SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Itärajan maakunnat tarvitsevat nopeita elvytys- ja investointitoimia
Orpo-Purran hallitus ei ole saanut aikaiseksi mitään konkreettisia toimia Suomen Venäjän vastaisten rajamaakuntien tukemiseksi, puheista ja raporteista huolimatta.

- Pääministeri mielellään isännöi itärajalla EU päättäjiä, joka toki on hyvä asia, mutta mitään vaikutusta sillä ei tunnu olevan hallituksen politiikkaan. Rajavierailu on kuin eksoottinen ja vähän jännittävä tapahtuma, mutta muuhun se ei johda kuin patsasteluun median edessä. Loppuviikosta tulee itärajalle tilannetta ihmettelemään laitaoikeistolaista Italian Veljet -puoluetta edustavan komissaari Rafaele Fitton. toteaa imatralainen kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Suomen itäiset raja-alueet Virolahden Vaalimaalta Utsjoen Nellimiin ovat kärsineet pahiten välttämättömistä Venäjä-pakotteista. Matkailun, kauppa-asioinnin ja vaikkapa puu- ja paperiteollisuuden raaka-ainevirtojen katkeamisen suurimmat kärsijät ovat itäisen Suomen yritykset ja niiden työntekijät. Ensin rajan sulki henkilöliikenteeltä korona ja sitten Venäjän hyökkäys Ukrainaan; ennen näitä esimerkiksi pelkästään Etelä-Karjalassa vieraili vuodessa liki 2 miljoonaa venäläistä turistia ja he käyttivät maakunnassa rahaa 310 miljoonaa euroa vuodessa.
Konkreettisia toimia sen paremmin kansallisen kuin EU:n rahoituksen ohjaamiseen Suomen itärajan maakuntien taloudellisen aktiivisuuden ja aluetalouden vahvistamiseen ei maan hallituksella ole näkynyt. Euroopan unionin komission ohjelmaan on saatu vaatimus, että EU:n on tuettava koko EU:n ja Venäjän välisen raja-alueen turvallisuutta ja taloudellista toimeliaisuutta.
- Tällä hetkellä tilanne on kuin paikkaisi purukumilla uppoamisuhassa olevaa valtamerialusta. Orpo-Purran hallituksen on nyt siirryttävä vaikuttaviin konkreettisiin tekoihin itäisen Suomen maakuntien tulevaisuuden turvaamiseksi. Se on parasta hyvinvointi- ja elinkeinopolitiikkaa ja samalla erittäin tehokasta raja- ja kokonaisturvallisuuden vahvistamista, painottaa varapuheenjohtaja Malm.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Kutsu medialle: SDP:n vaalivalvojaiset 13.4. klo 18.3027.3.2025 15:01:34 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n kunta- ja aluevaalivalvojaisiin sunnuntaina 13.4. Hotelli NH Collection Helsinki Grand Hansaan (sisäänkäynti Kaivokatu 12, Helsinki). Ovet aukeavat klo 18.30. Paikalla vaalivalvojaisissa on SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja muuta puoluejohtoa, Helsingin pormestariehdokas Eveliina Heinäluoma sekä muita SDP:n ehdokkaita. Pyydämme ystävällisesti median edustajia ilmoittautumaan vaalivalvojaisiin tämän linkin kautta maanantaina 7.4. klo 12.00 mennessä.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Joutuuko ammatillinen koulutus taas kärsijäksi?27.3.2025 10:34:04 EET | Tiedote
Ministeri Adelcreutzin kertoi eilen Ylen vaalitentissä, että peruskoulutuksesta ei tulla leikkaamaan. SDP:n varapuheenjohtaja Malm tuo esille huolen: Tarkoittaako tämä sitä, että ammatillisen koulutuksen leikkaukset saavat jatkoa?
SDP:n Matias Mäkynen: Miksi hallitus ei ota kansalaisten huolia vakavasti?22.3.2025 14:49:51 EET | Tiedote
Suomalaisten luottamus julkisiin palveluihin horjuu ja ministeriö varoittaa palveluiden olevan vaarassa, mutta hallitus ei halua kuunnella, arvostelee SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
SDP:n Mäkynen: Moni työntekijä huolehtii ikääntyneistä vanhemmistaan – heidän jaksamistaan on tuettava paremmin21.3.2025 08:55:06 EET | Tiedote
Väestön ikääntyessä tulevaisuudessa yhä useampi huolehtii työn ohella omista ikääntyvistä vanhemmistaan. Heitä on pystyttävä tukemaan nykyistä paremmin, jotta he jaksavat työelämässä, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Vihreää e-metaania Itä-Suomesta17.3.2025 13:14:45 EET | Tiedote
Positiivinen uutinen Itä-Suomesta kuultiin tänään, kun Imatran kaupunki ja e-metaanin tuotantolaitoksia kehittävä norjalainen Freija AS tiedottivat sopineensa noin 13 hehtaarin varauksesta Pelkolan teollisuusalueelle. – Ensinnäkin loistava investointiuutinen Imatralle ja koko Itä-Suomelle, jossa tarvitaan uusia työpaikkoja ja uusia näkökulmia kehittää uusia elinkeinoja. Alueemme ei ole näivettymässä, toteaa imatralainen kansanedustaja, SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme