Yrittäjägallup: Koronan vaikutukset tuntuvat yhä yrityksissä

Myynnin lisääntymisestä raportoi 13 prosenttia yrityksistä, kun yrityksiltä kysyttiin huhtikuussa, miten korona on vaikuttanut liiketoimintaan. Raaka-aineiden hintojen noususta ilmoittaa nyt 33 prosenttia.
Huhtikuussa 2022 selvästi yli puolet (61 %) yrityksistä arvioi myynnin pysyneen koronaviruksesta huolimatta ennallaan. Osuus on kasvanut melko tasaisesti huhtikuun 2020 pohjalukemista.
Myynnin vähenemisestä raportoi voimakkaimmin henkilömäärältään pienimmissä yrityksissä sekä palveluissa.
”Varsinkin kaupan ja palvelualan pienet yritykset ovat edelleen ahtaalla. Isommat yritykset näyttävät selvinneen paremmin”, Pentikäinen kertoo.
Pienet työnantajayritykset useimmiten ahtaalla
Niiden yritysten osuus, jotka uskovat varmasti selviävänsä koronakriisistä, on laskenut 70 prosenttiin. Vielä marraskuussa osuus oli 75 prosenttia. Entistä vähemmän on myös yrityksiä, joiden myynti on noussut koronakriisin pahimmista vaiheista.
Huhtikuussa 2022 yrityksen selviämiseen uskoi 70 prosenttia vastanneista. Osuus on pienentynyt loppuvuodesta 2021.
”Pienet työnantajayritykset ovat eniten ahtaalla koronakriisin vuoksi. Näiden yritysten taakan keventämiseen pitää kiinnittää huomiota.”
Yrityksen selviämiseen uskotaan useimmin teollisuudessa (75 %) ja palveluissa (73 %), vähemmän kaupassa ja rakentamisessa (65 %). Usko on muita useammin koetuksella 18–39–vuotiailla yrittäjillä.
Raaka-aineiden hintojen noususta ilmoittaa yhä useampi
Raaka-aineiden hinnan noususta ilmoittaa selvästi suurempi osuus (33 %) kuin helmikuussa (28 %). Varsinkin teollisuudessa (64 %), rakentamisessa (52 %) ja kaupassa (46 %) raportoidaan raaka-aineiden hintojen noususta.
”Ukrainan sota vaikeuttaa tilannetta. Monella on myös häiriöitä tuotantoketjuissa, mutta näiden yritysten osuus ei ole onneksi kasvanut”, Pentikäinen sanoo.
Etätöiden lisääminen on säilynyt ennallaan helmikuusta, 27 prosenttia yrityksistä ilmoittaa tehneensä niin.
”Etätyö ja monipaikkatyö ovat tulleet jäädäkseen. Jos monipaikkatyö luo arvoa työnantajalle ja työntekijöille, sitä kannattaa jatkaa. Viime kädessä työnantaja kuitenkin ratkaisee, missä ja miten töitä tehdään. Tämä on tärkeää muistaa”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Lakot vaarantavat kasvun ja ostovoiman19.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät on huolissaan laajenevista lakoista. ”Lakot vaarantavat Suomen hauraan kasvun, vaikeuttavat yritysten jo valmiiksi vaikeaa tilannetta ja syövät palkansaajien ostovoimaa. Jokainen lakkoviikko tarkoittaa palkansaajalle kahden prosentin vuotuista palkka-alea. Ei pidä unohtaa, että lakkoavustus on palkansaajan omaa rahaa, jota siirretään taskusta toiseen”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: ”Temuttaminen” on saatava kuriin18.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii eduskunnalta pikaisesti toimia ”temuttamisen” hillitsemiseksi. Temuttamisella tarkoitetaan ostosten tekemistä kolmannen maan halpaverkkokaupoista, kuten Temusta ja Sheinistä. Hinnat ovat ultraedullisia, mutta niiden tuoteturvallisuutta ei käytännössä pystytä valvomaan EU-alueella.
Yrittäjät: Tarvitaan kunnianhimoinen mutta realistinen veropoliittinen kasvupaketti12.2.2025 02:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää hallitukselle puoliväliriiheen kunnianhimoista mutta realistista veropoliittista kasvupakettia osana kasvuohjelmaansa. Sen avulla voidaan vahvistaa kasvua ja yrittäjien riskinottoa syventämättä julkisen talouden ongelmia. Suomen Yrittäjien hallitus käsitteli kasvupakettia kokouksessaan 11.2.2025. Tarve investointeja vauhdittaville kasvutoimille on suuri, sillä tuoreen Pk-yritysbarometrin mukaan pk-yritysten investoinnit ovat vähenemässä edelleen kaikilla toimialoilla. Pk-yritysten tilannetta on hankaloitettu korottamalla arvonlisäveroa ja leikkaamalla kotitalousvähennystä. Yrittäjät esittää seuraavia toimia:
Pk-yritysten suhdanneodotukset elpyvät hitaasti, tekoälyn käyttö yleistyy11.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pk-yritysten suhdanneodotukset ovat pysyneet lähes ennallaan viime syksystä. Odotukset ovat myös paremmat kuin vuosi sitten. Madaltunut inflaatio ja korkojen lasku ovat tukeneet yritysten näkymiä. Erityisesti kaupan alan yritysten haastava tilanne on vähitellen helpottamassa, osoittaa 11.2.2025 julkaistu Pk-yritysbarometri.
Yrittäjät esittää makeisten ja suklaan alv-korotuksen valmistelulle stoppia, merkittäviä vaikutuksia yrityksiin6.2.2025 08:09:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää, että valtiovarainministeriö keskeyttää makeisia ja suklaata koskevan arvonlisäverokorotuksen valmistelun. Makeisten ja suklaan verokantamuutos olisi toteutuessaan kolmas alv-kiristys vajaan vuoden sisällä. Valtiovarainministeriön lausuntokierros päättyy perjantaina 7.2.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme