Kangasalan kaupunki

Kangasalan osallistuvan budjetoinnin äänestystulokset

Jaa

Osallistuvan budjetoinnin ideahaku järjestettiin 3.–16.2. Ideoiden äänestys tapahtui 1–15.4. välisenä aikana.

Osallistuva budjetointi on toimintatapa, jossa kaupunkilaiset pääsevät päättämään kaupungin osoittaman rahasumman käytöstä. Vuonna 2025 osallistuvaan budjetointiin on käytössä 20 000 €. Kangasalan osallistuvan budjetoinnin ideahaku oli avoinna 3.–16.2. ja jatkoon menneitä ideoita sai äänestää 1–15.4. välisenä aikana. Ääniä annettiin yhteensä 1940. Osallistuvan budjetoinnin ideoita on toteutettu vuosittain 1-5 riippuen idean kustannuksesta. Vuonna 2025 eniten ääniä saanut ja toteutukseen etenevä idea on ”Oppilaskunnan hallitukset ideoivat koulu- tai aluekohtaisesti parhaan tavan edistää yhteisöllisyyttä. Rahat jaetaan Kangasalan kouluille oppilasmäärän mukaisesti.”

Idea toteutetaan vuoden 2025 aikana ja sen etenemisestä tiedotetaan Kangasalan kaupungin verkkosivuilla ja sosiaalisen median kanavissa.

Kaikki osallistuvan budjetoinnin kautta saapuneet ideat toimitetaan palvelukeskuksiin työn kehittämisen tueksi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

www.kangasala.fi/osallistuvabudjetointi

Osallisuuskoordinaattori Maiju Paajanen, maiju.paajanen@kangasala.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki

Lemetyn omakotitonttien haku herätti suurta kiinnostusta23.5.2025 10:26:55 EEST | Tiedote

Lemetyn alueen tonttihaku on päättynyt, ja kiinnostus oli odotetusti ilahduttavan suurta – hakemuksia saapui noin 140 kappaletta! Haettavana oli yhteensä 27 tonttia, joten haku oli suuri menestys. Tonttien pinta-alat ovat 528–631 m² ja rakennusoikeudet 120 + 30t – 180 + 30t k-m². Hakemuksia saapui kaikkiin haettavana olleisiin tontteihin. Lämmin kiitos kaikille hakijoille aktiivisuudesta ja kiinnostuksesta aluetta kohtaan! Hakemusten käsittely on parhaillaan käynnissä. Tonttiarvonta järjestetään tiistaina 3.6.2025, ja arvonnan tulokset ilmoitetaan tontin saaneille viikon 23 aikana. Arvonta toteutetaan arvontasovelluksella uskottujen miesten läsnä ollessa. Jokaiselle tontille arvotaan lisäksi yksi (1) varasijan saaja siltä varalta, että alkuperäinen saaja ei ota tonttia vastaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye