palveluntarjoajan toi-mesta.
Koska yhtiön liiketoiminnan katsotaan täyttävän
kokonaisuudessaan edellä kuvatut Ei merkittävää haittaa -kritee-rit, sen liiketoiminnan taksonomianmukaisuutta rajaavat ainoas-taan delegoidussa asetuksessa (2021/2139) määritellyt tekniset arviointikriteerit, joiden perusteella eri liiketoimintojen katsotaan edistävän merkittävästi ilmastonmuutoksen hillintää. Osa yhtiön liiketoiminnasta osuu seuraavaan asetuksessa määriteltyyn kate-goriaan:
Liite 1, ilmastonmuutoksen hillintä, kohta 8.2.: Datavetoiset rat-kaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten
Taksonomiakelpoisen liiketoiminnan osuus liikevaihdosta on las-kettu tunnistamalla sellaiset Goforen asiakasprojektit, jotka täyt-tävät yhtiön näkemyksen mukaan asetuksen ilmastonmuutoksen hillinnälle annetun kriteerin vaatimukset. Kriteeri on asetuksessa määritelty seuraavasti: ”Tieto- ja viestintäteknisiä ratkaisuja käy-tetään pääasiassa sellaisten tietojen ja analyysien tuottamiseen, jotka mahdollistavat kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen.” Tämän osuuden yhtiön liiketoiminnasta voidaan katsoa olevan komission asetuksen tarkoittamalla tavalla ilmastonmuutoksen hillinnän mahdollistavaa.
Lisäksi asetuksessa edellytetään, että jos markkinoilla on jo saatavilla vaihtoehtoinen ratkaisu tai teknologia, tulee las-kennallisesti pystyä osoittamaan, että uudella ratkaisulla pysty-tään osoitettavasti vähentämään merkittävästi elinkaaren aikai-sia kasvihuonekaasupäästöjä verrattuna parhaiten toimivaan
hallituksen toimintakertomus
49
vaihtoehtoiseen ratkaisuun tai teknologiaan. Koska Gofore toi-mittaa räätälöityjä ohjelmistoratkaisuja, jotka on kehitetty yksi-löllisesti kuhunkin asiakkaan tarpeeseen, ei ole realistista syytä olettaa, että markkinoilla olisi saatavilla vertailukelpoinen vaihto-ehtoinen ratkaisu. Tästä syystä yhtiö tulkitsee, että laskennallis-ta vertailua eri vaihtoehtojen välillä ei ole mahdollista tehdä, ja tämä kohta voidaan jättää huomiotta taksonomianmukaisuutta arvioitaessa.
Taksonomianmukainen liiketoiminta määriteltiin käymällä läpi Goforen asiakasprojektit ja tunnistamalla niiden joukosta sellai-set, joissa aiemmin mainittu ilmastonmuutoksen hillinnän kriteeri täyttyi. Projektit jakautuivat tyypillisesti kahteen kategoriaan:
Hankkeet, joissa kerättiin, jalostettiin tai jaettiin eteenpäin dataa, jota voidaan käyttää ilmastonmuutoksen hillintään. Data saattoi olla esimerkiksi ympäristön tilaan liittyvää dataa tai ajoneuvojen päästödataa. Päästövähennykset mahdollis-tuivat sitä kautta, että tuotettua tietoa käytettiin esimerkiksi lainsäädännön kehittämiseen tai muunlaiseen tietoon pohjau-tuvaan päätöksentekoon, joka mahdollistaa kasvihuonekaasu-päästöjen vähentämisen.
Hankkeet, joissa Gofore kehitti datavetoista ratkaisua, joka mahdollisti sen, että asiakas puolestaan kykeni valmistamaan omaa tuotettaan, joka on aiemmin markkinoilla olevaa vastaa-vaa ratkaisua vähäpäästöisempi tai kyseisen asiakkaan tuotta-ma ratkaisu muulla tavalla mahdollisti muiden alojen kasvihuo-nekaasupäästöjen vähennyksen.
Koska komission asetuksessa annettu ilmastonmuutoksen hil-linnän kriteeri edellyttää, että kasvihuonekaasupäästöjen vä-hentäminen tapahtuu tietoja ja analyyseja hyödyntämällä, tak-sonomianmukaisuuden arvioinnissa rajattiin pois sellaiset asiakasprojektit, joissa kylläkin tapahtuu päästöjen vähenemi-nen, mutta se ei tapahdu tietoja tai analyyseja hyödyntämällä, vaan esimerkiksi asiakasorganisaation toiminnan tehostamisen myötä (esimerkiksi sähköistämällä aiemmin fyysinen prosessi) tai Goforen toteuttaman tietojärjestelmän suoria ilmastopäästöjä vä-hentämällä (vihreä koodaus/ vihreä ICT -ratkaisut).
Taksonomianmukaisuuden osalta liikevaihto on tarkasteltu projektitasoisesti suhteessa taksonomiakriteereihin. Yhtiö arvioi, että kaikki projektit, jotka täyttävät delegoidun asetuksen ilmas-tonmuutoksen hillintää koskevan taksonomiakelpoisuuden määri-telmän, täyttävät myös vastaavan taksonomianmukaisuuden kri-teerin.
hallituksen toimintakertomus
50
GOFORE OYJ, 2023
Liikevaihto
Tilikausi 2023
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaih-dosta (4)
Ilmaston-muutoksen hillintä (5)
Ilmaston-muutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantumi-nen (8)
Kiertotalous (9)
Bioekologi-nen moni-muotoisuus (10)
Ilmaston-muutoksen hillintä (11)
Ilmaston-muutokseen sopeutumi-nen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Bioekologi-nen moni-muotoisuus (16)
Vähimmäis-tason suoja-toimet (17)
Luokitusjär-jestelmän mukaisten (A.1) tai luo-kitusjärjestel-mäkelpoisten (A.2.) osuus liikevaihdos-ta, 2022 (18)
Luokka mahdollista-va toiminta (20)
Luokka siirtymä toiminta (21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄ-KELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten
CCM 8.2
19 469 458
10 %
K
E
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
3 %
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisis-ta) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
19 469 458
10 %
10 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
3 %
Josta mahdollistavat toiminnat
19 469 458
10 %
100 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
100 %
M
Josta siirtymätoiminnat
0
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
0 %
S
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoi-set mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjär-jestelmän mukaiset) toiminnat
Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen
CE 4.1
29 622 399
16 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisis-ta muttei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin luokitus-järjestelmän mukaisista) toimin-noista saatu liikevaihto (A.2)
29 622 399
16 %
0 %
0 %
0 %
0 %
16 %
0 %
0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisis-ta toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2)
49 091 857
26 %
10 %
0 %
0 %
0 %
16 %
0 %
3 %
B. EI-LUOKITUS-JÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto
140 149 543
74 %
YHTEENSÄ (A+B)
189 241 400
100 %
K Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
M Mahdollistava toimintaS Siirtymätoiminta
CCM Ilmastonmuutoksen hillintä
CE Kiertotalous
hallituksen toimintakertomus
51
Pääomamenot
Tilikausi 2023
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Pääoma-menot yhteensä (3)
Osuus pääoma-menoista (4)
Ilmaston-muutoksen hillintä (5)
Ilmaston-muutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantumi-nen (8)
Kiertotalous (9)
Bioekologi-nen moni-muotoisuus (10)
Ilmaston-muutoksen hillintä (11)
Ilmaston-muutokseen sopeutumi-nen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Bioekologi-nen moni-muotoisuus (16)
Vähimmäis-tason suoja-toimet (17)
Luokitusjär-jestelmän mukaisten (A.1) tai luo-kitusjärjestel-mäkelpoisten (A.2.) osuus liikevaihdos-ta, 2022 (18)
Luokka mahdollista-va toiminta (20)
Luokka siirtymä toiminta (21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄ-KELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1)
0
0 %
0 %
0 %
E
E
E
E
E
E
E
0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
0
0 %
0 %
0 %
E
E
E
E
E
E
E
0 %
M
Josta siirtymätoiminnat
0
0 %
0 %
E
E
E
E
E
E
E
0 %
S
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitus-järjestelmän mukaisten) toimin-tojen pääomamenot (A.2)
0
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpois-ten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2)
0
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
B. EI-LUOKITUS-JÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmä-kelpoisten toimintojenpääomamenot
17 907 000
100 %
YHTEENSÄ (A+B)
17 907 000
100 %
hallituksen toimintakertomus
52
Toimintamenot
Tilikausi 2023
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Toiminta-menot (3)
Osuus toiminta-menoista (4)
Ilmaston-muutoksen hillintä (5)
Ilmaston-muutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantumi-nen (8)
Kiertotalous (9)
Bioekologi-nen moni-muotoisuus (10)
Ilmaston-muutoksen hillintä (11)
Ilmaston-muutokseen sopeutumi-nen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Bioekologi-nen moni-muotoisuus (16)
Vähimmäis-tason suoja-toimet (17)
Luokitusjär-jestelmän mukaisten (A.1) tai luo-kitusjärjestel-mäkelpoisten (A.2.) osuus liikevaihdos-ta, 2022 (18)
Luokka mahdollista-va toiminta (20)
Luokka siirtymä toiminta (21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄ-KELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1)
0
0 %
0 %
0 %
E
E
E
E
E
E
E
0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
0
0 %
0 %
0 %
E
E
E
E
E
E
E
0 %
M
Josta siirtymätoiminnat
0
0 %
0 %
E
E
E
E
E
E
E
0 %
S
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoi-set mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjär-jestelmän mukaiset) toiminnat
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitus-järjestelmän mukaisten) toimin-tojen toimintamenot (A.2)
0
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpois-ten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2)
0
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
B. EI-LUOKITUS-JÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmä-kelpoisten toimintojentoimintamenot
1 484 000
100 %
YHTEENSÄ (A+B)
1 484 000
100 %
hallituksen toimintakertomus
53
Lomake 1: Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällai-seen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
5.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdy-tystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
hallituksen toimintakertomus
54
Vaihtoehtoiset tunnusluvut (APM)
Gofore käyttää ja julkaisee vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen paremmin liiketoiminnan operatiivista kehitystä. Niitä ovat muun muassa oikaistu EBITA, EBITA, EBITDA, ROI, ROE, omavaraisuusaste, nettovelkaisuusaste, osakekohtainen kassa-virta, osinkosuhde, efektiivinen osinkotuotto ja P/E-luku. EBITA on liiketulos ennen yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistoja (PPA – Purchase Price Allocation), jotka johtuvat yrityskauppojen yhteydessä tehtyjen omaisuuserien arvostamisesta käypään arvoonsa.
Erät, jotka vaikuttavat EBITA:n ja oikaistun EBITA:n laskentaan, ovat seuraavat:
Tunnusluvut (IFRS)
Tuhatta euroa, ellei toisin mainittu
2023
2022
2021
Liikevaihto
189 241
149 921
104 509
Liikevaihdon kasvu %
26,2 %
43,5 %
34,1 %
Käyttökate (EBITDA)
30 428
22 736
17 062
Käyttökate (EBITDA), %
16,1 %
15,2 %
16,3 %
Oikaistu EBITA
26 704
21 987
14 646
Oikaistu EBITA, %
14,1 %
14,7 %
14,0 %
EBITA
27 090
20 426
14 451
EBITA, %
14,3 %
13,6 %
13,8 %
Liiketulos (EBIT)
23 019
16 637
12 197
Liiketulos (EBIT), %
12,2 %
11,1 %
11,7 %
Tilikauden tulos
18 263
12 223
9 073
Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton
1,15
0,78
0,61
Osakekohtainen tulos (EPS), laimennettu
1,15
0,78
0,61
Kassavirta per osake
1,23
1,41
0,96
Osakekohtainen oma pääoma
5,98
5,11
4,05
Osinko per osake
0,47
0,34
0,28
Osinkosuhde, %
40,9 %
43,6 %
45,9 %
Efektiivinen osinkotuotto, %
2,1 %
1,5 %
1,2 %
P/E-luku
19,5
28,5
39,3
Oman pääoman tuotto (ROE), %
21,1 %
17,3 %
18,6 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
21,3 %
18,8 %
19,1 %
Omavaraisuusaste, %
56,0 %
54,0 %
61,5 %
Nettovelkaisuusaste, %
-13,1 %
-29,5 %
-41,1 %
Työntekijöiden lukumäärä kauden lopussa
1 465
1 297
852
Keskimääräinen kokonaiskapasiteetti, FTE
1 322
1 035
745
Keskimääräinen alihankinta, FTE
172
159
113
Tuhatta euroa, ellei toisin mainittu
2023
2022
EBITA, Oikaistu EBITA ja EBITDA
EBIT
23 019
16 637
Yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot
4 071
3 789
EBITA
27 090
20 426
Yrityshankintojen transaktiokulut
268
1 587
Ehdollisten vastikkeiden tulosvaikutus
-611
0
Uudelleenjärjestelykulut
0
0
Käyttöomaisuuden myyntivoitot/-tappiot
-43
-26
Oikaistu EBITA
26 704
21 987
EBIT
23 019
16 637
Poistot
3 338
2 310
Yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot
4 071
3 789
EBITDA
30 428
22 736
hallituksen toimintakertomus
55
Tunnuslukujen laskentakaavat
Liikevaihdon muutos, %
Liikevaihto – liikevaihto vertailukaudella
x 100
Liikevaihto vertailukaudella
Käyttökate EBITDA
=
Liiketulos + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate-% (EBITDA-%)
=
Liiketulos + poistot ja arvonalentumiset
x 100
Liikevaihto
Liiketulos ennen
yrityshankintoihin liittyvien
aineettomien hyödykkeiden
poistoja ja liikearvon
arvonalentumisia (EBITA)
=
Liiketulos + yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot
+ liikearvon arvonalentumiset
Liiketulos-% ennen yritys-
hankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistoja ja liikearvon arvonalentumisia
(EBITA-%)
=
Liiketulos + yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot
+ liikearvon arvonalentumiset
x 100
Liikevaihto
Liiketulos-% (EBIT-%)
=
Liiketulos
x 100
Liikevaihto
Osakekohtainen tulos (EPS), laimennettu, euroa
=
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos
Painotettu keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilikauden aikana lisättynä potentiaalisilla uusilla osakkeilla
Osakekohtainen tulos (EPS),
laimentamaton, euroa
=
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos
Painotettu keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilikauden aikana
Efektiivinen osinkotuotto
=
Osinko per osake
x 100
Osakekurssi tilikauden päättyessä
Hinta/ voittosuhde, P/E
=
Osakekurssi tilikauden päättyessä
Tulos per osake, laimentamaton
Kassavirta per osake
=
Liiketoiminnan rahavirta
Painotettu keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilikauden aikana
Osakekohtainen oma pääoma
=
Oma pääoma ilman vähemmistöosuutta
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa ilman omia osakkeita
Osinko per osake (DPS)
=
Tilikauden osingot
Painotettu keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilikauden aikana
Osinkosuhde, %, (DPS/ EPS)
=
Osakekohtainen osinko
x 100
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
Oman pääoman tuotto (ROE), %
=
Tilikauden tulos (annualisoitu)
x 100
Oma pääoma yhteensä keskimäärin
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
=
Tulos ennen veroja (annualisoitu) + rahoituskulut (annualisoitu)
x 100
Oma pääoma yhteensä keskimäärin + korolliset rahoitusvelat keskimäärin
Omavaraisuusaste, %
=
Oma pääoma yhteensä
x 100
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Nettovelkaisuusaste, %
=
Pitkäaikaiset korolliset velat + Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat + Lyhytaikaiset korolliset velat + Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat – Rahat ja pankkisaamiset – Rahoitusarvopaperit - Pitkä- ja lyhytaikaisten varojen sijoitukset
x 100
Oma pääoma yhteensä
Keskimääräinen kokonaiskapasiteetti, FTE
=
Keskimääräinen kokonaiskapasiteetti, Full Time Equivalent (FTE) -luku kertoo konsernin henkilöstön kokonaiskapasiteetin määrän täysipäiväisten työntekijöi-den lukumäärää vastaavaksi arvoksi muutettuna. Lukuun lasketaan mukaan koko henkilökunta roolista riippumatta. Vuosilomat, ylityövapaat, sairauslomat tai muut lyhyemmät poissaolot eivät vaikuta lukuun. Osa-aikaisuus ja muut pitkäaikaiset normaalityöajan poikkeamat vähentävät kokonaiskapasiteetin määrää verrattuna työsuhteessa olevan henkilöstön kokonaismäärään. Yrityshankintojen henkilöstön kapasiteetti on huomioitu hankintahetkestä alkaen.
Keskimääräinen alihankinta, FTE
=
Keskimääräinen alihankinta, Full Time Equivalent (FTE) -luku kertoo laskutettavassa työssä käytetyn alihankinnan määrän täysipäiväisten työntekijöi-den lukumäärää vastaavaksi arvoksi muutettuna. Goforen hankkimien yhtiöiden käyttämä alihankinta on laskettu mukaan hankintapäivästä alkaen.
Työntekijöiden lukumäärä
kauden lopussa
=
Henkilöstömäärä tilikauden päättyessä.
Gofore määrittelee oikaistun EBITA:n seuraavasti:
Oikaistu EBITA
=
Raportoitu EBITA + (+ liikearvon arvonalentumiset +/- liiketoimintojen yhdistämisestä aiheutuvat hankintaan liittyvät välittömät kulut/ tuotot +/- kulut/ tuotot ehdollisten vastikkeiden muutoksista + liiketoiminnan uudelleenjärjestelykulut – käyttöomaisuuden luovutusvoitot + käyttöomaisuuden luovutustappiot).
tilinpäätös
56
Tilinpäätös 2023
Konsernin laaja tuloslaskelma 58
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 59
Konsernin rahavirtalaskelma 61
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 62
1. Laatimis- ja yhdistelyperiaatteet 62
2. Goforen taloudellinen kehitys 65
4. Pääomarakenne ja sen hallinta 80
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS) 92
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset 103
tilinpäätös
57
Konsernitilinpäätös (IFRS)
Tilinpäätöstä tulee lukea yhdessä liitetietojen kanssa.
Konsernitase
Tilinpäätös 2023
Tuhatta euroa | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Varat | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 3.2 | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 3.3 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 3.4 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 3.5 | ||
Muut saamiset | 4.2 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 2.7 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 3.6 | ||
Myyntisaamiset | 3.7;4.4 | ||
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 3.7;4.4 | ||
Muut lyhytaikaiset varat | 4.2 | ||
Tuloverosaamiset | 2.7 | ||
Rahoitusarvopaperit | 4.2 | ||
Rahat ja pankkisaamiset | 4.2;4.4 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Varat yhteensä |
Tuhatta euroa | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Oma pääoma ja velat | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 4.6 | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Muut rahastot | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomien omistajien osuus | 1.1;1.2 | ||
Oma pääoma yhteensä | |||
Pitkäaikaiset velat | |||
Korolliset rahoitusvelat | 4.1;4.4 | ||
Muut velat | 3.8;4.2 | ||
Vuokrasopimusvelat | 3.5;4.3 | ||
Laskennalliset verovelat | 2.7 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset velat | |||
Ostovelat ja muut velat | 3.8 | ||
Sopimuksiin perustuvat velat | 3.7;3.8 | ||
Korolliset rahoitusvelat | 4.1;4.4 | ||
Vuokrasopimusvelat | 3.5;4.3 | ||
Siirtovelat | 3.8 | ||
Tuloverovelat | 2.7 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
tilinpäätös
58
Tuhatta euroa | Liite | 2023 | 2022 |
Liikevaihto | 2.1 | ||
Valmistus omaan käyttöön | |||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.3 | ||
Materiaalit ja palvelut | 2.2 | - | - |
Henkilöstökulut | 2.4–2.5 | - | - |
Poistot ja arvonalentumiset | 3.3–3.5 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 2.3 | - | - |
Liikevoitto (EBIT) | |||
Rahoituskulut | 2.6 | - | - |
Rahoitustuotot | 2.6 | ||
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 2.7 | - | - |
Tilikauden tulos | |||
Muut laajan tuloksen erät | |||
Erät verojen jälkeen, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Rahavirran suojaus | - | ||
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | ||
Tilikauden laaja tulos | |||
Tilikauden tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | 1.1–1.2 | ||
Yhteensä | |||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | 2.8 | ||
Määräysvallattomille omistajille | 2.8 | ||
Yhteensä |
Osakekohtainen tulos, EPS (laimentamanton)2.8 | ||
Osakekohtainen tulos, EPS (laimennettu)2.8 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
tilinpäätös
59
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
2023 | Emoyhtiön | omistajille kuuluva | oma pääoma | ||||||
Tuhatta euroa | Liite | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Käyvän arvon rahasto | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräys-vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
Muut laajan tuloslaskelman erät | - | - | - | ||||||
Tilikauden laaja tulos | - | ||||||||
Tapahtumat osakkeenomistajien ja määräysvallattomien omistajien kanssa: | |||||||||
Osakeperusteiset maksut | 2.5 | ||||||||
Osingot | 4.6 | - | - | - | - | ||||
Osakeanti | |||||||||
Omien osakkeiden hankinta | 4.6 | - | - | - | |||||
Osakkeina maksettu osuus yrityshankinnoista | 3.1 | ||||||||
Muutos määräysvallattomien omistajien osuuksissa | 1.2 | - | - | - | - | ||||
Oma pääoma 31.12.2023 |
tilinpäätös
60
2022 | Emoyhtiön | omistajille kuuluva | oma pääoma | ||||||
Tuhatta euroa | Liite | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Käyvän arvon rahasto | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräys-vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2022 | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
Muut laajan tuloslaskelman erät | |||||||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||||
Tapahtumat osakkeenomistajien ja määräysvallattomien omistajien kanssa: | |||||||||
Osakeperusteiset maksut | 2.5 | ||||||||
Osingot | - | - | - | - | |||||
Osakeanti | |||||||||
Omien osakkeiden hankinta | 4.6 | ||||||||
Osakkeina maksettu osuus yrityshankinnoista | |||||||||
Muutos määräysvallattomien omistajien osuuksissa | - | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2022 |
tilinpäätös
61
Tuhatta euroa | 2023 | 2022 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||
Tulos ennen veroja | ||
Tulos ennen veroja, rahavirtaoikaisut: | ||
Poistot ja arvonalentumiset | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | ||
Muut oikaisut | ||
Käyttöpääoman muutokset | - | |
Saadut ja maksetut korot | - | |
Muut rahoituserät | - | - |
Maksetut tuloverot | - | - |
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||
Investointien nettorahavirta | ||
Aineellisten omaisuuserien myynnit | ||
Investoinnit aineettomiin omaisuuseriin | - | - |
Investoinnit aineellisiin omaisuuseriin | - | - |
Yrityshankinnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | - |
Investointien nettorahavirta | - | - |
Rahoituksen nettorahavirta | ||
Omien osakkeiden hankinta | - | |
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | - | - |
Lainojen nostot | ||
Lainojen takaisin maksut | - | - |
Rahoitusinstrumentit | - | |
Osakeanti | ||
Emoyhtiön osakkeenomistajille maksetut osingot | - | - |
Määräysvallattomille omistajille maksetut osingot | - | - |
Muutokset määräysvallattomien omistajien osuudessa | ||
Rahoituksen nettorahavirta | - | |
Rahavarojen muutos | - | |
Rahavarat kauden alussa | ||
Rahavarat kauden lopussa |
Konsernin rahavirtalaskelma
tilinpäätös
62
1 Laatimis- ja yhdistelyperiaatteet
1.1. Perustiedot
Yhtiötiedot
Gofore on kasvua tavoitteleva
Yhtiön hallitus on hyväksynyt 8.3.2024 konsernitilinpäätöksen 31.12.2023 päätty-neeltä tilikaudelta. Goforen tilinpäätös, toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus
Konsernirakenne
Tietoja tytäryhtiöistä
Konsernitilinpäätös sisältää seuraavat yhtiöt:
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
Konsernirakennetaulukon lisätiedot:
1) Sleek Oy on perustettu 13.1.2022.
4) Creanex Oy on konsolidoitu Gofore konserniin 3.7.2023 alkaen.
Gofore-konserniin kuuluvat emoyhtiö Gofore
% omistusosuus
Nimi
Perustoiminnallisuus
Maa
2023
2022
Emoyhtiö / tuotannollinen yhtiö
Ccea Oy
Tuotannollinen yhtiö
100 %
95 %
Gofore Spain SL
Tuotannollinen yhtiö
Espanja
100 %
100 %
Gofore Germany GmbH
Tuotannollinen yhtiö
Saksa
100 %
100 %
Gofore Estonia OÜ
Tuotannollinen yhtiö
Viro
100 %
100 %
Gofore Lead Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
100 %
Rebase Consulting Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
66 %
66 %
Gofore Verify Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
100 %
Sleek Oy 1)
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
69 %
70 %
Gofore Drive Oy 2)
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
100 %
eMundo GmbH (Germany) 3)⁾
Tuotannollinen yhtiö
Saksa
100 %
100 %
eMundo GmbH (Austria) 3)⁾
Tuotannollinen yhtiö
Itävalta
100 %
100 %
Creanex Oy 4)⁾
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
tilinpäätös
63
1.2. Laatimisperusta
LAATIMISPERIAATTEET JA IFRS STANDARDIEN NOUDATTAMINEN
Konsernitilinpäätös perustuu alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei jäljempänä olevissa tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa toisin mainita. Konsernitilinpäätös esitetään euroina ja kaikki arvot on pyöristetty lähimpään tuhanteen, ellei toisin ilmoiteta. Pyöristyserojen vuoksi yksittäisten lukujen summa voi poiketa esitetystä summasta. Vertailuvuoden tiedot esitetään suluissa kuluvan tilikauden tietojen jälkeen.
Yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön lisäksi kaikki ne yhtiöt, joissa Goforella on määräysvalta (tytäryhtiöt). Goforella on määräysvalta yhtiössä, kun se altistuu sijoituskohteen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja pystyy vaikuttamaan saamansa tuoton määrään käyttämällä sijoituskohdetta koskevaa valtaansa. Tilikauden aikana hankitut yhtiöt on yhdistelty konsernitilin-päätökseen niiden hankintahetkestä lähtien ja yhdistely lopetetaan, kun Gofore menettää määräysvallan yhtiössä.
Tytäryhtiöiden tilinpäätökset oikaistaan tarvittaessa vastaamaan konsernin tilinpää-töksen laatimisperiaatteita. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset ja velat, sekä tuotot ja kulut liiketoimista konserniyhtiöiden välillä, eliminoidaan osana yhdistelyprosessia.
Määräysvallattomien omistajien osuus
Tapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa käsitellään kuten omistajien kanssa tehdyt. Määräysvallattomilta omistajilta hankitun omistusosuuden kauppa-hinnan ja saadun nettovarallisuuden käyvän arvon välinen ero kirjataan suoraan
Gofore on perustanut Rebase Consulting Oy:n helmikuussa 2020. Gofore omistaa yhtiöstä 66 prosenttia. Rebase Consulting Oy:n liikevaihto tilikaudella oli 7 808 tuhatta euroa. Taseen loppusumma oli 2 934 tuhatta euroa.
Gofore on hankkinut Ccea Oy:n maaliskuussa 2021. Gofore omisti yhtiöstä 95 prosenttia 1.11.2023 saakka, jolloin Gofore lunasti Ccea Oy:n 5 % vähemmistö-osuuden. Lunastuksen jälkeen Gofore omistaa yhtiön koko osakekannan. Tili-kauden jälkeen Ccea Oy sulautui 1.1.2024 Gofore Lead Oy:hyn.
Gofore on perustanut Sleek Oy:n tammikuussa 2022. Gofore omistaa yhtiöstä 69 prosenttia. Sleek Oy:n liikevaihto oli tilikaudella 3 376 tuhatta euroa. Taseen loppu-summa oli 1 305 tuhatta euroa.
Segmenttiraportointi
Gofore Oyj:llä on vain yksi raportoitava segmentti ja segmenttiluvut ovat yhdenmu-kaisia Gofore-konsernin lukujen kanssa, katso tarkemmin liitetieto 2.1 Myyntituotot asiakassopimuksista.
Valuuttakurssit ja ulkomaiset konserniyhtiöt
Konserniyhtiöiden kirjanpito ja raportointi tehdään niiden toimintaympäristön valuutassa (”toiminnallinen valuutta”). Konsernitilinpäätös esitetään euroina, emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutassa. Vuosien 2022 ja 2023 aikana Goforella ei ole ollut tytäryhtiöitä, joiden toimintavaluutta olisi ollut muu kuin euro.
MUUTOKSET LAATIMISPERIAATTEISSA
Gofore Oyj:n laskentaperiaatteissa ei ole tapahtunut muutoksia vuoden 2023 aikana.
MAKROEKONOMIAN VAIKUTUKSET
tilinpäätös
64
Muutokset selventävät olennaisuuden periaatteen soveltamista laatimisperiaatteista annettaviin liitetietoihin.
Kirjanpidollisten arvioiden määritelmä – Muutokset IAS 8:aan Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet (Sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
Muutokset selventävät, kuinka yhtiöiden tulisi erottaa laatimisperiaatteiden muutokset kirjanpidollisten arvioiden muutoksista, ja keskittyvät kirjanpidollisen arvion määritelmään ja sen selventämiseen.
Yhdestä liiketoimesta aiheutuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero – Muutokset IAS 12:een Tuloverot (Sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tili-kausilla)
Muutokset kaventavat alkuperäistä kirjaamista koskevaa poikkeussääntöä ja selventävät, ettei poikkeussääntö sovellu yksittäisiin tapahtumiin, kuten vuokraso-pimukset ja purkuvelvoitteet, joista syntyy yhtä suuret ja vastakkaiset väliaikaiset erot.
Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja muutetut standardit
Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen *: Classification of Liabilities as Current or Non-current Date; Classification of Liabilities as Current or Non-current – Deferral of Effective Date; Non-current Liabilities with Covenants (sovellettava 1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
1.3. JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT KESKEISET ARVIOT JA OLETUKSET
Johdon edellytetään käyttävän konsernitilinpäätöksen laatimisessa harkintaa, arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat raportoituihin tuottojen, kulujen, varojen ja velkojen määriin sekä niihin liittyviin tilinpäätöksessä esitettäviin liitetietoihin. Toteumat voivat poiketa näistä arvioista.
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltaminen vaatii johdolta erilaisia arvioita.
Merkittävimmät johdon harkintaa ja arvioita sisältävät erät, sekä näihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät esitetään seuraavissa liitetiedoissa:
Osakeperusteiset maksut (liitetieto 2.5)
Liiketoimintojen yhdistämiset, hankitun nettovarallisuuden arvo ja ehdolliset vastikkeet (liitetieto 3.1)
Arvonalentumistestaus (liitetieto 3.2)
Odotettavissa olevat luottotappiot (liitetieto 4.4)
1.4. UUDET TAI MUUTETUT IFRS-STANDARDIT
Gofore soveltaa uusia ja muutettuja standardeja ja tulkintoja niiden tullessa voimaan. Tilikaudella 2023 ei tullut voimaan uusia standardeja, joilla olisi ollut olennaista vaikutusta Gofore-konsernin tilinpäätökseen.
Seuraavat uudet standardit ja standardien muutokset tulevat voimaan 1.1.2024 alkavalla tilikaudella tai myöhemmin. Ainoastaan sellaiset muutokset on sisällytetty alla olevaan yhteenvetoon, joilla arvion mukaan saattaisi olla vaikutusta Goforen tuleviin tilinpäätöksiin.
Sovellettavat uudet ja muutetut standardit 31.12.2023
* = Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa 31.12.2023 mennessä.
tilinpäätös
65
2 Goforen taloudellinen kehitys
2.1 Myyntituotot asiakassopimuksista
Laatimisperiaatteet
Segmenttitieto
Tuloutusperiaatteet
IFRS 15 -standardin mukaisesti asiakkaiden kanssa tehtyjen sopimusten tuotot kirjataan, kun palvelut siirtyvät asiakkaan määräysvaltaan sen vastikkeen määrää vastaavasti, johon konserni odottaa olevansa oikeutettu vastineena tavaroista tai palveluista. Tuotoksi kirjaaminen tapahtuu yhtenä ajankohtana tai ajan kuluessa. Gofore toimii pääasiassa myytyjen tuotteiden päämiehenä, koska asiakkaalle siir-rettävien tuotteiden ja palvelujen hallinta on tyypillisesti sillä. Joissakin palveluissa Gofore toimii agenttina kolmansien osapuolten puolesta. Näitä palveluja on kuvattu tarkemmin jäljempänä.
Suoritevelvoitteet
Gofore kirjaa tuotot eri tulolajeista ajan kuluessa, lukuun ottamatta tuotemyyntejä, pilvikapasiteetin palkkioita ja lisenssien palkkioita, jotka kirjataan yhtenä ajankoh-tana.
Tunti- tai päiväperusteisiin veloituksiin perustuvat aikapohjaiset projektit kirja-taan tuotoiksi kustannusperusteisesti. Projektien työsuoritukset ja juoksevat kulut
laskutetaan kuukausittain. Jos Gofore on saanut ennakkomaksuja, ne kirjataan saaduiksi ennakoiksi ja tuotot kirjataan, kun palvelut on toimitettu. Suoritevelvoit-teet täytetään tehdyn työn mukaisesti.
Kiinteähintaisissa projekteissa tuotot kirjataan ajan kuluessa projektiin kirjattujen todellisten kulujen tai tehtyjen tuntien perusteella projektin arvioituihin kokonais-kuluihin tai arvioituihin kokonaistuntimääriin verrattuna. Yhtiön kiinteähintaiset projektit ovat alle vuoden mittaisia ja vain hyvin harvoin yli 12 kuukautta kestäviä. Suoritevelvoitteet täytetään tehdyn työn mukaisesti.
Ylläpitopalveluissa tuotot kirjataan ajan kuluessa suoriteperusteisesti, kun palvelut suoritetaan. Ylläpidossa laskutussykli voi vaihdella. Kun ylläpito laskutetaan etukä-teen, se kirjataan tuotoksi kuukausittain suoriteperusteisesti toimitettuja palveluja vastaan.
Gofore tarjoaa asiakkailleen myös kolmannen osapuolen pilvikapasiteettipalveluja ja lisenssejä. Näiden pilvipalveluiden myynnissä Gofore toimii agenttina ja kirjaa tuotot vain saaduista provisioista. Tarjotessaan tähän liittyviä palveluja ja lisenssejä Gofore ostaa SaaS-pohjaisen pilvikapasiteetin ja lisenssit kolmannen osapuolen toimittajalta ja toimittaa ne loppuasiakkaalle. Gofore saa kolmannen osapuolen SaaS-pohjaisten pilvikapasiteettipalvelujen ja lisenssien myynnistä provision. Kun Gofore toimii agenttina, se kirjaa myyntituotoiksi palkkion tai provision, johon se odottaa olevansa oikeutettu sitä vastaan, että se järjestää toisen osapuolen toimit-tamaan määritellyt palvelut.
Muuttuva vastike
Palvelujen toimittamiseen voi sisältyä muuttuva vastike, kuten alennus, viiväs-tysseuraamus ja asiakkaan esittämä vaatimus. Jos sopimukseen sisältyy muut-tuva summa, konserni arvioi vastikkeen määrän, johon sillä on oikeus vastineeksi tavaroiden luovuttamisesta asiakkaalle. Muuttuva vastike arvioidaan sopimuksen alussa, ja sille asetetaan rajoite kunnes on erittäin todennäköistä, että kirjattujen kumulatiivisten tuottojen määrässä ei tapahdu merkittävää tuottojen peruutusta, kun muuttuvan vastikkeen aiheuttama epävarmuus on myöhemmin ratkaistu.
Sopimukseen perustuvat taseeseen merkityt määrät
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Sopimuksiin perustuvilla omaisuuserillä tarkoitetaan oikeutta vastikkeeseen asiak-kaalle luovutetuista tavaroista tai palveluista. Koska laskutuksen aikataulu voi poiketa tuoton kirjaamisen aikataulusta, Gofore kirjaa sopimukseen perustuvan omaisuuserän, kun tuotto kirjataan ennen asiakkaan laskutusta.
Myyntisaamiset
Saaminen edustaa konsernin oikeutta vastikkeen määrään, joka on ehdoton, eli vain ajan kuluminen on tarpeen ennen vastikkeen erääntymistä maksettavaksi. Rahoitusvaroja koskevat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedossa 4.2. Rahoitusvarat ja -velat.
Sopimuksiin perustuvat velat
Sopimuksiin perustuvilla veloilla tarkoitetaan velvollisuutta luovuttaa tavaroita tai palveluita asiakkaalle, jolta konserni on saanut vastikkeen (tai jonka on makset-tava vastike). Kun Gofore kirjaa tuotot asiakkaan laskuttamisen jälkeen, sopimuk-seen perustuva velka kirjataan, kun maksu on suoritettu tai maksu erääntyy (sen mukaan, kumpi tapahtuu aikaisemmin). Konserni tulouttaa saadut ennakot, kun konserni on täyttänyt suoritevelvoitteensa. Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat on esitetty tämän liitetiedon lopussa olevissa taulukoissa.
Muut periaatteet
Goforen asiakkaiden kanssa tekemät sopimukset eivät sisällä merkittäviä rahoitus-komponentteja.
tilinpäätös
66
Liikevaihdon jakauma
SOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT JA VELAT
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat
Liite
2023
2022
Myyntisaamiset
3.7
36 658
24 248
Lyhytaikaiset sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
3.7
516
465
Lyhytaikaiset sopimuksiin perustuvat velat
3.8
80
688
Tuhatta euroa
2023
2022
Tilikaudella kirjatut myyntituotot, jotka kauden alussa sisältyivät sopimuksiin perustuviin velkoihin
598
2 042
2.3. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muut tuotot sisältävät tuotot, jotka eivät synny suoraan Goforen operatiivisesta liiketoiminnasta.
Tuhatta euroa
2023
2022
Julkiset avustukset
336
79
Ehdolliset vastikkeet
815
0
Muut tuotot
104
48
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä
1 255
Tuhatta euroa
2023
2022
Materiaalit ja tarvikkeet
-1 233
-231
Varaston muutos
89
Ulkopuoliset palvelut
-27 591
-24 841
Materiaalit ja palvelut
-28 736
Tuhatta euroa
2023
2022
Odotettavissa olevien luottotappioiden (ECL) muutos
-26
-16
Transaktiokulut liiketoimintojen yhdistämisistä
-268
-1 587
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset
-639
-577
Vähäarvoiset vuokrasopimukset
-1 946
-663
Vapaaehtoiset henkilöstökulut
-4 700
-3 414
Muut kulut
-11 320
-11 137
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä
-18 900
-17 394
Tuhatta euroa
2023
2022
Tilintarkastuspalvelut
-184
-153
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot
-26
-18
Veroneuvontapalvelut
-14
-6
Muut palvelut
-13
0
Tilintarkastuspalkkiot yhteensä
-237
Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa, ellei toisin mainittu
2023
2022
Liikevaihto asiakassektoreittain
Yksityinen sektori
80 531
59 840
Julkinen sektori
108 710
90 081
Liikevaihto myyntimaan mukaan
Suomi
159 714
133 955
Muut maat
29 528
15 966
Liikevaihto luokittain
Liikevaihto, oma työ
154 229
120 291
Liikevaihto, alihankinta
33 412
29 630
Liikevaihto, tuotemyynti
1 600
Tuloutusajankohta
Palvelut luovutettu yhtenä ajankohtana
1 683
110
Palvelut luovutettu ajan kuluessa
187 558
149 811
Liikevaihto sopimustyypeittäin
Aikapohjaiset projektit
176 433
139 261
Kiinteähintaiset projektit
7 919
8 004
Ylläpitopalvelut
3 206
2 546
Kolmannen osapuolen välityspalkkiot
83
110
Tuotemyynti
1 600
Konsernin liikevaihto yhteensä
189 241
tilinpäätös
67
2.4. Henkilöstökulut
2023
2022
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä
tilikauden aikana
1 411
1 106
Laatimisperiaatteet
Goforen työsuhde-etuuksiin sisältyvät palkat, palkkiot, luontaisedut, työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet ja osakeperusteiset maksut. Goforen työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet muodostuvat eläkkeistä. Konsernilla on eläkejärjes-telyitä toimipaikkojensa paikallisen lainsäädännön mukaisesti ja ne on hoidettu ulkopuolisissa vakuutusyhtiöissä. Nykyiset eläkejärjestelyt ovat maksuperus-teisia eläkejärjestelyjä, ja niistä suoritettavat maksut kirjataan kuluiksi sen kauden tuloslaskelmaan, johon ne kohdistuvat.
Tuhatta euroa
2023
2022
Palkat ja palkkiot
-92 434
-69 916
Henkilösivukulut
-4 907
-3 048
Eläkekulut
-14 528
-11 756
Osakeperusteiset maksut
-818
-430
Henkilöstökulut yhteensä
-112 688
-85 150
Osakeperusteiset maksut
Osakeperusteisista maksuista annetaan lisää tietoa liitetiedossa 2.5; Osakeperus-teiset maksut.
Johdon palkat ja palkkiot
Avainhenkilöt koostuvat hallituksen jäsenistä, konsernin toimitusjohtajasta ja konsernin johtoryhmän jäsenistä.
Hallituksen jäsenille ei maksettu tilikaudella osakeperusteisia maksuja. Lisätietoa osakeperusteisista maksuista on esitetty liitetiedossa 2.5.
Hallituksen palkat ja palkkiot
Tuhatta euroa
2023
2022
Timur Kärki
75
92
Sami Somero
35
26
Juha Eteläniemi (25.3.2022 saakka)
0
6
Mammu Kaario
38
28
Piia-Noora Kauppi
35
26
Eveliina Huurre (25.3.2023 alkaen)
34
18
Tapani Liimatta (25.3.2022 alkaen)
33
18
Yhteensä
252
214
Konsernin toimitusjohtaja
Tuhatta euroa
2023
2022
Mikael Nylund
Palkat ja palkkiot
265
251
Yhteensä
265
251
Henkilöstökulut
Konsernin johtoryhmä
Tuhatta euroa
2023
2022
Palkat ja palkkiot
1 867
1 786
Osakeperusteiset maksut
4
10
Yhteensä
1 871
1 796
tilinpäätös
68
2.5. Osakeperusteiset maksut
Laatimisperiaatteet
Osakeperusteisille maksuille kirjataan standardin IFRS 2 -standardin mukainen kompensaatiokulu sillä perusteella, että koko ohjelma maksetaan omana pääomana. Osakeperusteiset kannustinohjelmat arvostetaan niiden ansaintapäivän käypään arvoon annettujen osakkeiden bruttomäärän perusteella ja kirjataan kuluiksi tuloslaskelmaan sen kauden aikana, jona edellytykset täyttyvät (ansain-ta-aika) sekä vastaavalla oikaisulla omaan pääomaan. Ennakonpidätyksen maksaa yhtiö, ja osallistujat saavat osakkeet siten verottomina. Nettomaksuominaisuutta sovelletaan ja osakeperusteiset maksut luokitellaan kokonaisuudessaan omana pääomana maksettaviin osakeperusteisiin liiketoimiin, kuten ne luokiteltaisiin ilman nettomaksuominaisuutta.
Konsernin työntekijät saavat palkkioita osakeperusteisten maksujen muodossa, jolloin työntekijät tekevät palveluja vastikkeena oman pääoman ehtoisille instru-menteille (omana pääomana maksettavat liiketoimet).
Konserni tarkistaa jokaisena raportointipäivänä arviotaan toteutuvista osakepe-rusteisista maksuista. Aiempien arvioiden tarkistuksen vaikutus kirjataan muuksi henkilöstökuluksi sekä omaan pääomaan. Käyvän arvon laskemisessa on otettu huomioon Goforen osakekurssin ja odotettujen osinkojen historiallinen kehitys.
Omana pääomana maksettavat liiketoimet
Palvelu- ja ei-markkinaperusteisia ehtoja ei oteta huomioon määritettäessä palkki-oiden myöntämispäivän käypää arvoa, mutta ehtojen täyttymisen todennäköisyyttä
Kuluja ei kirjata palkkioista, joihin ei viime kädessä synny oikeutta, koska ei-mark-kinaperusteiset suoritus- ja/tai palveluehdot eivät täyty. Jos palkkioihin sisältyy markkinaperusteinen ehto tai oikeuksia synnyttämätön ehto, transaktiot käsitel-lään saavutettuina oikeuksina riippumatta siitä, täyttyykö markkinaperusteinen tai oikeuksia synnyttämätön ehto, edellyttäen, että kaikki muut suoritus- ja/tai palve-luehdot täyttyvät.
Kun omana pääomana maksettavan palkkion ehtoja muutetaan, kirjattu vähimmäis-kulu on muuttamattoman palkkion myöntämispäivän käypä arvo, edellyttäen, että palkkion alkuperäiset ehdot täyttyvät. Muutospäivänä määritetty lisäkulu kirjataan kaikista muutoksista, jotka lisäävät osakeperusteisen maksutapahtuman käyvän arvon kokonaismäärää tai ovat muutoin työntekijälle edullisia. Jos yhteisö tai vasta-puoli peruuttaa palkkion, kaikki jäljellä olevat palkkion käyvän arvon osatekijät kirjataan välittömästi kuluiksi tulosvaikutteisesti.
Kuvaus osakeperusteisista maksuista
Goforella on kaksi osakeperusteista maksuohjelmaa, jossa työntekijöille annetaan palkkiona (lisä)osakkeita: Avainhenkilöiden PSP-ohjelma sekä kaikille työnteki-jöille avoin CrewShare-ohjelma. Nämä molemmat ohjelmat ovat omana pääomana maksettavia liiketoimia, joten konsernilla ei ole käteisvaroina maksettavia liike-toimia.
PSP-ohjelma
Gofore Oyj:n hallitus päätti keväällä 2022 perustaa uuden konsernin avainhenki-löiden osakepohjaisen kannustinjärjestelmän (”PSP 2022”). Järjestelmän tarkoi-tuksena on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon kehit-tämiseksi pitkällä aikavälillä sekä sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden ansaintaan ja kertymiseen perustuva palkki-ojärjestelmä. Gofore Oyj:n hallitus päätti lisäksi maaliskuussa 2023 käynnistää uuden, osakepohjaisen kannustinjärjestelmän (”PSP 2023”) yhtiön avainhenki-löille. Ohjelma on jatkoa vuoden 2022 ohjelmalle. Järjestelmässä on kaksi kolmen vuoden mittaista ansaintajaksoa, tilikaudet 2022–2024 ja 2023–2025. Hallitus voi päättää vuosittain uusista ansaintajaksoista.
Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdollisuus ansaita Gofore Oyj:n osakkeita suoriutumisen perusteella. Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan ansain-tajakson päättymisen jälkeen. Palkkio maksetaan osittain Gofore Oyj:n osakkeina ja osittain rahana. Palkkion rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistu-jalle aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut. Jos osallistujan työ- tai johtajaso-pimus päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta. Ansaintajakson palkkiot perustuvat konsernin keskimääräiseen oikaistuun liikevoit-toprosenttiin ennen poistoja ja arvonalentumisia (oikaistu EBITA) sekä konsernin liikevaihdon keskimääräiseen kasvuun tilikausilta 2022–2024 ja 2023–2025, joita mitataan kumulatiivisesti.
tilinpäätös
69
CrewShare
Goforen hallitus päätti syksyllä 2018 konsernin koko henki-löstön osakesäästöohjelman käyttöönottamisesta. Ohjelman tavoitteena on motivoida henkilöstöä sijoittamaan yhtiön osakkeisiin ja ryhtymään osakkeenomistajiksi. Tarkoituksena on lisäksi yhdistää työntekijöiden ja johdon tavoitteet ja sitoutuminen yrityksen arvon kehitykseen ja omistaja-arvon kasvattamiseen pitkällä aikavälillä. Hallitus päättää vuosit-tain ohjelman nojalla käynnistettävistä säästökausista.
Ohjelma on tarjolla kaikille Gofore-konsernin työntekijöille, joille tarjotaan mahdollisuus säästää osa säännöllisistä palkoistaan ja käyttää säästöt yhtiön osakkeiden hankin-taan 10 prosentin alennuksella. Kertyneet säästöt käytetään Goforen osakkeiden hankintaan säästökauden päättymisen jälkeen. Ohjelmaan osallistuminen on vapaaehtoista, ja työn-tekijä osallistuu ohjelmaan yhden säästökauden kerrallaan.
Kahden vuoden mittaisen osakkeiden omistusjakson jälkeen Gofore antaa ohjelmaan osallistuneille työntekijöille brut-topalkkiona yhden lisäosakkeen kutakin kolmea säästöillä hankittua osaketta kohden. Lisäosakkeiden saamisen ehtona on, että osallistuja omistaa hankkimansa osakkeet koko omistusjakson ajan ja että hänen työsuhteensa Goforessa ei ole päättynyt Bad Leaver -syystä eikä hän ole irtisanoutunut ennen omistusjakson loppua. Säästöillä hankituille osakkeille maksettavat osingot käytetään automaattisesti osakkeiden hankkimiseen seuraavana mahdollisena osakkeiden hankin-tapäivänä.
Viimeiseen, vuoden 2023 säästöohjelmaan liittyy lisäys, jossa osallistuja voi lisäksi saada 1–1,5 suoriteperusteista lisäosaketta bruttopalkkiona jokaista säästöillä hankittua kolmea osaketta kohden, mikäli hallituksen tilikaudelle 2023 asettama konsernin EBITA-tavoite, oikaistu liikevoitto ennen poistoja ja arvonalentumisia, saavutetaan. Näin ollen osallis-tujan saama lisäosakkeiden enimmäismäärä voi säästökau-della 2023–2024 olla 2,5 osaketta jokaista hankittua kolmea osaketta kohden.
Raportointikauden päättyessä Goforella on kolme osake-säästöohjelmaa ja kaksi PSP-ohjelma. Näihin liittyvät tiedot on esitetty seuraavissa taulukoissa.
Järjestelmä
Osakesäästöohjelma henkilöstölle (CrewShare)
Osakepohjainen kannustin-järjestelmä (PSP)
Tyyppi
Oma pääoma
Oma pääoma
Oma pääoma
Oma pääoma
Oma pääoma
Oma pääoma
Oma pääoma
Oma pääoma
Instrumentti
CrewShare 2020
CrewShare 2021
CrewShare 2022
CrewShare 2022 (Bonusosakkeet)
CrewShare 2023
CrewShare 2023(Bonusosakkeet)
PSP 2022
PSP 2023
Palvelusajan alkamispäivä
1.3.2020
9.3.2021
4.3.2022
4.3.2022
9.3.2023
9.3.2023
25.3.2022
30.4.2023
Oikeuden syntymispäivä
28.2.2023
29.2.2024
28.2.2025
28.2.2025
28.2.2026
28.2.2026
31.5.2025
31.5.2026
Enimmäisvoimassaoloaika (v, kk)
3.0
3.0
3.0
3.0
3.0
3.0
3.4
3.4
Jäljellä oleva voimassaoloaika (v,kk)
0
0.2
1.2
1.2
2.2
2.2
1.4
2.4
Henkilöiden lukumäärä tilikauden lopussa
0
308
506
506
671
671
25
30
Maksun suorittamistapa
Osakkeet
Osakkeet
Osakkeet
Osakkeet
Osakkeet
Osakkeet
Osakkeet
Osakkeet
Osakemäärät, kpl
CrewShare 2020
CrewShare 2021
CrewShare 2022
CrewShare 2022 (Bonusosakkeet)
CrewShare 2023
CrewShare 2023 (Bonusosakeet)
PSP 2022
PSP 2023
1.1.2023
Ulkonaolevat ohjelman osakkeet tilikauden alussa
9 104
11 516
9 243
13 865
0
0
22 200
0
Muutokset kauden aikana
Myönnetyt
9 129
13 696
14 453
21 680
25 700
Menetetyt
352
542
887
12 175
353
530
700
700
Toteutetut
8 752
31.12.2023
Ulkonaolevat ohjelman
osakkeet tilikauden lopussa
0
10 974
17 485
15 386
14 099
21 150
21 500
Käyvän arvon määrittäminen
Osakepalkkiojärjestelmän arvo on määritetty allokaatiopäivänä ja jaksotettu erääntymishetkeen. Osakepalkkiojärjestelmän käyvän arvon määrityksessä on käytetty seuraavia oletuksia, ja niillä on ollut seuraava vaikutus:
Osakepalkkiojärjestelmien vaikutus tilikauden tulokseen ja taseeseen:
Tuhatta euroa
2023
2022
Tilikauden kulut osakeperusteisista maksuista, omana pääomana maksettavat ohjelmat
-818
-430
J
Myönnettävien osakkeiden määrää arvioidaan aina tilinpäätöksen yhteydessä. Arvioinnissa otetaan huomioon muutokset Goforen tulosennusteissa, osakepalkkiojärjestelmien piirin kuuluvan henkilöstön vaihtuvuus ja muut myönnettävien osakkeiden määrään vaikuttavat tekijät.
CrewShare 2020
CrewShare 2021
CrewShare 2022
CrewShare 2022 (Bonusosakkeet)
CrewShare 2023
CrewShare 2023 (Bonusosakeet)
PSP 2022
PSP 2023
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa
14,62
21,36
24,13
24,13
21,18
21,18
22,00
26,50
Odotettavissa olevat osingot, euroa
0,49
0,57
0,71
0,71
0,90
0,90
0,92
0,93
Käypä arvo 31.12.2023, euroa
14,13
20,78
23,43
23,43
20,28
20,28
21,08
tilinpäätös
70
2.6. Rahoitustuotot ja -kulut
Laatimisperiaatteet
Rahoitustuotot ja -kulut kirjataan kaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet. Yhtiö suojaa vaihtuva korkoisia lainojaan korkosuojausinstrumenteilla. Niistä on kerrottu lisää liitetiedoissa 4.4 Rahoitusriskien hallinta ja 4.5 Johdannaiset.
2.7. Tuloverot
Laatimisperiaatteet
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Tuloverot muodostuvat verotettavaan tuloon perustuvasta verosta sekä lasken-nallisista veroista. Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero kirjataan tuloslas-kelmaan. Laajaan tuloslaskelmaan kirjattavien erien osalta verovaikutus kirjataan laajan tuloslaskelman kautta. Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero laske-taan kunkin maan säännösten mukaisesti voimassa olevan verokannan mukaisesti.
Laskennallinen vero
Laskennalliset verot lasketaan kaikista väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja vero-tuksellisen arvon välillä käyttämällä tilinpäätöshetkellä hyväksyttyjä verokantoja. Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan se voidaan hyödyntää. Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät vuokrasopimuksista, liiketoimintojen hankinnasta, osakeperusteisista maksuista, rahavirran suojauksesta, aineettomista hyödykkeistä ja käypään arvoon tuloslaskelman kautta arvostettavista eristä.
Laskennallisten verosaamisten kirjanpitoarvoa tarkastellaan uudelleen jokaisena raportointipäivänä, ja sitä vähennetään siltä osin kuin ei ole enää todennäköistä, että käytettävissä on riittävästi verotettavaa tuloa laskennallisten verosaamisten käyttämiseen kokonaisuudessaan tai osittain. Kirjaamattomat laskennalliset vero-saamiset arvioidaan uudelleen jokaisena raportointipäivänä, ja ne kirjataan siltä osin kuin on todennäköistä, että tulevat verotettavat tulot mahdollistavat laskennal-lisen verosaamisen kirjaamisen.
Tuloverot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta
-5 473
-4 463
Aikaisempien tilikausien verot
-9
-21
Laskennalliset verot
836
834
Tuloverot yhteensä
-4 646
-3 650
Verokannan täsmäytys
Tuhatta euroa
2023
2022
Tulos ennen veroja
22 909
15 873
Vero laskettuna emoyhtiön verokannalla 20 %
-4 582
-3 175
Aikaisempien tilikausien vero
-9
-21
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavat verokannat
-117
111
Vähennyskelvottomat menot
-24
-598
Verovapaat tuotot
86
26
Muut
-1
6
Verokulu tuloslaskelmassa
-4 646
-3 650
Tuloverosaamiset ja -velat
Tuhatta euroa
2023
2022
Tuloverosaamiset
46
140
Tuloverovelat
862
1 229
Rahoitustuotot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tuotot rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksista
49
7
Muut rahoitustuotot
566
54
Rahoitustuotot yhteensä
615
60
Rahoituskulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Korkokulut
-354
-187
Korkokulut vuokrasopimusvelasta
-140
-48
Korkokulut yhteensä
-494
-235
Kulut rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksista
-14
-76
Korkokulut ehdollisista vastikkeista
-156
-412
Muut rahoituskulut
-61
-101
Rahoituskulut yhteensä
-231
-590
Korko- ja rahoituskulut yhteensä
-725
-824
Gofore soveltaa 1.1.2023 alkaen Yhdestä liiketoimesta aiheutuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero – Muutokset IAS 12:een Tuloverot. Muutoksen jälkeen Gofore kirjaa erikseen laskennallisen verosaamisen vuokrasopimusveloista sekä laskennallisen verovelan käyttöoikeusomaisuuseristä. Muutoksella ei ollut vaikutusta konsernitaseeseen, sillä verosaamiset ja -velat voidaan vähentää toisis-taan. Muutoksella ei myöskään ollut vaikutusta 1.1.2022 kertyneisiin voittovaroihin. Vaikutus on kerrottu tämän liitetiedon lopussa laskennallisten verojen taulukoiden yhteydessä.
tilinpäätös
71
Laskennalliset verot
v
Laskennallisten verosaamisten erittely 2023
Tuhatta euroa
1.1.2023
Kirjattu tulosvaikutteisesti
Liiketoimintojen yhdistäminen
31.12.2023
Vuokrasopimukset
9
5
0
13
Odotettavissa olevat luottotappiot
12
5
0
17
Aineettomat hyödykkeet
126
-4
0
122
Yhteensä
147
6
0
152
Laskennallisten verosaamisten erittely 2022
Tuhatta euroa
1.1.2022
Kirjattu tulosvaikutteisesti
Liiketoimintojen yhdistäminen
31.12.2022
Vuokrasopimukset
9
-1
0
9
Odotettavissa olevat luottotappiot
8
3
0
12
Aineettomat hyödykkeet
19
48
59
126
Yhteensä
37
51
59
147
Laskennallisten verovelkojen erittely 2023
Tuhatta euroa
1.1.2023
Kirjattu tulosvaikutteisesti
Kirjattu muihin laajan tuloslaskelman eriin
Liiketoimintojen yhdistäminen
31.12.2023
Käypään arvoon tuloksen kautta arvostettavien rahoitusinstrumenttien uudelleenarvostaminen
-2
-7
0
-4
-12
Rahavirran suojaus
-136
0
59
0
-76
Yrityshankintojen käyvän arvon kohdistukset
-4 525
864
0
-674
-4 335
Aineelliset hyödykkeet
-2
-27
0
0
-29
Yhteensä
-4 664
830
59
-677
-4 452
Laskennallisten verovelkojen erittely 2022
Tuhatta euroa
1.1.2022
Kirjattu tulosvaikutteisesti
Kirjattu muihin laajan tuloslaskelman eriin
Liiketoimintojen yhdistäminen
31.12.2022
Käypään arvoon tuloksen kautta arvostettavien rahoitusinstrumenttien uudelleenarvostaminen
-16
14
0
0
-2
Rahavirran suojaus
0
0
-136
0
-136
Yrityshankintojen käyvän arvon kohdistukset
-2 095
770
0
-3 200
-4 525
Aineelliset hyödykkeet
0
-2
0
0
-2
Yhteensä
-2 111
782
-136
-3 200
-4 664
2.8. Osakekohtainen tulos
Laatimisperiaatteet
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeen-omistajille kuuluva tilikauden voitto tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Alla olevan taulukon osakkeiden lukumäärät esitetty tuhansina osakkeina ja osake-kohtaiset tulokset euroina.
2023
2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, tuhatta euroa
17 923
11 954
Määräysvallattomille omistajille kuuluva tilikauden tulos, tuhatta euroa
340
269
Osakkeiden painotettu lukumäärä, laimentamaton
15 571
15 388
Osakkeiden painotettu lukumäärä, laimennettu
15 579
15 405
eMundo bonusosakkeet
7
17
Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton
1,15
0,78
Osakekohtainen tulos (EPS), laimennettu
1,15
0,78
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo huomioi myös omien osakkeiden vaikutuksen tilikauden aikana.
tilinpäätös
72
3. Käyttöpääoma
3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä päivästä alkaen, jona Gofore saa määräysvallan yhtiössä. Liiketoimintojen yhdistämiset käsitellään käyttämällä IFRS 3 -standardin mukaista hankintamenetelmää. Hankintameno on luovutettu vastikkeen arvo hankinta-ajankohdan käypään arvoon arvostettuna, ja mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa huomioi-tuna. Konserni päättää kunkin liiketoimintojen yhdistämisen osalta, arvostetaanko määräysvallattomat osuudet hankinnan kohteessa käypään arvoon vai suhteel-liseen osuuteen hankinnan kohteen yksilöitävissä olevista nettovaroista. Gofore arvostaa hankitut yksilöitävissä olevat varat ja vastattaviksi otetut velat niiden hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin.
Hankintaan liittyvät kulut kirjataan tuloslaskelman liiketoiminnan muihin kuluihin.
Liiketoimintojen yhdistämisessä kirjattu ehdollinen vastike arvostetaan alun perin käypään arvoon.
Yrityshankinnat 2023
Creanex Oy:n hankintamenolaskelma
Gofore hankki 3.7.2023 koko Creanex Oy:n osakekannan 6,4 miljoonan euron kokonaiskauppahinnalla. Transaktioon ei sisältynyt lisäkauppahintaa. Kauppa-hinnasta suoritettiin 70 prosenttia käteisvastikkeena ja 30 prosenttia osakkeina suunnatulla annilla. Yksityisessä omistuksessa olleen yhtiön kotipaikka on Suomi. Creanex Oy suunnittelee ja valmistaa liikkuvien koneiden simulaatiolaitteita ja ohjelmistoja. Hankitut yksilöitävissä olevat varat ja vastattaviksi otetut velat on arvostettu niiden hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Osana käypien arvojen kohdistamista, taseeseen merkittiin Creanex Oy:n hankinnasta aineettomina hyödykkeinä asiakassuhteita, teknologiaa, tavaramerkkejä ja kilpailukieltosopi-muksia. Jäljellä oleva liikearvo 1,4 miljoonaa euroa sisältää esimerkiksi työvoiman, tulevat asiakassuhteet ja ostajakohtaiset synergiaedut, kuten ristiin myynnin Goforen nykyisille asiakkaille.
Gofore-konserni on kirjannut hankintaan liittyviä transaktiokuluja 249 tuhatta euroa. Transaktiokulut sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin.
Yksilöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvät arvot hankinta-ajankohtana on esitetty seuraavassa taulukossa.
Tuhatta euroa
Creanex Oy
Hankintahinta
Kauppahinta rahana
4 450
Kauppahinta osakkeina
1 981
Hankintahinta yhteensä
6 431
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käyvät arvot hankintahetkellä
Vastaavaa
Aineettomat omaisuuserät
Asiakassuhteet
1 528
Tuotemerkit
94
Kilpailukieltosopimukset
298
Teknologiat
1 449
Aineettomat omaisuuserät yhteensä
3 370
Aineelliset omaisuuserät
10
Käyttöoikeusomaisuuserät
224
Laskennalliset verosaamiset
0
Rahoitusarvopaperit
668
Muut varat
1 853
Rahavarat
998
Vastaavaa yhteensä
7 124
Vastattavaa
Korolliset ja korottomat velat
1 152
Vuokrasopimusvelat
224
Laskennallinen verovelka
677
Vastattavaa yhteensä
2 054
Käypään arvoon arvostettu nettovarallisuus yhteensä
5 070
Liikearvo
1 361
Kauppahinta
6 431
Hankintojen kassavirtavaikutus
Rahana maksettava kauppahinta
4 450
Rahavarat
-998
Hankinnan nettokassavirta
3 451
tilinpäätös
73
Tuhatta euroa
Devecto Oy (2022)
Hankintahinta
Kauppahinta rahana
19 085
Kauppahinta osakkeina
6 315
Hankintahinta yhteensä
25 400
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käyvät arvot hankintahetkellä
Vastaavaa
Aineettomat omaisuuserät
Asiakassuhteet
9 833
Tuotemerkit
197
Kilpailukieltosopimukset
1 298
Aineettomat omaisuuserät yhteensä
11 329
Aineelliset omaisuuserät
64
Käyttöoikeusomaisuuserät
89
Muut varat
2 852
Rahavarat
1 366
Vastaavaa yhteensä
15 699
Vastattavaa
Korolliset ja korottomat velat
2 092
Vuokrasopimusvelat
89
Laskennallinen verovelka
2 266
Vastattavaa yhteensä
4 447
Käypään arvoon arvostettu nettovarallisuus yhteensä
11 252
Liikearvo
14 148
Kauppahinta
25 400
Hankintojen kassavirtavaikutus
Rahana maksettava kauppahinta
19 085
Rahavarat
-1 366
Hankinnan nettokassavirta
YRITYSHANKINNAT 2022
Devecto Oy:n hankinta
Gofore hankki 3.1.2022 100 prosenttia Devecto Oy:n (nykyinen Gofore Drive Oy) osakkeista maksaen kauppahinnasta 70 prosenttia käteisvastikkeena ja 30 prosenttia osakevastikkeena. Yksityisessä omistuksessa olleen yhtiön kotipaikka on Suomi ja se on erikoistunut älykkäiden laitteiden ja koneiden ohjelmistokehi-tykseen ja -testaukseen sekä testausjärjestelmiin. Hankitut yksilöitävissä olevat varat ja vastattaviksi otetut velat on arvostettu niiden hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Osana käypien arvojen kohdistamista, taseeseen merkittiin Devecto Oy:n hankinnasta aineettomina hyödykkeinä asiakassuhteita, tavaramerkkejä ja kilpai-lukieltosopimuksia alla esitetyn taulukon mukaisesti. Jäljellä oleva liikearvo 14,1 miljoonaa euroa sisältää esimerkiksi työvoiman, tulevat asiakassuhteet ja ostaja-kohtaiset synergiaedut, kuten ristiinmyynnin Goforen nykyisille asiakkaille.
Gofore-konserni on kirjannut hankintaan liittyviä transaktiokuluja 551 tuhatta euroa. Transaktiokulut sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin tuloslaskelmassa.
Devecton nettovarallisuus on kirjattu käypään arvoon hankinta-ajankohtana 3.tammikuuta 2022. Hankinnan kirjanpitokäsittelyä on muokattu alustavien hankintamenolaskelmien jälkeen perustuen uuteen tietoon hankinta-ajankohtana vallinneista tosiseikoista ja olosuhteista. Tarkastelujaksoon liittyviä käyvän arvon muutoksia tehtiin asiakassuhteisiin, 1,5 miljoonaa euroa, kilpailukieltosopimuksiin, 0,1 miljoonaa euroa, laskennalliseen verovelkaan, 0,3 miljoonaa euroa verrattuna alustaviin käyvän arvon oikaisuihin hankintahetkellä. Diskontattua lisäkauppahintaa oikaistiin 1,1 miljoonaa euroa liittyen uuteen tietoon hankinta-ajankohdan tilan-teesta. Hankittuun avaavaan taseeseen liittyvien tarkastelujakson käyvän arvon oikaisujen muutoksista johtuen liikearvo pieneni 0,3 miljoonaa euroa. Seuraavassa taulukossa esitetään hankittujen omaisuuserien ja velkojen käyvät arvot.
tilinpäätös
74
Tuhatta euroa
eMundo (2022)
Hankintahinta
Kauppahinta rahana
7 883
Kauppahinta osakkeina
2 400
Hankintahinta yhteensä
10 283
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käyvät arvot hankintahetkellä
Vastaavaa
Aineettomat omaisuuserät
Asiakassuhteet
2 204
Tuotemerkit
360
Kilpailukieltosopimukset
552
Muut aineettomat omaisuuserät
396
Aineettomat omaisuuserät yhteensä
3 512
Aineelliset omaisuuserät
150
Käyttöoikeusomaisuuserät
345
Laskennalliset verosaamiset
59
Rahoitusarvopaperit
578
Muut varat
1 577
Rahavarat
785
Vastaavaa yhteensä
7 007
Vastattavaa
Korolliset ja korottomat velat
2 093
Vuokrasopimusvelat
345
Laskennallinen verovelka
935
Vastattavaa yhteensä
3 373
Käypään arvoon arvostettu nettovarallisuus yhteensä
3 634
Liikearvo
6 649
Kauppahinta
10 283
Hankintojen kassavirtavaikutus
Rahana maksettava kauppahinta
7 883
Rahavarat
-785
Hankinnan nettokassavirta
eMundo GmbH:n (Saksa) hankinta
Gofore hankki 1.11.2022 100 prosenttia eMundo GmbH:n osakkeista maksaen kauppahinnasta 70 prosenttia käteisvastikkeena ja 30 prosenttia osakevastikkeena. Yksityisessä omistuksessa olleen yhtiön kotipaikka on Saksa ja se suunnittelee ja toteuttaa digitalisaatiohankkeita ja kehittää räätälöityjä ohjelmistoja strategisiin toimintoihin kuten kyberturvallisuuteen, palveluprosesseihin, julkiseen liikentee-seen ja autoteollisuuteen. Hankitut yksilöitävissä olevat varat ja vastattaviksi otetut velat on arvostettu hankintamenolaskelmassa niiden hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Osana käypien arvojen kohdistamista, taseeseen merkittiin eMundo GmbH:n hankinnasta aineettomina hyödykkeinä asiakassuhteita, tavaramerk-kejä ja kilpailukieltosopimuksia sekä teknologiapohjaisia konsepteja alla esitetyn taulukon mukaisesti. Jäljellä oleva liikearvo 6,6 miljoonaa euroa sisältää esimer-kiksi työvoiman, tulevat asiakassuhteet ja ostajakohtaiset synergiaedut, kuten ristiinmyynnin Goforen nykyisille asiakkaille. eMundo GmbH (Itävalta) on eMundo GmbH:n (Saksa) sataprosenttisesti omistama tytäryhtiö ja se sisältyi hankintaan (eMundo konserni).
Konserni on kirjannut hankintaan liittyviä transaktiokuluja 1 026 tuhatta euroa. Transaktiokulut sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin tuloslaskelmassa.
Konsernin tuloslaskelmaan sisältyvän hankitun liiketoiminnan liikevaihto hankin-ta-ajankohdasta alkaen oli 1 143 tuhatta euroa ja kauden liiketulos oli -186 tuhatta euroa. eMundo konsernin liikevaihto vuonna 2022 olisi ollut 7 112 tuhatta euroa jos yhtiö olisi kuulunut konserniin vuoden alusta asti.
Yksilöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvät arvot hankinta-ajankohtana on esitetty seuraavassa taulukossa.
tilinpäätös
75
Ehdolliset vastikkeet
eMundo-yrityskaupassa sovittiin korkeintaan 2,8 miljoonan euron ehdollisesta vastikkeesta, joka on sidottu vuosien 2022–2024 liikevaihdon kasvun ja kannat-tavuuden kehitykseen. Ehdollinen vastike suoritetaan toteutuessaan käteisvastik-keena vuosien 2023–2025 aikana. Ehdollista kauppahintaa maksettiin tilikaudella 0,7 miljoonaa ja ehdollinen velka tilinpäätöshetkellä on 745 tuhatta euroa. Tilikau-della tuloutettiin ehdollisen vastikkeen osittaista purkautumisesta 0,9 miljoonaa euroa liiketoiminnan muihin tuottoihin sekä rahoituseriin.
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
3.2. Liikearvo ja arvonalentumistestaus
Laatimisperiaatteet
Liikearvo syntyy liiketoimintojen yhdistämisestä, ja se vastaa määrää, jonka verran luovutettu hankintavastike ylittää yksilöitävissä olevien netto-omaisuuserien hankinta-ajankohdan käyvän arvon.
myöhemmin. Goforella ei ole aineetonta omaisuutta, jolla on rajoittamaton talou-dellinen vaikutusaika. Arvonalentumistestaus tehdään konsernitasolla, koska Gofo-re-konsernilla on keskitetty ohjausmalli ja raportointirakenne, ja yksilöity rahavirtaa tuottava yksikkö noudattaa myös menetelmää, jonka avulla johto seuraa operatii-vista liiketoimintaa. Näin ollen kaikki kirjattu liikearvo kohdistetaan tähän yhteen rahavirtaa tuottavaan yksikköön. Segmenttimäärittelystä on kerrottu lisää liitetie-dossa 2.1.
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno 1.1.
47 694
26 897
Liikearvo yrityshankinnoista
1 361
20 797
Hankintameno 31.12.
49 055
47 694
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Johto käyttää merkittäviä arviointeja ja harkintaa määrittäessään, onko liikearvon alentumisesta viitteitä. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden määrän määrittämisessä on myös käytetty johdon harkintaa, mutta koska on tunnistettu vain yksi rahavirtaa tuottava yksikkö, liikearvoa ei tarvitse kohdistaa enempää. Lisää segmenttimäärit-telystä on kerrottu liitetiedossa 2.1 Myyntituotot asiakassopimuksista.
Kassavirtaennusteet perustuvat johdon hyväksymiin budjetteihin ja rahoitusar-vioihin, jotka kattavat viiden vuoden ajanjakson. Kassavirtaennusteet perustuvat Gofore-konsernin olemassa olevaan liiketoimintarakenteeseen, todellisiin tuloksiin ja johdon parhaisiin arvioihin tulevasta myynnistä, kustannuskehityksestä, ylei-sistä markkinaolosuhteista ja sovellettavista verokannoista. Kasvuluvut perustuvat johdon arvioihin liiketoiminnan tulevasta kasvusta.
3.3. Aineettomat hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Gofore on tehnyt raportointikaudella liikearvon arvonalentumistestaukset 31.12.2023. Rahavirtaa tuottavasta yksiköstä kerrytettävä summa määritetään käyttöarvolaskelmien perusteella. Laskelmat laaditaan noudattamalla diskontattua kassavirtamenetelmää, jossa käytetään johdon hyväksymiä arvioita seuraavalle vuodelle ja strategisista suunnitelmista johdettua myöhempää kehitystä. Terminaa-livuoden arvo on määritelty pitkän aikavälin strategisten suunnitelmien perusteella.
Diskonttauskorkona on käytetty painotettua pääoman kustannusta verojen jälkeen (WACC), jonka osatekijöitä ovat riskitön korko, markkinariskipreemio, yhtiökoh-tainen tekijä ja toimialakohtainen beeta-arvo, velkakustannukset sekä velan ja oman pääoman suhde. Laskelmissa käytetty WACC on 8,44 prosenttia (9,48 %).
tilinpäätös
76
Aineettomat hyödykkeet, joiden vaikutusaika on rajallinen, kirjataan kuluksi taloudellisena vaikutusaikana ja arvioidaan arvonalentumisten varalta aina, kun on viitteitä siitä, että aineettoman hyödykkeen arvo voi olla alentunut. Aineettoman hyödykkeen, jonka taloudellinen vaikutusaika on rajallinen, poistoaikaa ja -menetelmää tarkastellaan uudelleen viimeistään kunkin raportointikauden lopussa. Poistoajan tai -menetelmän muuttamiseksi otetaan tarvittaessa huomioon muutokset odotetussa taloudellisessa vaiku-tusajassa tai hyödykkeen ilmentämän taloudellisen hyödyn hyväksikäytön odotetussa jakautumisessa, ja niitä käsitellään kirjanpidollisten arvioiden muutoksina.
Pilvipalvelujärjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä, luokitellaanko pilvi-pohjainen ohjelmisto aineettomaksi hyödykkeeksi vai palvelusopimukseksi. Ne järjestelyt, joissa yhtiöllä ei ole määräysvaltaa kyseiseen ohjelmistoon, käsitellään kirjanpidossa palvelusopimuksina, jotka antavat yhtiölle oikeuden käyttää pilvipalveluntarjoajan sovellusohjelmistoa sopimuskauden aikana. Sovellusohjelmiston jatkuvat käyttöoikeusmaksut sekä ohjelmistoon liittyvät konfigurointi- tai räätälöintimenot kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin silloin, kun palvelut vastaanotetaan. Pilvipalveluntarjoajalle maksettavat ennakkomaksut ohjelmiston räätälöinnistä, jotka eivät ole erotettavissa olevia, kirjataan kuluksi sopimuskauden aikana.
Konsernin liikearvon arvonalentumistestausta koskevat tilinpäätöksen laati-misperiaatteet on esitetty liitetiedoissa 3.2. Liikearvo ja arvonalentumistes-taus. Konsernilla ei ole aineettomia hyödykkeitä, joiden taloudellinen vaiku-tusaika on rajoittamaton.
Tuhatta euroa
Tavara-merkit
Asiakas-suhteet
Kilpailu-kielto-sopimukset
Teknologiat
Liike-toiminta-mallit
Kehittämis-menot
Muut aineettomat omaisuuserät
Muut
aineettomat hyödykkeet yhteensä
Liikearvo
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
Hankintameno
1.1.2023
1 228
22 069
5 288
66
200
101
1 726
30 679
47 694
78 373
Lisäykset
0
0
0
0
0
0
254
254
0
254
Liiketoimintojen yhdistäminen
94
1 528
298
1 449
0
0
0
3 370
1 361
4 730
Uudelleenryhmittelyt
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
31.12.2023
1 322
23 597
5 586
1 516
200
101
1 980
34 302
49 055
83 357
Poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
-788
-5 137
-1 806
-24
-122
-49
-286
-8 214
0
-8 214
Poistot
-229
-2 696
-993
-86
-67
-13
-305
-4 388
0
-4 388
31.12.2023
-1 018
-7 834
-2 799
-110
-189
-62
-591
-12 602
0
-12 602
Tasearvo
1.1.2023
440
16 932
3 482
42
78
52
1 440
22 465
47 694
70 159
31.12.2023
305
15 763
2 787
1 406
11
39
1 389
21 700
49 055
70 755
Poistoperiaate
Poistoaika (vuosia)
Tavaramerkit
Tasapoisto
2
Asiakassuhteet
Tasapoisto
5–10
Teknologiat
Tasapoisto
5
Liiketoimintamallit
Tasapoisto
3
Kilpailukieltosopimukset
Tasapoisto
6
Kehittämismenot
Tasapoisto
6–10
Muut aineettomat omaisuuserät
Tasapoisto
5
Tuhatta euroa
Tavara-merkit
Asiakas-suhteet
Kilpailu-kielto-sopimukset
Teknologiat
Liike-toiminta-mallit
Kehittämis-menot
Muut aineettomat omaisuuserä
Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä
Liikearvo
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
Hankintameno
1.1.2022
672
10 031
3 438
66
200
101
1 018
15 526
26 897
42 423
Lisäykset
0
0
0
0
0
0
312
312
0
312
Liiketoimintojen yhdistäminen
557
12 037
1 850
0
0
0
396
14 841
20 797
35 638
Uudelleenryhmittelyt
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
31.12.2022
1 228
22 069
5 288
66
200
101
1 726
30 679
47 694
78 373
Poistot ja arvonalentumiset
1.1.2022
-348
-2 720
-955
-11
-56
-36
-143
-4 268
0
-4 268
Poistot
-441
-2 417
-851
-13
-67
-13
-143
-3 946
0
-3 946
31.12.2022
-788
-5 137
-1 806
-24
-122
-49
-286
-8 214
0
-8 214
Tasearvo
1.1.2022
324
7 311
2 483
55
144
64
875
11 257
26 897
38 154
31.12.2022
440
16 932
3 482
42
78
52
1 440
22 465
47 694
70 159
tilinpäätös
77
Tavaramerkit
Goforella on oikeus käyttää Creanexin, Ccea:n, Qentinelin ja eMundon tavaramerk-kejä maksutta. Tavaramerkit on arvostettu käyttämällä royalty-säästömenetelmää.
Asiakassuhteet
Hankittujen yhtiöiden asiakassuhteet on yritysostojen yhteydessä kirjattu tärkeim-mäksi aineettomaksi hyödykkeeksi.
Kilpailukieltosopimukset
Kilpailukieltosopimukset estävät hankittujen yhtiöiden avainhenkilöitä tekemästä kilpailutoimia sovitun ajan kaupan jälkeen.
Teknologia
Creanex-hankinnassa Gofore sai oikeuden käyttää liikkuvien työkone simulaattorien kehittämisen ohjelmistoteknologiaa. Goforella on oikeus käyttää “Celkee Insight”-työkalua veloituksetta. ”Celkee Insight” on arvostettu käyttäen royalty-säästömene-telmää.
Mallit ja mallipohjat
Ccea:lla on merkittävä kirjasto sisäisesti kehitettyjä malleja ja mallipohjia. Näillä malleilla ja mallipohjilla on merkittävää arvoa koska ne säästävät kustannuksia tehostamalla liiketoimintaprosesseja palveluiden tarjoamassa.
Muut aineettomat omaisuuserät
3.4. Aineelliset hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Aineelliset hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja mahdollisella arvonalentumisella. Aineellisen hyödykkeen taloudel-linen vaikutusaika on 3–10 vuotta. Aineelliset hyödykkeet koostuvat pääasiassa ICT-laitteista, toimistokalusteista ja vuokrahuoneistojen perusparannusmenoista. Hyödykkeen taloudellista vaikutusaikaa tarkastellaan uudelleen vähintään kunkin tilikauden lopussa ja oikaistaan tarvittaessa. Aineellisten hyödykkeiden luovutuk-sesta tai siirrosta johtuvat myyntivoitot ja -tappiot esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa ja kuluissa. Myyntivoitot tai -tappiot lasketaan myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksena.
Tuhatta euroa
Koneet ja kalusto
Muut aineelliset omaisuuserät
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2023
1 328
680
2 007
Lisäykset
461
1 141
1 602
Liiketoimintojen yhdistäminen
10
0
10
Vähennykset
-39
0
-39
31.12.2023
1 759
1 821
3 580
Poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
-974
-283
-1 256
Poistot
-196
-81
-278
Vähennykset
1
0
1
31.12.2023
-1 169
-364
-1 533
Tasearvo
1.1.2023
354
397
751
31.12.2023
591
1 457
2 048
Tuhatta euroa
Koneet ja kalusto
Muut aineelliset omaisuuserät
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2022
997
480
1 477
Lisäykset
167
188
355
Liiketoimintojen yhdistäminen
202
12
214
Vähennykset
-39
0
-39
31.12.2022
1 328
680
2 007
Poistot ja arvonalentumiset
1.1.2022
-815
-235
-1 049
Poistot
-159
-48
-207
Vähennykset
0
0
0
31.12.2022
-974
-283
-1 256
Tasearvo
1.1.2022
182
245
427
31.12.2022
354
397
751
tilinpäätös
78
3.5. Vuokrasopimukset
Laatimisperiaatteet
Konserni vuokralleottajana
Käyttöoikeusomaisuuserät
Goforen vuokrasopimukset koskevat lähinnä toimistotiloja ja ajoneuvoja. Käyt-töoikeusomaisuuserät arvostetaan hankintamenoon, joka koostuu vuokravelan määrästä, ja kyseisistä omaisuuseristä tehdään poistot vuokra-ajan kuluessa. Jos sopimus sisältää vuokrasopimuksen lisäksi palvelukomponentteja, ne erotetaan vuokrasopimuksesta ja kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi.
Alkuperäisen arvostuksen jälkeen, käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan alkupe-räiseen arvoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla. Käyttöoi-keusomaisuuseristä tehdyt poistot kirjataan kuluina tuloslaskelmaan.
Vuokrasopimusvelat
Vuokrasopimusvelan alkuperäinen arvo on vuokrakauden aikana suoritettavien maksujen nykyarvo. Vuokramaksut sisältävät kiinteän maksun määrän ja muut-tuvat vuokramaksut, jotka perustuvat indeksiin ja vuokrasopimuksen päättämisestä aiheutuvista sanktioista johtuviin maksuihin. Konserni ei ole alttiina mahdollisille lähteville kassavirroille, jotka eivät näy vuokravelkojen arvostamisessa.
Vuokramaksut diskontataan käyttämällä vuokralaisen lisäluoton korkoa, koska korkokantoja ei ole saatavilla vuokrasopimuksista. Konsernin lisäluoton korko määräytyy saatujen rahoitustarjousten ja markkinaolosuhteiden perusteella, ja sitä tarkistetaan vuosittain.
Konsernilla on useita vuokrasopimuksia, jotka sisältävät jatko-optioita. Konserni käyttää harkintaa, onko kohtuullisen varmaa käyttää mahdollisuutta jatkaa näitä vuokrasopimuksia. Vuokrasopimusten jatkaminen sisältyy vuokravelkaan, kun vuokrasopimuksen jatkaminen on kohtuullisen varmaa.
Tuloslaskelmaan rahoituskuluihin kirjataan myös vuokrasopimusvelasta aiheutuvat korkokulut. Vuokrasopimusvelat arvostetaan alkuperäisiin arvoihin vähennettynä vuokranmaksujen pääoman osuudella.
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettianalyysi esitetään liitetiedoissa 4.3. Lainat ja vuokrasopimusvelat.
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevat sopimukset
Konserni soveltaa standardin mahdollistamia käytännön helpotuksia, joita sovelle-taan lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (alle 12 kuukauden vuokra-aika) ja vuokraso-pimuksiin, joiden kohteena oleva omaisuuserä on arvoltaan vähäinen. Näitä vuok-rasopimuksia ei kirjata taseeseen, vaan ne kirjataan kuluiksi, kun kulut syntyvät standardissa IFRS 16 määritettyjen poikkeusten mukaisesti. Lyhytaikaisista vuok-rasopimuksista ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevista vuokrasopimuksista kirjatut vuokrakulut esitetään tarkemmin liitetiedoissa 2.3. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut.
Goforella ei ole alivuokrausjärjestelyjä.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Tuhatta euroa
Käyttöoikeus-omaisuus, rakennukset
Käyttöoikeus-omaisuus, ajoneuvot
Yhteensä
1.1.2023
3 365
198
3 564
Lisäykset
12 008
438
12 447
Vähennykset
0
-37
-37
Liiketoimintojen yhdistäminen
224
0
224
Poistot
-2 528
-215
-2 742
31.12.2023
13 070
385
13 455
1.1.2022
4 323
86
4 409
Lisäykset
750
152
902
Vähennykset
-235
0
-235
Liiketoimintojen yhdistäminen
342
92
434
Poistot
-1 815
-132
-1 947
31.12.2022
3 365
198
3 564
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Olennaisin johdon harkinta liittyy toistaiseksi voimassa oleviin vuokrasopimuksiin, joissa Goforen johdon on arvioitava vuokrakauden pituutta, millä voi olla olen-nainen vaikutus kirjattavien käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokrasopimusvelan sekä näihin liittyvien poistojen ja korkokulujen määrään. Johdon harkinnalla on lisäksi merkitystä vuokranmaksujen nykyarvon laskemisessa käytettävän lisäluoton koron määrittelemisessä.
3.6. VAIHTO-OMAISUUS
Laatimisperiaatteet
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiar-voon. Hankintameno määritetään pääsääntöisesti painotetun keskihankintahinnan mukaan. Vaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo on tavanomaisen liiketoiminnan käypä hintataso vähennettynä tavanomaisilla myyntikuluilla. Vaihto-omaisuuden hankintamenoon on sisällytetty raaka-aineiden hankintamenon ja välittömän työn kustannus.
Keskeiset kirjanpidolliset arviot ja oletukset
Vaihto-omaisuuden arvossa huomioidaan epäkuranttiudesta johtuva arvonalentu-minen perustuen johdon arvioon todennäköisestä nettorealisointiarvosta. Nämä tarkastelut edellyttävät arvioita tuotteiden tulevasta kysynnästä. Mahdolliset muutokset näissä arvioissa voivat aiheuttaa muutoksia vaihto-omaisuuden arvos-tukseen tulevina kausina.
Vaihto-omaisuus
Tuhatta euroa
2023
2022
Valmiit tuotteet
52
Aineet, tarvikkeet ja keskeneräiset tuotteet
420
Vaihto-omaisuus yhteensä
472
3.7. MYYNTISAAMISET JA SOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT
LAATIMISPERIAATTEET
tilinpäätös
79
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Laatimisperiaatteet
Laskutuksen aikataulu voi poiketa tuottojen kirjaamisen aikataulusta. Kun tuotot kirjataan ennen asiakkaan laskutusta, Gofore kirjaa taseelle sopimuksiin perus-tuvan omaisuuserän. IFRS 15 -standardin mukaisesti sopimuksiin perustuvat omaisuuserät esitetään taseessa erillisenä eränä. Näin ollen myynti, joka kirja-taan tuotoksi mutta jota ei ole vielä laskutettu asiakkaalta, esitetään sopimukseen perustuvana omaisuuseränä.
Konsernin sopimuksiin perustuvat omaisuuserät olivat 31.12.2023 516 tuhatta euroa (2022: 465 tuhatta euroa) ilman odotettavissa olevaa luottotappiota koskevaa vähennyserää 1 tuhatta euroa (2022: 0 tuhatta euroa).
Myyntisaamisten ja sopimuksiin perustuvien omaisuuserien odotettavis-sa olevia luottotappioita koskevan varauksen muutokset:
Tuhatta euroa
2023
2022
1.1.
-58
-42
Odotettavissa olevien luottotappioiden varauksen muutos
-26
-16
31.12.
-85
-58
3.8. OSTOVELAT, MUUT VELAT JA SOPIMUKSIIN PERUSTUVAT VELAT
Tuhatta euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset velat - Muut velat
Muut velat
868
3 196
Muut velat yhteensä
868
3 196
Tuhatta euroa
2023
2022
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
Ostovelat
9 517
7 272
Sopimuksiin perustuvat velat
80
688
Muut velat
12 201
14 208
Tuloverovelat
862
1 229
Siirtovelat
18 658
15 750
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat yhteensä
40 455
37 918
Muut velat sisältävät arvonlisäverovelkaa 6 617 tuhatta euroa (2022: 6 486 tuhatta euroa), Creanex Oy:n ja eMundo GmbH:n hankintoihin liittyvää velkaa 2 250 tuhatta euroa (2022: 4 963 tuhatta euroa Devecto Oy:n ja eMundo GmbH:n hankinnoista) sekä ennakonpidätys- ja sosiaaliturvavelkaa 2 751 tuhatta euroa (2 310 tuhatta euroa). Siirtovelat koostuvat pääasiassa henkilöstöön liittyvistä kuluista. Ostovelat ja muut velat sisältävät myös rahoitusvelkoja. Liitetietoon 3.8 sisältyvät rahoitusvelat 11 767 tuhatta euroa (12 235 tuhatta euroa) on esitetty rahoitusvelkojen maturiteettijakaumassa (liitetieto 4.3).
Myyntisaamiset
Tuhatta euroa
2023
2022
Myyntisaamiset ulkoisilta asiakkailta
36 743
24 306
Odotettavissa olevien luottotappioiden varaus
-85
-58
Myyntisaamiset yhteensä
36 658
24 248
Myyntisaatavien maksuehdot ovat yleensä 14 ja 60 päivän välillä ja ovat korot-tomia. Lisää odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämisestä on liitetiedossa 4.4. Rahoitusriskien hallinta.
Luottotappiovarausta kirjataan myyntisaamisen koko voimassaoloajalta odotet-tavissa olevien luottotappioiden perusteella. Konserni käyttää myyntisaamisten odotettavissa olevan luottotappioiden määrittämiseen varausmatriisia, jossa sillä on kiinteät varausprosentit sen mukaan, kuinka monta päivää myyntisaamiseen liittyvä maksu on viivästynyt. Varausmatriisi perustuu myyntisaamisten voimassaoloaikana toteutuneisiin luottotappioihin, ja sitä oikaistaan asiakasryhmäkohtaisella riskiana-lyysillä.
Muut velat 31.12.2023 muodostuvat lainojen korkosuojausvelasta ja eMundon hankintaan liittyvästä ehdollisesta vastikkeesta.
tilinpäätös
80
4. Pääomarakenne ja sen hallinta
4.1. Käyvän arvon määrittäminen
Gofore arvostaa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit jokaisena tilinpää-töspäivänä. Tämän liitetiedon lisäksi muita käypään arvoon liittyviä tietoja, mukaan lukien arvostusmenetelmät, merkittävät arvioinnit ja oletukset, esitetään myös liite-tiedoissa 2.5. Osakeperusteiset maksut ja 3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen.
Laatimisperiaatteet
Käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä toteutuvassa tavan-mukaisessa liiketoimessa. Käypää arvoa määritettäessä oletetaan, että omaisuu-serän myymiseksi tai velan siirtämiseksi toteutuva liiketoimi tapahtuu joko:
omaisuuserän tai velan pääasiallisilla markkinoilla; tai
jos pääasiallisia markkinoita ei ole, omaisuuserän tai velan suotuisimmilla markkinoilla.
Goforella on oltava pääsy pääasiallisille markkinoille tai suotuisimmille markkinoille.
Gofore käyttää arvostusmenetelmiä, jotka ovat kyseisissä olosuhteissa asianmu-kaisia ja joita varten on saatavilla riittävästi tietoa käyvän arvon määrittämiseksi siten, että käytetään mahdollisimman paljon merkityksellisiä havainnoitavissa olevia syöttötietoja ja mahdollisimman vähän muita kuin havainnoitavissa olevia syöttötie-toja.
Käyvän arvon arvioiminen
Taso 1:
Näiden omaisuuserien tai velkojen käypä arvo perustuu täysin samanlaisille varoille tai veloille noteerattuihin (oikaisemattomiin) hintoihin toimivilla markkinoilla, joille yhtiöllä on pääsy. Käyvän arvon tasolle 1 luokitellaan seuraavat rahoitusinstru-mentit:
Rahoitusarvopaperit
Taso 2:
Näiden omaisuuserien tai velkojen käypä arvo perustuu arvostusmenetelmiin, joissa käyvän arvon arvioimisen kannalta merkittävät syöttötiedot ovat muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja, ja jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suorasti tai epäsuorasti. Arvostuksen syöttötiedot perustuvat notee-rattuun tai muuhun helposti saatavilla olevaan lähteeseen. Käyvän arvon tasolle 2 luokitellaan seuraavat rahoitusinstrumentit:
Johdannaiset
Taso 3:
Näiden omaisuuserien tai velkojen käypä arvo perustuu muihin kuin havain-noitavissa oleviin syöttötietoihin, jotka ovat merkittäviä käyvän arvon määrittä-misen kannalta. Näiden syöttötietojen arvostusmenetelmät edellyttävät itsenäistä harkintaa. Käyvän arvon tasolle 3 luokitellaan seuraavat rahoitusinstrumentit:
Ehdolliset vastikkeet
Gofore määrittää niiden omaisuuserien ja velkojen osalta, jotka kirjataan jatkuvasti tilinpäätökseen käypään arvoon, onko tasojen välillä tapahtunut siirtoja arvioimalla luokittelua uudelleen (perustuen siihen alhaisimpaan syöttötietoon, joka on merkit-tävä koko käyvän arvon määrittämisen kannalta) kunkin raportointikauden lopussa.
Gofore on määrittänyt käyvän arvon liitetietojen esittämistä varten omaisuuserien ja velkojen tasot omaisuuserän tai velan luonteen, ominaispiirteiden ja riskien sekä edellä kuvatun käypien arvojen hierarkian perusteella.
Käyvät arvot
Rahoitusinstrumenttien taulukkomuotoisessa esityksessä (liitetieto 4.2. Rahoitus-varat ja -velat) esitetään Goforen rahoitusinstrumenttien, muiden kuin sellaisten, joiden kirjanpitoarvot ovat kohtuullisen lähellä käypää arvoa, kirjanpitoarvojen ja käypien arvojen vertailu luokittain.
Arvostusmenetelmät ja oletukset
Johto arvioi, että käteistalletukset ja lyhytaikaiset talletukset, myyntisaamiset, osto-velat, sekkitililuotot ja muut lyhytaikaiset velat ovat suurelta osin lähellä niiden kirjanpitoarvoja enimmäkseen näiden instrumenttien lyhytaikaisuuden takia.
Käyvät arvot arvioitiin seuraavilla menetelmillä ja oletuksilla:
Konserni arvioi pitkäaikaiset kiinteäkorkoiset ja vaihtuvakorkoiset saamiset/lainat esimerkiksi korkokantojen, maakohtaisten riskitekijöiden, asiakkaan yksi-löllisen luottokelpoisuuden ja hankkeen riskiominaisuuksien perusteella. Tämän arvioinnin perusteella vähennyserät otetaan huomioon näiden saamisten arvioi-duissa tappioissa.
Noteeraamattomien instrumenttien, pankkien myöntämien lainojen tai muiden rahoitusvelkojen, sekä pitkäaikaisten rahoitusvelkojen kuten ehdollisten vastik-keiden käypä arvo arvioidaan käyttäen kulloinkin saatavilla olevia noteerauksia veloille, joilla on vastaavat ehdot, luottoriskit ja jäljellä olevat maturiteetit. Johto arvioi säännöllisesti erilaisia kohtuudella mahdollisia vaihtoehtoja kyseisille merkittäville havainnoimattomissa oleville syöttötiedoille ja määrittää niiden vaikutuksen koko käypään arvoon.
Jäljellä olevien rahoitusvarojen käyvät arvot johdetaan toimivilla markkinoilla noteeratuista markkinahinnoista.
tilinpäätös
81
4.2. Rahoitusvarat ja -velat
Laatimisperiaatteet
Rahoitusinstrumentti on mikä tahansa sopimus, joka synnyttää rahoitusvaroja yhdelle osapuolelle ja rahoitusvelkaa tai oman pääoman ehtoisen instrumentin toiselle osapuolelle.
Rahoitusvarat
Goforen rahoitusvarat arvostetaan käypään arvoon alkuperäisen kirjaamisen yhtey-dessä kaupantekopäivänä, ja ne luokitellaan myöhemmin arvostettaviksi hankin-tamenoon, käypään arvoon muiden laajan tuloslaskelman erien (OCI) kautta tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Luokitus perustuu rahoitusvarojen sopimuspe-rusteisiin kassavirtaominaisuuksiin ja konsernin instrumenttien hallinnointia koske-vaan liiketoimintamalliin. Rahoitusvarojen arvonalentumista käsitellään tarkemmin liitetiedossa 4.4 Rahoitusriskien hallinta.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut rahoitusvarat
Rahoitusvarat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon, jos omaisuuserän omis-tamisella on tarkoitus kerätä sopimusperusteisia rahavirtoja ja jos rahavirrat ovat yksinomaan pääoman ja korkojen maksuja. Rahoitusvarat, jotka täyttävät molemmat ehdot, arvostetaan myöhemmin efektiivisen koron menetelmällä (EIR), ja niistä vähennetään arvonalennus. Kaikki näistä rahoitusvaroista tulevat voitot tai tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun omaisuuserä kirjataan pois, sitä muutetaan tai siitä vähennetään arvonalennus.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut konsernin rahoitusvarat sisältävät rahat ja pankkisaamiset, myyntisaamiset ja muut saamiset.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti, kun rahoitusvarat omistetaan kaupankäyntiä varten ja kun rahavirtojen kerääminen ei perustu pääoman ja koron maksuihin eivätkä SPPI-kriteerit täyty. Rahoitusvarat luokitellaan pidettäväksi kaupankäyntitarkoituksessa, jos ne hankitaan myytäväksi tai takai-sinostoa varten lähitulevaisuudessa. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti luokitellut rahoitusvarat kirjataan taseeseen käypään arvoon ja käyvän arvon nettomuutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
Gofore arvostaa sijoitukset rahastoihin käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat luokitellaan käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavaksi, jos rahoitusvarat omistetaan sekä sopimusperusteisten rahavirtojen keräämiseksi että rahoitusvarojen myymiseksi ja jos rahavirrat ovat pelkästään pääoman ja korkojen maksuja. Rahoitusvarat, jotka luokitellaan käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta, korkotuotot, valuuttakurssien arvostusmuu-tokset ja arvonalennustappiot tai peruutukset kirjataan tuloslaskelmaan samalla tavalla kuin rahoitusvarat, jotka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Jäljellä olevat käyvän arvon muutokset kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Taseesta pois kirjaamisen yhteydessä muihin laajan tuloksen eriin kirjattu kumulatiivinen käyvän arvon muutos kierrätetään voittoihin tai tappioihin.
Alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä konserni voi tehdä peruuttamattoman valin-nan luokitella ja määrittää oman pääoman ehtoiset sijoituksensa oman pääoman ehtoisiksi instrumenteiksi, jotka on luokiteltu käypään arvoon muiden laajan tu-loksen erien kautta arvostettavaksi, kun näitä instrumentteja ei pidetä myyntitarkoi-tuksessa ja kun nämä rahoitusinstrumentit täyttävät IAS 32 -standardin mukaiset oman pääoman ehtoisiin instrumentteihin tehtävien sijoitusten vaatimukset.
Näiden rahoitusvarojen voittoja ja tappioita ei koskaan kierrätetä tuloslaskelmaan. Osingot kirjataan tuloslaskelmassa muihin tuloihin, kun oikeus maksuun on vahvis-tettu, paitsi jos konserni hyötyy tällaisista tuotoista rahoitusvaroihin kuuluvan erän hankintamenon osan katteena, jolloin tällaiset tuotot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Muiden laajan tuloksen erien kautta käypään arvoon arvostettavaksi määritettyjen oman pääoman ehtoisten instrumenttien arvonalentumista ei arvi-oida.
Rahoitusvarojen kirjaaminen pois taseesta
Gofore kirjaa rahoitusvarat pois taseesta vain silloin, kun sopimusperusteiset oikeudet rahavirtoihin rahoitusvaroihin kuuluvasta erästä lakkaavat tai se siirtää rahoitusvaroihin kuuluvan erän ja siirto täyttää taseesta pois kirjaamisen edelly-tykset.
Kun Gofore on siirtänyt oikeutensa vastaanottaa rahavirtoja omaisuuserästä tai ottanut käyttöön pass-through-järjestelyn, se arvioi, onko se pitänyt omistami-seen liittyvät riskit ja edut itsellään ja missä määrin. Jos konserni ei ole siirtänyt omaisuuserän omistamiseen liittyviä riskejä ja etuja olennaisilta osin toiselle eikä pidä niitä olennaisilta osin itsellään ja sillä säilyy määräysvalta omaisuuserään, se pitää siirretyn omaisuuserän edelleen taseessaan siihen määrään asti kuin sillä on säilynyt siihen intressi. Siinä tapauksessa konserni kirjaa myös siihen liittyvän velan.
Rahoitusvarojen arvon alentuminen
Rahoitusvarojen arvon alentumiseen liittyvät lisätiedot on annettu myös seuraa-vissa liitetiedoissa:
Merkittäviä olettamuksia koskevat ilmoitukset (liitetieto 1.3)
Myyntisaamiset, mukaan lukien sopimuksiin perustuvat omaisuuserät (liitetieto 3.7)
Gofore kirjaa odotettavissa olevaa luottotappiota koskevan vähennyserän kaikista velkainstrumenteista, joita ei arvosteta käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Odotet-tavissa olevat luottotappiot perustuvat sopimuksen mukaisesti erääntyvien sopi-musperusteisten rahavirtojen ja kaikkien niiden rahavirtojen väliseen eroon, jotka konserni odottaa saavansa, diskontattuna alkuperäisen efektiivisen korkotason likiarvoon.
Lisätietoja odotettavissa olevista luottotappioista on liitetiedoissa 4.4. Rahoitusris-kien hallinta.
tilinpäätös
82
Rahoitusvelat
Gofore kirjaa rahoitusvelan taseeseensa vain silloin, kun yhteisöstä tulee instru-mentin sopimuslausekkeen osapuoli. Goforen rahoitusvelat arvostetaan käypään arvoon alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä kaupantekopäivänä, ja ne luokitellaan myöhemmin arvostettaviksi jaksotettuun hankintamenoon ja käypään arvoon tulos-vaikutteisesti. Rahoitusvelat luokitellaan lyhyt- ja pitkäaikaisiin eriin luonteen ja ehtojen mukaisesti.
Luokittelu jaksotettuun hankintamenoon
Goforen rahoitusvelat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon, kuten korolliset velat ja lainat kirjataan alun perin käypään arvoon vähennettynä niihin liittyvillä mahdollisilla transaktiomenoilla, ja ne arvostetaan myöhemmin EIR-menetelmällä. Voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun velat kirjataan pois taseesta sekä EIR-jaksotusprosessin kautta.
Jaksotettu hankintameno lasketaan ottamalla huomioon hankinnan diskonttaus tai preemio sekä palkkiot tai menot, jotka ovat erottamaton osa EIR:ää. EIR-jakso-tukset sisällytetään tuloslaskelmaan rahoituskuluina.
Tätä luokkaa sovelletaan yleensä korollisiin velkoihin ja lainoihin.
Rahoitusvelkojen kirjaaminen pois taseesta
Gofore poistaa rahoitusvelat taseesta vain silloin, kun rahoitusvelkaan liittyvä velvoite, joka on yksilöity kyseisessä sopimuksessa, on täytetty, peruutettu tai sen voimassaolo on päättynyt. Tämä koskee myös tilanteita, joissa olemassa oleva rahoitusvelka korvataan toisella velalla, jonka sama lainanantaja myöntää olen-naisilta osin erilaisin ehdoin, tai olemassa olevan velan ehtoja muutetaan olennai-sesti, tällaista vaihtoa tai muutosta käsitellään alkuperäisen velan kirjaamisena pois taseesta ja uuden velan kirjaamisena taseeseen. Kyseisten kirjanpitoarvojen erotus kirjataan tuloslaskelmaan.
Ehdollinen vastike
Osana Devecto Oy:n ja eMundo GmbH:n yritysostoja vuonna 2022 sovittiin ehdol-lisista vastikkeista.
Ehdollinen vastike hankinnasta kirjattiin IFRS 3 -standardin mukaisesti ja velka arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Rahoitusvelka eritellään liitetie-dossa 4.3. Lainat ja vuokrasopimusvelat.
Rahoitusinstrumenttien kuittaaminen
Rahoitusvarat ja rahoitusvelat kuitataan ja nettomäärä ilmoitetaan konsernitilinpää-töksessä, jos konsernilla on sillä hetkellä toimeenpantavissa oleva laillinen oikeus taseeseen merkittyjen määrien kuittaamiseen ja aikomus suorittaa maksut netto-määräisenä, realisoida omaisuuseriä ja maksaa velat samanaikaisesti. Gofore ei kuittaa rahoitusinstrumenttejaan.
tilinpäätös
83
Rahoitusinstrumentit arvostusluokittain 31.12.2023
Tuhatta euroa
Liite
Taso
Käypä arvo tulosvaikutteisesti
Käypä arvo muiden laajan
tuloksen erien kautta
Jaksotettu hankintameno
Kirjanpitoarvo
Käypä arvo
Rahoitusvarat
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Muut saamiset
1
1
1
Johdannaiset
2
506
506
506
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä
0
506
1
507
507
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset
3.7
36 658
36 658
36 658
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
3.7
516
516
516
Rahoitusarvopaperit
4.1.
1
762
762
762
Rahat ja pankkisaamiset
4.4.
38 450
38 450
38 450
Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä
762
0
75 624
76 386
76 386
Rahoitusvarat yhteensä
762
506
75 625
76 893
76 893
Tuhatta euroa
Liite
Taso
Käypä arvo tulosvaikutteisesti
Käypä arvo muiden laajan tuloksen erien kautta
Jaksotettu hankintameno
Kirjanpitoarvo
Käypä arvo
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset rahoitusvelat
4.3.
8 976
8 976
8 976
Johdannaiset
4.3.
2
124
124
124
Ehdolliset vastikkeet
3.8. & 4.3.
3
744
744
744
Muut velat
0
0
0
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä
744
124
8 976
9 845
9 845
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset rahoitusvelat
4.3.
4 443
4 443
4 443
Ehdolliset vastikkeet
3.8. & 4.3.
3
0
0
0
Ostovelat
3.8.
9 517
9 517
9 517
Sopimuksiin perustuvat velat
80
80
80
Muut lyhytaikaiset velat
3.8. & 4.3.
2 250
2 250
2 250
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä
0
0
16 290
16 290
16 290
Rahoitusvelat yhteensä
744
124
25 266
26 135
26 135
tilinpäätös
84
Tuhatta euroa
Liite
Taso
Käypä arvo tulosvaikutteisesti
Käypä arvo muiden laajan
tuloksen erien kautta
Jaksotettu hankintameno
Kirjanpitoarvo
Käypä arvo
Rahoitusvarat
Muut saamiset
1
1
1
Johdannaiset
2
814
814
814
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä
0
814
1
815
815
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset
3.7.
24 248
24 248
24 248
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
3.7.
465
465
465
Rahoitusarvopaperit
4.1.
1
1 077
1 077
1 077
Rahat ja pankkisaamiset
4.4.
44 135
44 135
44 135
Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä
1 077
0
68 848
69 924
69 924
Rahoitusvarat yhteensä
1 077
814
68 849
70 739
70 739
Tuhatta euroa
Liite
Taso
Käypä arvo tulosvaikutteisesti
Käypä arvo muiden laajan tuloksen erien kautta
Jaksotettu hankintameno
Kirjanpitoarvo
Käypä arvo
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset rahoitusvelat
4.3
13 464
13 464
13 464
Johdannaiset
4.3
2
136
136
136
Ehdolliset vastikkeet
3.8; 4.3
3
1 560
1 560
1 560
Muut velat
1 500
1 500
1 500
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä
1 560
136
14 964
16 659
16 659
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset rahoitusvelat
4.3
4 593
4 593
4 593
Ehdolliset vastikkeet
4.3
3
4 885
4 885
4 885
Ostovelat
3.8
7 272
7 272
7 272
Sopimuksiin perustuvat velat
688
688
688
Muut lyhytaikaiset velat
3.8; 4.3
78
78
78
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä
4 885
0
12 631
17 516
17 516
Rahoitusvelat yhteensä
6 444
136
27 595
34 175
34 175
Pitkäaikaisten rahoitusvelkojen luokassa ehdolliset vastikkeet koskevat eMundo GmbH:n hankintaa. Lyhytaikaisten rahoitusvelkojen luokassa ehdolliset vastikkeet koskevat Devecto Oy:n ja eMundo GmbH:n hankintaa.
Rahoitusinstrumentit arvostusluokittain 31.12.2022
tilinpäätös
85
4.3. Lainat ja vuokrasopimusvelat
Korolliset velat ja nettovelka
Nettovelka (ilman vuokrasopimusvelkoja)
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat
8 976
13 464
Johdannaisvelka
124
136
Muut pitkäaikaiset velat
744
3 060
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat
4 443
4 593
Ostovelat ja muut velat
41 317
39 147
Johdannaissaamiset
-506
-814
Myyntisaamiset ja muut saamiset
-40 778
-27 678
Likvidit varat
-39 212
-45 212
Nettovelka yhteensä
-24 891
-13 305
31.12.2022
Tuhatta euroa
Alkusaldo 1.1.
Kassavirta
Muut muutokset
Loppusaldo 31.12.
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat
7 450
5 862
152
13 464
Vuokrasopimusvelat
4 452
-1 281
434
3 605
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat
2 600
1 836
157
4 593
Likvidit varat
-39 689
-2 744
-2 779
-45 212
Korollisten nettovelkojen muutokset yhteensä
-25 187
3 673
-2 037
-23 550
Korollisten nettovelkojen muutokset
31.12.2023
Tuhatta euroa
Alkusaldo 1.1.
Kassavirta
Muut muutokset
Loppusaldo 31.12.
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat
13 464
-4 487
8 976
Vuokrasopimusvelat
3 605
-2 706
12 634
13 532
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat
4 593
-150
4 443
Likvidit varat
-45 212
7 667
-1 667
-39 212
Korollisten nettovelkojen muutokset yhteensä
-23 550
323
10 967
-12 260
Devecton ja eMundon hankinnoissa sovittiin ehdollisesta vastikkeesta. Ehdollisten vastikkeiden käyvän arvon muutokset sekä efektiivisen koron vaikutus on esitetty rahoitustuotot- ja kulut taulukossa liitetieto 2.6 Rahoitustuotot -ja kulut.
Ehdolliset vastikkeet
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Ehdolliset vastikkeet
744
6 444
tilinpäätös
86
Rahoitusvelkojen erääntymisajat
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma esittää Goforen rahoitusvelkoihin liittyviä rahavirtoja mukaan lukien suojaavien korkojohdannaisten vaikutus. Vuoden 2023 luvuissa korkojohdannaisten kassavirta on netotettu rahoitusvelkojen kassavir-toihin. Vuoden 2022 taulukossa nämä on esitetty omana rivinään ”Johdannais-velka”. Jakaumassa esitetään likviditeettivaatimukset tulevien maksujen täyttä-miseksi vuosittain. Maturiteettianalyysi sisältää korolliset rahoitusvelat ja IFRS 16 -standardin mukaiset vuokrasopimusvelat, jotta voidaan esittää todelliset ulos menevät rahavirrat suhteessa kaikkiin Goforen velkoihin.
Rahoitusvelkojen erääntymisaikojen perusteella yhtiön johto hallinnoi luottoasemaa ja likviditeettivaatimusta sekä mukauttaa yhtiön luottoriskikäytäntöä.
31.12.2023
Tuhatta euroa
Kirjanpitoarvo
2024
2025
2026
2027
2028
2029->
Yhteensä
Korolliset rahoitusvelat
13 419
-4 746
-4 235
-2 169
-1 931
-1 174
-14 255
Muut velat
2 250
-1 500
-750
-2 250
Vuokrasopimusvelat
13 532
-3 229
-2 195
-1 451
-1 406
-1 378
-6 294
-15 953
Ostovelat
9 517
-9 517
-9 517
Ehdollliset vastikkeet
744
-744
-744
Yhteensä
39 463
-18 993
-7 924
-3 620
-3 337
-2 551
-6 294
-42 720
31.12.2022
Tuhatta euroa
Kirjanpitoarvo
2023
2024
2025
2026
2027
2028->
Yhteensä
Korolliset rahoitusvelat
18 057
-4 914
-4 671
-4 086
-2 063
-1 925
-1 146
-18 805
Muut velat
1 578
-78
-1 500
-1 578
Johdannaisvelka
136
-24
-24
-24
-22
-22
-21
-137
Vuokrasopimusvelat
3 605
-2 181
-1 233
-244
-3 658
Ostovelat
7 272
-7 272
-7 272
Ehdollliset vastikkeet
6 444
-4 885
-815
-744
-6 444
Yhteensä
37 092
-19 354
-8 244
-5 099
-2 085
-1 947
-1 167
-37 895
tilinpäätös
87
4.4. Rahoitusriskien hallinta
Rahoitusinstrumenttien riskienhallinnan tavoitteet ja toimintaperiaatteet
Goforen tärkeimmät rahoitusinstrumentit ovat alttiina riskitekijöille, joissa tärkeimmät muuttujat ovat muutokset markkinoilla ja asiakkaiden käyttäytymisessä. Goforen rahoitusomaisuuteen vaikuttavat riskit liittyvät pääasiassa vastapuolten maksukäyttäytymisessä tapahtuviin muutoksiin ja luottoriskiin.
Korkotason muutokset vaikuttavat Goforen rahoitusvelkoihin, jotka sisältävät vaih-tuvakorkoisia lainoja, joten ne ovat alttiita korkoriskille.
Johto arvioi riskikokonaisuutta määräajoin ja ylin johto valvoo näiden riskien hallintaa Goforen rahoitusriskien hallintatavan mukaisesti. Goforella on asianmu-kaiset toimintaperiaatteet ja menettelyt, ja taloudelliset riskit tunnistetaan, määri-tetään ja hallitaan Goforen toimintaperiaatteiden ja riskitavoitteiden mukaisesti. Hallitus tarkastelee ja hyväksyy riskien hallintaa koskevat toimintaperiaatteet, jotka esitetään tiivistetysti alla.
Gofore on soveltanut suojauslaskentaa1.1.2022 alkaen ja on suojannut osan korko-positioistaan korkokatto- ja koronvaihtosopimuksilla.
Herkkyysanalyysi
Gofore arvioi riskienhallinnassa altistumista olennaisille markkinariskeille tekemällä määräajoin kunakin raportointipäivänä herkkyysanalyysin. Herkkyysanalyysit on laadittu sillä perusteella, että muuttujat kuten esimerkiksi nettovelan määrä, kiin-teän ja vaihtuvan koron suhde ja rahoitusvälineiden osuus ulkomaan valuutoista ovat kaikki vakioita.
Seuraavassa osiossa esitetyt herkkyysanalyysit liittyvät 31.12.2023 ja 31.12.2022 vallinneisiin tilanteisiin.
Herkkyysanalyysi perustuu seuraaviin oletuksiin:
Markkinariski
Markkinariski on riski siitä, että rahoitusvälineistä johtuva käypä arvo tai syntyvät rahavirrat vaihtelevat markkinahintojen tai markkinaolosuhteiden muutosten takia. Markkinariski käsittää kolmenlaisia riskejä, joita ovat korkoriski, valuuttariski ja muu hintariski, kuten oman pääoman hintariski ja hyödykeriski. Markkinariskien vaiku-tuksen piiriin kuuluvat rahoituslainat ja talletukset.
Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että rahoitusinstrumentin käypä arvo tai tulevat rahavirrat vaihtelevat markkinakorkojen muutosten vuoksi. Goforen altistuminen korkovaihte-luille liittyy pääasiassa niihin Goforen velkavelvoitteisiin, joissa on vaihtuva korko. Goforen pitkäaikaiset pankkilainat, joilla on vaihtuvat korot, ovat sidoksissa Euri-bor-korkoihin. Markkinakorkojen muutoksilla on suora vaikutus Goforen tuleviin korkomaksuihin. Gofore on suojannut osan korkopositiostaan korkokattosopimuk-silla ja koronvaihtosopimuksella. Tilikauden lopussa suojaus kattoi 74 % vaihtuva-korkoisesta lainapositiosta, joka oli 13,4 miljoonaa euroa.
Goforen periaate korkoriskin vaikutusten vähentämiseksi on säilyttää ennalta määritelty tasapaino hankittujen lainajärjestelyiden kokonaismäärän ja likviditeet-tiposition välillä. Gofore käyttää velkarahoitusta pääasiassa yrityskauppoja varten. Johto arvioi korkoriskiä jokaisena raportointipäivänä määrittääkseen toimet, joita tarvitaan vakaan korkoympäristön ylläpitämiseksi. Goforella on mahdollisuus neuvotella rahoitusvälineiden ehdoista uudelleen markkinaympäristön ja korkoym-päristön muuttuessa.
Korkoherkkyys
Seuraavassa taulukossa osoitetaan herkkyys kohtuullisen mahdolliselle korkota-sojen muutokselle niiden lainojen osalta, joihin se vaikuttaa. Herkkyysanalyysi on tehty olettaen, että lainamäärä ja korkoportfolio vastaavat tilinpäätöshetken tilan-netta, pois lukien mahdolliset tulevaisuuden lyhennykset. Korkotason muutokset heijastuvat herkkyysanalyysissä täysimääräisesti huomioimatta velkojen mahdollisia sopimusperusteisia korkolattioiden vaikutuksia. Kun kaikki muut muuttujat pidetään vakioina ja korkoa muutetaan 100 peruspisteen verran, vaihtuvakorkoiset lainat vaikuttavat Goforen tulokseen ennen veroja ja omaan pääomaan seuraavasti:
Tuhatta euroa
Nousu/lasku peruspisteinä
Vaikutus tulos ennen veroja
Vaikutus omaan pääomaan ennen veroja
2023
Euribor 6 kk
100
-16
103
Euribor 6 kk
-100
16
-62
2022
Euribor 6 kk
100
-48
262
Euribor 6 kk
-100
21
-264
Valuuttariski
Valuuttariskillä tarkoitetaan valuuttamääräisen käyvän arvon, tai siitä johtuvien tulevien kassavirtojen vaihtelua, joka aiheutuu valuuttakursseissa tapahtuvista muutoksista. Goforen valuuttariski liittyy ensisijaisesti liiketoimintaan, jossa tuotot tai kulut ovat ulkomaan valuutan määräisiä.
Koska Goforen liiketoiminta tapahtuu lähes kokonaan euroissa, valuuttaherkkyysa-nalyysi ei ole relevantti Goforen kannalta.
Luottoriski
Luottoriski on riski siitä, että vastapuoli ei täytä rahoitusvälineen tai asiakassopi-muksen mukaisia velvoitteitaan, mikä johtaa taloudelliseen tappioon. Goforen luot-toriskialtistus koskee pääasiassa myyntisaamisia sekä pankkisaldoja ja lyhytaikaisia sijoituksia.
tilinpäätös
88
Odotettavissa olevat luottotappiot
Gofore arvioi myyntisaamisten määrää vuosineljänneksittäin raportoinnin yhtey-dessä. Gofore soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden laskentaan yksin-kertaistettua menetelmää, jossa myyntisaamisten arvonalentumisten arvioimiseen käytetään seuraavia tekijöitä:
Tiedot tulevista toimialan talouteen vaikuttavista asioista
Toteutuneet luottotappiot
Asiakkaiden maksukäyttäytyminen
Asiakastyyppi (yksityinen vai julkinen)
Erääntyneiden saamisten diskontattu kassavirta, joka perustuu rahan aika-arvoon.
Yli vuoden vanhat saamiset katsotaan laiminlyödyiksi ja niistä tehdään 100 % luottotappiovaraus.
Myyntisaamiset ja sopimuksiin perustuvat varat
Gofore arvioi odotettavissa olevien luottotappioiden määrää jokaisena raportointi-päivänä käyttämällä odotettavissa olevien luottotappioiden varausmatriisia. Vara-usten määrät perustuvat eri samanlaisten asiakassegmenttien erääntymishistoriaan (esim. julkinen sektori ja yksityinen sektori). Laskenta koostuu todennäköisyys-painotteisista lopputuloksista, rahan aika-arvosta, muusta tarkoituksenmukaisesta tiedosta menneiden tapahtumien osalta sekä tämänhetkisistä tiedoista ja ennus-teista tulevaisuuden taloudellisesta tilasta. Yli 360 päivää sitten erääntyneet myyn-tisaamiset katsotaan laiminlyödyiksi. Erääntyneitä myyntisaamisia seurataan ja peritään aktiivisesti. Perintäprosessia hallinnoi Goforen luotonvalvontayksikkö.
Goforen luottoriskin enimmäismäärä on sen myyntisaamisten kirjanpitoarvo. Gofo-rella on myyntiä sekä yksityisille että julkisille asiakkaille. Kokonaismyynnistä tulee tyypillisesti 57 % julkisilta asiakkailta. Gofore huomioi myyntisaamisten luottoriskin kaikista myynneistä, mutta julkisen puolen asiakkaiden myyntisaamisten luotto-riskin on arvioitu olevan huomattavasti matalampi kuin yksityisten asiakkaiden.
Gofore on arvioinut sen myyntisaamisten ja sopimuksiin perustuvien omaisuuse-rien riskin matalaksi, koska sen asiakkaat toimivat useissa maissa, eri toimialoilla ja toimivat toisistaan riippumattomilla toimialoilla. Sen vuoksi riskit eivät ole keskitty-neitä, mikä pienentää luottotappioiden määrää.
Gofore ei kerää asiakkailtaan vakuuksia.
Seuraavissa varausmatriiseissa on esitetty Goforen myyntisaamisiin liittyviä riskejä.
Odotettavissa olevat luottotappiot 31.12.2023
Tuhatta euroa
%
Brutto-arvo
Odotetta-vissa olevat luottotappiot
Netto-arvo
Erääntymätön
0,2 %
23 723
38
23 685
Erääntynyt 1–14 päivää
0,3 %
12 564
27
12 537
Erääntynyt 15–30 päivää
0,5 %
202
1
200
Erääntynyt 30–90 päivää
2,3 %
188
6
182
Erääntynyt 91–180 päivää
14,0 %
43
1
42
Erääntynyt 181–360 päivää
50,0 %
23
12
12
Erääntynyt > 360 päivää
100,0 %
0
0
0
Yhteensä
36 743
85
36 658
Odotettavissa olevien luottotappioiden (ECL) laskenta
Odotettavissa olevien luottotappioiden laskenta perustuu aiempiin tietoihin ja tulevaa ennakoiviin parametreihin, jotka perustuvat asiakkaiden maksukäyttäyty-miseen. Johto arvioi asiakkaiden maksukäyttäytymistä ja taloudellisia tapahtumia neljännesvuosittain. Odotettavissa olevien luottotappioiden laskennassa käytettä-viin myyntisaamisiin sisältyvät kaikki myyntireskontran mukaan avoimet laskut.
Myyntireskontra on jaettu kahteen asiakasryhmään, joita ovat julkiset ja yksityiset asiakkaat. Kummastakin asiakasryhmästä tehdään erillinen huolellinen arvio tule-vista odotettavissa olevista luottotappioista. Gofore arvioi maksun oikea-aikai-suutta yhdessä asiakkaiden maksuprofiilin kanssa, jotta myyntisaamisissa voidaan ottaa huomioon rahan aika-arvo. Koska Gofore ei käytä myyntisopimuksissaan rahoitusta IFRS 15 -standardin mukaisesti, asiakkaiden rahan aika-arvo diskon-tataan erikseen kunkin erääntyneen ryhmän osalta, kuten edellä odotettavissa olevien luottotappioiden taulukoissa esitetään. Odotettavissa olevat luottotappiot lasketaan yhtiötasolla, ja ne jaetaan julkiseen ja yksityiseen asiakasryhmään, jotka yhdistetään yhdeksi taulukoksi esittämistä varten. Gofore soveltaa yksinkertais-tettua lähestymistapaa kunkin kauden arvioitujen luottotappioiden laskemiseen.
Rahoitusinstrumentit ja käteistalletukset
Likvidien omaisuuserien, kuten rahat ja pankkisaamiset sekä muut lyhytaikaiset talletukset, jotka ovat osa Goforen likviditeetinhallintaa, maturiteetti on alle kolme kuukautta ja velkasijoitusten maturiteetti on alle 12 kuukautta. Nämä omai-suuserät kirjataan jaksotettuun hankintamenoon. Sijoitukset rahastoihin, kuten
Odotettavissa olevat luottotappiot 31.12.2022
Tuhatta euroa
%
Brutto-arvo
Odotetta-vissa olevat luottotappiot
Netto-arvo
Erääntymätön
0,2 %
20 918
32
20 886
Erääntynyt 1–14 päivää
0,3 %
2 975
7
2 968
Erääntynyt 15–30 päivää
0,5 %
211
1
209
Erääntynyt 30–90 päivää
2,3 %
158
6
153
Erääntynyt 91–180 päivää
14,0 %
28
5
23
Erääntynyt 181–360 päivää
50,0 %
16
8
8
Erääntynyt > 360 päivää
100,0 %
0
0
0
Yhteensä
24 306
58
tilinpäätös
89
Maksuvalmiusriski
Gofore seuraa käytettävissä olevien varojen tilannetta ja maturiteettianalyysiä käteisvarojen riittävyyden perustana. Johto arvioi liiketoimintaennustetta ja sen mukaisia tulevia kassavirtoja maksuvalmiuden ylläpitämiseksi.
Goforen tavoitteena on säilyttää tasapaino rahoituksen jatkuvuuden ja jous-tavuuden välillä pankkisaldojen ja tarvittaessa pankkilainojen avulla. Noin 35 prosenttia Goforen velasta 31.12.2023 erääntyy alle vuodessa (31.12.2022: 27 %) perustuen tilinpäätöksessä huomioon otettuun lainojen kirjanpitoarvoon. Gofore arvioi riskin keskittymisen velan jälleen rahoittamisen suhteen ja totesi sen olevan alhainen. Goforella on käytettävissään riittävästi erilaisia rahoituslähteitä, ja 12 kuukauden kuluessa erääntyvä velka voidaan uudistaa olemassa olevien tai uusien rahoituskumppanien kanssa. Goforella on vakuudettomia lainoja ja niihin liittyviä kovenantteja, kuten omavaraisuusaste ja korollinen nettovelka suhteessa EBITDA:n.
Goforella on nykytilanteessa huomattava liikkumavara kovenanttien suhteen. Gofore täytti kovenanttiehdot 31.12.2023.
Goforella ei ole toiminnassaan liiallista keskittymäriskiä. Goforen likviditeettiposi-tion keskittymäriskin vähentämiseksi sen rahoitusvarat hajautetaan vakaisiin rahoi-tuslaitoksiin, joilla on matala maksukyvyttömyysriski.
Likvidit varat
Tuhatta euroa
2023
2022
Rahoitusarvopaperit
762
1 077
Rahat ja pankkisaatavat
38 450
44 135
Likvidit varat yhteensä
39 212
45 212
Rahoitusvelkojen erääntymisten jakauma on esitetty liitetiedossa 4.3. Lainat ja vuokrasopimusvelat.
Instrumentti 31.12.2023
Alkuperäinen kohde-etuus
Suojaustyyppi
Maturiteetti
Käypä arvo pos
Käypä arvo neg
Käypä arvo netto
Koronvaihtosopimus
3 500
Rahavirta
1.11.2027
0
12
-12
Korkokattosopimus 1
3 000
Rahavirta
2.3.2026
53
6
47
Korkokattosopimus 2
8 000
Rahavirta
29.12.2028
453
106
347
Yhteensä
506
124
382
Instrumentti 31.12.2022
Alkuperäinen kohde-etuus
Suojaustyyppi
Maturiteetti
Käypä arvo pos
Käypä arvo neg
Käypä arvo netto
Koronvaihtosopimus
3 500
Rahavirta
1.11.2027
14
0
14
Korkokattosopimus 1
3 000
Rahavirta
2.3.2026
106
9
97
Korkokattosopimus 2
8 000
Rahavirta
29.12.2028
689
127
562
Yhteensä
809
136
673
4.5. Johdannaiset
Laatimisperiaatteet
Rahavirran suojaus
Gofore soveltaa rahavirtasuojauslaskentaa korkojohdannaisiin.
Muuttuvakorkoisen lainan suojaamiseen käytetyn korkoswapin tehokkaan suojauksen osuus puretaan laajan tuloksen erien kautta oman pääoman suojausra-hastosta tuloslaskelman rahoituseriin kohde etuuden toteutuessa. Sekä suojauksen
alkaessa että tilinpäätöshetkellä testataan johdannaisen suojauskomponentin tehokkuus suojata kohteena olevien kassavirtojen käypien arvojen muutoksia.
Johdannaisten tehokas osa kirjataan muiden laajan tuloksen erien kautta oman pääoman suojausrahastoon, josta sitä puretaan muiden laajan tuloksen erien kautta tuloslaskelmaan kirjattavaksi samanaikaisesti suojauksen kohteen kanssa. Johdannaisten tehottoman osuuden voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin tai rahoituseriin, jos johdannainen on hankittu muuttuvakorkoisen lainan suojaukseen. Jos suojatun liiketapahtuman ei enää odoteta toteutuvan, omaan pääomaan kirjatut tuotot ja kulut puretaan tuloslaskelmaan laajan tuloksen erien kautta.
Johdannaisten käyvän arvon määrittäminen
tilinpäätös
90
4.7. Pääoman hallinta
Goforen pääoman hallintaan kuuluvat liikkeeseen lasketut pääomat ja kaikki muut emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluvat oman pääoman ehtoiset rahastot. Konsernin pääoman hallinnan ensisijaisena tavoitteena on varmistaa toiminnan jatkuvuus ja tuottaa arvoa osakkeenomistajille.
Konserni hallinnoi pääomarakennettaan ja muokkaa sitä ottaen huomioon taloudel-liset olosuhteet sekä strategian toteuttamisen ja rahoitusehtojen asettamat vaati-mukset. Ylläpitääkseen ja kehittääkseen pääomarakennettaan konserni voi muuttaa osingonjakokäytäntöä, ostaa omia osakkeita tai laskea liikkeeseen uusia osakkeita. Konserni seuraa pääomaa oman pääoman ja nettovelkaantumisasteen avulla.
Konserni seuraa rahoituskovenantteja osana liiketoiminnan suunnitteluprosessia. Goforen rahoituskovenantteina ovat omavaraisuusaste sekä korollinen nettovelka suhteessa käyttökatteeseen (EBITDA). Varmistaakseen riittävän liikkumavaran suhteessa kovenanttien kynnysehtoihin, johto arvioi rahoitus- ja riskipositioita koskevia tietoja. Goforella on 31.12.2023 päättyvällä tilikaudella riittävästi liikkuma-varaa suhteessa sen kovenantteihin.
4.6. Oma pääoma
Laatimisperiaatteet
Menot, jotka liittyvät oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseenlas-kuun tai hankintaan, esitetään oman pääoman vähennyksenä. Omien osakkeiden hankinta ja luovutus esitetään oman pääoman oikaisuina.
Osakkeiden lukumäärä
2023
2022
Osakkeiden lukumäärä yhteensä tilikauden alussa
15 506 132
15 072 085
Emoyhtiön hallussa olevat omat osakkeet tilikauden alussa
0
0
Omien osakkeiden osto
-100 000
0
Omien osakkeiden luovutus
0
0
Osakeanti
154 007
434 047
Osakkeiden lukumäärä yhteensä tilikauden lopussa
15 660 139
15 506 132
Joista omia osakkeita emoyhtiön hallussa
100 000
0
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
15 560 139
15 506 132
2023
2022
Nettovelka yhteensä (liitetieto 4.3.)
-24 891
-13 305
EBITA-%
14,3 %
13,6 %
Korollinen nettovelka yhteensä (liitetieto 4.3.)
-12 260
-23 550
EBITDA-%
16,1 %
15,2 %
Nettovelkaisuusaste-%
-13,1 %
-29,5 %
Oma pääoma ja oman pääoman rahastot
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, sijoitetun vapaan oman pääoman rahas-tosta (SVOP), muuntoeroista ja kertyneistä voittovaroista ilman omia osakkeita. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut omaan pääomaan liittyvät sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnat siltä osin kuin niitä ei ole tarkoitettu sisäl-lytettäväksi osakepääomaan.
Omat osakkeet
Goforella oli hallussaan yhtiön omia osakkeita 31.12.2023 yhteensä 100 000 kappaletta. Yhtiöllä ei ollut hallussaan omia osakkeita 31.12.2022.
Osingot
tilinpäätös
91
5.2. Muut sitoumukset
Goforella on käytössään 1,5 miljoonan euron vuokravakuuslimiitti, josta 898 tuhatta oli käytössä 31.12.2023. Yhtiö on tehnyt vuoden 2023 lopussa viiden vuoden vuok-rasopimuksen Helsingin uusista toimitiloista. Tilat otetaan käyttöön vuosien 2024 ja 2025 aikana.
Gofore on antanut panttaamattomuussitoumuksen rahoituslainoilleen.
Yhteen vuokrasopimukseen liittyy vastuu remonttikuluista. Mikäli vuokrasopimus päättyy ennen 28.2.2025, vastaa vuokralainen jäljellä olevista remontin toteutu-neista kustannuksista rahoituskuluineen. Vastuu oli 31.12.2023 113 tuhatta euroa.
5. Muut liitetiedot
5.1. Lähipiiritapahtumat
Laatimisperiaatteet
Gofore-konsernin lähipiiriin kuuluvat suurimmat osakkeenomistajat, emoyhtiö, konserniyhtiöt sekä johdon avainhenkilöt ja heidän perheenjäsenensä. Merkit-tävä osakkeenomistaja on henkilö, joka omistaa vähintään 10 % osakkeista tai äänistä. Johtoon kuuluvia avainhenkilöitä ovat hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet. Lisätietoja johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkkioista on esitetty liitetiedossa 2.4. Henkilöstökulut. Lisäksi yhtiöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta, luokitellaan myös Gofore-konsernin lähipiiriin.
Gofore-konsernin emoyhtiö on Gofore Oyj. Tytäryhtiöt on lueteltu erillisissä liitetie-doissa 1.1. Perustiedot. Lähipiiritapahtumina on esitetty sellaiset lähipiiriliiketoimet, jotka eivät eliminoidu konsernitilinpäätöksessä.
Goforella ei ollut myyntiä, ostoja, saatavia tai velkoja lähipiiriltä tilikauden aikana.
Palautusvastuu päättyy 31.12.2026 ja on kokonaissuuruudeltaan
5
Palautusvastuu päättyy 31.12.2027 ja on kokonaissuuruudeltaan
10
Palautusvastuu päättyy 31.12.2028 ja on kokonaissuuruudeltaan
3
Palautusvastuu päättyy 31.12.2029 ja on kokonaissuuruudeltaan
8
Palautusvastuu päättyy 31.12.2030 ja on kokonaissuuruudeltaan
21
5.3. Tilikauden jälkeiset tapahtumat
CrewShare osakesäästöohjelman säästökausi 2024–2025
Uudet osakepohjaiset kannustinjärjestelmät sekä suunnattu osakeanti
tilinpäätös
92
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma (FAS)
Tuhatta euroa
2023
2022
Liikevaihto
99 415
78 004
Valmistus omaan käyttöön
426
548
Liiketoiminnan muut tuotot
8 835
8 075
Materiaalit ja palvelut
-44 249
-33 259
Henkilöstökulut
-41 206
-33 202
Poistot ja arvonalentumiset
-1 327
-1 105
Liiketoiminnan muut kulut
-14 249
-12 130
Liikevoitto
7 645
6 931
Rahoitustuotot ja -kulut
7 669
6 579
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
15 314
13 510
Poistoeron lisäys (-) tai vähennys (+)
-139
0
Tuloverot
-1 620
-1 527
Tilikauden voitto
13 554
11 983
tilinpäätös
93
Tuhatta euroa
2023
2022
Vastaavaa
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
6 209
6 331
Aineelliset hyödykkeet
836
219
Sijoitukset
79 964
73 206
Pysyvät vastaavat yhteensä
87 009
79 755
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
831
1 235
Lyhytaikaiset saamiset
22 096
15 900
Rahoitusarvopaperit
10
10
Rahat ja pankkisaamiset
35 292
24 948
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
58 229
42 092
Vastaavaa yhteensä
145 238
121 848
Emoyhtiön tase (FAS)
Tuhatta euroa
2023
2022
Vastattavaa
Oma pääoma
Osakepääoma
80
80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
53 313
49 843
Edellisten tilikausien voitto/-tappio
18 727
14 345
Tilikauden voitto/-tappio
13 554
11 983
Oma pääoma yhteensä
85 675
76 252
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Poistoero
139
0
Tilinpäätössiirtojen kertymä yhteensä
139
0
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
9 855
16 731
Lyhytaikainen vieras pääoma
49 569
28 865
Vieras pääoma yhteensä
59 424
45 596
Vastattavaa yhteensä
145 238
121 848
tilinpäätös
94
Emoyhtiön rahoituslaskelma (FAS)
Tuhatta euroa
2023
2022
Liiketoiminnan rahavirta:
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja (+/-)
15 314
13 510
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot
1 327
1 105
Rahoitustuotot ja -kulut (+/-)
-7 669
-6 579
Muut oikaisut (+/-)
1 423
1 094
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
10 394
9 130
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-) / vähen-nys (+)
-5 501
-3 347
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (-)
26 189
5 218
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
31 082
11 001
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista (-)
-639
-235
Saadut osingot liiketoiminnasta
7 787
6 758
Saadut korot ja muut rahoitustuotot liiketoiminnasta
541
31
Maksetut tuloverot (-)
-1 904
-1 009
Liiketoiminnan rahavirta (A)
36 866
16 546
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (-)
-1 822
-881
Ostetut tytäryhtiöosakkeet (-)
-10 405
-21 260
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot
1
Myönnetyt lainat (-)
-1 150
-650
Saadut lainat
866
413
Investointien rahavirta (B)
-12 509
-22 377
Rahoituksen rahavirta:
Maksullinen oman pääoman lisäys
32
0
Omien osakkeiden hankinta
-2 318
Lainojen nostot
13 500
Lainojen takaisin maksut (-)
-6 443
-7 743
Rahoitusinstrumentit
-10
Maksetut osingot ja muu voitonjako (-)
-5 283
-4 304
Rahoituksen rahavirta (C)
-14 012
1 443
Rahavarojen muutos (A + B + C) lisäys
10 345
-4 388
Rahavarat kauden alussa
24 948
29 336
Rahavarat kauden lopussa
35 292
24 948
tilinpäätös
95
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot (FAS)
Tilinpäätöksen laatimista koskevat periaatteet
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisia tilinpäätösstandardeja (FAS) noudat-taen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös esitetään tuhansina euroina.
Arvostusperiaatteet ja -menetelmät
Yhtiön aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden tasearvo on niiden alkuperäinen hankintameno, joka poistetaan ennalta laaditun suunnitelman mukaisesti. Sijoi-tukset, rahoitusarvopaperit ja tytäryhtiöosakkeet on arvostettu hankintamenoonsa tai sitä alempaan käypään arvoon, mikäli arvonalentuminen katsotaan pysyväksi. Vaihtuvien vastaavien saamiset on arvostettu nimellisarvoonsa tai tätä matalam-paan todennäköiseen arvoonsa. Vieras pääoma on arvostettu nimellisarvoonsa. Ulkomaanrahan määräiset erät on muutettu euroiksi käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia. Rahoitusvälineet (sisältäen johdannaiset) esitetään varovaisuuden periaat-teen mukaisesti hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen arvoon. Lisätie-toja johdannaisista konsernin liitetiedoissa 4.5 Johdannaiset.
Gofore konsernilla on käytössä konsernitili järjestely (”cash pool”) likviditeetin hallintaan. Tytäryritysten pankkitilit on liitetty jäsentileinä järjestelmään. Tytäryri-tysten jäsentilien positiiviset saldot esitetään taseen velkoina saman konsernin yrityksille ja negatiiviset saldot vastaavasti saamisina saman konsernin yrityksiltä.
Jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Käyttöomaisuus
Yhtiön omistaman pysyviin vastaaviin kuuluvan kuluvan omaisuuden hankinta-meno poistetaan ennalta laaditun suunnitelman mukaisesti. Poistosuunnitelma on määritetty kokemusperäisesti. Poistoina kirjataan kuluksi hankintamenon ja jään-nösarvon erotus arvioituna taloudellisena pitoaikana. Hyödykkeet, joiden toden-näköinen taloudellinen käyttöaika on alle kolme vuotta, sekä pienhankinnat on kirjattu kokonaisuudessaan hankintatilikauden kuluksi.
Suunnitelman mukaisten poistojen perusteet ja niiden muutokset
Yhtiön poistoperiaatteissa ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia.
Kehittämismenot Tasapoisto 5 v.
Aineettomat oikeudet Tasapoisto 5 v.
Liikearvo Tasapoisto 10 v.
Muut pitkävaikutteiset menot Tasapoisto 5–10 v.
Koneet ja kalusto Tasapoisto 3–7 v.
Tuottojen jaksottaminen
Yhtiön liikevaihto tuloutetaan palvelujen suorituskuukauden mukaan. Pääsääntöi-sesti suoritetut palvelut laskutetaan kuukausittain. Osa yhtiön palvelutuotannosta tehdään sopimuksilla, joissa on määritelty kiinteämmin hinnoiteltu tai aikataulu-tettu toimitusvastuu, johon myös laskutus on sidottu. Tällaisen palvelutuotannon laskutus tapahtuu erissä jälkikäteen toimitusvaiheiden valmistumisen edetessä.
Mikäli jokin toimituserä on suunniteltu valmistuvaksi ja siten laskutettavaksi kuukauden päättymisen jälkeen, arvioidaan mikä osuus toimituserän työstä on tehty ennen kuukauden vaihdetta ja se tuloutetaan päättyneelle kuukaudelle.
Osakeperusteiset maksuohjelmat
Goforella on osakeperusteisia maksuohjelmia, jossa työntekijöille annetaan palk-kiona lisäosake: CrewShare-ohjelma sekä avainhenkilöiden PSP-ohjelma. Nämä ohjelmat ovat omana pääomana maksettavia liiketoimia, joten konsernilla ei ole käteisvaroina maksettavia liiketoimia.
Gofore ei jaksota pitkäaikaisten palkkio-ohjelmien kuluja, vaan ne kirjataan kuluksi maksujen realisoitumisajankohdan mukaan. Tilikauden 2023 palkkoihin ja palkki-oihin sisältyy osakekannustinjärjestelmästä aiheutuneita kuluja 68 tuhatta euroa.
Lisätietoja osakeperusteisista maksuohjelmista on konsernin liitetiedoissa 2.4 Henkilöstökulut ja 2.5 Osakeperusteiset maksut.
tilinpäätös
96
Liikevaihto
Tuhatta euroa
2023
2022
Toimialoittainen jakauma
Digitaaliset palvelut ja konsultointi
99 415
78 004
Yhteensä
99 415
78 004
Maantieteellinen jakauma
Tuhatta euroa
2023
2022
Suomi
10 758
68 608
Muu maailma
88 657
9 396
Yhteensä
99 415
78 004
Valmistus omaan käyttöön
Tuhatta euroa
2023
2022
Valmistus omaan käyttöön, aineettomat hyödykkeet
426
548
Yhteensä
426
548
Liiketoiminnan muut tuotot
Tuhatta euroa
2023
2022
Saadut tuet ja avustukset
16
36
Muut
8 819
8 039
Yhteensä
8 835
8 075
Henkilöstökulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Palkat ja palkkiot
34 150
27 527
Eläkekulut
5 879
4 749
Muut henkilösivukulut
1 177
926
Yhteensä
41 206
33 202
Emoyhtiön tuloslaskelmaa koskevat liitetiedot
Poistot ja arvonalentumiset
Tuhatta euroa
2023
2022
Suunnitelman mukaiset poistot
Aineettomat oikeudet
337
143
Liikearvo
841
841
Muut pitkävaikutteiset menot
76
48
Koneet ja kalusto
72
73
Yhteensä
1 327
1 105
Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Toimitilakulut
3 148
2 382
Laite- ja ohjelmistokulut
4 759
4 041
Henkilöstöön liittyvät kulut
2 834
2 386
Hallintokulut
1 763
1 520
Myynti- ja markkinointikulut
1 086
1 186
Muut liiketoiminnan muut kulut
660
617
Yhteensä
14 249
12 130
Rahoitustuotot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä
7 787
6 758
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
68
53
Muilta
Korkotuotot
446
37
Yhteensä
8 301
6 847
Muut korko- ja rahoituskulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Saman konsernin yrityksistä
229
21
Muille
Korkokulut
404
248
Yhteensä
633
268
Vuonna 2023 liiketoiminnan muut tuotot koostuvat pääasiassa konsernin hallinnointipalkkioista 8 818 tuhatta euroa (2022: 8 039 tuhatta euroa). Muut saadut tuet ja korvaukset ovat 16 tuhatta euroa (2022: 36 tuhatta euroa).
tilinpäätös
97
Aineettomat oikeudet
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno tilikauden alussa
1 669
1 121
Lisäykset
426
548
Hankintameno tilikauden lopussa
2 095
1 669
Kertyneet poistot tilikauden alussa
-293
-150
Poistot tilikaudella
-337
-143
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa
1 464
1 376
Liikearvo
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno tilikauden alussa
8 516
8 516
Hankintameno tilikauden lopussa
8 516
8 516
Kertyneet poistot tilikauden alussa
-3 883
-3 041
Poistot tilikaudella
-841
-841
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa
3 792
4 633
Muut pitkävaikutteiset menot
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno tilikauden alussa
604
418
Lisäykset
706
186
Hankintameno tilikauden lopussa
1 311
604
Kertyneet poistot tilikauden alussa
-282
-235
Poistot tilikaudella
-76
-48
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa
953
322
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
6 209
6 331
Koneet ja kalusto
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno tilikauden alussa
829
682
Lisäykset
689
147
Hankintameno tilikauden lopussa
1 518
829
Kertyneet poistot tilikauden alussa
-672
-599
Poistot tilikaudella
-72
-73
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa
774
157
Muut aineelliset hyödykkeet
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno tilikauden alussa
61
61
Hankintameno tilikauden lopussa
61
61
Aineelliset hyödykkeet yhteensä
836
219
Taseen vastaavia koskevat liitetiedot
AineeLLISET hyödykkeet
tilinpäätös
98
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Tuhatta euroa
2023
2022
Hankintameno tilikauden alussa
73 206
35 113
Lisäykset
6 759
38 092
Hankintameno tilikauden lopussa
79 964
73 206
Pitkäaikaiset saamiset
Tuhatta euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
830
1 234
Muut saamiset
1
1
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
831
1 235
Lyhytaikaiset saamiset
Tuhatta euroa
2023
2022
Myyntisaamiset
17 016
11 025
Myyntisaamiset saman konsernin yrityksiltä
1 827
3 055
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
1 366
678
Muut saamiset saman konsernin yrityksiltä
728
51
Siirtosaamiset saman konsernin yrityksiltä
132
159
Muut saamiset
65
92
Siirtosaamiset
963
841
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
22 096
15 900
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
Tuhatta euroa
2023
2022
Kulujaksotukset
770
671
Kela-korvaus
124
119
Muut
69
51
Siirtosaamiset yhteensä
963
841
Emoyhtiön taseen vastaavia koskevat liitetiedot (jatkuu)
tilinpäätös
99
Taseen vastattavia koskevat liitetiedot
Vieras pääoma
Pitkäaikaiset velat
Tuhatta euroa
2023
2022
Lainat rahoituslaitoksilta
8 921
13 364
Muut velat
933
3 367
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
9 855
16 731
Lyhytaikaiset velat
Tuhatta euroa
2023
2022
Lainat rahoituslaitoksilta
4 443
4 443
Saadut ennakot
0
216
Ostovelat
5 618
4 274
Ostovelat saman konsernin yrityksille
2 921
2 422
Lainat saman konsernin yrityksille
0
2 000
Siirtovelat saman konsernin yrityksille
24 841
1 451
Muut velat
5 236
8 375
Siirtovelat
6 511
5 685
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
49 569
28 865
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
Tuhatta euroa
2023
2022
Henkilöstökulut
6 112
4 983
Kulujaksotukset
309
328
Muut
90
374
Siirtovelat yhteensä
6 511
5 685
Vieras pääoma yhteensä
59 424
45 596
Oman pääoman erien muutokset
Tuhatta euroa
2023
2022
Osakepääoma tilikauden alussa
80
80
Osakepääoma tilikauden lopussa
80
80
Sidottu oma pääoma
80
80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikauden alussa
49 843
40 086
Maksullinen osakeanti
1 489
1 042
Yritysjärjestelyihin liittyvät osakeannit
1 981
8 715
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikauden lopussa
53 313
49 843
Edellisten tilikausien voitto/tappio tilikauden alussa
14 345
12 389
Ed. tilikauden voitto/tappio siirto
11 983
6 260
Osingonjako
-5 283
-4 304
Omista osakkeista maksettu määrä
-2 318
0
Edellisten tilikausien voitto tilikauden lopussa
18 727
14 345
Tilikauden voitto
13 554
11 983
Vapaa oma pääoma
85 595
76 172
Oma pääoma yhteensä
85 675
76 252
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
Tuhatta euroa
2023
2022
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
53 313
49 843
Edellisten tilikausien voitto
18 727
14 345
Tilikauden voitto
13 554
11 983
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
85 595
76 172
tilinpäätös
100
Liitetiedot tilintarkastuspalkkioista
Tuhatta euroa
2023
2022
Tilintarkastus
132
112
Lausunnot
24
16
Veroneuvontapalvelut
14
2
Muut palvelut
13
0
Yhteensä
183
131
Liitetiedot henkilöstöstä ja toimielinten jäsenistä
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana ryhmittäin eriteltynä
2023
2022
Toimihenkilöitä
550
468
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkat ja palkkiot
2023
2022
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkat ja palkkiot
518
465
Konsernirakennetaulukon lisätiedot:
1) Sleek Oy on perustettu 13.1.2022.
2) Gofore Drive Oy on konsolidoitu Gofore konserniin 3.1.2022 alkaen. Devecto Oy:n nimi on muutettu Gofore Drive Oy:ksi 23.2.2023.
3) eMundo GmbH (Germany) on konsolidoitu Gofore konserniin 1.11.2022 alkaen. eMundo GmbH (Austria)
on eMundo GmbH:n (Germany) 100 % omistama tytäryhtiö. Yhtiöllä on myös sivuliike Italiassa.
4) Creanex Oy on konsolidoitu Gofore konserniin 3.7.2023.
Konserniyhtiöt
% omistusosuus
% omistusosuus
Nimi
Perustoiminnallisuus
Maa
2023
2022
Gofore Oyj
Emoyhtiö/ tuotannollinen yhtiö
Suomi
Ccea Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
95 %
Gofore Spain SL
Tuotannollinen yhtiö
Espanja
100 %
100 %
Gofore Germany GmbH
Tuotannollinen yhtiö
Saksa
100 %
100 %
Gofore Estonia OÜ
Tuotannollinen yhtiö
Viro
100 %
100 %
Gofore Lead Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
100 %
Rebase Consulting Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
66 %
66 %
Gofore Verify Oy
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
100 %
Sleek Oy 1)
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
69 %
70 %
Gofore Drive Oy 2)
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
100 %
eMundo Gmbh (Germany) 3)
Tuotannollinen yhtiö
Saksa
100 %
100 %
eMundo Gmbh (Austria) 3)
Tuotannollinen yhtiö
Itävalta
100 %
100 %
Creanex Oy 4)
Tuotannollinen yhtiö
Suomi
100 %
-
tilinpäätös
101
Yhtiön omistamat osakkeet
Tilikauden lopussa yhtiöllä oli hallussaan yhteensä 100 000 omaa osaketta. Yhtiöllä ei ollut hallussaan omia osakkeita 31.12.2022.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
CrewShare osakesäästöohjelman säästökausi 2024–2025
Goforen hallitus on päättänyt 18.1.2024 vuonna 2018 perustetun CrewShare-osakesäästöohjelman uudesta säästökaudesta 2024–2025. Uuden säästökauden yksityiskohdat ovat edellisen säästökauden mukaiset. Lisätietoja säästöohjelmasta on kerrottu Goforen internetsivuilla.
Uudet osakepohjaiset kannustinjärjestelmät sekä suunnattu osakeanti
Goforen hallitus on päättänyt 22.2.2024 perustaa kaksi uutta pitkän aikavälin osakepohjaista kannustinjärjestelmää konsernin avainhenkilöille; Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026 (”PSP”) sekä Lisäosakejärjestelmä 2024 (”MSP”). Gofore Oyj:n hallitus on päättänyt varsinaisen yhtiökokouksen 24.3.2023 antaman valtuutuksen perusteella suunnatusta maksul-lisesta osakeannista lisäosakejärjestelmän kohderyhmälle. Lisätietoja ohjelmasta on kerrottu Goforen internetsivuilla.
Ccea Oy:n sulautuminen Gofore Lead Oy:hyn
Gofore lunasti Ccea Oy:n 5 % vähemmistöosuuden 1.11.2023. Lunastuksen jälkeen Gofore omistaa yhtiön koko osakekannan. Tilikauden jälkeisenä tapahtumana Ccea Oy sulautui 1.1.2024 Gofore Lead Oy:hyn.
tilinpäätös
102
Autoleasingvastuut sisältävät arvonlisäveron 24 %.
Yhteen vuokrasopimukseen liittyy vastuu remonttikuluista. Mikäli vuokrasopimus päättyy ennen 28.2.2025, vastaa vuokralainen jäljellä olevista remontin toteutuneista kustannuksista rahoituskuluineen. Vastuu oli 31.12.2023 113 tuhatta euroa.
Vakuudet ja vastuusitoumukset
Tuhatta euroa
2023
2022
Lainat rahoituslaitoksilta
13 364
17 807
Gofore on antanut panttaamattomuussitoumuksen rahoituslainoilleen.
Leasingvuokra- ja toimitilavuokrasopimusten vuokrien nimellismäärät
Leasingvastuut koneista, kalustosta ja autoista
Tuhatta euroa
2023
2022
Lyhytaikainen
1 554
1 308
Pitkäaikainen
1 410
1 373
Yhteensä
2 964
2 682
Vuokravastuut toimitiloista
Tuhatta euroa
2022
2022
Lyhytaikainen
2 472
2 127
Pitkäaikainen
14 062
1 471
Yhteensä
16 534
3 598
Muut vastuut
Yhtiöllä on arvonlisäverolain 33 §:n tarkoittama vähennetyn veron palautusvastuu liittyen vuokrakiinteistöjen muutostöihin (tuhatta euroa):
Palautusvastuu päättyy 31.12.2026 ja on kokonaissuuruudeltaan
5
Palautusvastuu päättyy 31.12.2027 ja on kokonaissuuruudeltaan
10
Palautusvastuu päättyy 31.12.2028 ja on kokonaissuuruudeltaan
3
Palautusvastuu päättyy 31.12.2029 ja on kokonaissuuruudeltaan
8
Palautusvastuu päättyy 31.12.2030 ja on kokonaissuuruudeltaan
21
Goforella on käytössään 1,5 miljoonan euron vuokravakuuslimiitti, josta 898 tuhatta euroa oli käytössä 31.12.2023. Yhtiö on tehnyt vuoden 2023 lopussa viiden vuoden vuokrasopimuksen Helsingin uusista toimitiloista. Tilat otetaan käyttöön vuosien 2024 ja 2025 aikana.
Lähipiiriliiketoimet
Goforella ei ole myyntiä, ostoja, saatavia tai velkoja lähipiiriltä tilikauden aikana.
tilinpäätös
103
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Tampereella 8.3.2024
KPMG Oy AbTilintarkastusyhteisö
Lotta NurminenKHT
Piia-Noora Kauppi
Hallituksen jäsen
Mammu Kaario
Hallituksen jäsen
Eveliina Huurre
Hallituksen jäsen
Tampereella, 8.3.2024
Timur Kärki
Hallituksen puheenjohtaja
Sami Somero
Hallituksen jäsen
Tapani Liimatta
Hallituksen jäsen
Mikael Nylund
Toimitusjohtaja
Tilintarkastuskertomus
104
Tilintarkastuskertomus
Gofore Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Gofore Oyj:n (y-tunnus 1710128-9) tilinpäätöksen tilikau-delta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväk-syttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkas-tustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuva-taan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkas-tuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-ase-tuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suoritta-mamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetie-dossa 2.3.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennai-suus on määritetty perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastus-toimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuu-tena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruu-desta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpää-töksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkin-tamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonai-suutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annet-tavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Kuinka kyseisiä seikkoja käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myyntituottojen tuloutus (konsernitilinpäätöksen liitetieto 2.1)
Konsernin liikevaihto koostuu erilai-siin sopimusmalleihin pohjautuvista tulovirroista kuten aikapohjaisista ja kiinteähintaisista projekteista, ylläpito-palveluista sekä kolmannen osapuolen välityspalkkioista.
Koska liikevaihto on olennainen erä tilinpäätöksessä ja siihen liittyy virheellisen tuloutushetken riski, myyn-tituottojen tuloutus on tilintarkas-tuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisäl-tynyt perehtyminen konsernin sovel-tamiin tuloutusperiaatteisiin ja niiden asianmukaisuuden arviointi verrattuna IFRS-standardeihin.
Olemme hankkineet käsityksen konsernin tuloutusta koskevista proses-seista ja kontrolleista sekä testan-neet kontrollien tehokkuutta. Lisäksi olemme suorittaneet aineistotarkas-tusta osin data-analytiikkaan pohjau-tuen arvioidaksemme myyntituottojen oikeellisuutta sekä kirjaamista oikealle kaudelle.
Olemme arvioineet tilinpäätöksen tulou-tusperiaatteita ja liikevaihtoa koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilintarkastuskertomus
105
Liikearvon ja liiketoiminnan yhdistämisissä kirjattujen aineettomien hyödyk-keiden arvostaminen (konsernitilinpäätöksen liitetiedot 3.1, 3.2 ja 3.3)
Konserni on viime vuosina laajen-tanut toimintaansa yrityshankintojen kautta, minkä seurauksena konsernin taseeseen sisäl-tyvän liikearvon sekä muiden aineettomien hyödykkeiden määrä on merkittävä.
Liikearvosta ei kirjata poistoja vaan se testataan mahdollisen arvonalen-tumisen varalta vähintään vuosittain. Arvon-alentumistestausten taustalla olevien rahavirtaennusteiden määrit-täminen edel-lyttää johdon arvioita erityisesti liikevaihdon kasvun, kannat-tavuuden, diskonttauskoron ja pitkän aikavälin kasvutekijöiden osalta.
Yrityshankinnoissa hankitun kohteen varat ja velat arvostetaan hankin-ta-ajankohdan käypiin arvoihin, mihin liittyy johdon arvioita.
Tasearvojen merkittävyydestä sekä testauksessa ja arvostuksessa käytet-täviin ennusteisiin liittyvästä johdon harkinnasta johtuen liikearvon ja liike-toiminnan yhdistämisissä kirjattujen aineettomien hyödykkeiden arvosta-minen on tilin-tarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Olemme arvioineet liikearvon arvon-alentumistestauslaskelmissa käytettyjä kes-keisiä oletuksia kuten ennustettua liikevaihdon kasvua, kannattavuutta ja diskonttokorkoa suhteessa johdon laatimiin ennus-teisiin, markkina- ja toimialatietoihin sekä omiin näkemyksiimme.
Yrityshankintojen yhteydessä olemme perehtyneet sopimuksiin ja arvioineet hankitun kohteen aineet-tomien hyödyk-keiden arvostuspe-riaatteita ja niiden taustalla olevia oletuksia.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n arvonmäärityksen asian-tuntijoita, jotka ovat arvioineet laskelmien asianmukaisuutta ja testanneet niiden teknistä oikeelli-suutta.
Lisäksi olemme arvioineet konser-ni-tilinpäätöksessä liikearvosta ja muista aineettomista hyödykkeistä sekä arvon-alentumistestauksesta esitettyjen liite-tietojen asianmukai-suutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konserni-tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansain-välisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esit-tämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatku-vuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheelli-syyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheel-lisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintar-kastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perus-teella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkas-tuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpää-töksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perus-taksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski
siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmu-kaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyi-simme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehok-kuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asian-mukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävar-muutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävar-muutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausun-tomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamis-päivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilin-päätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittami-sesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Tilintarkastuskertomus
106
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunni-tellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkit-tävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskerto-muksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 31.12.2006 päätty-neestä tilikaudesta alkaen. Gofore Oyj:stä on tullut yleisen edun kannalta merkit-tävä yhteisö 23.3.2021. Olemme toimineet yhtiön tilintarkastajana koko sen ajan, kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti risti-riidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintaker-tomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimi-seen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että muussa infor-maatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Tampereella, 8. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Lotta NurminenKHT
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Sijoittajasuhteet
Goforen sijoittajasuhteista vastaavat toimitusjohtaja, talousjohtaja ja IR-vastaava.
Mikael NylundToimitusjohtajaPuh. 040 540 2280mikael.nylund@gofore.com
Teppo TalvinkoTalousjohtajaPuh. 040 715 3660teppo.talvinko@gofore.com
Emmi BerlinIR Leadpuh. 0400 903 260 emmi.berlin@gofore.com
Tapaamis- ja puhelupyynnöt
InvestorRelations@gofore.com
Sijoittajaviestinnän tavoitteet ja periaatteet
Goforen sijoittajaviestinnän päätehtävänä on tarjota luotettavaa ja oikea-aikaista tietoa yhtiön osakkeen oikean arvotuksen tueksi yhtiön tiedonantopolitiikan mukaisesti. Yhtiön keskeisenä periaatteena sijoittajasuhteiden hoidossa on toimia kaikissa viestintätilanteissa läpinäkyvällä, uskottavalla, ennakoivalla ja johdon-mukaisella tavalla sekä varmistaa, että viestintä on johdonmukaista ja noudattaa korkeaa etiikkaa sekä listayhtiöitä koskevia ohjeita ja määräyksiä.
Tavoitteena on vastata sijoittajien ja analyytikoiden kyselyihin viipymättä ja tavata heitä säännöllisesti.
Lue lisää tiedonantopolitiikastamme osoitteessa:
Omistaja
Hallinta-rekisteröity
Määrä yht.
Määrä yht. %
1
SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN AB (PUBL) HELSINGIN SIVUKONTTORI
X
2 877 403
18,4
2
KÄRKI TIMUR JUHANA
1 575 000
10,1
3
VARJUS MIKA KALEVI
1 338 217
8,5
4
VENOLA MIKA PETTERI
1 270 000
8,1
5
LAMMI JANI MARKUS
1 210 500
7,7
6
KESKINÄINEN ELÄKEVAKUUTUSYHTIÖ ILMARINEN
801 614
5,1
7
KESKINÄINEN TYÖELÄKEVAKUUTUSYHTIÖ VARMA
517 952
3,3
8
EVLI FINNISH SMALL CAP FUND
466 000
3,0
9
KARJALAINEN MIKA JUHANI
392 001
2,5
10
DANSKE INVEST FINNISH EQUITY FUND
243 156
1,6
11
NYLUND TOR MIKAEL
228 667
1,5
12
KESKINÄINEN TYÖELÄKEVAKUUTUSYHTIÖ ELO
227 000
1,4
13
VIRTANEN JUHA JAAKKO
211 913
1,4
14
FONDITA NORDIC MICRO CAP SIJOITUSRAHASTO
134 088
0,9
15
HUOTARINEN JUHANA HENRIKKI
127 690
0,8
16
EMK INVEST OY
125 518
0,8
17
KALLIO SAMI JUHANI
120 031
0,8
18
ERIKOISSIJOITUSRAHASTO AKTIA MIKRO MARKKA
118 644
0,8
19
CITIBANK EUROPE PLC
X
116 262
0,7
20
NURMIRANTA HOLDINGS OY
115 523
0,7
20 suurinta omistajaa yhteensä
12 217 179
78,0
Hallintarekisteröityjä yhteensä
3 038 623
19,4
Muut osakkeet
404 337
Yhteensä
15 660 139
Suurimmat osakkeenomistajat
107
Tampere pääkonttori
Peltokatu 34, 33100 Tampere
InvestorRelations@gofore.com
Verkostoidu asiantuntijoidemme kanssa
Pysy digitaalisten trendien aallonharjalla
Ihastu kulttuuriimme
Vuorovaikuta kanssamme
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Gofore Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Gofore Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Gofore Oyj:n (y-tunnus 1710128-9) sähköiseen tilinpäätökseen 743700JIW1LAUZDH9012-2023-12-31-fi.zip tilikaudella 1.1.-31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset.
Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaati-musten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaati-musten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyt-täneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, amma-tillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilin-päätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksi-antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olen-naisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukai-sesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytök-sestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Gofore Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 743700JIW1LAUZDH9012-2023-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Gofore Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on annettu tilintarkastuskertomuksellamme 8.3.2024. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmen-nusjohtopäätöstä.
Tampere 8. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Lotta Nurminen KHT