Ville Kaunisto: Yrittäjät kiittävät talousvaliokuntaa kaupparekisterilain ripeästä käsittelystä
Kokoomuksen kouvolalainen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Ville Kaunisto kiittää talousvaliokuntaa nopeasta ja määrätietoisesta työstä kaupparekisterilain muuttamiseksi. Yrittäjät kiittävät talousvaliokuntaa kaupparekisterilain ripeästä käsittelystä.
Hallitus toimitti eduskunnalle asiaa koskevan esityksen marraskuun lopussa 22.11. Talousvaliokunta hyväksyi asiasta tehdyn mietinnön tämän päivän kokouksessa yksimielisesti.
”Iso kiitos koko talousvaliokunnalle, että tässä yrittäjille tärkeässä lakimuutoksessa päästiin maaliin näin nopeasti. Tämä on hyvä osoitus siitä, että kyllä tässä talossa osataan myös sopia, jos tahtoa siihen vaan löytyy. Yrittäjäkentän viesti meille päättäjille on ollut selvä. Muutos on välttämättömän tarpeellinen. Nyt tässä päästään nopeasti eteenpäin,” Kaunisto toteaa.
Kaupparekisterilakiin kaavaillun muutoksen perimmäinen tarkoitus on toimivien yritysten toimintaedellytysten suojelu. Voimassa olevan kaupparekisterilain vuonna 2023 muuttunut tulkinta Patentti- ja rekisterihallituksessa on pahimmillaan johtanut tilanteisiin, joissa lakisääteisten tietojen toimittamatta jättämisen vuoksi kaupparekisteristä poistettuja yrityksiä ei ole voitu palauttaa rekisteriin, vaikka tietojen toimittamatta jättäminen olisi johtunut vain yrityksen tahattomasta toiminnasta.
”Kaupparekisteristä poistaminen voi aiheuttaa isoja ongelmia yritykselle, jolla on sopimuksia, yhteistyökumppaneita ja työntekijöitä. Rekisteristä poistamisen jälkeen yrityksen toiminta on käytännössä mahdotonta. Nyt monelle tässä vaikeassa välitilassa oleville yrityksille saadaan nopealla tahdilla helpotusta,” Kaunisto sanoo.
Talousvaliokunnan ohella Kaunisto kiittää työministeri Satosta asian ripeästä hoidosta.
”Arto Satonen jos joku on ollut tällä vaalikaudella ministeri paikallaan. Hänen johdollaan Suomen työmarkkinat on uudistettu ja nyt vielä tämä konkreettinen teko suomalaisten yrittäjien parhaaksi,” Kaunisto päättää.
Hallituksen esityksen myötä kaupparekisteristä ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnin perusteella poistettu yhtiö voitaisiin palauttaa säädetyin edellytyksin hakemuksesta takaisin rekisteriin. Muita tärkeitä muutoksia olisi muun muassa se, että jatkossa uudistettua kaupparekisterilakia sovellettaisiin ilmoitusvelvolliseen, joka on määrätty selvitystilaan tai poistettu kaupparekisteristä vuoden 2023 alusta alkaen. Lisäksi kaupparekisterilain voimaantulosäännöstä ehdotetaan muutettavaksi siten, että rekisteritietojen ajantasaisuuden tarkistamista koskevaa säännöstä alettaisiin soveltaa vuoden 2026 sijaan vasta vuonna 2027.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KaunistoKansanedustaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo ja Kilpi: Lentoasemaverkkoa ei karsita14.1.2025 16:56:07 EET | Tiedote
Hallitus on sitoutunut säilyttämään nykymuotoisen lentoasemaverkon. Maakuntalennoilla on suuri merkitys Suomen aluetalouksille ja kilpailukyvylle.
Kokoomuksen Kauma: Georgian vierailu siirtyy, demokratian tukeminen jatkuu6.1.2025 18:27:57 EET | Tiedote
Kansanedustaja Pia Kauma on päättänyt peruuttaa suunnitellun vierailunsa Georgiaan, jossa hänen oli tarkoitus toimia Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtajan roolissa. Matka siirrettiin, koska maan poliittinen epävakaus ei tue laajapohjaisen vuoropuhelun käymistä koskien Etyjin antamia suosituksia maan vaalijärjestelmän kehittämiseksi.
Kokoomuksen Vestman: Kiitos Orpon hallituksen uuden rantasaunan saa tehdä taas rantaan3.1.2025 14:26:33 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman iloitsee vuoden vaihteessa voimaanastuneista rakentamislain muutoksista, jotka helpottavat omakotitalojen rakentamista sekä vapauttavat saunojen ja muiden talousrakennusten rakentamista myös ranta-alueilla. Monen suomalaisen haave aidosta rantasaunasta mökkirantaan voi Orpon hallituksen tekemän rakentamislain korjaussarjan myötä toteutua.
Kokoomuksen Kilpi: Aserikoksista kovemmat rangaistukset21.12.2024 12:37:06 EET | Tiedote
Orpon hallitus kiristää ampuma-aserikoksista annettavia rangaistuksia. Tulevaisuudessa luvattoman ampuma-aseen hallussapidosta julkisella paikalla tuomitaan pääsääntöisesti ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi iloitsee uudistuksesta ja katsoo, että aserikollisuuden vakavuuden tulee ilmetä myös langetettavista rangaistuksista.
Joni Määttä Kokoomuksen eduskuntaryhmän viestinnän asiantuntijaksi19.12.2024 14:50:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on kokouksessaan torstaina 19.12.2024 valinnut uudeksi eduskuntaryhmän viestinnän asiantuntijaksi Joni Määtän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme