MTK eroaa elintarvikeketjun kauppatapalautakunnasta
MTK perusti lautakunnan alkuvuonna 2014 yhdessä PTY:n ja ETL:n kanssa. MTK toivoi, että lautakunnan avulla olisi voitu ratkaista elintarvikeketjun kauppatapojen ongelmia.
MTK on toivonut lainsäädäntöä parantamaan tilannetta. Lainsäädäntöhankkeet ovat aina hitaita sekä Suomessa että EU:ssa. Tämän takia MTK päätti osallistua vapaaehtoiseen järjestelmään toiveenaan, että räikeimmät elintarvikemarkkinoiden väärinkäytökset olisivat tätä kautta poistuneet.
Tosiasiallisesti lautakunta ei ole pystynyt vaikuttamaan ongelmiin, sillä tähän päivään mennessä lautakunnan eteen ei ole tuotu yhtään tapausta. Tämä ei merkitse sitä, että asiat olisivat hyvin, vaan että lautakunta on hampaaton. Tämä ei ole lautakunnan jäsenten syytä vaan ongelmat liittyvät vapaaehtoisen itsesäätelyjärjestelmän sääntöihin.
Maataloustuottajat eivät ole tuoneet tapauksia lautakunnan ratkaistavaksi, sillä lautakunta ei pysty määräämään vahingonkorvauksia, se ei voi todeta sopimusta tai sen osaa mitättömäksi, ja sen päätökset eivät ole julkisia. Tärkein syy on kuitenkin pelko siitä, että jos nostaa sopimuksen epäkohdat esille, ei enää saa toista sopimusta. Elintarvikeketjun heikoin lenkki on maataloustuottaja, ja hän ei uskalla olla hankala, koska silloin hän voi menettää elinkeinonsa.
Kaupan ja tuottajien välinen kauppatapaongelma on esimerkiksi se, että kauppa muuttaa sopimuksia taannehtivasti sekä määrien että hintojen osalta. Tuottaja ei myöskään tiedä minkä hinnan hän myyntihetkellä saa.
Maataloustuottajien heikko asema elintarvikeketjussa käy ilmi Kilpailu- ja kuluttajaviraston selvityksistä (Päivittäistavarakauppaselvitys 2012 ja Alkutuotantoselvitys 2013). YLE:n maataloustuottajille tekemän tuoreen kyselyn mukaan peräti 95 prosenttia maatalousyrittäjistä kokee, että päivittäistavarakaupalla on liikaa valtaa elintarvikeketjussa.
MTK toivoo elintarvikeketjun kauppatapoja parantavaa lainsäädäntöä. Tämän lisäksi tarvitaan myös ketjun omaehtoista toimintatapojen ja yhteistyön tiivistämistä.
Lisätietoja
Puheenjohtaja Juha Marttila, MTK, p. 050 341 3167
Lakimies Marica Twerin, MTK, p. 040 183 9722
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kansainvälinen YK:n koulumaitopäivä 27.9. - Koulumaito-ohjelmat edistävät lasten terveyttä maailmanlaajuisesti26.9.2023 07:45:00 EEST | Tiedote
YK:n koulumaitopäivä on omistettu painottamaan koulumaidon tärkeyttä lasten ravitsemuksessa. Koulumaito-ohjelmilla on maailmanlaajuisesti keskeinen rooli lasten terveellisen ravitsemuksen edistämisessä, ja koulumaitopäivä on tilaisuus juhlistaa sitä. Kansainvälistä YK:n koulumaitopäivää koordinoi YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö (FAO), ja se tuo yhteen ihmisiä eri puolilta maailmaa.
Budjettiesitys pettymys viljelijöille – valtion pahentama kassakriisi vaatii toimia jo syksyllä20.9.2023 14:41:50 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys vuoden 2024 budjetiksi ei sisällä toimia maatalouden vakavien ongelmien ratkaisuksi. Päinvastoin Orpon hallitus on vetämässä maataloudelta pois 55 miljoonaa euroa, joista Marinin hallitus keväällä päätti helpotukseksi maatilojen kustannuskriisiin. Syksyn tukimaksujen viivästyminen on aiheuttamassa akuutin kassakriisin suurelle joukolle suomalaistiloja. MTK vaatii hallitukselta välittömiä toimia valtion itse aiheuttaman kriisin estämiseksi.
Kouluissa kokataan syksyllä taas kotimaista19.9.2023 07:45:00 EEST | Tiedote
Kokkaa kotimaista -koulukampanja on ihastuttanut kouluissa jo kolmena syksynä. Yli 30 000 kasiluokkalaista on kokkaillut MTK-yhdistysten toimittamista raaka-aineista herkullisen aterian. MTK:n toiminnassa aktiivisesti mukana olevat toimijat halki Suomen huolehtivat kampanjan jalkauttamisesta ja ruokailon levittämisestä.
Metsänomistajat toimivat Metsämarssin mukaisesti - Monitavoitteinen ja aktiivinen metsänhoito on arvossaan15.9.2023 14:34:06 EEST | Tiedote
Metsänomistajien tavoitteet metsien hyödyntämisessä ovat yleisesti monipuolistuneet. Metsätutka-kyselyn vastausten mukaan yli puolet metsänomistajista asettaa erityisiä tavoitteita metsänomistukselleen. Näistä metsänomistajista monitavoitteisia piirteitä on valtaosalla ja kolmasosa luokittelee itsensä suoraan joko virkistyskäyttöä tai taloudellista turvaa korostaviksi.
Mediakutsu lounaalle: Tervetuloa mukaan kokemaan ja maistelemaan Kokkaa kotimaista -ruokakasvatusmallin antia tiistaina 19.9. klo 1214.9.2023 13:34:57 EEST | Kutsu
Tervetuloa mukaan kokemaan ja maistelemaan Kokkaa kotimaista -ruokakasvatusmallin antia tiistaina 19.9. klo 12-13.30 MTK:ssa, kahvila Venla, Simonkatu 6, Helsinki. Lounaan valmistaa materiaalin reseptiikan kehittänyt keittiömestari Kati Laszka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme