Karsitun alueelle Huittisiin suunniteltavan aurinkoenergiahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtäville (Varsinais-Suomi, Satakunta)
Karsittu Green Energy Oy:n Huittisiin suunnittelema aurinkovoimalahanke on nyt ympäristövaikutusten arviointimenettelyn selostusvaiheessa.
Karsittu Green Energy Oy on toimittanut Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukselle (Varsinais-Suomen ELY-keskus) ympäristövaikutusten arviointiselostuksen (YVA-selostus) Karsitun aurinkoenergiahankkeesta. YVA-selostus on hankkeesta vastaava esitys hankkeesta, sen vaihtoehdoista ja niiden todennäköisesti merkittävistä ympäristövaikutuksista sekä haitallisten ympäristövaikutusten lieventämistoimenpiteistä.
Hankealue sijaitsee noin viisi kilometriä Huittisten keskustasta lounaaseen ja sen kokonaispinta-ala on 171 hehtaaria. Hankkeen arvioitu vuosituotanto on enimmillään 107 000 megawattituntia. Hanke suunnitellaan liitettävän kantaverkkoon 1,5 kilometriä pitkällä maakaapelilla, joka kulkee Fingridin Huittisten sähköasemalle.
Arvioitavat vaihtoehdot
Ympäristövaikutusten arviointimenettelyssä tarkastellaan seuraavia vaihtoehtoja:
- Vaihtoehto VE0: Hanketta ei toteuteta.
- Vaihtoehto VE1: Rakennetaan enintään 149 hehtaarin kokoinen aurinkoenergiahanke, joka koostuu kahdesta erillisestä paneelialueesta. Kallioalueet tasoitetaan.
- Vaihtoehto VE2: Rakennetaan enintään 133 hehtaarin kokoinen aurinkoenergiahanke, joka koostuu kolmesta erillisestä paneelialueesta. Kallioalueet jätetään pois hankkeesta.
Yleisötilaisuus
YVA-selostusta koskeva kaikille avoin yleisötilaisuus on torstaina 30.1.2025 klo 18:00 Huittisten kaupungintalon valtuustosalissa (Risto Rytin katu 36) ja siihen voi osallistua myös etäyhteydellä.
YVA-selostukseen voi ottaa kantaa 7.3.2025 asti
YVA-selostus liitteineen on luettavissa ympäristöhallinnon verkkosivuilla www.ymparisto.fi/Karsitun-aurinkoenergiahanke-YVA ja sen painettuun versioon voi tutustua Huittisten kaupungintalolla ja pääkirjastossa sekä Säkylän kunnanvirastolla ja pääkirjastossa.
YVA-selostuksesta voi esittää mielipiteitä kirjallisesti toimittamalla ne viimeistään 7.3.2025 sähköpostitse osoitteeseen kirjaamo.varsinais-suomi@ely-keskus.fi tai postitse osoitteeseen Varsinais-Suomen ELY-keskus, PL 236, 20101 Turku.
Perusteltu päätelmä on yhteysviranomaisen hankkeen merkittävistä ympäristövaikutuksista tekemä perusteltu johtopäätös. Yhteysviranomaisena toimiva Varsinais-Suomen ELY-keskus laatii perustelun päätelmän arviointiselostuksen riittävyydestä ja laadusta sekä hankkeen merkittävistä ympäristövaikutuksista. Perusteltu päätelmä julkaistaan myöhemmin ympäristöhallinnon YVA-hankesivulle.
YVA-menettely
Ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA-menettely) on lakisääteinen menettely, jossa selvitetään hankkeen todennäköisesti merkittävät ympäristövaikutukset. YVA-menettely ei ole lupamenettely, vaan siinä tuotetaan lisätietoa hankkeen suunnittelua ja sitä koskevaa päätöksentekoa varten sekä lisätään tiedonsaantia ja osallistumismahdollisuuksia.
YVA-menettelyn toisessa vaiheessa hankkeen ympäristövaikutukset arvioidaan ja arvioinnin tulokset esitetään YVA-selostuksessa.
Yhteystiedot
Hankkeesta vastaava:
Karsittu Green Energy Oy/Etha Oy, Artturi Kurhela,
etunimi.sukunimi@etha-consultancy.com, p. 040 554 0735
YVA-konsultti:
Sitowise Oy, Timo Huhtinen,
etunimi.sukunimi@sitowise.com, p. 040 542 5291
Yhteysviranomainen:
Varsinais-Suomen ELY-keskus, Sanna Mäkeläinen,
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi, p. 0295 022 140
Ympäristöhallinnon verkkosivut:
Karsittu Green Energy Oy, Karsitun aurinkoenergiahanke, Huittinen (ymparisto.fi)
YVA - Hankkeiden ympäristövaikutusten arviointimenettely (ymparisto.fi)
Avainsanat
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Maaningalla Kuopiossa sijaitsevalle Mustanvirran sillalle painorajoitus (Itä-Suomi)20.3.2025 10:15:50 EET | Tiedote
Pohjois-Savon ELY-keskus on asettanut Mustanvirran sillalle ajoneuvoyhdistelmän suurin sallittu massa 40 t painorajoituksen. Itä-Suomessa on 137 huonokuntoista siltaa, joista korjauskohteina tänä vuonna 26.
Förändringar i lagstiftningen och dess tolkning skulle kunna underlätta vasslåtter – vilket skulle ge miljöskyddsfördelar och ekonomiska fördelar19.3.2025 10:17:11 EET | Pressmeddelande
Projektet BalticReed har publicerat en policyrekommendation om vasslåtter i industriell skala och vattenrättsliga avgöranden i anslutning till detta. Rekommendationen presenterades under ett möte 18.3.2025 i Ämbetshuset i Åbo, där man diskuterade lagstiftningsmässiga och metodrelaterade utmaningar vid vasslåtter.
Muutokset lainsäädännössä ja sen tulkinnassa voisivat helpottaa järviruo'on niittoja – johtaisi ympäristönsuojelullisiin ja taloudellisiin hyötyihin19.3.2025 10:17:11 EET | Tiedote
BalticReed-hanke on julkaissut politiikkasuosituksen, joka koskee järviruo’on teollisen mittakaavan niittoa ja siihen liittyviä vesioikeudellisia ratkaisuja. Suositus esiteltiin Turun Virastotalolla 18.3.2025 järjestetyssä tilaisuudessa, jossa käsiteltiin järviruo’on niittoihin liittyviä lainsäädännöllisiä ja menettelytavallisia haasteita.
Mitä jos vettä on liikaa tai kuivuus uhkaa? Tuoretta tietoa vesienhallinnasta maanomistajille ja asiantuntijoille17.3.2025 14:41:48 EET | Tiedote
Vesi ei tunne kiinteistöjen tai alueiden rajoja. Ilmaston muuttuessa vesienhallinta on entistä tärkeämpää – vettä voi olla väärissä paikoissa joinakin ajankohtina liikaa ja toisaalla riski kuivuuteen kasvaa. ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö tarjoaa yhteiskunnan eri toimijoille kahta uutta veden määrään ja hallintaan liittyvää hyödyllistä työvälinettä: raporttia sateisuuden alueellisista muutoksista ja valuma-aluesuunnittelun abc-verkkokurssia. Tiedotteessa myös linkit tuleviin verkkokeskustelutilaisuuksiin.
INFRA-hankkeiden haku keväällä 2025 (Kainuu)17.3.2025 11:26:50 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus avaa elinkeinolähtöisten infrahankkeiden haun 17.3. Kainuussa. Hankkeiden hakuaika on 17.3.–25.4.2025. Sähköinen haku tapahtuu EURA 2021 -järjestelmän kautta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme