Pirkanmaalle yritystukiin lisärahoitusta – nyt myös investointien tukeminen on mahdollista
Kehittämisavustuksen lisärahoitus suunnataan erityisesti valmistavassa teollisuudessa toimivien mikro- ja pienyritysten kone- ja laiteinvestointeihin. Rahoitusta myönnetään pk-yrityksille uuteen, innovatiiviseen kiertotaloustoimintaan ja vähähiilisyyttä tukeviin investointeihin.
Kehittämisavustusta investointeihin voivat hakea yritykset, joilla on alle 50 työntekijää ja liikevaihto tai taseen loppusumma enintään 10 miljoonaa euroa.
Avustuksen enimmäismäärä on yrityksen koosta riippuen 10–20 prosenttia investoinnin kokonaiskustannuksista. Avustusta voidaan myöntää yrityksille, joilla on edellytykset jatkuvaan kannattavaan toimintaan.
- Meillä on nyt mahdollisuus tukea yritysten kilpailukykyä uusia kone- ja laiteinvestointeja rahoittamalla. Tämä on elintärkeää pirkanmaalaisille yrityksille tässä tilanteessa, kannustankin yrityksiä toimimaan nopeasti, sanoo Team Finland -kasvu- ja kansainvälistymiskoordinaattori Jukka Kohonen.
Pirkanmaalla on myönnetty tänä vuonna tähän mennessä avustusta yritysten kehittämishankkeisiin yhteensä noin 3,6 miljoonaa euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja medialle antaa:
Jukka Kohonen
Team Finland -koordinaattori
Pirkanmaan ELY-keskus
Puhelin 0295 023 555
Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli pitkäaikaistyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Maastoliikennettä rajoitetaan arvokkaalla Vatunlanharju-Ulvaanharjun Natura-alueella23.4.2025 09:14:45 EEST | Tiedote
Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) esittää moottorikäyttöisten ajoneuvojen kieltämistä maastossa Ikaalisten ja Hämeenkyrön arvokkaalla Vatulanharju-Ulvaanharjun Natura 2000 -alueella.
Yksityisteiden valtionavustukset vähäisiä – vain kiireellisimmät hankkeet huomioidaan23.4.2025 08:45:31 EEST | Tiedote
Pirkanmaalle on myönnetty tälle vuodelle hallituksen antamassa valtion talousarvioesityksessä yksityisteiden valtionavustuksiin 249 806 euroa. Avustuksia kyetään myöntämään nykyisellä rahoitustasolla ensisijaisesti vain siltahankkeisiin.
Teiskontien jalankulku- ja pyöräväylää parannetaan Irjalankadun risteysalueen kohdalla22.4.2025 14:20:20 EEST | Tiedote
Teiskontien eteläpuolen jalankulun ja pyöräilyn väylän parantaminen jatkuu tänä kesänä Teiskontien ja Irjalankadun risteysalueen ja Alasjärvenrannan välillä. Vuonna 2024 pyöräilyn seudullista pääreittiä parannettiin Jaakonmäentien ja Irjalankadun välillä.
Suunnitteilla ympäristö- tai ilmastoinvestointi? Pirkanmaan maaseutualueille 800 000 euroa rahoitusta10.4.2025 15:23:32 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskuksella on jaettavissa lähes 800 000 euroa maaseudun yleishyödyllisiin ympäristö- ja ilmastoinvestointeihin vuonna 2025. Tukea kohdennetaan erityisesti luonnonvarojen kestävään hoitoon ja vesien suojeluun sekä luonnon monimuotoisuuden edistämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme