Vihreiden Pekka Haavisto: Suomelta kaivataan ulko- ja turvallisuuspolitiikassa aktiivisuutta ja tiukkaa sitoutumista kansainväliseen yhteistyöhön
10.9.2024 14:00:00 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Ryhmäpuheessaan kansanedustaja Pekka Haavisto toteaa, että Suomi uhkaa menettää paikkansa kansainvälisen yhteisön mallioppilaana. Aktiivisuutta tarvitaan diplomatian ja rauhanvälityksen kentällä sekä YK:ssa, EU:ssa ja Natossa.

EMBARGO kunnes puhe pidetty. Puhuttu versio pitää.
Haaviston mukaan ulko- ja turvallisuuspolitiikka on Suomessa ajankohtaisempaa kuin koskaan. Hallitus saa kiitosta Ukrainan tuen jatkamisesta – sen sijaan muiden maailman kriisien Haavisto pelkää jäävän paitsioon.
– Maailmalla etsitään nyt sekä agendaa että neuvottelupaikkaa suurvaltojen jännitteiden lieventämiseksi ja rauhanprosessien edistämiseksi. Suomi on ollut näissä keskusteluissa harmillisesti sivussa, aloitteet tulevat yhä useammin esimerkiksi Turkilta tai Saudi-Arabialta, Haavisto harmittelee.
Aktiivisuutta kaivataan myöskin suhteissa kansainvälisiin yhteisöihin. Euroopan Unioni on Haaviston mukaan keskeinen turvallisuusyhteisö Suomelle ja hän peräänkuuluttaa puolustusyhteistyön syventämistä tulevan komission kaudella entisestään.
– Uutta EU:n komissiota muodostetaan nyt korostaen puolustuksen ja puolustusteollisuuden merkitystä, ja Suomelle tämä on tervetullutta. EU:n oman turvatakuuartiklan 42.7 toimeenpanoa pitäisi vahvistaa ja sitä myös harjoitella.
Nato-yhteistyön syventäminen on Haaviston mukaan hallituksen kanssa jaettu prioriteetti. Hän muistuttaa kuitenkin kahdesta asiasta: eduskunnan informoinnista sekä sen ymmärtämisestä, että Nato kattaa hyvin laajan kattauksen erilaisia teemoja. Esimerkiksi hän nostaa yhdysvaltalaissenaattorin avauksen Naton tekoäly- ja kvanttilaskentakeskuksen perustamisesta Suomeen.
– Puolustusministeri ampui ajatuksen alas lonkalta. Olisiko ollut parempi ensin yhdessä arvioida, mitä kaikkea tällaisen yhteistyön vahvistaminen voisi tuoda tullessaan? Haavisto pohtii.
Erityisesti Haavisto kritisoi hallituksen kohdistamia leikkauksia kehitysyhteistyöhön sekä kansainvälistä työtä tekeville järjestöille. Selonteon mukaan Suomi tavoittelee YK:n turvallisuusneuvoston jäsenyyttä, mutta tämä tavoite on ristiriidassa hallituksen leikkauspolitiikan kanssa. Samaan aikaan on mahdotonta vaatia pääsyä pöytiin keskustelemaan globaaleista uhista, jos leikkaa niitä ratkovilta YK-järjestöiltä ja kehitysyhteistyöltä.
– Tämä on väärä valinta turvallisuusneuvostokampanjaamme ajatellen. Hallituksen pitäisi katsoa uudelleen myös näitä budjettilukuja, jotta Suomen mahdollisuus vaikuttaa globaalien ongelmien ratkaisuun säilytetään, Haavisto painottaa.
Lue puhe verkkosivuilta: https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/pekka-haaviston-ryhmapuheenvuoro-valtioneuvoston-ulko-ja-turvallisuuspoliittisesta-selonteosta-10-9-2024/
Yhteyshenkilöt
Sanni PohjannoroPoliittinen avustaja (Pekka Haavisto)
Puh:+358 50 407 1962sanni.pohjannoro@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Harjanne peräänkuuluttaa rehellisyyttä eläkekeskusteluun: “Jos nykyisiin eläkkeisiin ei kosketa, kohdistuu nuoriin kohtuuton taakka”8.10.2026 13:20:26 EEST | Tiedote
Kokoomus esitti viime viikolla kahden miljardin säästöjä eläkkeistä osana yhdeksän miljardin säästölistaansa ensi vaalikaudelle, mutta haluaa rajata nykyiset eläkkeet leikkausten ulkopuolelle. SDP on jo aiemmin linjannut, ettei se halua kajota jo maksussa oleviin eläkkeisiin. Vihreiden kansanedustaja Harjanne pitää viestiä karmeana nuorille.
Virta vaatii: Luvattomista hakkuista on tultava tuntuva sakkomaksu7.10.2026 16:55:17 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että Googlen Muhoksella tekemien luvattomien hakkuiden kaltaisesta luonnon tahallisesta tärvelemisestä tulisi jatkossa joutua maksamaan sakkomaksu. Hän kehottaa hallitusta aloittelemaan valmistelutyöt heti, jotta viimeistään seuraava hallitus voisi säätää sakosta lailla.
Vihreiden Mari Holopainen: Pankkien sisäpiirin kauppojen salaaminen on avoimuuden romuttamista – hallituksen esitys on peruttava6.10.2026 17:28:45 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen tyrmää hallituksen esityksen, joka piilottaisi pankkiirien pörssikaupat julkisuudelta. Valtiovarainministeriön valmisteleman lain myötä pankkien ja pankkiiriliikkeiden sisäpiirirekisterit eivät olisi enää julkisia.
Vihreiden Pitko: Kun lain rikkominen kannattaa, rangaistukset ovat liian lieviä5.10.2026 11:19:21 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko vaatii ympäristörikoksille selvästi nykyistä kovempia rangaistuksia. Laajoista ympäristötuhoista on voitava tuomita nykyistä pidempiä ja useammin ehdottomia vankeusrangaistuksia, seuraamusmaksut on sidottava yritysten liikevaihtoon ja valtiontuet on voitava periä takaisin ympäristörikoksiin syyllistyneiltä. Pitkon mukaan nykyiset seuraamukset eivät pelota suuria yhtiöitä, ja lain rikkominen voi olla niille jopa kannattavaa.
Virta Orpolle: Viisi vinkkiä, jos todella haluat jokaiselle lapselle vahvan alun – ja yksi jokeri3.10.2026 18:30:21 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo sanoi lauantaina haluavansa jokaiselle lapselle vahvan alun, laadukkaan varhaiskasvatuksen ja peruskoulun sekä mahdollisuuden tavoitella unelmiaan. Samalla hän nimesi velkajarrun Kokoomuksen kynnyskysymykseksi seuraavaa hallitusta muodostettaessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme