Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Työttömyys jatkaa kasvua Pohjois-Pohjanmaalla

Jaa

Pohjois-Pohjanmaalla oli elokuun lopussa 19 800 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 200 (+12,6 %) työtöntä enemmän kuin vuosi sitten. Heinäkuusta työttömien määrä laski lähes 3 000:lla. Pohjois-Pohjanmaan työttömistä työnhakijoista kokoaikaisesti lomautettuja oli lähes 1 500.

Koulujen alkaminen näkyy säännöllisesti työttömien laskuna loppukesästä ja alkusyksystä. Isossa kuvassa työttömien ja lomautettujen määrän odotetaan kasvavan, koska monilla aloilla suhdanne- ja kysyntänäkymät ovat heikot. Rakentaminen - erityisesti asuntorakentaminen - on ajautunut suuriin vaikeuksiin. Suurissa rakennusalojen ammattiryhmissä oli elokuussa työttömiä selvästi enemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana (erityisesti kirvesmiehet, talonrakentajat, putkiasentajat). Moni heistä on määräaikaisesti lomautettuna.

Maakunnan työttömyysaste oli elokuun lopussa 10,4 % ja koko maassa se oli 9,4 %. Maakunnan sisällä alhaisin työttömyysaste oli Ylivieskan seutukunnassa (7,5 %). Kunnittain vertailtuna alhaisin työttömyysaste oli Limingassa (5,5 %) ja korkein Pudasjärvellä (14 %). Oulussa työttömyysaste oli 12,1 %. Suhteellisesti työttömien määrä on kasvanut vuoden takaisesta eniten Pyhännällä (+122 %) ja Lumijoella (+84 %).

Elokuun aikana Pohjois-Pohjanmaan TE-toimiston alueella oli avoinna 7 800 työpaikkaa, joista uusia avoimia työpaikkoja oli 4 300. Uusien työpaikkojen määrä jatkoi laskua lähes kaikissa ammattiryhmissä vuoden takaiseen verrattuna (-26,1 %). Määrällisesti uusia työpaikkoja oli eniten avoinna palvelu- ja myyntityöntekijöille (mm. myyjät, lähihoitajat, ravintola- ja suurtaloustyöntekijät) sekä rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille (mm. rakennustyöntekijät, hitsaajat ja kaasuleikkaajat, moottoriajoneuvojen asentajat ja korjaajat, talonrakentajat).

Vähintään yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita oli elokuussa 7 150, mikä oli reilu 800 (+12,8 %) enemmän kuin vuosi sitten. Pitkäaikaistyöttömien määrä on kasvanut kaikissa seutukunnissa. Heinäkuuhun verrattuna pitkäaikaistyöttömien määrässä ei tapahtunut suurta muutosta. Yli 2 vuotta työttömänä olleiden määrä on pysynyt pitkään samalla tasolla ja elokuun lopussa heitä oli 3 500.

Työttömyys on lisääntynyt suhteellisesti eniten 40–44-vuotiaiden ikäryhmässä ja kasvua vuoden takaiseen oli 26,4 %. Alle 25-vuotiaita työttömiä oli elokuun lopussa 2 800, mikä on 240 työtöntä enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömistä työnhakijoista miehiä oli 11 500 ja naisia 8 300. Vuoden 2022 elokuusta miesten työttömyys on kasvanut 16,9 % ja naisten 7,2 %.
Maakunnan aktivointiaste oli elokuussa 26,7 % ja kaikkiaan 7 200 henkilöä oli mukana työllistymistä edistävissä TE-palveluissa. Kaikista palveluissa olleista henkilöistä 37,7 % oli koulutuksessa: työvoimakoulutuk-sessa oli mukana 1 400 opiskelijaa ja omaehtoisesti työttömyysetuudella opiskeli 1 300 henkilöä. Elokuussa työllistettyjen määrä kasvoi suhteellisesti eniten vuoden takaiseen verrattuna.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus:
johtaja Petri Keränen, 0295 026 727
yksikön päällikkö Eine Kela, 0295 038 227
asiantuntija Jarkko Pietilä, 0295 038 116
suunnittelija Katja Pietilä (tilastot), 0295 038 122
s-posti: etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi


Pohjois-Pohjanmaan TE-toimisto:
johtaja Pirjo Juntunen, 0295 056 596
palvelujohtaja Mari Tuomikoski, 0295 056 801
palvelujohtaja Marita Rimpeläinen, 0295 056 713
s-posti: etunimi.sukunimi@te-toimisto.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu

vaihde 0295 038 000

https://www.ely-keskus.fi/ely-pohjois-pohjanmaa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Asiantuntemusta ja yhteistyötaitoja arvostetaan Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen toiminnassa30.11.2023 09:23:43 EET | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen sidosryhmien tyytyväisyys parani selkeästi syksyllä 2023 toteutetun valtakunnallisen sidosryhmäkyselyn perusteella. Kysely toteutetaan joka toinen vuosi ja siihen kutsutaan vastaajiksi ELY-keskusten alueelliset kumppanit, kuten kuntatoimijat, palvelutuottajat ja ohjaavat tahot. Vuonna 2023 ELY-keskus saavutti arvosanan 4,12 asteikolla 1-5, kun se vuonna 2021 oli 3,94.

Työttömyyden kasvusta huolimatta tekijöistä edelleen pulaa Pohjois-Pohjanmaalla29.11.2023 10:32:57 EET | Tiedote

Talouden näkymät ovat vaimeat ensi vuodelle. Talouskasvu hiipuu ja työttömien, lomautusten sekä konkurssien määrän ennakoidaan kasvavan alueella erityisesti teollisuudessa ja rakentamisessa. Vaikka työvoimaa vapautuu, ei määrä riitä paikkaamaan tekijäpulaa. Suurinta työvoimapulaa ennakoidaan olevan seuraavan vuoden aikana erityisesti sairaanhoitajan, konepaja- ja metallituotteiden kokoonpanijan, lastentarhanopettajan ja lääkäreiden ammateissa. Pohjois-Pohjanmaan lähiajan näkymiä, työvoiman kohtaantoa ja osaamistarpeita on kartoitettu tänä syksynä Alueelliset kehitysnäkymät -katsauksessa ja Työvoimabarometrissa, joiden toteutuksia Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus on koordinoinut alueellaan.

Matalasuhdanne näkyy työttömien ja avointen työpaikkojen määrissä Pohjois-Pohjanmaalla21.11.2023 08:19:32 EET | Tiedote

Heikentyvä talous ja kysynnän väheneminen näkyvät Pohjois-Pohjanmaalla työttömyyden lisäyksenä ja avointen työpaikkojen määrän laskuna. Lokakuun lopussa maakunnassa oli 20 600 työtöntä työnhakijaa, mikä on 3 100 työtöntä enemmän kuin vuosi sitten (+17,8 %). Syyskuusta työttömien määrä nousi 550 henkilöllä. Työttömistä työnhakijoista kokoaikaisesti lomautettuja oli 2 150. Moni työnantaja käyttää määräaikaisia lomautuksia heikkenevässä suhdanteessa. Syyskuun lopusta lomautettujen määrä nousi yli 400 hengellä. Erityisesti miesten tilanne on heikentynyt naisiin verrattuna: viimeaikaiset lomautukset ovat kohdistuneet suuresti miesvaltaisiin tehtäviin ja varsinkin rakentamisen aloille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme