Raahen säännösteltyjen vesistöjen tulvasuojelun kehittäminen etenee
Esiselvitys Raahen säännösteltyjen vesistöjen tulvasuojelun kehittämisestä on valmistunut. Selvityksessä on tarkasteltu erilaisia toimenpidevaihtoehtoja tulvahaittojen vähentämiseksi. Selvitykseen voi tutustua hankkeen nettisivuilla ja sitä on mahdollista kommentoida toukokuun aikana.

Raahen vesistöissä on viime vuosina ollut suuria kesä- ja syystulvia. Ilmastonmuutoksen myötä rankkasateiden aiheuttamat tulvat yleistyvät, joten toimenpiteitä tulvahaittojen vähentämiseksi tarvitaan. Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Raahen kaupunki ja SSAB Europe Oy ovat tilanneet Raahen vesistöjen tulvasuojelun kehittämisestä yhteisen konsulttiselvityksen, jonka on tehnyt Ramboll Finland Oy. Tarkasteltuihin vesistöihin kuuluvat kaikki Haapajärven säännöstelyyn ja SSAB:n terästehtaan vedenottoon liittyvät vesistöt valuma-alueineen: Pattijoki, Haapajoki, Haapajärven tekoallas, makeanvedenaltaiksi padotut Siniluodonlahti ja Kuljunlahti sekä Piehinginjoen suulla sijaitseva pato, jonka kautta vesiä johdetaan mereen.
Selvityksessä on tarkasteltu yli kahtakymmentä toimenpidevaihtoehtoa tulvien hillitsemiseksi. Tulvasuojelun vaikuttavuuden lisäksi on alustavasti arvioitu toimenpiteiden muita vaikutuksia mm. vesistöjen ekologiseen tilaan ja virkistyskäyttöön. Selvityksessä on raportoitu myös ne tarkastellut toimenpiteet, joita ei suositella toteutettavaksi esimerkiksi kohtuuttomien kustannusten, vähäisten tulvasuojeluvaikutusten tai muiden haittavaikutusten takia. Mikään toimenpiteistä ei yksin ole riittävä tulvien hillitsemiseksi, vaan alueella tarvitaan useita toisiaan tukevia toimenpiteitä.
Pattijoen osalta vaikuttavin jatkotoimenpide olisi yläjuoksun tulvaveden varastointi Haapajärveen. Varautuminen tulvavesien varastointiin tarkoittaisi keskivedenkorkeuden alentamista nykyiseen verrattuna. Lisäksi Pattijoella tarvittaisiin muitakin jatkotoimenpiteitä, kuten kiinteistökohtaisia tulvasuojelupenkereitä. Siniluodonlahden ja Kuljunlahden tulvariskejä voitaisiin merkittävästi vähentää lisäämällä Piehingin padon juoksutuskapasiteettia mereen. Piehingin padon muutostöiden yhteydessä nykyinen tekninen kalatie voitaisiin korvata luonnonmukaisella kalatiellä. Muita hyödyllisiä tulvasuojelutoimenpiteitä olisivat mm. puuston ja pensaikon säännöllinen raivaaminen jokiuomista, silta-aukkojen kasvattaminen, teiden korotukset ja vesien viivyttäminen valuma-alueilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus: Susanna Juntunen, etunimi.s.sukunimi@ely-keskus.fi, p. 0295 038 305
Raahen kaupunki: Aino Alatalo, etunimi.sukunimi@raahe.fi, p. 040 130 3810
SSAB Europe Oy: Johanna Pahkala, etunimi.sukunimi@ssab.com, p. 050 315 9496
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu
vaihde 0295 038 000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Tievalaistusta uusitaan Oulun Kiimingissä, Tyrnävällä, Raahessa, Pyhäjoella sekä Kalajoella17.6.2025 10:38:50 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaalla uusitaan tievalaistusta valtatiellä 4 Tyrnävän Temmeksellä, valtatiellä 8 Raahen Pattijoelta Kalajoen Vasankarille ulottuvalla tieosuudella sekä valtatiellä 20 Oulun Kiimingissä. Työt voivat aiheuttaa ajoittaista haittaa liikenteelle.
Yhteysviranomainen antoi päätelmänsä Hallan merituulivoimahankkeen (Perämeri) ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta12.6.2025 13:15:02 EEST | Tiedote
Yhteysviranomaisena YVA-menettelyssä toiminut ELY-keskus katsoo, että merkittävimmät vaikutukset on pystytty tunnistamaan jatkosuunnittelua varten. Laaditun YVA-selostuksen sekä saatujen lausuntojen pohjalta ELY-keskus arvioi, että ilman tarkempia selvityksiä ja riittäviä lieventämistoimia hankkeesta voi aiheutua suuria kielteisiä vaikutuksia etenkin meriliikenteelle.
Valtatie 20 parannetaan Korvenkylän ja Kiimingin välillä nykyiselle paikalleen10.6.2025 13:34:07 EEST | Tiedote
Valtatien 20 parantamisen suunnittelua Oulussa, Korvenkylän ja Kiimingin välillä, jatketaan ympäristövaikutusten arvioinnissa tarkastellun vaihtoehto 1:n pohjalta. Siinä valtatie parannetaan nelikaistaiseksi ja keskikaiteelliseksi nykyiselle paikalleen. Seuraavaksi valitusta vaihtoehdosta laaditaan yleissuunnitelma.
Leväseuranta käynnistyi – Pohjois-Pohjanmaalla ei havaintoja sinilevistä5.6.2025 15:25:12 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen sinileväseuranta on käynnistynyt kesäkuun alussa ja jatkuu syyskuun loppuun. Pohjois-Pohjanmaalla sinileväseurannassa on 27 havaintopaikkaa eri puolilla maakuntaa. Merialueella on kuusi havaintopaikkaa. Oulujoen pohjoispuolella seurantaa on yhdessätoista järvessä ja eteläpuolella kahdeksassa järvessä. Rotareiden kesällä 2022 Pohjois-Pohjanmaalla aloittama sinileväseuranta jatkuu Sanginjokisuussa ja Montanlammessa.
Maantien rumpuja uusitaan Nuojuankoskentiellä Vaalassa28.5.2025 12:23:43 EEST | Tiedote
Rumpujen uusiminen Nuojuankoskentiellä (mt 8794) Vaalassa on käynnistynyt. Urakassa uusitaan viisi isoa, tien alittavaa rumpua. Urakka-alueen pituus on 1,3 km. Liikenne katkaistaan rummun vaihdon aikana ja katko kestää 2-7 vrk kerrallaan. Nuojuantien vuorokausiliikenteen määrä on 415 ajoneuvoa vuorokaudessa, josta raskasta liikennettä on 6 %. Urakoitsijana toimii Kuljetuspolar Oy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme