ENNAKKOTIEDOTE: Ilmastotekoja kannattaa tehdä myös itsekkäistä syistä, sanoo Leo Stranius uutuuskirjassaan – 1,5 astetta parempi arki (Gummerus) ilmestyy 4.1.
19.12.2024 09:22:22 EET | Gummerus | Tiedote
Tietokirjailija ja vaikuttaja Leo Straniuksen 1,5 astetta parempi arki – Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnelliseksi (Gummerus) on konkreettinen opaskirja, joka auttaa valitsemaan viisaammin ja voimaan paremmin. Kirjassaan Stranius havainnollistaa esimerkein, miksi tiivis asuminen, minimalistinen kuluttaminen, vegaaninen ruokavalio ja muut ilmastoystävälliset valinnat eivät merkitse raskasta ja kurjaa elämää, vaan tekevät hyvää meille itsellemme.

Mitä hyötyä on siitä, että omistaa vain vähän tavaraa? Miten tehdä ilmastoystävällinen pikalounas etätyöpäivän keskellä? Miten arvioida oman toiminnan päästöjä ja vaikuttavuutta? Leo Stranius antaa uutuuskirjassaan 1,5 astetta parempi arki välineitä oman hiilijalanjäljen pienentämiseen avaamalla konkreettisia hiililaskelmia arjen eri valinnoista.
”1,5 asteen kanssa linjassa oleva arki on monella tavalla hyvää. Kun elää omien arvojensa mukaan ja tekee itseään suurempia ja planeetan kannalta merkityksellisiä asioita, kasvattaa henkistä hyvinvointiaan ja vahvistaa omaa mielenterveyttään. Näin ei tarvitse elää jatkuvassa ristiriidassa sen kanssa mitä tietää ja mitä tekee”, Stranius kirjoittaa kirjassaan.
Straniuksen mukaan päästötavoitteiden mukainen arki tuo elämään levollisuutta ja onnellisuutta. Myös henkilökohtainen varallisuus kasvaa, kun kuluttaa vähemmän.
”Monet asiat ovat paljon yksinkertaisempia ja helpompia, kun turhat asiat rajautuvat arjesta kokonaan pois häiritsemästä. Ravintolassa ja kaupassa valinnat ovat selkeitä. Lomamatkat ja siirtyminen paikasta toiseen tapahtuvat selkeiden periaatteiden mukaan. Yksinkertaisuus, tehokkuus ja taloudellisuus sekä terveellisyys yhdistyvät kauniilla tavalla hyväksi kokonaisuudeksi”, Stranius kirjoittaa.
”Voisiko 1,5 asteen ilmastoystävällinen arki näyttää yhä useammalle houkuttelevammalta, jos se kehystettäisiin hyveellisyyden ja pyyteettömyyden sijaan oman edun tavoittelulla? Itsekkyydellä. Siitähän tässä kaikessa lopulta on kysymys: siitä, että meillä kaikilla olisi paljon nykyistä parempi elämä.”
Leo Stranius on toimitusjohtaja ja yhteiskunnallinen vaikuttaja, tietokirjailija, triathlonisti ja perheenisä, jonka oma hiilijalanjälki on noin kaksi tonnia vuodessa.
Leo Stranius: 1,5 astetta parempi arki – Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnelliseksi (Gummerus)
158 sivua
Ilmestyy 4.1.2025 painettuna, e- ja äänikirjana, lukija: Aku Laitinen
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 7792942 , pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia. Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Jännitteet kiristyvät itärajan molemmin puolin Matti Röngän ajankohtaisessa dekkarissa3.9.2026 13:04:11 EEST | Tiedote
Viktor Kärppä tekee paluun Matti Röngän 30.9. ilmestyvässä romaanissa Ikkunasta pudonnut mies (Gummerus). Teos nostaa esiin ajankohtaisia aiheita: jännitteitä itärajan molemmin puolin, suomalaisten muuttunutta suhtautumista Suomessa asuviin venäläisiin ja vanhustenhoitoa.
Yhteensä 713 tuntia ja 15 minuuttia – Kalle Päätalon Iijoki-sarja Toni Kamulan lukemina äänikirjoina on valmistunut2.9.2026 13:53:50 EEST | Tiedote
Kalle Päätalon klassikko, omaelämäkerrallinen Iijoki-sarja, on nyt kokonaisuudessaan myös äänikirjayleisön kuunneltavissa näyttelijä-ohjaaja Toni Kamulan lukemana. 26-osaisen sarjan kokonaiskesto äänikirjoina on 713 tuntia ja 15 minuuttia. Äänikirjojen kuuntelijat ovat löytäneet klassikon; sarjaa on kuunneltu tähän mennessä äänikirjoina jo yli 6 miljoonaa tuntia.
ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote
Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Inari Fernándezin puheenaiheromaani Vapaus saa jatkoa – Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) ilmestyy 24.9.26.8.2026 09:43:10 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 kirjatapaus Vapaus (Gummerus) saa jatkoa syyskuussa. Inari Fernándezin Lappiin sijoittuva, Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) on täynnä yllätyskäänteitä ja tutkii muun muassa sitä, millaiset pelisäännöt polyamoria asettaa suhteelle pienessä kylässä ja miten somessa leviävä tradwife-trendi koettelee äidin ja aikuistuvan tyttären suhdetta. Samalla romaani pohtii rakkauden olemusta ja anteeksiantoa. Mitä on hyvää tekevä rakkaus? Entä millaista on luottamuksen menettäminen ystävyyssuhteessa ja voiko luottamusta saada takaisin?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


