SDP EDUSKUNTA

SDP:n Perholehto: Kestävää energiaomavaraisuutta ei rakenneta ilmastopolitiikkaa mustamaalaamalla

Jaa

Ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd) katsoo, että kansanedustaja Hannu Hoskosen (kesk) tänään Iltalehdessä esittämät väitteet Suomen ilmastopolitiikan vaikutuksista sähkön hintaan ovat vastuuttomia.  

– Monilla ihmisillä on taloudellisesti todella tiukkaa, mutta on vastuutonta populismia valjastaa heidän hätänsä tällaiseen käyttöön. Ilmastopolitiikan kääntäminen uhkakuvaksi ei sovi nykypäivään, sillä fossiilienergiasta irtautuminen on Suomen huoltovarmuuden ja turvallisuuspolitiikan kannalta järkevä teko.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

– Hoskonen maalaa kuvaa turpeesta tämän maan uusiutuvana pelastajana, mitä se ei ole nyt eikä koskaan ole ollutkaan. Vaikka kuinka käyttäisimme sitä tapissa koko ajan, ei se kattaisi lähimainkaan Suomen kokonaisenergian kulutusta, josta turpeen osuus on ollut 5 prosentin luokkaa, kun taas energiasektorin kokonaispäästöistä se on ollut noin 15 prosenttia eli paljon enemmän, Perholehto kertoo.

– Tässä ajassa on monia valtavia uhkia, joista ilmastonmuutos ja luontokato ovat keskeisimpiä. Vastuullinen ja kestävä ilmasto- ja luontopolitiikka on välttämättömyys niin talouden, omavaraisuuden kuin luontokadon torjumisen kannalta. Ilmastokriisin pysäyttämisessä onnistumisella on suoria ja välillisiä kytkentöjä turvallisuuteen, kuten esimerkiksi energia-alan vihreä siirtymä ja yksittäisten maiden merkittävät riippuvuussuhteet Venäjän fossiilienergiasta ovat osoittaneet, Perholehto toteaa.

– Ilmastonmuutoksen aiheuttamien vahinkojen korjaamiseen käytettävä raha on aina pois tuottavammista investoinneista, mikä tarkoittaa, että ennaltaehkäisyyn ja varautumiseen investoiminen tuottaa investointikustannuksia suuremmat hyödyt. Energiaomavaraisuus, turvallisuus ja kestävyys on mahdollista sovittaa yhteen oikeudenmukaisella tavalla.

– Hoskosen kannattaisi kääntää kaikki tykkinsä hallituksen suuntaan, sillä tämä ihmisten ennennäkemätön ahdinko on Orpon–Purran politiikan syytä. On yhteinen tehtävä ratkaista valtava kaksoishaaste: pysäyttää luonto- ja ilmastokriisi sekä pelastaa hyvinvointivaltio. Sitä ei tehdä tuijottaen peräpeiliin ja haikaillen takaisin vuosikymmenten takaista aikaa, Perholehto päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Suomen on tehostettava varautumistaan öljyvahinkoihin Suomenlahdella14.1.2025 13:46:28 EET | Tiedote

Venäjän varjolaivaston aktiivinen liikkuminen Suomenlahdella on lisännyt merkittävästi huolta mahdollisista öljyvahingoista. Rajavartiolaitos on jo reagoinut tilanteeseen nostamalla valmiustasoaan ja siirtämällä torjunta-aluksia alueelle, mutta paikallisten pelastuslaitosten resurssipula on vakava ongelma Suomessa. SDP:n kansanedustaja Paula Werning perää hallitukselta pikaisia toimia Suomen öljyntorjuntavalmiuden parantamiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye