OAJ: Opettajiin kohdistuva väkivalta on huolestuttavalla tasolla

Jaa

OAJ:n tekemän kyselyn mukaan opettajien ja muiden opetusalan työntekijöiden kohtaamat väkivaltatilanteet ovat lisääntyneet. Tilanne vaatii myös uusia ratkaisuja, vaatii OAJ.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n päiväkotien, koulujen ja oppilaitosten työsuojeluvaltuutetuille tekemän kyselyn mukaan lähes 80 prosenttia kunta-alalla ja kokonaisuudessaan yli 60 prosenttia vastaajista toteaa, että havainnot opettajiin ja muihin opetusalan työntekijöihin kohdistuvasta väkivallasta ovat lisääntyneet viimeisen kolmen vuoden aikana.  

– Tilanne on huolestuttava, eikä sitä voi katsoa läpi sormien. Väkivaltatilanteisiin puuttuminen ja niiden ennaltaehkäisy eivät saa jäädä vain koulujen, päiväkotien ja oppilaitosten harteille. Keskustelua on käytävä myös vanhempien ja yhteiskunnan vastuista, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto vaatii.   

Murto esittää, että maan hallitus kutsuu keskeiset toimijat koolle hakemaan ratkaisuja siihen, että lasten ja nuorten pahoinvointi ja väkivalta kyetään ennaltaehkäisemään nykyistä paremmin. Opettajilla ja esihenkilöillä on oikeus turvalliseen työympäristöön. Työsuojeluvaltuutetut ovat tärkeässä ja vaativassa roolissa ja heidän työtään tulee tukea työpaikoilla. 

Moniammatillista yhteistyötä on vahvistettava 

Moniammatillista ja ennaltaehkäisevää yhteistyötä tulee vahvistaa päiväkotien, koulujen ja oppilaitosten sekä poliisin, nuorisotoimen, sosiaalitoimen ja lastensuojelun välillä. 

– Tiedonkulkua on edelleen parannettava ja selkeytettävä eri toimijoiden välillä. Oppilas- ja opiskeluhuolto ei toimi riittävän hyvin, ja monista kouluista ja oppilaitoksista puuttuu kuraattori tai psykologi, Murto sanoo. 

Pienet ryhmät ja oppimisen tuki tärkeitä keinoja  

Yksi keskeinen ratkaisu työrauhan parantamiseen on OAJ:n mukaan ryhmäkokojen pienentäminen varhaiskasvatuksesta toiselle asteelle. 

– Pienessä ryhmässä opiskelu edistää työrauhaa sekä auttaa kiinnittymään paremmin omaan ryhmään ja lisää yhteisöllisyyttä. Kun opettaja tietää ja tuntee jokaisen ryhmänsä oppijan, hänen on myös helpompi havaita muutoksia ja reagoida ongelmiin, Murto sanoo. 

Myös oppimisen tuella on suuri merkitys, sillä jopa neljännes perusopetuksen oppilaista tarvitsevat tehostettua tai erityistä tukea. 

– Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä oppimisen tuen uudistamista koskeva lakiesitys. On ensiarvoisen tärkeää, että jokainen lapsi ja nuori saa tarvitsemaansa tukea oppimiseen, Murto painottaa. 

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry

Undervisning och stöd till unga har försämrats – nedskärningarna inom yrkesutbildningen drabbade också unga, avslöjar OAJ-enkät10.3.2025 07:45:00 EET | Pressmeddelande

Regeringens nedskärningar inom yrkesutbildningen påverkar direkt de unga som omfattas av läroplikten, visar en enkät riktad till OAJ:s förtroendemän vid yrkesläroanstalter. Nedskärningarna syns i form av mindre undervisning och stöd i nästan alla de läroanstalter som deltog i undersökningen. Uppsägningar har i stor utsträckning gällt lärare.

Ammatillisen koulutuksen leikkaukset osuivat myös nuoriin, paljastaa OAJ:n kysely10.3.2025 07:45:00 EET | Tiedote

Hallituksen ammatilliseen koulutukseen kohdistamat leikkaukset heijastuvat suoraan oppivelvollisiin nuoriin, selvisi OAJ:n ammatillisten oppilaitosten luottamusmiehille tekemästä kyselystä. Leikkaukset näkyvät nuorten saaman opetuksen ja tuen vähenemisenä lähes kaikissa kyselyyn vastanneissa oppilaitoksissa. Leikkausten myötä tehdyt irtisanomiset ovat kohdistuneet valtaosin opettajiin.

Oppimisen tuen uudistus sakkaa kunnissa, kertoo tuore rehtorikysely – ”Tämä on sadan miljoonan euron kysymys”20.2.2025 05:00:00 EET | Tiedote

Oppimisen ja koulunkäynnin tuen uudistus esi- ja perusopetuksessa on hallituskauden merkittävin koulutuspoliittinen satsaus. Uudistuksen on määrä astua voimaan elokuussa. Silti vasta kolmannes rehtoreista tietää, että hänen koulunsa saa ensi lukuvuodeksi lisärahoitusta uudistuksen toteuttamiseen. Myös hallituksen lupaamat lisätunnit uhkaavat paikoin jäädä toteutumatta, kertoo OAJ:n tuore kysely.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye