Kainuun työttömyys pieneni huhtikuussa vuoden takaisesta

Kainuussa oli huhtikuun lopussa 2 915 työtöntä työnhakijaa, mikä on 46 henkeä vähemmän (-2 %) kuin vuotta aiemmin. Prosentuaalisesti tarkasteltuna pienentyminen oli ELY-keskusalueista neljänneksi suurinta, koko maassa työttömyys lisääntyi 3 %.
Kainuun työttömistä työnhakijoista kokoaikaisesti lomautettuja oli 336, mikä on 33 henkeä enemmän (+11 %) kuin vuotta aiemmin. Työttömien (pl. lomautetut) määrä vähentyi vuoden takaisesta 79 hengellä (-3 %) 2 579:ään.
Työttömyysaste oli Kainuussa kuun lopussa 9,5 %. Tämä oli ELY-keskusalueista kahdeksanneksi vähiten ja 0,1 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuosi sitten. Koko maassa työttömyysaste oli 9,3 % (+0,2 prosenttiyksikköä).
Pitkäaikaistyöttömyys lisääntyi pitkän pienentymisen jälkeen merkittävästi koronakriisin ensimmäisen vuoden ajan, mutta on ollut jo viimeisen vuoden koronakriisiä edeltävää tasoa matalammalla. Huhtikuun lopussa pitkäaikaistyöttömiä oli 562, mikä on 21 % vähemmän (-152) kuin vuotta aiemmin.
Työpaikkoja paljon tarjolla, tekijöistä pulaa
Työvoiman kysyntä oli Kainuussa vuonna 2021 ennätyksellistä ja jatkui vilkkaana alkuvuonna 2022, mutta tämän jälkeen kysyntä hiipui. Uusien avoimien työpaikkojen määrä on kuitenkin jälleen kasvanut joulukuusta lähtien ja huhtikuussa työpaikkoja ilmoitettiin työ- ja elinkeinotoimistoihin sekä kuntakokeiluihin 1 % enemmän (+10) kuin vuotta aiemmin, yhteensä 1 134.
Tekijöistä on pulaa alalla kuin alalla ja kuun lopussa useissa ammateissa oli vähemmän työttömiä työnhakijoita kuin avoimia paikkoja. Vaikeinta oli löytää informaatio- ja tietoliikenneteknologian asiantuntijoita, suojelu- ja vartiointityöntekijöitä sekä terveydenhuollon erityisasiantuntijoita, kuten lääkäreitä, hammaslääkäreitä ja eläinlääkäreitä. Haastavaa oli löytää myös muun muassa terveydenhuollon asiantuntijoita, kuten sairaanhoitajia, hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöitä sekä opettajia ja muita opetusalan erityisasiantuntijoita.
Tiedot perustuvat työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastoihin.
Seuraava Työllisyyskatsaus julkaistaan 20. kesäkuuta 2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus
työvoima-asiantuntija Atte Laitinen, 0295 023 886
Sposti: etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
www.elykeskus.fi/kainuu
Kainuun TE-toimisto
johtaja Pauli Piilma, 0295 039 106
Sposti: etunimi.sukunimi(at)te-toimisto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Puolangan Ahvenvaaralle sijoittuvaan tuulivoimahankkeeseen on sovellettava ympäristövaikutusten arviointimenettelyä21.9.2023 14:52:07 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut YVA-lain mukaisen päätöksen, jonka mukaan Puolangan Ahvenvaaralle sijoittuvassa tuulivoimahankkeessa on sovellettava ympäristövaikutusten arviointimenettelyä (YVA).
Vuosien 2020 ja 2021 Viisikanta-rakennussuojelupalkinnot Kainuun alueella19.9.2023 11:00:00 EEST | Tiedote
Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan kulttuuriympäristötoimikunnat ovat jo vuosina 2020 ja 2021 valinneet edelliset Viisikanta-palkintojen saajat, mutta koronapandemia on lykännyt palkintojen jakoa Kainuussa aina näihin päiviin saakka. Kainuun alueen palkinnot jaettiin Hyrynsalmen Vanhalla asemalla tiistaina 19.9.2023 kello 10 alkaneessa tilaisuudessa. Palkinnot jakoi museonjohtaja Antti Mäkinen Kainuun Museolta.
Kainuun vesistöt tutuksi tarinakartan avulla11.9.2023 12:25:58 EEST | Tiedote
Kainuun vesistöt -tarinakartan avulla pääsee tutustumaan interaktiivisesti alueen ainutlaatuisiin vesistöihin sekä ELY-keskuksen toimiin vesistöjen hyväksi. Tarinakarttaa voi hyödyntää monipuolisesti muun muassa tiedonhaussa sekä opetustyössä.
Kainuun työttömyys pieneni heinäkuussa kolmanneksi eniten koko maassa22.8.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Kainuun työttömien työnhakijoiden määrä väheni heinäkuussa 2 % vuoden takaisesta. Työttömyysaste oli koko maan neljänneksi matalin. Pitkäaikaistyöttömyys supistui edellisvuodesta. Työvoiman kysyntä on pudonnut merkittävästi kesäkuusta lähtien.
Vedenpinnat poikkeuksellisen korkealla Oulujoen vesistöalueella8.8.2023 10:06:23 EEST | Tiedote
Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskukset tiedottavat Oulujoen vesistöalueen vesitilanteesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme