Yrittäjägallup: Yritysten tyytymättömyyden kasvu hallitukseen on pysähtynyt
Puolet (51 %) yrittäjistä on tyytyväisiä hallituspohjaan ja 38 prosenttia on tyytymättömiä. Hallituksen toimintaan on tyytyväisiä 43 prosenttia ja tyytymättömiä 47 prosenttia. Tyytyväisyys on hieman vahvistunut viime marraskuusta. Viime syksynä alkanut tyytymättömyyden kasvu näyttää pysähtyneen. Yli 10 henkeä työllistävät ja teollisuusyrittäjät ovat tyytyväisimpiä.

–Nyt on tärkeää, että hallitus toteuttaa määrätietoisesti ohjelmaansa kirjattuja uudistuksia työmarkkinoilla ja kilpailun lisäämisessä sekä tekee kasvutoimia, jotka vahvistavat Suomen kasvua. Kyvyttömyys luoda kasvua on syönyt yrittäjien tyytyväisyyttä hallitusta kohtaan, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Pääministeri Petteri Orpoon on tyytyväisiä yrittäjistä 44 prosenttia ja tyytymättömiä 46 prosenttia. Valtiovarainministeri Riikka Purran tyytyväisyysprosentti on myös 44 ja tyytymättömyys 47 prosenttia.
Oppositioon on tyytyväisiä yrittäjistä 14 prosenttia ja tyytymättömiä 68 prosenttia. Arviot oppositiosta ovat olleet samat viime kesän jälkeen.
Tyytyväisimpiä yrittäjiä ovat yli 10 työllistävät (72 % tyytyväisiä) ja teollisuusyrittäjät (65 % tyytyväisiä). Alueellisesti tyytyväisimpiä yrittäjät ovat Länsi- ja Itä-Suomessa. Niissä tyytyväisiä on 56 prosenttia. Miesyrittäjät ovat selvästi naisyrittäjiä tyytyväisempiä. Miehistä tyytyväisiä on 59 prosenttia ja naisista 38 prosenttia.
–Yrittäjien tyytyväisyyttä lisää ainakin paikallisen sopimisen uudistuksen läpivienti. Kyseessä oli historiallinen uudistus, jota yrittäjät ovat pitkään odottaneet, Pentikäinen sanoo.
Tyytymättömyyttä on eniten yksinyrittäjien ja asiantuntijapalveluissa toimivien yrittäjien parissa.
Kokoomus edelleen yrittäjien ykköspuolue
Kokoomus on edelleen ylivoimaisesti suosituin puolue yrittäjien parissa. Sitä kannattaa 38 prosenttia. Osuus on sama kuin marraskuussa 2024. Perussuomalaiset on toisena (13 %) ja keskusta kolmantena (9 %). Niidenkin kannatusluvut ovat ennallaan.
Seuraavina ovat Sdp (7 %), vihreät (5 %), Rkp ja Kd (3 %) sekä vasemmistoliitto ja Liike Nyt (2 %). Sdp:n, Rkp:n ja Kd:n kannatukset ovat hieman nousseet ja vasemmistoliiton pudonnut. Muutokset ovat virhemarginaalissa.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä. Yrittäjien 10 kasvuntointa on täällä.
Yrittäjägallupiin vastasi 1 077 pk-yrityksen edustajaa 2.–9.1.2025. Tulosten luottamusväli on kokonaistuloksen osalta 2,9 prosenttiyksikköä. Tutkimuksen toteutti Verian (entinen Kantar) Suomen Yrittäjien toimeksiannosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Lakot vaarantavat kasvun ja ostovoiman19.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät on huolissaan laajenevista lakoista. ”Lakot vaarantavat Suomen hauraan kasvun, vaikeuttavat yritysten jo valmiiksi vaikeaa tilannetta ja syövät palkansaajien ostovoimaa. Jokainen lakkoviikko tarkoittaa palkansaajalle kahden prosentin vuotuista palkka-alea. Ei pidä unohtaa, että lakkoavustus on palkansaajan omaa rahaa, jota siirretään taskusta toiseen”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: ”Temuttaminen” on saatava kuriin18.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii eduskunnalta pikaisesti toimia ”temuttamisen” hillitsemiseksi. Temuttamisella tarkoitetaan ostosten tekemistä kolmannen maan halpaverkkokaupoista, kuten Temusta ja Sheinistä. Hinnat ovat ultraedullisia, mutta niiden tuoteturvallisuutta ei käytännössä pystytä valvomaan EU-alueella.
Yrittäjät: Tarvitaan kunnianhimoinen mutta realistinen veropoliittinen kasvupaketti12.2.2025 02:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää hallitukselle puoliväliriiheen kunnianhimoista mutta realistista veropoliittista kasvupakettia osana kasvuohjelmaansa. Sen avulla voidaan vahvistaa kasvua ja yrittäjien riskinottoa syventämättä julkisen talouden ongelmia. Suomen Yrittäjien hallitus käsitteli kasvupakettia kokouksessaan 11.2.2025. Tarve investointeja vauhdittaville kasvutoimille on suuri, sillä tuoreen Pk-yritysbarometrin mukaan pk-yritysten investoinnit ovat vähenemässä edelleen kaikilla toimialoilla. Pk-yritysten tilannetta on hankaloitettu korottamalla arvonlisäveroa ja leikkaamalla kotitalousvähennystä. Yrittäjät esittää seuraavia toimia:
Pk-yritysten suhdanneodotukset elpyvät hitaasti, tekoälyn käyttö yleistyy11.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pk-yritysten suhdanneodotukset ovat pysyneet lähes ennallaan viime syksystä. Odotukset ovat myös paremmat kuin vuosi sitten. Madaltunut inflaatio ja korkojen lasku ovat tukeneet yritysten näkymiä. Erityisesti kaupan alan yritysten haastava tilanne on vähitellen helpottamassa, osoittaa 11.2.2025 julkaistu Pk-yritysbarometri.
Yrittäjät esittää makeisten ja suklaan alv-korotuksen valmistelulle stoppia, merkittäviä vaikutuksia yrityksiin6.2.2025 08:09:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää, että valtiovarainministeriö keskeyttää makeisia ja suklaata koskevan arvonlisäverokorotuksen valmistelun. Makeisten ja suklaan verokantamuutos olisi toteutuessaan kolmas alv-kiristys vajaan vuoden sisällä. Valtiovarainministeriön lausuntokierros päättyy perjantaina 7.2.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme