Puolangan Ahvenvaaralle sijoittuvaan tuulivoimahankkeeseen on sovellettava ympäristövaikutusten arviointimenettelyä
Kainuun ELY-keskus on antanut YVA-lain mukaisen päätöksen, jonka mukaan Puolangan Ahvenvaaralle sijoittuvassa tuulivoimahankkeessa on sovellettava ympäristövaikutusten arviointimenettelyä (YVA).

SolarWind Finland Oy suunnittelee viiden tuulivoimalan rakentamista Puolangan Ahvenvaaran alueelle, noin seitsemän kilometrin etäisyydelle Puolangan taajamasta etelään. Suunnitelman mukaan tuulivoimalat ovat yksikköteholtaan maksimissaan 7,2 MW, jolloin tuulipuiston kokonaisteho on 36 MW. Suunnitelmassa esitetty voimaloiden napakorkeus on maksimissaan 175 m, siiven maksipituus 86 m eli hipaisukorkeus maksimissaan 261 m. Tuulipuisto on alustavasti suunniteltu liitettäväksi 110 kV linjaan Puolangan muuntoasemalla ja sitä kautta valtakunnan sähköverkkoon.
Tuulivoimahankkeiden osalta YVA-menettelyä sovelletaan, kun yksittäisten laitosten lukumäärä on vähintään 10 kappaletta tai kokonaisteho vähintään 45 megawattia. Ahvenvaaran tuulivoimapuisto on (5 voimalaa, 36 MW) hankeluettelossa mainittua lukumäärältään ja kokonaisteholtaan pienempi. Yksittäistapauksessa arviointimenettelyä sovelletaan lisäksi sellaiseen hankkeeseen, joka todennäköisesti aiheuttaa laadultaan ja laajuudeltaan, myös eri hankkeiden yhteisvaikutukset huomioon ottaen, merkittäviä ympäristövaikutuksia.
Kainuun ELY-keskus on pyytänyt YVA-menettelyn soveltamista koskevat asiantuntijalausunnot Kainuun liitolta, Kainuun museolta, Kainuun ympäristöterveyspalveluilta ja Puolangan kunnalta. Päätöstä tehtäessä on huomioitu mm. Puolangalle suunnitteilla olevat useat tuulivoimahankkeet sekä kainuulaisen vaaramaiseman herkkyys tämänkaltaiselle rakentamiselle. Yhteisvaikutuksia ja niiden arvioinnin tarpeellisuutta korostettiin myös Kainuun liiton lausunnossa.
Kainuun ympäristöterveyspalvelut (terveydensuojeluviranomainen) korosti lausunnossaan, että tuulivoimaloista koetut haitat ovat yksilöllisiä, mutta kokijalle todellisia ja viihtyvyyttä heikentäviä. Näitä haittoja ovat mm. melu- ja välkevaikutukset sekä lentoestevalojen vilkkuminen. Terveydensuojeluviranomaisen näkemyksen mukaan kokonaisvaikutukset, läheisten voimalahankkeiden yhteisvaikutukset huomioiden, voivat muodostua merkittäviksi varsinkin, mikäli asutus jää useiden voimala-alueiden väliin. Terveydensuojeluviranomaisen näkemyksen mukaan YVA-menettely parantaa osallisten tiedonsaantia ja osallistumismahdollisuuksia.
Kainuun ELY-keskus katsoo, että YVA-menettely edistää kokonaisvaltaisesti yhteisvaikutusten yhtenäistä huomioon ottamista muiden Puolangan tuulivoimahankkeiden kanssa. Monista muista hanketyypeistä poiketen tuulivoimahankkeet aiheuttavat vaaramaisema-alueille sijoittuessaan laajalle ulottuvia vaikutuksia maisemaan erityisesti yhdessä muiden lähialueen hankkeiden kanssa. Lisäksi ELY-keskus toteaa YVA-menettelyn olevan yleiskaavoitusta kestävämpi menettely tuulivoimarakentamisen suunnitteluun, vaikutusten arviointiin sekä kansalaisten tiedottamiseen ja osallistamiseen.
Kuulutus ja päätös ovat nähtävillä 18.9.–18.10.2023 ELY-keskuksen verkkosivulla osoitteessa www.ely-keskus.fi/kuulutukset/kainuu sekä Puolangan kunnan virallisella ilmoitustaululla. Päätös viedään myös www.ymparisto.fi/yva-paatokset/kainuu -verkkosivulle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus, ympäristöasiantuntija Mari Isojärvi,
puh. 029 502 3810, mari.isojarvi(at)ely-keskus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Haastava taloustilanne näkyy Kainuussa - suurta muutosta heikompaan ei odotettavissa23.11.2023 09:05:39 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän haastavan tilanteen uskotaan jatkuvan Kainuussa seuraavan vuoden ajan. Työttömyys todennäköisesti lisääntyy lähikuukausina, mutta merkittävää nousua ei ole näköpiirissä. Työvoiman saatavuus heikkenee entisestään tulevina vuosina varsinkin mittavien eläköitymisten vuoksi. Alueelliset kehitysnäkymät syksyltä 2023 on julkaistu.
Toimintamalli ja parhaat menettelytavat konkurssitilanteiden valvontaan: Julkaisu valvontaviranomaisille22.11.2023 15:39:24 EET | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on julkaissut raportin, joka tarjoaa ohjeita valvontaviranomaiselle tukemaan ympäristölainsäädännön valvontatyötä toiminnanharjoittajan ollessa maksukyvytön tai konkurssitilanteessa. Raportin julkaisuwebinaari pidetään 23.11.2023 klo 9‒12. Webinaariin ennättää vielä ilmoittautua.
Kainuun työttömyydessä pientä nousua lokakuussa21.11.2023 08:00:09 EET | Tiedote
Kainuun työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi lokakuussa 2 % vuoden takaisesta. Työttömyysaste oli 8,6 %. Pitkäaikaistyöttömiä oli saman verran kuin vuotta aiemmin. Työpaikkojakin ilmoitettiin lähes täsmälleen yhtä paljon kuin vuosi sitten.
Kainuusta löytyi jättiraakku17.11.2023 11:50:00 EET | Tiedote
Tänä vuonna Puolangalla sijaitsevasta purosta on löydetty useita iäkkäitä ja poikkeuksellisen suuria raakkuja. Kyseiset jokihelmisimpukat löydettiin raakkupurojen selvitysten yhteydessä.
Kainuun ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen perustellun päätelmän Kajaanin Luolakankaan tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta1.11.2023 14:01:43 EET | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen perustellun päätelmän Kajaanin kaupungin alueelle (Vuolijoki) suunnitteilla olevan Luolakankaan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme