KUTSU tiedotustilaisuuteen: JYP Juniorit ry ja Jyväskylän yliopisto ainutlaatuiseen yhteistyöhön, jonka tavoitteena saada lapset liikkumaan enemmän ja ympäristöystävällisemmin
12.2.2020 08:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

JYP Juniorit ry on huolissaan lasten ja nuorten kokonaisaktiivisuuden vähenemisestä, joka näkyy myös haasteina seuratoiminnassa. Hankkeessa toiminnan kehittämisen tukena käytetään muun muassa kiihtyvyysmittareilla lapsilta kerättävää aktiivisuusdataa, valmentajien ja harrastajien koulutusta sekä uusia liikkumispalveluita ja -tuotteita.
- Tänä päivänä urheiluseurassa harrastavista lapsista yhä useampi ei saavuta viikkotasolla edes terveytensä kannalta riittävää kokonaisliikuntamäärää, toteaa apulaisprofessori Sami Kokko.
- Kokonaisliikuntamääriä tarkastellessa rimamme täytyy urheiluseurassa olla korkeammalla. Tavoittelemme harrastajien omaa innostusta liikuntaan ja urheiluun siten, että liikkumismäärät mahdollistavat myös urheilijaksi kasvamisen. Olennaista on seuran ja perheiden kanssa tehtävä liikuntakasvatusyhteistyö, kommentoi JYP Juniorit ry:n toiminnanjohtaja Lauri Karhunen.
Yhteistyö on osa Suomen Akatemian Strategisen Tutkimuksen Neuvoston (STN) rahoittamaa kansallista Liikunnallinen elämäntapa kestävän kasvun aikaansaajana eli STYLE-tutkimushanketta. STN rahoittaa tieteellisesti korkealaatuista tutkimusta, joka tuottaa ratkaisuja suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden kannalta keskeisiin haasteisiin ja STYLE pyrkii vauhdittamaan siirtymää aktiivisten ja kestävien kulkutapojen käyttöön yhteiskunnan eri sektoreilla.
- STYLE-hankkeen taustalla ovat ajatukset liikenne- ja liikuntapoliittisten tavoitteiden samankaltaisuuksista ja yhteisistä päämääristä. Pyöräilyä ja kävelyä edistämällä voidaan vastata tehokkaasti samalla kertaa sekä liikennepäästöjen että liian vähäisen liikkumisen tuottamiin haasteisiin. Esimerkiksi harjoituskyyditseminen näyttäytyy ongelmallisena molemmista näkökulmista, projektitutkijat Jonne Silonsaari ja Iina Raudasoja liikuntatieteellisestä tiedekunnasta toteavat.
Tavanomaisesta tiederahoituksesta poiketen STN-rahoitus velvoittaa tutkijoita osallistumaan yhteiskunnallisiin muutosprosesseihin. Se ohjaa paikallisen kehittämisprosessin muodostamiseen, joka kokoaa yhteen aiemmin toisilleen vieraita toimijoita ja näkökulmia. Jyväskylässä prosessin tukena ovat Jyväskylän Pyöräilyseuran ja JAPA-Jyväskylän kestävä kehitys ry:n kestävän liikkumisen asiantuntijat.
- Urheilullisuuden lisäksi haluamme olla innostamassa lapsia ja nuoria ympäristöystävälliseen kulkemiseen ja liikkumiseen. Uskomme, että urheiluseuroilla voi tulevaisuudessa olla merkittävä rooli liikkuvamman, ekologisemman sekä kestävämmän Suomen rakentamisessa. Tässä kehityksessä haluamme olla eturivissä, JYP Juniorit ry:n puheenjohtaja Petri Puikkonen toteaa.
JYP Juniorit ry ja liikuntatieteellinen tiedekunta järjestävät yhteistyösopimuksen julkistukseen liittyvän tiedotustilaisuuden ennen JYP-Jukurit -ottelua LähiTapiola Areenalla Aitiossa 1 keskiviikkona 12.2. klo 16.00.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
• Toiminnanjohtaja Lauri Karhunen 050 5477773, lauri.karhunen@jypjuniorit.fi, JYP Juniorit ry
• Apulaisprofessori Sami Kokko 0408053561, sami.p.kokko@jyu.fi, Jyväskylän yliopisto
• Projektitutkija Jonne Silonsaari 040 6486293, jonne.e.silonsaari@jyu.fi, Jyväskylän yliopisto STYLE-hanke
• Projektitutkija Iina Raudasoja 0403553328, iina.s.m.raudasoja@jyu.fi, Jyväskylän yliopisto STYLE-hanke
• www.aka.fi/fi/strategisen-tutkimuksen-rahoitus2/
• www.styletutkimus.fi/
Martta Walkertiedottaja
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto ja UCLA vahvistavat yhteistyötään aiesopimuksella11.9.2026 11:11:26 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta sekä UCLA:n kasvatuksen ja informaatiotutkimuksen tiedekunta (School of Education and Information Studies) ovat allekirjoittaneet syyskuussa aiesopimuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa tiedekuntien välistä kansainvälistä yhteistyötä tutkimuksessa, koulutuksessa ja osaamisen kehittämisessä.
Luokanopettajan aikuiskoulutus ja tietojenkäsittelytiede kiinnostivat syksyn 2026 yhteishaussa11.9.2026 09:10:40 EEST | Tiedote
Syksyn yhteishaku korkeakouluihin päättyi torstaina 10.9.2026. Jyväskylän yliopistossa tänä syksynä viidessä hakukohteessa tarjolla olleisiin 117 opiskelupaikkaan pyrki 621 hakijaa, joilta kertyi hakukohdekohtaisia hakemuksia 683 kappaletta.
Miten metsiin perustuva arvonluonti uudistuu? Tutkijat esittelevät näkemyksensä Wisdom Letters -tilaisuudessa10.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Miten Suomen metsät voivat luoda hyvinvointia myös tulevaisuudessa? Tätä kysymystä tarkastellaan tiistaina 15.9.2026 Jyväskylän yliopistossa järjestettävässä Monimuotoinen metsä arvonluonnin alustana: Luonto, talous ja oikeudenmukaisuus tasapainoon -julkaisun julkistamistilaisuudessa.
Vuokatin liikuntateknologian maisteriohjelmasta valmistui 100. maisteri9.9.2026 11:30:41 EEST | Tiedote
Vuokatissa on koulutettu liikuntateknologian maistereita vuodesta 2004 lähtien. Koulutusohjelmasta on valmistunut nyt 100 maisteria. Vuokatin maisteriopiskelijat suorittavat opintojaan monimuoto-opiskeluna. Opintosuuntia ovat biomekaniikka, liikuntafysiologia ja valmennustieteet.
Strategisen tutkimuksen neuvostolta yli 3 miljoonaa euroa Jyväskylän yliopiston tutkimukseen9.9.2026 10:53:22 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) on myöntänyt yhteensä 24 miljoonaa euroa rahoitusta mielen kansanterveyttä sekä arktisen alueen murrosta koskevaan tutkimukseen. Jyväskylän yliopisto sai rahoituksesta yli kolme miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
