“Sivulla 753 sanotaan: Jäitä tonttuhattuun!” – Uudessa joulukalenterissa Korvatunturi ajautuu kiltteyskriisiin
Joulukalenteri: Kiltteyskriisi Korvatunturilla on koko perheen tilannekomedia, jossa erilaiset näkemykset ottavat toisistaan mittaa kahden tontun muodossa. Jaksot nähdään Ylellä 1.12. alkaen.
”Ai että minä sitten jouluaattona kipaisen Petteri-Poron kanssa pelkästään Pihtiputaalla? En New Yorkissa, Lontoossa, Katmandussa, Galapagossaarilla, en edes Akaan Toijalassa?”
Joulupukilla on ongelma. Varastoon uhkaa jäädä valtavasti lahjoja, koska juuri kukaan ei näytä tänä jouluna täyttävän Suuren Kiltteyskirjan vaatimuksia.
300 vuotta vanhan kirjan takana on vaativa ja pikkutarkka ylikurkkijatonttu Hörö (Tom Lindholm), joka saa Pukin pajalla vastavoimakseen nuoren Anisiinan (Anna Böhm). Anisiina-tonttu kyseenalaistaa sääntökirjan joustamattomuutta. Jos joku tekee väärin mutta pyytää anteeksi, eikö hänelle voisi antaa uuden mahdollisuuden?
Teatteriohjaaja-käsikirjoittaja Kimmo Virtasen kirjoittamaan humoristiseen tarinaan sekoittuu salaisuuksia ja rikosmysteeri – sekä häivähdys pakkasilmassa leijailevaa ihastusta.
Ytimessä on pohdinta kiltteydestä ja sääntöjen noudattamisesta.
Ohjaaja ja tuottaja Olli Mononen ajattelee kerroksellisuuden olevan tärkeää joulukalenterin luomisessa. Perinteiden ja nykymaailman yhdistely ei aina ole helppoa, mutta hyvässä tarinassa on elementtejä molemmista.
Kiltteyskriisi Korvatunturilla tutkailee positiivisella otteella nykymaailman ehdottomuutta. “Tällä hetkellä ollaan aina puolesta tai vastaan, maailma on polarisoitunut. Usein käyttäydytään hyökkäävästi, mutta osataanko pyytää anteeksi,” Mononen pohtii.
Pahiksia ei Joulukalenterin maailmassa kuitenkaan ole, sillä jopa Hörön vaativuudella on lopulta varsin inhimillinen selitys. Kilteinkin voi mokata, jopa Joulupukki.
Mononen on ollut vuosien varrella tekemässä lukuisia Ylen joulukalentereita aina Toljanterista Tonttuakatemiaan. Näillä näkymin tämän vuoden kalenteri jää eläkkeelle siirtyvän ohjaaja-tuottajan viimeiseksi.
Kiltteyskriisiin hän suhtautuu suurella sydämellä.
”Hyvä tarina sisältää aina hienosti kätketyn opetuksen. Joulukalenteri voi viihdyttämisen lisäksi antaa pohdittavaa koko perheelle.”
Sarjan on käsikirjoittanut Kimmo Virtanen. Keskeisissä rooleissa nähdään Jarkko Tiainen, Karoliina Blackburn, Tom Lindholm, Anna Böhm ja Jani Koskinen.
Joulukalenteri: Kiltteyskriisi Korvatunturilla Yle Areenassa ja Yle TV2:ssa 1.12. alkaen. Jaksojen kesto on 10 minuuttia.
Yhteyshenkilöt
Olli MononenTuottaja–ohjaajaYle
Puh:+358407453308olli.mononen@yle.fiMaria Muranenviestinnän asiantuntija
maria.muranen@yle.fiKuvat
Yle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Tilaa Ajankohtaista Ylestä -uutiskirje. Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tutustu Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaselosteeseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
UMK25: Från norra Karelen till Berlin – Goldielocks är en ny popstjärna på den internationella marknaden16.1.2025 00:03:34 EET | Pressmeddelande
Idag har det sjätte finalbidraget i UMK25, Tävlingen för ny musik, lanserats: Made Of av Goldielocks. På Yle Arenan kan du se musikvideon. Artisternas pressbilder finns i UMK:s pressfolder.
UMK25: Pohjois-Karjalasta Berliiniin – Goldielocks on kansainvälisillä markkinoilla nouseva poptähti16.1.2025 00:03:34 EET | Tiedote
Uuden Musiikin Kilpailun 2025 kuudes kilpailubiisi, Goldeilocksin Made Of on julkaistu tänään. Yle Areenassa voi katsoa kappaleen musiikkivideon. Artistikuvat löytyvät UMK:n pressipankista.
Kari Kuusiniemi: Yle – oikeusvaltion tukipilari15.1.2025 10:25:00 EET | Blogi
Kohti julkisen palvelun seuraavaa sataa vuotta. Juttusarjassa julkaistaan Ylen ulkopuolisten ajattelijoiden kirjoituksia. Yle täyttää 100 vuotta syyskuussa 2026.
Presidentti Donald Trumpin virkaanastujaiset Ylen kanavilla15.1.2025 09:45:52 EET | Tiedote
Yhdysvallat saa maanantaina 20.1. järjestyksessään 47. presidenttinsä, kun Donald Trump vannoo virkavalansa. Virkaanastujaisiin valmistautumista seurataan kattavasti jo edeltävästä viikonlopusta alkaen. Yle Uutisten erikoislähetys: Presidentti Trumpin virkaanastujaiset seuraa puolestaan tarkasti virkaanastujaisia hetki hetkeltä.
UMK25: Metalcore-bandet One Morning Left bryter fördomar: ”Vi är riktigt gosiga och väluppfostrade”15.1.2025 00:02:24 EET | Pressmeddelande
Idag har det femte finalbidraget i UMK25, Tävlingen för ny musik, lanserats: Puppy av One Morning Left. På Yle Arenan kan du se musikvideon. Artisternas pressbilder finns i UMK:s pressfolder.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme