Streat Helsinki TALKS puhuu katuruoan puolesta
–Tuomme Helsinkiin maailman katuruokaskenen huiput ja järjestämme kaikille mahdollisuuden tutustua katukeittiöiden mahdollisuuksiin. Samalla haluamme auttaa itse kaupunkia tekemään hyviä päätöksiä katuruokailun kehittämiseen liittyen, kertoo Streat Helsingin kokoonkutsujana toiminut Helsingin ruokakulttuuristrategian vetäjä Ville Relander.
– Suosittelen Streat Helsinkiä koko ruokayhteisölle tai siihen pyrkiville, kaupunkikehittämisestä, urbanismista, trendeistä, start up -toiminnasta ja palvelumuotoilusta kiinnostuneille. Itse asiassa kaikille elämäniloisille, tämä on tapahtuma joka antaa virtaa, Relander jatkaa.
TALKS kokoaa kansainväliset ja kotimaiset huippupuhujat maksuttomaan konferenssiin
Streat Helsinki TALKSin kaltaista katuruokakonferenssia ei pohjoisella pallonpuoliskolla ole ennen nähty. Gastro Helsinki -messujen yhteydessä järjestettävä konferenssi tuo yhteen satoja katuruoan puolestapuhujia, tekijöitä, tykkääjiä ja aiheesta kiinnostuneita. Päivän aikana otetaan oppia alan huippuihin lukeutuvilta yrityshautomoilta, inspiroidutaan eri kaupunkien katuruokavallankumouksista ja tutustutaan kentän menestystarinoihin.
Konferenssin puhujakaartin kansainvälistä kärkeä edustavat maailman arvostetuimpien ruokalehtien joukkoon kuuluvan Lucky Peachin päätoimittaja Chris Ying, New Yorkin Brooklyn Flean ja Smorgasburgin perustaja Eric Demby, lontoolaisen MEATliquorin perustaja ja ruokayrittäjä Yianni Papoutsis ja Roskilde Festivalin ruokastrategian kehittäjä Mikkel Sander, Konferenssin puheenjohtajana toimii maamme kansainvälisin ruokatoimittaja ja -kirjoittaja Kenneth Nars.
– Päivän päätyttyä käsitys siitä, mitä katuruoka on, mitä sen tulisi olla ja mitä se tulevaisuudessa tulee olemaan, on taatusti muuttunut. Haluamme avata keskustelun, joka inspiroi parempiin käytännön ratkaisuihin jo lähitulevaisuudessa. Ennennäkemätön konferenssikokonaisuus on kaiken lisäksi kävijöilleen maksuton. Katuruokaan ei kuulu elitismi tai eksklusiivisuus – toivotamme kaikki tervetulleiksi, Ville Relander kertoo.
Streat Helsinki TALKS järjestetään Messukeskuksessa perjantaina 21.3. klo 9–16. Konferenssin ennakkorekisteröityminen on parhaillaan käynnissä verkkosivuilla www.streathelsinki.com. Maksuttomaan konferenssiin on rajallinen määrä paikkoja.
EATS tuo katuruokaherkut Helsingin ytimeen kaikkien maistettavaksi
Streat Helsinki EATS kutsuu kaikki lauantaina 22.3.2014 Helsingin ydinkeskustan Torikortteleihin tutustumaan pioneeritason katuruokaan. Kymmenet kotimaiset ja ulkomaiset katukeittiöt kokoontuvat näyttämään suurelle yleisölle, mitä on katuruoka vuonna 2014.
Maailmalla katuruokakeittiöistä on noussut isoja tähtiä ja heistä muutamien herkkuja pääsee maistelemaan EATS-festivaalilla. Lisäksi paikalle saapuu iso joukko suomalaisia katukeittiön uranuurtajia. Katukeittiöt ovat auki klo 11–19. Alueelle on vapaa pääsy, ja viihtyvyyteen satsataan ainutlaatuisten makuelämysten lisäksi oheisohjelmalla ja festivaalitunnelmalla. Kollektiivinen ulkoruokailu maaliskuussa on urbaani seikkailu itsessään.
Lisäksi Streat Helsinki EATS kutsuu kaikkia katuruokakeittiön omistavia ja sellaisesta haaveilevia ilmiantamaan itsensä tapahtuman verkkosivuilla www.streathelsinki.com. Myyntipaikkoja voivat hakea katukeittiötyyliä edustavat, huolellisesti suunniteltua ja valmistettua ruokaa tarjoavat intohimoiset kokit, innovaattorit ja yrittäjät ympäri Suomen. Haku on avoinna 15.2.2014 saakka.
PARTIES kerää katuruokavallankumoukselliset juhlimaan
Katuruokavallankumouksen iltajuhla Streat Helsinki PARTIES vietetään perjantaina 21.3. klo 19–02 Teurastamolla ravintola Kellohallissa. Jalalla pistävät koreasti niin kotimainen katuruokaskene ja Streat Helsingin kansainväliset vieraat kuin hyvä ruoka, hyvä juoma ja hyvä musiikki. Tarjolla on kotimaista katuruokaa kansainvälisillä mausteilla. Illan suuhunpantavaa osaa isännöivät keittiövelhot Sasu Laukkonen ja Richard McCormick.
Iltajuhlien liput tulevat myyntiin Tiketissä 3.2.2014. Liput sisältävät illan ohjelman sekä Laukkosen ja McCormickin suunnitteleman katuruokamenun. Liput toimituskuluineen alkaen 38 euroa.
Streat Helsingin takana valtava joukko toimijoita
– Ruoka on kivaa, hyvää ja tärkeää. Yhdessä tehtynä, syötynä ja juhlittuna se saa vielä hienompia merkityksiä. Streat Helsinki on jo nyt koonnut taakseen upean joukon toimijoita. Teemme tiivistä yhteistyötä muiden Pohjoismaiden kanssa ja yhtenä tärkeänä saavutuksena pidän Pohjoismaiden ministerineuvoston Uusi Pohjoismainen Ruoka -ohjelman mukaan saamista. Voimme nyt todella yhdessä toteuttaa parempia katuruokakaupunkeja, Ville Relander kertoo.
– Haluamme myös entisestään kehittää Helsingin vetovoimaa ruokakaupunkina kansainvälisesti ja houkutella matkailijoita kokemaan kaupungin tarjoamaa monipuolista ja omaleimaista ruokakulttuuria. Tapahtuman ajankohta tukee hyvin sitä, että Helsinki tarjoaa ympärivuotisesti mielenkiintoista koettavaa niin kaupunkilaisille kuin kotimaisille ja kansainvälisille matkailijoille, Relander jatkaa.
Streat Helsingin kantavana voimana toimii Helsingin kaupungin ruokakulttuuristrategia lukuisten paikallisten ja kansainvälisten yhteistyökumppaneiden kanssa. Tapahtumien tuotannosta vastaavien Teurastamon, Torikortteleiden ja Messukeskuksen lisäksi toteutuksessa on mukana niin ministeriötason toimijoita kuin pienyrittäjiä. Käytännön toteutukseen osallistuu suuri joukko yhteisöjä, ruoka-aktiiveja, ammattilaisia, harrastajia, yrittäjiä ja muita nälkäisiä katuruokafaneja.
Streat Helsingin pääjärjestäjät ovat Helsingin kaupungin ruokakulttuuristrategia, Torikorttelit, Teurastamo ja Messukeskus. Yhteistyökumppaneina mukana ovat Maa- ja metsätalousministeriö, Uusi Pohjoismainen Ruoka II-ohjelma (Pohjoismaiden ministerineuvosto), Délice, Visit Helsinki, Richard McCormick's, GLO Hotels, Stadin Panimo ja Street Gastro.
Lisätiedot:
– streathelsinki.com
– facebook.com/streathelsinki
– Hankepäällikkö Nina Ruotsalainen, nina@streathelsinki.com, +358 40 765 9387
– Kuvat ja Streat Helsinki -tunnus: http://streathelsinki.com/press/
– www.gastrohelsinki.fi
Lisätietoa Streat Helsinki TALKS -puhujista
(Kaikki puhujat ja koko ohjelma julkistetaan myöhemmin)
Geetika Agrawal
Kehityspäällikkö
La Cocina
Geetika Agrawal muuttaa luovat ideat hienoiksi ruoka-alan yrityksiksi. La Cocinan
missio on ohjata matalan tulotason yrittäjiä heidän tiellään vahvistaa ja kasvattaa
yritystään.
http://www.lacocinasf.org/about-la-cocina/staff/
Caleb Zigas
Toiminnanjohtaja
La Cocina
Caleb Zigas yhdessä Geetika Agrawalin kanssa on La Cocinan San Franciscossa
järjestämän katuruokafestivaalin ja -konferenssin takana.
http://www.lacocinasf.org/about-la-cocina/staff/
Binita Pradhan
Kokki
Bini´s Kitchen
http://biniskitchen.com/
Pernilla Elmquist
Ruokakehittäjä, ruokakirjoittaja ja kokki
http://pernillaelmquist.se/
Mikkel Sander
Hyvän ruoan puolestapuhuja
Roskilde Festival
Mikkel on vastuussa Roskilde Festivalin kunnianhimoisesta ruokastrategiasta.
Mikkel Halbye Mindegaard
Kööpenhaminan kaupunki
Kööpenhamina on työskennellyt kovasti muotoillakseen kaupunkiin
kukoistavan katuruokakulttuurin ja kannustavan ympäristön yrittäjyydelle.
Petra Dalunde
Stockholm Business Region Development
Petra on osallistunut ruokarekkoihin kohdistuvien sääntöjen luomiseen Tukholmassa
ja ollut avainasemassa Tukholman yleisen katuruokapolitiikan luomisessa.
Jussi Puutio
Rakennusviraasto
Helsingin kaupunki
Jussi Puutio työskentelee aktiivisesti uusien käytäntöjen luomiseksi ruokarekoille ja
ruokaa tarjoileville kioskeille Helsingissä.
Cynthia Shanmugalingam
Toimitusjohtaja ja perustaja
Kitchenette
Kitchenette on Lontoolainen ruokayrityshautomo, joka auttaa kaupungin tuoreimpia ja
lupaavimpia ruoka-alan ensikertalaisia yrittäjyyden alkuun pääsemisessä.
http://www.wearekitchenette.com/
Juho Sarno ja Pyry Kääriä / Tuk Tuk Travellers
Tuk Tuk Travellers on yhtä kuin Juho Sarno ja Pyry Kääriä, jotka matkaavat läpi
Euraasian katukeittiöksi muuttamallaan Tuk tukilla. He ovat menestyksekkäästi
keränneet rahoituksen projektilleen yhteisörahoituksen avulla.
http://www.indiegogo.com/projects/tuk-tuk-travellers
Yianni Papoutsis
Perustaja
MEATliquor
http://www.meatliquor.com/
Luca Castiglione
Kokki ja omistaja
Limoncello-ruokarekka
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme