Vihreiden Virta ja Tynkkynen: Euroopalta tarvitaan nyt johtajuutta
Vihreiden Virta ja Tynkkynen kiittävät pääministeri Orpoa keskustelun järjestämisestä eduskuntapuolueille ajankohtaisesta ulko- ja turvallisuuspolitiikan tilanteesta. He peräänkuuluttavat Euroopalta uudenlaista ajattelua ja johtajuutta, jotta turvallisuutta saadaan vahvistettua ja Ukrainaan neuvoteltua kestävä ja oikeudenmukainen rauha.

Eduskuntapuolueiden ja -ryhmien johtajat kävivät tänään keskustelun ulko- ja turvallisuuspolitiikan ajankohtaisesta tilanteesta. Tapaamiseen osallistuneet Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen arvostavat mahdollisuutta vuoropuheluun.
– Haluan kiittää pääministeri Orpoa tapaamisen koolle kutsumisesta ja tilanteen päivittämisestä. Sujuva vuoropuhelu yli hallitus-oppositiorajan tällaisissa kohtalonkysymyksissä on välttämätöntä, Virta toteaa.
Virta ja Tynkkynen kuvaavat Euroopan tilannetta vakavaksi.
– Ukrainaa yritetään painostaa epäoikeudenmukaiseen ja kestämättömään ratkaisuun, joka palkitsisi Venäjää laittoman hyökkäyssodan aloittamisesta. Pölyinen etupiiriajattelu, vahvimman oikeus ja maiden yli sopiminen nostavat valitettavasti päätään, Tynkkynen luonnehtii.
Kriisitietoisuudesta pitää nyt Virran ja Tynkkysen mukaan päästä kriisitoimiin. Euroopan pitää toimia määrätietoisesti.
– Euroopalta tarvitaan vahva ja yhtenäinen vastaus – mieluummin ennemmin kuin myöhemmin. Nyt olisi oikea aika kutsua koolle EU-maiden johtajista koostuvan Eurooppa-neuvoston kokous. Tässä tilanteessa tarvitaan onnistumisen painetta, joka patistaisi Euroopan johtajat venymään ohi tavanomaisen, Virta linjaa.
Euroopassa johtajuudesta on ollut viime aikoina pulaa. Tällaisessa tilanteessa vähän yllättävätkin tahot voivat nousta johtajiksi.
– Puolalla ja Tanskalla on jo ollut tärkeä rooli. Pienet Baltian maatkin voivat loistaa. Mutta myös Suomella olisi nyt saumaa olla aloitteellinen, Virta katsoo.
Virran ja Tynkkysen mukaan nyt tarvitaan rohkeutta ajatella tarvittaessa uudella tavalla. Kriisissä pelkillä vanhoilla ja totutuilla toimintatavoilla ei välttämättä pärjää. Mitään ratkaisuja ei heidän mielestään ole syytä ennalta sulkea pois.
– Kun Ukrainalle aikanaan tarvitaan turvatakuita, Euroopan pitää ottaa niistä ratkaiseva vastuu. On selvää, että Suomen pitää olla silloin aktiivisesti mukana. Se on myös oma etumme, Tynkkynen esittää.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiOras TynkkynenKansanedustaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen: oikeusministeri ei voi asettua demokratian yläpuolelle28.3.2025 16:09:29 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen vaatii oikeusministeri Leena Merta (ps) kunnioittamaan eduskunnan selvän enemmistön tahtoa. Hallituksen pitää viipymättä valmistella laki ns. eheytyshoitojen kieltämisestä.
Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa28.3.2025 15:19:12 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.
Vihreiden Inka Hopsu – Korkeakoulupaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsemistä vauhditettava27.3.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Korkeakoulupaikkoja on lisätty, mutta emme siitä huolimatta tällä menolla saavuta yhteisesti asetettua 50 prosentin korkeakoulutettujen osuutta vuoteen 2030 mennessä. Korkeakoulujen aloituspaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsyä on vauhditettava tekemällä avoimen korkeakoulun opinnoista maksuttomia ilman korkeakoulupaikkaa jääneille, vaatii vihreiden kansanedustaja, opettajataustainen Inka Hopsu.
Sofia Virta: Miksi hallitus valitsee aina leikata lapsilta, vammaisilta ja vanhuksilta ympäristölle haitallisten tukien sijaan?27.3.2025 16:54:36 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tivasi kyselytunnilla hallitukselta, miksi se kohdentaa jälleen leikkauksia lapsiin, vammaisiin sekä vanhuksiin mutta jättää leikkaamatta ympäristölle haitallisista tuista.
Vihreiden Hyrkkö ihmettelee hallituksen sekavaa linjaa koulutusleikkausten aikataulusta: “Pakka aivan sekaisin”27.3.2025 11:00:12 EET | Tiedote
Kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö (vihr) vaatii hallitusta julkaisemaan opetus- ja kulttuuriministeriön leikkauslistat ennen vaaleja. Tiede- ja kulttuuriministeri Talvitie sanoi keskiviikkona, että leikkauksista kerrotaan toukokuussa. Ylen vaalitentissa keskiviikkoiltana opetusministeri Adlercreutz kuitenkin kertoi, että päätökset leikkauksista pyritään tekemään jo puoliväliriihessä. Puoliväliriihi pidetään huhtikussa, vain vähän yli viikko kunta- ja aluevaalien jälkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme