Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin kahden viikon ajan

Syksyn puolivuotishuolto sulkee Tampereen Rantatunnelin liikenteeltä arkisin syyskuun kahtena puolivälin viikkona, eli viikoilla 37 ja 38, yksi tunneliputki kerrallaan neljän yön ajaksi. Liikennekatkon aikana tunnelia pestään, huolletaan, testataan sekä tarkistetaan sen teknisiä järjestelmiä ja laitteita. Myös tunnelin verhousrakenne ja kaivot tarkastetaan sekä tarvittaessa puhdistetaan. Suljetun tunneliputken liikenne ohjataan huoltotyön ajaksi katuverkon kautta kulkevalle opastetulle varareitille.
Rantatunnelin itään johtava A-putki suljetaan yöajaksi liikenteeltä 11.–15.9.2023 klo 22–06. Länteen johtava B-putki suljetaan yöajaksi liikenteeltä 18.–22.9.2023 kello 22–06.
Perusteellinen huolto kahdesti vuodessa
Rantatunnelin teknisten järjestelmien toimivuus varmistetaan kuukausittain tehtävillä säännöllisillä huoltotöillä. Liikenteelle ja tunnelin teknisille laitteille pölystä koituvaa haittaa vähennetään pesemällä tunnelia säännöllisesti. Lisäksi kahdesti vuodessa tunneliputket suljetaan vuorotellen laajemman huollon vuoksi arkisin kahden viikon ajaksi öiseltä liikenteeltä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Pertti Valo, Varsinais-Suomen ELY-keskus,
puhelin 0295 036 288
Työnjohtaja Miska Niemi, Pimara Oy, puhelin 040 7113 307
Projektipäällikkö Juhani Hentunen, Fintraffic Tie Oy, puhelin 044 207 4626
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Pirkanmaan työllisyyskatsaus: Työttömien määrä oli elokuussa 2 338 henkilöä suurempi kuin vuotta aiemmin26.9.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaalla työttömien työnhakijoiden määrä oli elokuussa 22 667 henkilöä. Heinäkuusta laskua tuli yli 3 300 henkilöä. Lomautettujen määrä oli 1 425 henkilöä, kasvua vuositasolla oli 754 henkilöä.
Sinilevää nyt normaalia vähemmän Pirkanmaalla - leväseuranta loppuu ensi viikolla21.9.2023 10:02:37 EEST | Tiedote
Sinilevää näkyi neljällä järvellä Pirkanmaalla tällä viikolla. Levää on nyt ajankohtaan nähden normaalia vähemmän. Valtakunnallinen sinileväseuranta päättyy ensi viikolla.
Sinilevähavaintojen määrä kasvoi hieman Pirkanmaalla14.9.2023 10:33:42 EEST | Tiedote
Sinilevää havaittiin tällä viikolla kahdeksalla havaintopaikalla Pirkanmaan viranomaisseurannassa. Ajankohtaan nähden havaintojen määrä ei ole kuitenkaan tavaton. Lämmin syyskuun alku on edesauttanut leväkukintojen muodostumisessa.
Sinilevää näkyy nyt keskimääräistä vähemmän Pirkanmaalla - myös järvivedet lämpimämpiä7.9.2023 10:26:41 EEST | Tiedote
Sinilevähavaintoja tehtiin tällä viikolla kuudella järvellä Pirkanmaalla viranomaisseurannassa. Sinilevää on nyt ajankohtaan nähden keskimääräistä vähemmän. Myös järvivedet ovat hieman keskimääräistä lämpimämpiä.
Ruskonkehä (maantie 309) poikki siltatöiden vuoksi syyskuun puolivälissä – viikonlopuksi voimaan kiertoreitti ja muutos Nyssen bussiliikenteeseen5.9.2023 09:50:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus uusii viikon 37 lopulla Tampereen Myllyojassa Hupakankorven putkisillan ja purkaa tarpeettoman Raution alikulkukäytävän. Siltatöiden ajaksi Ruskonkehän liikenne ohjataan kiertoreiteille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme