Lomautettujen määrä väheni viidenneksellä edelliskuusta
22.5.2024 08:00:00 EEST | Hämeen ELY-keskus | Tiedote
Hämeen ELY-keskusalueella oli huhtikuun lopussa 18 855 työtöntä työnhakijaa, mikä on 10,1 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömien määrä väheni maaliskuusta 5,2 prosenttia. Työttömyysjaksoja alkoi huhtikuussa 2 468 kappaletta, mikä on 20,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Hämeessä 11 prosenttia, kun se vuosi sitten oli 10 prosenttia. Koko maassa työttömien osuus oli 10,3 prosenttia.
Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 1 996, mikä on 24,0 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Myös ulkomaalaisten työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi (+13,5 %) edellisvuodesta ollen huhtikuussa 1 991.
Työttömistä työnhakijoista lomautettuja oli 2 177, mikä on 893 (+69,5 %) lomautettua enemmän kuin vuosi sitten. Maaliskuuhun verrattuna lomautettujen määrä laski 551:llä (-20,2 %).
Hämeessä oli huhtikuun lopussa 6 313 pitkäaikaistyötöntä. Pitkäaikaistyöttömyys väheni alueella 7,8 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 249 (+3,2 %) henkilöä enemmän kuin vuosi sitten.
Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin työnvälitykseen 2 561 kappaletta, mikä oli 2 335 työpaikkaa vähemmän (-37,2 %) kuin vuotta aiemmin ja yksi vähemmän kuin edelliskuussa. Koko kuluvan kevään jatkunut alhainen työvoiman kysyntä voi enteillä heikkoa kesätyösesonkia.
Alueella toimii alueellisen TE-toimiston ohella kaksi työllisyyden kuntakokeilua: Lahden seudun kuntakokeilu ja Hämeenlinnan seudun kuntakokeilu. Kuntakokeiluissa kunnat vastaavat osasta TE-toimiston tehtäviä. Työttömistä työnhakijoista 8 793 oli asiakkaana TE-toimistossa ja 10 062 kuntakokeiluissa. Edellisvuoteen verrattuna työttömien määrä kasvoi TE-toimistossa 980:llä (+12,5 %) ja kuntakokeiluissa 742:lla (+8,0 %).
Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen maaliskuun työllisyyskatsauksesta.
Työttömyys väheni edelliskuusta kaikissa Hämeen kunnissa
Kanta-Hämeen maakunnassa oli huhtikuun lopussa 7 335 työtöntä työnhakijaa. Se on 788 enemmän (+12 %) kuin vuotta aiemmin. Maaliskuuhun verrattuna työttömien määrä väheni 432:lla (-6 %). Työttömien määrä kasvoi vuodentakaisesta kaikissa Kanta-Hämeen seutukunnissa. Eniten se kasvoi Forssan (+22 %) ja vähiten Hämeenlinnan seutukunnassa (+9 %). Kanta-Hämeessä työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli korkein Forssassa (13,0 %) ja matalin Lopella (5,6 %).
Päijät-Hämeessä oli 11 520 työtöntä työnhakijaa, mikä oli 934 enemmän (+9 %) kuin vuotta aiemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä laski 610:llä (-5 %) edelliskuusta. Päijät-Hämeessä työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi vuodentakaisesta kaikissa muissa kunnissa paitsi Hartolassa, jossa työttömyys väheni hieman (-4 %). Työttömyys kasvoi vuodentakaisesta suhteellisesti eniten Asikkalassa (+23 %). Päijät-Hämeessä työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli korkein Heinolassa (14,6 %) ja matalin Hollolassa (7,4 %).
Tarkempaa tietoa alueen työllisyyskehityksestä löydät viimeisimmästä työllisyyskatsauksesta. Maakuntakohtaista tietoa löydät työllisyyskatsauksen tilastoliitteistä.
Hämeen ELY-keskuksen alueen trendit huhtikuussa
- Kaikkien työnhakijoiden kokonaismäärä kasvoi 1 422:lla vuodentakaisesta.
- Työttömiä työnhakijoita oli 1 772 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
- Kokoaikaisesti lomautettuja oli 893 enemmän kuin viime vuonna.
- Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 249 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten.
- Uusia avoimia työpaikkoja oli 1 519 vähemmän kuin edellisvuonna.
Toukokuun työllisyyskatsaus julkaistaan keskiviikkona 26.6.2024.
Katsauksen laativat erikoissuunnittelija Kerttu Valanta ja suunnittelija Sari Teimola
etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Tietopalvelu: tilastot.hame(at)ely-keskus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hämeen TE-toimisto
Johtaja Eija Mannisenmäki, puh. 0295 041 840
Palvelujohtaja Pekka Voutilainen, puh. 0295 041 795
Lahden seudun kuntakokeilu
Työllisyyspalvelujohtaja Taisto Tuominen, puh. 044 482 6976
Hämeenlinnan seudun kuntakokeilu
Kokeilutoimiston johtaja Mira Sillanpää, puh. 050 569 4638
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Linkit
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Aluehallinto uudistuu – Hämeen ELY-keskuksen toiminta päättyy30.12.2025 13:41:27 EET | Tiedote
Elinvoimakeskukset aloittavat toimintansa 1.1.2026 osana valtion aluehallinnon uudistusta. Nykyiset 15 ELY-keskusta korvataan kymmenellä uudella elinvoimakeskuksella. Hämeen alueella muutos on merkittävä: Kanta-Häme yhdistyy Pirkanmaan kanssa muodostaen Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen, kun taas Päijät-Häme liittyy Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson kanssa Kaakkois-Suomen elinvoimakeskukseen. Hämeen ELY-keskuksen tehtävät jakautuvat jatkossa valtakunnalliselle Lupa- ja valvontavirastolle sekä kahdelle uudelle elinvoimakeskukselle.
Lauha alkutalvi on nostanut vedenkorkeuksia Hämeen vesistöissä - Hämeen vesiasioiden hoito muuttuu valtion aluehallintouudistuksessa29.12.2025 12:54:46 EET | Tiedote
Vedenkorkeudet koko Hämeessä ovat nousseet hieman tyypillistä loppusyksyä ja alkutalvea enemmän. Myös pohjavesissä nousua on ollut tyypillistä enemmän. Sään kylmeneminen hidastaa nousua ja kääntää vedenkorkeudet lopulta laskusuuntaan.
Työttömyyden kasvu vuositasolla hidastunut Hämeessä23.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Hämeen ELY-keskusalueen kuntien työllisyyspalveluissa oli marraskuun lopussa 21 990 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 063 henkilöä enemmän (+10 %) kuin vuotta aikaisemmin ja 323 henkilöä enemmän kuin edelliskuussa. Työttömistä työnhakijoista oli kokoaikaisesti lomautettuna 1 431 henkilöä. Lomautettujen määrä on vähentynyt vuodentakaisesta 487 henkilöllä (-25 %). Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen marraskuun työllisyyskatsauksesta.
Uusia EU:n maaseuturahoitusta saavia hankkeita valittu Kanta- ja Päijät-Hämeeseen – ELY-ajan viimeiset rahoituspäätökset 13 hankkeelle19.12.2025 14:55:59 EET | Tiedote
ELY-keskus on valinnut rahoitettavaksi 13 uutta hanketta Hämeen maaseudun kehittämiseksi. Rahoitusta suunnataan esimerkiksi laajakaistahankkeisiin, pyörämatkailun kehittämiseen, suureen viljelijöiden biokaasuhankkeeseen ja ympäristötekoihin. Ensi vuonna ELY-keskusten sijaan maaseutua kehittävät elinvoimakeskukset yhdessä paikallisten Leader-ryhmien kanssa.
Hämeen ELY-keskuksen rahoitusvuosi oli toimintaympäristöltään haastava, mutta tulevaisuuteen uskova16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Hämeen ELY-keskuksen viimeinen rahoitusvuosi kuvastaa hyvin sekä vallitsevaa geopoliittista epävarmuutta, että talouden haastavaa tilaa. Rahoitukset eri instrumentteja vertaillen vähenivät edellisvuosiin verrattuna. Vuoden 2025 rahoituskatsaus on Hämeen ELY-keskuksen viimeinen, ja jatkossa elinvoimakeskukset julkaisevat tietoa myöntämistään rahoituksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme