Pohjois-Karjalan kesän sinilevätilanne ollut valtaosin rauhallinen

Pohjois-Karjalan maakunnan kesän sinilevätilanne on ollut suurelta osin tavanomainen ja vaihdellut sääolojen mukaan. Sinilevää on esiintynyt kautta kesän vähäisiä määriä koko maakunnan alueella. Lämpimien sääjaksojen aikoina pintakukintoja havaittiin enemmän kuin viileiden sääjaksojen aikoina. Järvissä, joissa on paljon fosforiravinnetta, havaittiin erittäin runsaitakin pintakukintoja.
Virallisilla havaintopaikoilla sinilevää on havaittu tämän viikon aikana vain yhdellä havaintopaikalla, Suuri-Onkamon Piranlahdella, missä sitä oli runsaasti. Muita kansalaishavaintoja sinileväkukinnoista on ilmoitettu järviwikiin yksi.
Pintaveden lämpötila Pielisellä Nurmeksessa on 19,1 astetta ja Pielisjoessa (Joensuu) 19,2 astetta. Pintavesien lämpötilat ovat 3.3 astetta lämpimämpiä pitkänajan keskiarvoon verrattuna.
Sinilevätilanteesta tiedottaminen
Valtakunnallista sinilevätilannetta seurataan 25. kesää Suomen ympäristökeskuksen (SYKE), ELY-keskusten, kuntien ja vapaaehtoisten havaitsijoiden yhteistyönä. Koulutetut havaitsijat tekevät havainnot vakiokohteissa silmämääräisesti viikoittain tiistain–keskiviikon aikana kesä–syyskuussa. Koko Suomen kattavan havainnoinnin tavoite on saada yleiskuva sisävesien ja merialueen sinilevätilanteesta.
Sinilevätilannetiedot kootaan Järvi-meriwikiin sinilevätilannesivuille. Suomen ympäristökeskus julkaisee koko maan sinileväkatsaukset kesä–elokuussa torstaisin. Viimeisin katsaus julkaistiin eilen, 27.8.
Sinilevät voivat olla terveydelle haitallisia
Sinileviä saattaa esiintyä vielä loppukesästä ja syksystä. Sinileväiseen veteen tulisi suhtautua siten, että se saattaa aiheuttaa terveyshaittaa ja veden käyttöä tulisikin välttää. Sinilevän myrkyllisyyttä ei voida määrittää silmämääräisesti. Sinilevät tuottavat monia yhdisteitä, jotka voivat olla haitallisia ja aiheuttaa oireita.
Ilmoita havainnoistasi
Kaikki voivat tallentaa tietoja järvien sinilevätilanteesta sekä muista järvikohtaisista havainnoista, kuten pintaveden lämpötilasta, Järvi-meriwiki-palveluun havaintolähetti-sovelluksen avulla. Myös havainnot sinilevättömästä vedestä ovat tärkeitä. Ympäristöhallinnon TARKKA-palvelun kautta voi seurata sinilevätilannetta satelliittikuvista. Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen sinileväpäivystys päättyy elokuun loppuun.
Sinilevää vai muuta levää?
Sinilevä voi näyttää vihreiltä tai kellertäviltä hiukkasilta tai raidoilta vedessä, kun sitä on vähäisiä määriä. Runsaat kukinnot näyttäytyvät tyynellä säällä vihreiltä tai kellertäviltä levälautoilta.
Keppi- ja lasitestillä voi arvioida, onko kyseessä sinilevä vai jokin muu levä. Jos levämassa hajoaa kepin kosketuksesta, kyseessä on mahdollisesti sinilevää. Jos massa jää keppiin kiinni roikkumaan, kyseessä on todennäköisesti jokin rihmamainen levä.
Levämassaa voi myös laittaa vesilasiin ja antaa sen seistä noin tunnin. Jos levämassa nousee astiassa vedenpinnalle, kyseessä on todennäköisesti sinilevä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jere Laine
suunnittelija, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
p. 0295 026 033
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Kauppakatu 40 B, PL 69
80101 Joensuu
0295 026 000https://www.ely-keskus.fi/pohjois-karjala
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Pohjois-Karjalan maatiloilla luottoa tulevaan – Kaksi valtakunnallisesti merkittävää navettainvestointia maakuntaan27.9.2023 11:50:59 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalan ELY-keskus on saanut kaksi yli miljoonan euron avustusmäärän sisältävää navettainvestointihakemusta. Asiantuntijoiden mukaan se kertoo siitä, että tietty varovaisuus on nyt poissa ja tulevaisuuteen uskaltaa taas investoida.
Kiteen Aukeasuolle perustetaan yli 60 hehtaarin suojelualue27.9.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalan ELY-keskus ja Tornator Oy ovat sopineet yli 60 hehtaarin laajuisen suojelualueen perustamisesta Kiteen Kesälahdelle. Aukeasuo suojellaan osana Helmi-elinympäristöohjelmaa.
Pohjois-Karjalassa oli elokuussa noin 9 000 työtöntä26.9.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalassa oli elokuun lopussa 9 021 työtöntä, 378 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Lisäyksestä lähes 80 % eli 293 henkilöä oli lomautettuja. Työttömien osuus työvoimasta oli 12,7 %, kun vuosi sitten osuus oli 12,1 %.
Rakennusperintöavustukset haussa Pohjois-Karjalassa19.9.2023 09:02:00 EEST | Tiedote
Avustuksia haettavana rakennusperinnön ja kulttuuriympäristökohteiden hoitoon. Hakuaika ensi vuonna myönnettäviin avustuksiin päättyy marraskuun lopussa. Avustusta voidaan myöntää esimerkiksi historiallisten rakennusten korjauksiin tai historiallisten puutarhojen ja puistojen entistämiseen.
Avustukset vesistöjen kunnostamiseen haettavissa Pohjois-Karjalassa 17.10.–30.11.202319.9.2023 09:01:00 EEST | Tiedote
Vesiensuojelun tehostamisohjelman rahoitushaku avautuu jälleen 17.10.2023. Rahoitushaussa on mahdollista hakea avustusta hankkeisiin, jotka parantavat vesien tilaa ja ympäristöä, lisäävät luonnon monimuotoisuutta, tukevat vesistökunnostusverkostoja sekä vahvistavat vesistökunnostajien ja maanomistajien yhteistyötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme