SDP:n Kumpula-Natri: Hallituksen EU-paperit vanhentuneet
Hallituksen EU-politiikan paperit ovat vanhentuneet eikä eduskuntaa pidetä toivotulla tavalla informoituna EU-politiikan linjoista tai osallisteta kannanmuodostukseen. Tämän myötä Suomi ei voi täysimääräisesti vaikuttaa EU-päätöksiin oman etunsa mukaisesti, sanoo Miapetra Kumpula-Natri (sd.), eduskunnan EU-asioita hoitavan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja ja pitkäaikainen meppi.

Euroopan unioni on julkaissut viime aikoina neljä merkittävää tulevaisuusraporttia sekä komission puheenjohtajan suuntaviivat tulevalle kaudelle. Huhtikuussa ilmestyi Enrico Lettan sisämarkkinaraportti, syyskuussa sekä Mario Draghin kilpailukykyraportti että Peter Strohschneiderin maatalousraportti ja viimeisimpänä lokakuussa presidentti Sauli Niinistön raportti liittyen Euroopan turvallisuuteen ja kriisinkestävyyteen. Siitä huolimatta viimeisin eduskunnalle osoitettu valtioneuvoston E-kirje EU:n pitkän aikavälin kilpailukyvystä on saapunut eduskuntaan 28.8.2023 eli yli vuosi sitten.
— Hallitus ei ole kyennyt lukuisista pyynnöistä huolimatta toimittamaan eduskunnalle Suomen kokonaisnäkemystä raporteista, sillä emme ole käsitelleet vastausta tai tiedonantoa yhdestäkään raportista. Menemme aivan rimaa hipoen eduskunnan tiedonsaantivelvollisuudessa, kun kuulemme siellä täällä yksittäisiä kommentteja esimerkiksi Draghin raportista ministerikuulemisten yhteydessä, korostaa Kumpula-Natri.
Kumpula-Natri kysyi pääministeriltä eduskunnan salikeskustelussa 24.9., eikö meidän kannattaisi tehdä (koko Suomen edun nimissä) työtä EU-vaikuttamisessa.
— Eduskunta ei ole saanut lupausta hallituksen EU-linjojen päivittämisestä myöskään valiokunnassa. Raportteja ei ole käsitelty tai analysoitu kansallisesta kulmasta, vaikka raporttien sisältö muuttuu lainsäädäntöehdotuksiksi pian. Olemme pöyristyttävästi myöhässä vaikuttamisen suhteen, sillä hallituksen suunnitelmissa on antaa eduskunnalle näkemys vasta ensi vuoden puolella. Siinä vaiheessa komission työohjelma on jo valmis. Näinkö vähän hallitus haluaa tai kykenee linjaamaan Suomen ennakkovaikuttamiskantoja Brysseliin vietäviksi, harmittelee Kumpula-Natri.
Suuri valiokunta vieraili hetki sitten Brysselissä. Matka teki selväksi, että komission tuleva työ perustuu raporttien hahmottamille kehityspoluille.
— Ei tässä ole aikaa hukattavaksi. Uusi komissio aloittaa sunnuntaina. Juuri nyt raporttien sanomaa hiotaan, kehitetään ja tiettyjä osia vastustetaan. Olisi erityisen tärkeää olla kansallisia näkemyksiä jo etukäteen, jotta EU-vaikuttaminen osuu oikeaan aikaan. Paljon puhuttu ennakkovaikuttaminen, jota hallitus lupaili parantavansa, on jäänyt lähtökuoppiin kaikkein kriittisimpänä aikana, ihmettelee Kumpula-Natri.
Hallituksen saamattomuus asiassa vaikeuttaa Suomen edun ajamista hyvinkin konkreettisella tavalla.
— Myöskään Suomen mepeillä, jotka jo parlamentin työn käynnistyttyä keskustelevat ja kokoustavat viikoittain eri kokoonpanoissa, ei ole käytössään punnittuja näkemyksiä Suomen kansallisista kannoista uusimpiin ehdotuksiin. Lisäksi liuta suomalaisia tapaa viikoittain Brysselissä tulevaa kautta valmisteleva tahoja. Aika noloa on sanoa, että ei meillä ole tähän tai tuohonkaan asiaan kansallista kantaa, kritisoi Kumpula-Natri.
Nyt erityisesti talouskasvun ja kilpailukyvyn haasteet sekä turvallisuuskysymysten resursointi ovat nousseet EU-keskusteluiden keskiöön. On vaarana, että kilpailukykypolitiikkaa hoidetaan Suomelle epäedullisella tavalla.
— EU:ssa edetään jo konkretiaa kohden. Talouskasvun ja kilpailukyvyn ja turvallisuuden vahvistaminen on Euroopan keskeisin haaste tulevalla kaudella. Suomen kannalta on tärkeää sovittaa kansalliset erityispiirteemme yhteen EU:n talouspolitiikan, kilpailukyvyn ja investointitarpeiden kanssa. Miten varmistaa suomalaisten yritysten pärjääminen? Nämä ovat olennaisia kysymyksiä, joihin tulisi olla vastauksia. Nyt muut vievät ja Suomi vikisee, päättää Kumpula-Natri.
Kumpula-Natri jättää asiasta kirjallisen kysymyksen ministeri Strandille.
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Miksi hallitus pimittää soteleikkauksia?16.3.2025 15:26:29 EET | Tiedote
Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) on oppositiosta käsin seurannut puolentoista vuoden ajan, kuinka Orpon hallitus romuttaa suomalaista terveydenhuoltoa - Tämä on suora uhka potilasturvallisuudelle.
SDP:n Pia Hiltunen: Terveydenhuolto säästöjen kohteena – mutta kenen kustannuksella?16.3.2025 13:43:22 EET | Tiedote
Kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.) ymmärtää ihmisten huolen julkisen terveydenhuollon tilasta. - Kun tarvitset hoitoa, sillä hetkellä ei lohduta tieto hyvinvointialueen alijäämän määrästä, silloin merkitsee vain se, pääsetkö lääkäriin vai et. Taloutta voidaan tasapainottaa reilumminkin, kuin hallituksen järkyttävillä leikkauksilla terveydenhuoltoon.
SDP:n Lyly: Yhteiskuntasopimus puolustuksen ja hyvinvoinnin turvaamiseksi15.3.2025 15:01:18 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly puhui lauantaina 15.3 Mänttä-Vilppulan työväenyhdistyksen 120-vuotisjuhlassa.
SDP:n Tuppurainen: Hallituksen sote-politiikka on tuuliajolla15.3.2025 13:18:13 EET | Tiedote
Vaikuttaa siltä, että hallituksessa ei tarkalleen tiedetä, paljonko se aikoo kela-korvauksien kautta tukea yksityistä terveysbisnestä eikä sitä, mistä kansalaisten tärkeistä julkisista palveluista se aikoo leikata lähes 200 miljoonaa euroa kunta- ja aluevaalien jälkeen. Kansalla on oikeus tietää viipymättä, pohtii SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansallispuistojemme rahoitusvaje tulee kattaa metsähallituksen puumyynnin voitoista.15.3.2025 12:59:10 EET | Tiedote
Saku Nikkanen pitää täysin kestämättömänä, että hallitus leikkaa kansallispuistojen rahoitusta samaan aikaan, kun Metsähallitus tekee ennätystulosta metsätaloudessa. Nyt Teijon kansallispuisto kärsii kaksinkertaisesti: sekä kunnossapito että retkeilijäpalvelut ovat uhattuina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme