Sukella tieteen kiehtoviin kysymyksiin Mike Bäckin kanssa
Miken tiedeseikkailuissa tutustutaan kiinnostaviin, kaikenikäisiä koskettaviin aiheisiin. Äänikirjasarja käynnistyy käsittelemällä maapallon ensimmäisiä asukkaita.

Tutustu maapallon ensimmäisiin asukkeihin Mike Bäckin kanssa!
Uudessa äänikirjasarjassa vaikuttajana, kirjailijana ja muusikkona tunnettu Bäck kertoo omalla hauskalla tavallaan kaikesta maan ja taivaan väliltä, mutta myös pinnan alta ja avaruudesta. Bäckin loputon uteliaisuus luontoa ja maailmankaikkeutta kohtaan on tarttuvaa.
Paljon osana lääketieteen opintojaan sekä vapaa-ajallaan lukeva Bäck jakaa mielellään oppimaansa myös eteenpäin. Siitä sai alkunsa myös koko äänikirjasarjan idea: Bäck haluaa kertoa itseään kiinnostavista asioista ymmärrettävästi ja ilman vaikeaa tiedesanastoa.
"Olen huomannut, että mitä enemmän oppii, sitä kiinnostavammaksi maailma ylipäätään tulee. On hauskaa pitää lapsuuden uteliaisuutta yllä myös aikuisuudessa ja kysellä paljon kysymyksiä. Se vasta hauskaa onkin, kun löydät kysymyksen, johon ei ole vielä vastausta!"
Äänikirjasarja tarjoaa vastaukset kysymyksiin, joita ei edes tiennyt miettivänsä – ja ehkä myös uusia ihmetyksen aiheita.
Lyhyet äänikirjat sopivat kaikenikäisille, ja niitä voi kuunnella niin yksin kuin yhdessä.
Miken tiedeseikkailujen ensimmäinen jakso, Elämän synty, on nyt kuunneltavissa äänikirjapalveluissa. Toinen jakso, Valaat, ilmestyy 31.1. ja loput neljä noin kahden viikon välein toisistaan.
Haastattelupyynnöt ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kaksi äitiä -Suski kirjoitti lapsuusajan täyttökirjan, joka sopii kaikenlaisille perhemuodoille18.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Suosituilta somekanaviltaan tuttu Susanna Silvander-Rosti kyllästyi siihen, että useimmat perinteiset vauvakirjat olettavat jokaisen perhemuodon samanlaiseksi. Uusi Lapsuuteni-täyttökirja ottaa huomioon erilaiset perheet.
25 vuotta kätilönä toiminut Minna Bergman jakaa uutuuskirjassaan uransa ikimuistoisimmat synnytyskertomukset17.3.2025 09:36:13 EET | Tiedote
Miten synnytys sujuu 10 lapsen konkariäidiltä? Minkälaista on kuljettaa erittäin pieniä keskosia helikopterilla tehohoitoon? Tai auttaa ympärileikattua naista synnyttämään alateitse?
Finlandia-palkitun Nadja Sumasen lastenromaani Satsunabuna on hellyttävän vekkuli tarina pelkojen voittamisesta17.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kahden erityislaatuisen ystävyksen seikkailu kaupungin viemäriverkostoissa on täynnä vauhtia, jännitystä ja lämmintä huumoria.
Kaisa Viitala ja Freida McFadden voittivat Storytel-palkinnon14.3.2025 10:05:00 EET | Tiedote
Vuoden 2024 parhaat äänikirjat ja lukijat on palkittu Storytel-gaalassa. Kaisa Viitala ja Freida McFadden saivat tunnustusta teoksistaan "Klaanin vieraana" ja "Kotiapulaisen salaisuus".
Uutuuskirja porautuu suunnistuslegenda Pasi Ikosen elämään ja kuolemaan13.3.2025 12:48:43 EET | Tiedote
Marko Kantomaan Myrskyn suunnistaja on vahvan jäljen jättävä elämäkerta suunnistuslegendan myrskyisästä ja äärimmäisestä elämästä ja kuolemasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme