Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, SDP:n Kimmo Kiljusen kirjallinen kysymys: Hallituksen arvioitava asekauppaa Israelin kanssa
20.6.2024 11:14:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Israelin sotatoimet Gazassa herättävät kansainvälisesti painavaa kritiikkiä. Kimmo Kiljunen jätti kirjallisen kysymyksen siitä, miten hallitus arvioi ja valvoo Suomen asekauppaa Israelin kanssa.

- Lukuisat kansainvälisen oikeuden asiantuntijat, YK:n erikoisraportoijat, tutkijat sekä ihmisoikeusjärjestöt ovat varoittaneet kansanmurhan riskistä Gazassa. Kansainvälinen tuomioistuin (ICJ) on todennut, että Gazassa on olemassa todellinen ja välitön kansanmurhan riski. Tammikuuhun mennessä joukko YK:n erikoisraportoijia totesi, että kyseessä ei enää ole vain riski, vaan meneillään oleva kansanmurha, Kiljunen toteaa.
- Suomi hyväksyi huhtikuussa YK:n ihmisoikeusneuvoston päätöslauselman, jossa vaaditaan lopettamaan kaikki asevienti Israeliin. Suomesta tapahtuvan Patrian aseviennin lisäksi Suomi osallistuu asevientiin kansainvälisen yrityksen Nammon kautta, jonka osakkeista Patria omistaa puolet. Ylen raportoinnin mukaan Nammon aseita on käytetty Gazassa, Kiljunen kertoo.
Ulkoministeriön mukaan se ei valvo Nammon asevientiä, koska aseita ei viedä Suomesta. Myöskään puolustusministeriö ei kertomansa mukaan asiaa valvo.
- Suomi on ratifioinut YK:n yleissopimuksen kansanmurhan ehkäisemisestä ja rankaisemisesta, ja sopimus on otettu osaksi Suomen lakia. Kysyn, miten hallitus valvoo Suomen asekauppaa Israelin kanssa, ja erityisesti miten varmistetaan, että Patrian ja Nammon asevienti noudattaa kansainvälistä oikeutta, YK:n ihmisoikeusneuvoston päätöslauselmaa ja lukuisia sopimuksia aseviennistä?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm: Hallitus ohittaa tehokkaimmat keinot puuttua hyväksikäyttöön15.4.2026 08:56:18 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm (sd.) kritisoi hallitusta siitä, että työperäiseen hyväksikäyttöön ei puututa tarpeeksi järeillä keinoilla. Rikoslainsäädäntö on tärkeä, mutta samalla hallitus on jättänyt vaikuttavimmat ratkaisut käyttämättä. Ammattiliittojen kanneoikeus ja alipalkkauksen kriminalisointi ovat ne keskeiset keinot, joilla hyväksikäyttö on mahdollista saada loppumaan. Tuleva kehysriihi tarjoaa mahdollisuuden lisätä nämä keinot työkalupakkiin, mutta tarttuuko hallitus tähän mahdollisuuteen?
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Onko hallitus viimein heräämässä Ruususen unestaan?14.4.2026 15:44:32 EEST | Tiedote
– On viitteitä siitä, että hallitus saattaa vihdoin sopia kehysriihessään korjausrakentamisen tukivälineestä. Tulostaululla on sellaiset massatyöttömyyden ja olemattoman talouskasvun lukemat, että hallituksen olisi korkea aika herätä Ruususen unestaan ja ryhtyä toimiin rakennusalan elvyttämiseksi, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n ryhmäpuhe ruokapoliittisesta selonteosta14.4.2026 14:19:01 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron tänään 14.4.2026 käytävässä lähetekeskustelussa kansallista ruokastrategiaa koskevasta ruokapoliittisesta selonteosta pitää Timo Suhonen. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Marko Asell: Syövän hoito saatava pohjoismaiselle tasolle14.4.2026 14:18:39 EEST | Tiedote
Yleisradion MOT-ohjelman selvityksen mukaan Suomessa syöpäpotilaiden eloonjäämisennuste on useissa syöpätyypeissä heikompi kuin muissa Pohjoismaissa. Erot korostuvat erityisesti keuhkosyövässä sekä paksu- ja peräsuolen syövissä. Rinta- ja eturauhassyövän hoidossa Suomi yltää vertailussa paremmalle tasolle.
Kvarnström (SDP): Regeringens förslag är ett hårt slag mot vården och Västnyland14.4.2026 09:01:01 EEST | Pressmeddelande
-Vi socialdemokrater motsätter oss regeringens förslag om de nya nedskärningarna i vården, nedskärningar som skulle slå extra hårt mot Västra Nylands välfärdsområde, säger riksdagsledamot Johan Kvarnström från Raseborg.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme