Marika Viskari: "Valon matka" Taidetila Terrassa 27.1.–5.3.2025
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 27. tammikuuta kuvataiteilija Marika Viskarin näyttely "Valon matka". Näyttely on avoinna 5. maaliskuuta asti.

Marika Viskari (s. 1982 Mänttä-Vilppula) on Kangasalla asuva ja työskentelevä kuvataiteilija. Hänet tunnetaan erityisesti puoliesittävistä ja ekspressiivisistä maalauksista, jotka kuvaavat kuvitteellisia maailmoja ja avaruuden maisemia.
Viskari on suorittanut kuvataiteilija YAMK-tutkinnon Kankaanpään taidekoulussa SAMK:ssa vuonna 2020 ja valmistunut muotoilijaksi HAMK:sta vuonna 2010. Viskari on myös opiskellut vaihto-oppilaana Lontoossa University of Arts, Chelsea College of Art -koulussa.
Viskarin teoksia on yksityiskokoelmien lisäksi HUS Taidetoimikunnan kokoelmissa. Hän on saanut Kangasalan kaupungin stipendin ja apurahan vuosina 2021 ja 2024.
Näyttelyn kaikille avoimet avajaiset ovat maanantaina 27.1.2025 klo 18 – tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eljas Suvanto, taide- ja kulttuuriasiantuntija, hyvinvointi- ja vapaa-aikapalvelut +358 40 121 6803, eljas.suvanto@kangasala.fi
Marika Viskari, +358 50 542 6895, marika.viskari@gmail.com, Instagram @marika_viskari
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Kangasala kokoluokkansa kärjessä kuntien EVP-indeksissä12.2.2025 16:25:20 EET | Tiedote
Alueiden elinvoimaa, vetovoimaa ja pitovoimaa kuvaava indeksi tarkastelee kuntia 20 avainmuuttujan avulla. EVP-indeksissä tarkastelun kohteena olivat Manner-Suomen 293 kuntaa.
Kaavoituskatsausta 2025 esitetään hyväksyttäväksi ensiviikolla6.2.2025 09:26:10 EET | Tiedote
Alueidenkäyttölain 7 §:n mukaan kunnan tulee kerran vuodessa laatia kaavoituskatsaus kunnassa ja maakunnan liitossa vireillä olevista ja lähiaikoina vireille tulevista kaava-asioista, jotka eivät ole merkitykseltään vähäisiä. Kaavoituskatsauksen yhteyteen on liitettävä arvio asumiseen varattujen tonttien riittävyydestä.
Björkqvist-rahaston apurahojen ja stipendien saajat vuonna 20255.2.2025 15:44:03 EET | Tiedote
Björkqvist-rahaston apurahoja ja stipendejä jaettiin Kangasalla 5.2. järjestetyssä tilaisuudessa tieteen, taiteen ja opiskelun tukemiseen yhteensä yli 50 100 euroa.
Kangasalan osallistuvan budjetoinnin ideahaku on alkanut3.2.2025 08:05:00 EET | Tiedote
Osallistuva budjetointi on toimintatapa, jossa kaupunkilaiset pääsevät päättämään kaupungin osoittaman rahasumman käytöstä. Tänä vuonna osallistuvaan budjetointiin on käytettävissä 20 000 €.
Lasten Pirkkasten tämän vuoden teemana osallisuus30.1.2025 08:49:39 EET | Tiedote
Lastenkulttuurikuukausi Lasten Pirkkaset tuo Kangasalan kirjastoihin biisinikkarointia, rytmiseikkailuja ja soitinhupia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme