Pirkanmaan ELY-keskus

Työllisyyskatsaus │ Työttömien määrä jatkoi kasvuaan Pirkanmaalla marraskuussa

Jaa

Marraskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 28 964 henkilöä, joka on 4 235 henkilöä enemmän kuin viime vuoden marraskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli marraskuussa 11,2 prosenttia. Maakuntavertailussa Pirkanmaan työttömyys kasvoi jälleen eniten. Avoimien työpaikkojen määrä on laskenut marraskuussa sekä vuosi- että kuukausitasolla vertailtaessa.

Poimintoja Pirkanmaan työllisyystilanteen kehityksestä kuukausi- ja vuositasolla.
Poimintoja Pirkanmaan työllisyystilanteen kehityksestä kuukausi- ja vuositasolla.

- Työttömyyden kehityksen suunta muuttui yllättäen syyskuussa ja jatkui lokakuussa sekä marraskuussa. Arvioni on lukujen perusteella sekä talouden odotettavissa olevan kehityksen mukaan työttömien lukumäärä nousisi vielä joulukuussa hieman vuositasolla vertailtaessa. Tilanteeseen vaikuttavat yritysten vähentynyt tarve palkata uutta työvoimaa, arvioi Pirkanmaan ELY-keskuksen ennakointiasiantuntija Juha Salminen.

- Uusien avoimien työpaikkojen määrän aleneminen jatkuu vuositasolla vertailtaessa myös alkuvuonna 2025. Odotettavissa on vuoden 2025 alkupuolelle lievää muutosta positiiviseen suuntaan vuoden 2024 viimeisen neljänneksen lukuihin verrattuna.

Suurimmat työttömien määrät ammattiryhmittäin

  • palvelu- ja myyntityö 5 190 henkilöä,
  • rakennus-, korjaus- ja valmistustyö 4 938 henkilöä,
  • erityisasiantuntijan työ 4 262 henkilöä,
  • asiantuntijatyössä 2 624 henkilöä,
  • muut työntekijät 2 188 henkilöä.

Marraskuussa ammatteihin lukeutumattomia työttömiä työnhakijoita oli 5 314 henkilöä.

Pirkanmaan työttömyysaste oli marraskuussa 11,2 prosenttia

Vertailuna muiden maakuntien työttömyysasteita:

  • Pohjanmaa 7,0 prosenttia,
  • Etelä-Pohjanmaa 7,7 prosenttia,
  • Lappi 9,2 prosenttia,
  • Varsinais-Suomi 10,3 prosenttia,
  • Kainuu 10,5 prosenttia,
  • Satakunta 10,5 prosenttia,
  • Uusimaa 11,0 prosenttia ja
  • Pohjois-Savo 11,1 prosenttia.

Työttömät työnhakijat kunnittain

Alle 8 prosentin työttömyysaste oli Pirkanmaan kunnista Juupajoella, Lempäälässä, Kihniössä, Punkalaitumella, Pälkäneellä, Vesilahdessa ja Ylöjärvellä.

Suurimmat työttömien työnhakijoiden määrien kasvut vuositasolla olivat

  • Tampereella 2 587 henkilöä,
  • Nokialla 384 henkilöä,
  • Kangasalla 265 henkilöä,
  • Pirkkalassa 165 henkilöä,
  • Lempäälässä 109 henkilöä,
  • Ylöjärvellä 104 henkilöä ja
  • Sastamalassa 133 henkilöä.

Koko maan tilanne

Työttömien ja lomautettujen määrä nousi koko maassa vuositasolla 28 112 henkilöllä. Koko maan keskimääräinen työttömyysaste oli 10,9 prosenttia. Työttömien työnhakijoiden määrä oli 292 409 henkilöä, joista lomautettujen osuus oli 24 617 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pirkanmaan ELY-keskus
Ennakointiasiantuntija Juha Salminen
Puhelin 0295 036 208
sähköpostiosoite on muotoa etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi

Liitteet

Linkit

Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye