Hyppää vammaisuutta juhlivaan karuselliin Helsingin yliopistossa
1.9.2015 13:06:13 EEST | Helsingin yliopisto | Kutsu

Taiteilija Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen tekee kantaaottavaa vammaistaidetta. Hänen luomansa kullanvärisen teoksen istuimina toimivat pyörätuolit, jotka on yhdistetty kauniiksi karuselliksi. Teokseen voi tulla istumaan ja kuvauttamaan itsensä ja kaverinsa videolle tai valokuvaan.
Karusellin tarkoitus on tuoda vammaisuutta ja apuvälineitä esiin positiivisessa ja helpommin lähestyttävässä muodossa.
— Vammattomat pelkäävät istuinta, jonka käyttö on toisille vapauttavaa. Karusellit kehittyivät turnajaispelien harjoitteluun keksitystä laitteesta, jolla valmistauduttiin äärimmäistä taitoa ja ketteryyttä vaativaan lajiin. "Carosella" tarkoitti pikku sotaa. Meidän ihmisoikeustaistelumme on käynnissä ympäri maailmaa, Wallinheimo-Heimonen sanoo.
Suurin osa maailman vammaisista asuu kehitysmaissa ja globalisoituvassa maailmassa. Vammaisuus ja globaali oikeudenmukaisuus -seminaarissa perjantaina 4.9. tarkastellaan oikeudenmukaisuuden ja ihmisoikeuksien maailmanlaajuista toteutumisesta vammaisten ihmisten elämässä. Puhujina kuullaan useita vammaistutkijoita ja asiantuntijoita, kuten Tom Shakespeare, Matti Häyry ja Simo Vehmas. Seminaari on avoin kaikille.
Welcome to the Global Tour of Disability Rights! -karuselli on esillä seminaarin ohessa perjantaina 4.9. kello 9—16.30 Metsätalolla (Unioninkatu 40, Helsinki). Vierailijoilla on mahdollisuus kuvauttaa itsestään tai ystävistään valokuva tai videoklippi karusellin kyydissä. Sähköpostiosoitteen jättäjille toimitetaan klipit ja kuvat muistoksi seminaarista viikon kuluessa. Kuvaajan tunnistaa siitä, että hän on pukeutunut kultaan.
Karuselliteos on toteutettu Taiteen edistämiskeskuksen tuella.
Katso video teoksen tekemisestä
Vammaisuus ja globaali oikeudenmukaisuus -seminaarin ohjelma
Lisätietoja:
taiteilija Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen, jenni-juulia@jenni-juulia.com, puh. 050 345 6934
(seminaarista) professori Simo Vehmas, simo.vehmas@helsinki.fi, puh. 050 416 0481
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Mattila-Niemitiedottaja
Puh:+358 50 415 0494elina.mattila-niemi@helsinki.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Eurooppalaiset teknologiajohtajat uskovat eurooppalaiseen malliin, vaikka ihailevat Piilaaksoa4.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset teknologia- ja alusta-alan johtajat pitävät kiinni eurooppalaisesta yhteiskuntamallista. He arvostavat Yhdysvaltojen innovaatiokykyä, mutta eivät jaa Piilaakson libertaaria aatetta. Näin todetaan VTM Elina Kiiski-Katajan väitöskirjassa, joka tarkastetaan Helsingin yliopistossa.
Terveet elintavat keski-iässä tuovat paitsi vuosia myös onnellisuutta vanhuuteen3.9.2026 08:52:08 EEST | Tiedote
Miehet, joilla oli nelikymppisenä matala sydän- ja verisuonitautiriski, säilyttivät toimintakykynsä, onnellisuutensa ja elämänlaatunsa muita paremmin ikääntyessä, osoittaa miesten 50 vuoden seurantatutkimus.
Suomessa rahoitetaan jihadismia – tuomioita ei ole, vaikka sääntely on kattavaa1.9.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimus osoittaa, että Suomi on toimeenpannut terrorismin rahoituksen torjuntaa koskevan kansainvälisen normiston kattavasti, mutta tästä huolimatta Suomessa ei ole annettu yhtään lainvoimaista tuomiota terrorismin rahoittamisesta.
Ilmastopolitiikkaan oppia kohtuuden rajoissa eläviltä28.8.2026 11:33:41 EEST | Tiedote
Noin 40 % maailman väestöstä elää tavalla, joka pitää heidän hiilijalanjälkensä lähes tai kokonaan kohtuuden rajoissa. Helsingin yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan ilmastopolitiikassa voitaisiin ottaa oppia heidän elämäntavoistaan ja samalla räätälöidä politiikkatoimet eri tuloluokille.
Koko suomalainen rengastusaineisto on nyt avoimesti saatavilla sähköisessä muodossa28.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Vuodesta 1913 lähtien Suomessa rengastetut linnut, yli 14 miljoonaa yksilöä, löytyvät nyt kaikki samasta sähköisestä tietokannasta, joka on tutkijoiden ja kansalaisten käytössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme