Vihreiden Tynkkynen: politiikan suurimpia harhakäsityksiä on kuvitelma kokoomuksesta talousosaajana
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen ruoti Vihreiden puoluevaltuustossa kokoomuslaisen talouspolitiikan näyttöjen heikkoutta. Juha Sipilää lainaten hän lähetti pääministeri Orpolle viestin: on aika panna ukko vaihtoon.

Tynkkynen palasi puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä puoliväliriihen päätöksiin. Ne merkitsivät äkillistä täyskäännöstä hallituksen talouspolitiikassa.
”Ensin hallitus toitotti kaksi vuotta, miten talouden tasapainottamiseksi on nyt vain ihan pakko leikata köyhiltä ja työttömiltä, opiskelijoilta ja pitkäaikaissairailta. Sitten yks kaks yllättäen hallitus kertookin, että rahaa on – nimittäin veronalennuksiin erityisesti suurituloisille ja suuryrityksille”, vihreitä eduskunnan talousvaliokunnassa edustava Tynkkynen ihmetteli.
Kansantalouden kannalta eriskummallisimpana Tynkkynen piti hallituksen päätöstä alentaa yhteisöveroa. Useimmat asiantuntijat ovat teilanneet veroalen tehottomana ja kalliina.
”Yhteisöveron alentamista vastaan puhui myös valtiovarainministeriö vielä maaliskuussa. Aiemmat yhteisöveron alennukset Suomessa eivät ole myöskään tuottaneet haluttua tulosta”, Tynkkynen muistutti.
Kokoomuksen saldo tähänastiselta hallituskaudeltakaan ei ole tilastojen perusteella häävi.
”Yritysten konkurssit ja korkeakoulutettujen työttömyys ovat nousseet korkeimmalle tasolle koko tällä vuosituhannella. Velkaakin hallitus on tällä menolla ottamassa ainakin yhtä paljon kuin edellinen hallitus – kirjanpidolla kikkailusta huolimatta”, Tynkkynen moitti.
Kokoomuslaiset muistuttavat usein, että Suomen talous ei ole kasvanut 17 vuoteen. Heiltä jää kuitenkin Tynkkysen mukaan mainitsematta jotain olennaista.
”Menneestä 17 vuodesta Suomella on ollut kokoomuslainen pääministeri kuuden ja kokoomuslainen valtiovarainministeri seitsemän vuoden ajan. Tuon ajanjakson ainoan kokoomuksettoman hallituksen aikana Suomen talous itse asiassa kasvoi”, Tynkkynen kertasi.
Yhdysvaltalainen Edwards Deming on todennut: “In God we trust. All others must bring data.” Talousdata on kokoomukselle armotonta.
”Juha Sipilä sanoi aikoinaan itsestään: ’Pannaan ukko vaihtoon, jos tulosta ei tule’. Kokoomus ja Petteri Orpo: tulosta ei teiltä talouspolitiikassa todellakaan ole tullut. Siksi nyt on aika panna ukko vaihtoon”, Tynkkynen päätti puheenvuoronsa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Vihreiden Inka Hopsu: EU:n suunnitelmat siirtolaisten paluukeskuksista unionin ulkopuolelle ovat kylmääviä - ja hallitus tukee niitä silti18.6.2025 14:18:11 EEST | Tiedote
Suuri valiokunta otti tänään kantaa komission ehdotukseen niin kutsutuksi paluuasetukseksi. Valiokunta päätyi kannattamaan valtioneuvoston toimintalinjaa. Vihreiden Inka Hopsu ja vasemmistoliiton Mai Kivelä esittivät vastaesityksen valiokunnan kannalle. Hopsun mukaan valtioneuvoston tulisi suhtautua kriittisesti ehdotukseen paluukeskusten perustamisesta unionin ulkopuolelle, sillä ne voivat johtaa muun muassa siirtolaisten ihmisoikeuksien loukkauksiin.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta – Hallituksen talouspolitiikka perustuu toiveajattelulle, ei tutkitulle tiedolle: “Riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella”16.6.2025 14:10:41 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tuoreessa talousennusteessa valtion velkaantuminen tulee jatkumaan, eikä hallituksen asettama tavoite julkisen sen taittamiseksi vaikuta toteutuvan. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta toivoo, että hallitus kuuntelisi vihdoin asiantuntijoita eikä pelaisi riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella.
Vihreiden Virta ärähtää: Riikka Purra, enää ei auta syytellä maahanmuuttajia ja vähemmistöjä vaan ottaa peili käteen. Lähettää myös kipakat terveistä rkp:n puheenjohtajalle.14.6.2025 12:54:43 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta lähettää painavat terveiset perussuomalaisten Riikka Purralle ja Rkp:n puheenjohtajalle Anders Adlercreutzille. Puolueet viettävät puoluekokouksia tänä viikonloppuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme