Luftkvaliteten i Nyland fortfarande på en god nivå år 2023
År 2023 var luftkvaliteten i Nyland utanför huvudstadsregionen i huvudsak god eller tillfredsställande. Vägtrafiken och vedeldningen är de faktorer som mest påverkade luftkvaliteten. Luftkvaliteten i Nyland utanför huvudstadsregionen år 2023 och utsläppen år 2022 framgår av en rapport om luftkvaliteten i Nyland år 2023 som publicerats av NTM-centralen i Nyland.

År 2023 mättes luftkvaliteten i Nyland utanför huvudstadsregionen kontinuerligt i trafikmiljön i Kervo och på en urban bakgrundstation i Lojo. Vid mätstationerna övervakades halterna av kväveoxider och partiklar. Halterna av kvävedioxid kartlades dessutom med en riktgivande passivinsamlingsmetod i Hyvinge, Träskända, Kervo, Kyrkslätt, Lojo, Nurmijärvi, Borgå, Tusby och Vichtis. Konsekvenserna av småskalig vedeldning för luftkvaliteten mättes i Karis i Raseborg.
År 2023 var luftkvaliteten i Nyland utanför huvudstadsregionen i huvudsak god eller tillfredsställande. I Nyland påverkas luftkvaliteten mest av vägtrafiken och hushållens vedeldning.
Luftkvaliteten klassificerades mestadels som god eller tillfredsställande på mätstationerna i Lojo och Kervo. I Kervo var antalet timmar med dålig eller mycket dålig luftkvaliteten 44 och i Lojo 21. Orsaken för dålig luftkvaliteten var gatudamm. Vårens 2023 gatudammsäsong var ganska övlig och värst i april.
Halterna av kvävedioxid härstammar huvudsakligen från vägtrafikens avgasutsläpp. Årshalten av kvävedioxid i Lojo var lite lägre än året innan. I Kervo var årshalten klart lägre än under de senaste mätningsåren i Kervo. Halterna av kvävedioxid låg under luftkvalitets gränsvärden och nationella riktvärden både i Lojo och i Kervo, men överskred ändå WHO:s nya riktvärde lokalt. På lång sikt har halterna av luftföroreningar i Nyland sjunkit överallt.
Utsläppen från småskalig vedeldning kan lokalt vara en betydande utsläppskälla som försämrar luftkvaliteten. Vid vedeldning uppstår utsläpp som är skadliga för hälsan: mikropartiklar, sot, kolmonoxid och organiska föreningar, såsom benso(a)pyren. I Karis halten av benso(a)pyren underskred klart målvärdet. Jämfört med nivåerna annanstans i Nyland var halten i Karis medelhög. Halterna var som högst på vintern under uppvärmningsperioden.
I Nyland utanför huvudstadsregionen finansieras uppföljningen av luftkvaliteten av områdets kommuner och industri. Uppföljningen genomföras i perioden av fem år. Samkommunen Helsingforsregionens miljötjänster HRM ansvarar för genomförandet av de luftkvalitetsmätningar och utsläppskartläggningar som ingår i uppföljningen. Mer information om luftkvaliteten i Nyland år 2023 och kommunspecifika uppgifter om luftkvaliteten finns i rapporten som publicerats av NTM-centralen i Nyland: Ilmanlaatu Uudellamaalla vuonna 2023 (Luftkvaliteten i Nyland år 2023)
Kontakter
NTM-centralen i Nyland, Vesa Suominen, vesa.suominen(at)ely-keskus.fi, 0400 363135
HRM, Outi Väkevä, outi.vakeva(at)hsy.fi, 045 6357698
Länkar
NTM-centralerna är statliga myndigheter
NTM-centralerna är statliga myndigheter som främjar den regionala utvecklingen genom att sköta statsförvaltningens uppgifter och utveckling. NTM-centralerna sköter uppgifter i anslutning till näringar, arbetskraft, kunnande samt trafik och infrastruktur samt miljö och naturresurser. NTM-centralerna utvecklar och stöder ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbar välfärd.

Andra språk
Följ Uudenmaan ELY-keskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uudenmaan ELY-keskus
Päijänne-Tavastland är ett viktigt förmedlande landskap för godstransporter13.2.2025 10:37:00 EET | Pressmeddelande
Päijänne-Tavastlands logistikutredning kartlägger nuläget för godstrafiken i landskapet och föreslår åtgärder för att utveckla logistiken. I utredningen betonas särskilt landsvägs- och järnvägstrafikens effektivitet, minskningen av miljökonsekvenserna och förbättringen av säkerheten.
Päijät-Häme on tärkeä tavarakuljetusten välittäjämaakunta13.2.2025 10:37:00 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen logistiikkaselvitys kartoittaa maakunnan tavaraliikenteen nykytilaa ja esittää toimenpiteitä logistiikan kehittämiseksi. Selvityksessä painotetaan erityisesti maantie- ja rautatieliikenteen tehokkuutta, ympäristövaikutusten vähentämistä ja turvallisuuden parantamista.
Ett planeringsprojekt på riksväg 2 mellan Nummela och Högfors inleds: Miljökonsekvensbedömning och utarbetandet av utredningsplanen inleds12.2.2025 15:14:00 EET | Pressmeddelande
Miljökonsekvensbedömning (MKB) och utarbetandet av utredningsplanen för Riksväg 2 mellan Nummela och Högfors inleds. I planeringen går man igenom olika alternativ för hur säkerheten och smidigheten på riksvägen kan förbättras. Till en början utarbetas alternativa vägarrangemangsplaner utifrån vilka förfarandet för miljökonsekvensbedömning genomförs. Beslut om vilket alternativ som väljs för fortsatt planering fattas efter miljökonsekvensbedömningen.
Valtatien 2 Nummela-Karkkila välille käynnistyy suunnitteluhanke: Ympäristövaikutusten arviointi ja yleissuunnitelman laatiminen alkaa12.2.2025 15:14:00 EET | Tiedote
Valtatielle 2 Nummelan ja Karkkilan välille aloitetaan ympäristövaikutusten arviointi (YVA) ja yleissuunnitelman laatiminen. Suunnittelussa käydään läpi eri vaihtoehtoja siitä, miten valtatien turvallisuutta ja sujuvuutta voitaisiin parantaa. Aluksi laaditaan vaihtoehtoisia tiejärjestelysuunnitelmia, joiden pohjalta toteutetaan ympäristövaikutusten arviointimenettely. Jatkosuunnitteluun valittava vaihtoehto päätetään ympäristövaikutusten arvioinnin jälkeen.
NTM-centralen tilldelade över 169 miljoner i företags- och utvecklingsfinansiering för utveckling av näringarna och livskraften i Nyland10.2.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
NTM-centralen i Nylands finansieringsöversikt för 2024 har publicerats. Nylands landsbygdsområden finansierades i enlighet med Finlands CAP-plan 2023–2027 med över 15 miljoner euro. Sysselsättningsanslaget på över 93 miljoner euro producerade bl.a. arbetskraftsutbildningar. Över 13 miljoner euro delades ut i stöd för fiskerinäringen. Dessutom beviljades cirka 6 miljoner euro i Nyland, varav ett betydande belopp anvisades till mikro- och småföretagens tillväxt- och internationaliseringsprojekt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum