Pohjois-Karjalan vesistöjen vedenpinnat olivat matalalla elokuussa
Kuukauden keskilämpötila oli yli 1,5 astetta keskimääräistä korkeampi. Vedenkorkeudet ja virtaamat olivat ajankohdan keskiarvon alapuolella. Pintaveden lämpötilat olivat elokuun lopussa vielä lämpöisiä, noin 3–4 astetta keskiarvoa lämpimämpiä.

Ilmatieteen laitoksen mukaan elokuu oli Pohjois-Karjalassa lämmin. Sekä Valtimon että Joensuun mittauspisteellä elokuun keskilämpötila oli 1,6–1,7 astetta pitkän ajan keskiarvoa (1991–2020) korkeammalla.
Kuukauden sademäärä oli Pohjois-Karjalan maakunnassa pitkän aikavälin keskiarvon alapuolella. ELY-keskuksen mittauspisteessä Kontiolahden Jakokoskella sademäärä oli 44 mm, kun pitkän ajan keskiarvo on 79 mm. Puntarikoskella sademäärä oli 55 mm, kun se on keskimäärin ollut 77 mm. Jänisjoella Ruskeakoskella sademäärä oli 49 mm, kun se on keskimäärin ollut 83 mm. Koitajoen mittauspisteessä Lylykoskella sademäärä oli 34 mm, kun se on keskimäärin ollut 81 mm.
Maakunnan järvien vedenkorkeudet olivat elokuun lopussa Saimaata lukuun ottamatta keskiarvon alapuolella. Orivesi-Pyhäselän vedenkorkeus oli elokuun lopussa noin 13 cm ajankohdan keskitason yläpuolella. Ennusteen mukaan vedenkorkeus pysyy keskitason yläpuolella ainakin lokakuun ajan.
Pielisen vedenkorkeus oli elokuun lopussa noin 11 cm keskimääräistä alempana. Ennusteen mukaan vedenkorkeus jatkaa laskua vielä noin 25–35 cm loka-marraskuun vaihteeseen saakka. Ennuste saattaa muuttua syyssateiden alkaessa.
Juojärven vedenkorkeus oli elokuun lopussa 1 cm, Pyhäjärven 5 cm, Kajoonjärven 8 cm, Viinijärven ja Kermajärven 12 cm ja Lieksanjoen Ruunaan 14 cm alempana pitkän aikavälin keskiarvoon nähden.
Jokien virtaamat olivat noin 14–93 % ajankohdan keskiarvosta. Pielisjoen keskivirtaama oli elokuussa 245 m3/s, kun se on ajankohdalle tyypillisesti noin 264 m3 /s. Lieksanjoen sekä Koitajoen keskivirtaamat olivat elokuussa noin 80 % keskimääräisestä. Pienempien jokien keskivirtaamissa oli hieman enemmän vaihtelua. Höytiäisen kuukauden keskivirtaama oli Puntarikoskella elokuussa vain noin 14 % ajankohdalle tyypillisestä, eli noin 1,4 m3 /s. Ennusteiden mukaan maakunnan jokien virtaamat laskevat hienoisesti syyskuun ajan, mutta ennusteet muuttuvat nopeasti syyssateiden alkaessa.
Elokuun lopussa pohjavedenkorkeus oli Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen mittauspisteessä Ilomantsin Kuuksenvaarassa sekä Kontiolahden Jaamankankaalla 17 cm keskimääräistä ylempänä. Nurmeksen Juutilankankaalla keskiarvo ylittyi 12 cm. Kontiolahden Jakokoskella pohjavedenkorkeus oli 79 cm keskiarvon alapuolella. Pohjaveden pinnat olivat ELY-keskuksen mittausasemilla Jaamankangasta lukuunottamatta laskeneet 13-60 cm heinäkuusta.
Pintaveden lämpötila oli 31.8.2024 aamulla Pielisjoella Joensuussa sekä Pielisellä Nurmeksen laivarannassa 18,0 °C. Korkeat pintaveden lämpötilat ovat seurausta korkeista vuorokausilämpötiloista. Vedet ovat keskimääräistä lämpimämpiä päällysveden lisäksi myös syvemmissä kerroksissa. Pitkään kerrostuneena olleissa ja lämpimissä vesissä happipitoisuus vähenee. Lämpimästä sekä heikkohappisesta vedestä kärsivät myös kalat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teppo Linjama
vesitalousasiantuntija, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
p. 0295 026 199
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Yhteystiedot
Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Kauppakatu 40 B, PL 69
80101 Joensuu
p. 0295 026 000
www.ely-keskus.fi/pohjois-karjala

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Pohjois-Karjalan maakunnan vedenpinnat olivat matalalla lokakuussa17.11.2025 09:54:56 EET | Tiedote
Kuukauden keskilämpötila oli noin 2,5 astetta keskimääräistä lämpimämpi. Vesistöjen vedenkorkeudet olivat pääosin pitkän aikavälin tarkastelua matalammalla. Pintaveden lämpötilat pysyivät kuun loppuun saakka ajankohdan keskiarvoa korkeammalla.
Alueelliset kehitysnäkymät Pohjois-Karjalassa: Kehityksessä näkyy varovaista toiveikkuutta30.10.2025 09:37:54 EET | Tiedote
Pohjois-Karjalan kehityksessä näkyy varovaista toiveikkuutta. Vaikka alueen elinvoimaa haastavat geopoliittinen epävakaus, korkea työttömyys ja väestörakenteen muutos, teknologiateollisuuden näkymät ovat parantuneet ja uusia investointeja on käynnissä. Työpaikkojen puute on edelleen merkittävä haaste, mutta odotukset talouden käänteestä kohdistuvat vuoteen 2026.
Pohjois-Karjalan ELY-keskus kokosi yhteistyökumppanit keskustelemaan tulevasta aluehallintouudistuksesta21.10.2025 15:23:17 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen sidosryhmille ja yhteistyökumppaneille 21.10.2025 järjestämässä tilaisuudessa keskusteltiin vuoden 2026 alussa voimaan tulevasta valtion aluehallinnon uudistuksesta ja uusien virastojen perustamisesta. Tilaisuuteen osallistui n. 70 henkeä Pohjois-Karjalan kunnista, maakuntaliitosta, muista viranomaisista, mediasta, oppilaitoksista, yrityksistä, hyvinvointialueelta ja järjestöistä.
Pohjois-Karjalan ympäristöpalkinto Kukkakuhhaus-tapahtumalle21.10.2025 15:20:39 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalan ELY-keskus myönsi vuoden 2025 maakunnallisen ympäristöpalkinnon 21.10.2025 rääkkyläläiselle Kukkakuhhaus-tapahtumalle ja sen järjestäjälle Markku Haloselle. Palkitsemisen perusteina olivat muun muassa esimerkillinen toiminta ekologisen kestävyyden edistämisessä ja ympäristötietoisuuden lisääminen.
Pohjois-Karjalassa työttömänä 13,6 % työvoimasta21.10.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalassa oli syyskuun lopussa 9 769 työtöntä työnhakijaa, joista 494 oli lomautettuna. Vuoden takaiseen verrattuna työttömiä oli 544 henkilöä enemmän (6 %) ja lomautukset vähentyivät 6 henkilöllä ( 1 %).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme