Lahdessa Joutjärven risteyssiltaa A (U-2593) korjataan kesällä
Korjaustyöt aiheuttavat muutoksia liikennejärjestelyihin valtateillä 12 ja 4.

ELY-keskus korjauttaa Joutjärven risteyssiltaa A Lahdessa kesällä 2025. Silta sijaitsee valtateiden 12 ja 4 risteämäkohdassa, ja korjaustyöt kohdistuvat valtatien 12 molempiin ajosuuntiin Tampereen ja Kouvolan välillä.

Osa työvaiheista edellyttää sillan alapuolella tehtäviä töitä, jolloin valtatielle 4 otetaan käyttöön väliaikaisia liikennejärjestelyjä. Lisäksi sillan yläpuolella tehtävien töiden ajaksi valtatien 12 nopeusrajoitus lasketaan 50 kilometriin tunnissa. Valtatien 4 nopeusrajoitusta alennetaan tarvittaessa työn sitä edellyttäessä.
Työt alkavat toukokuussa 2025, ja niiden arvioidaan valmistuvan syksyn 2025 aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tilaajana toimii:
Terhi Siltanen, ELY-keskus,
0295 021 348
Pääurakoitsijana toimii:
MPV-Infrarakenne Oy
Työmaapäällikkö Pekka Räihä
044 320 1382
Kuvat
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Vt 12 Tampereentie-Kastarintie suljettu alustavasti 1.8.2025 asti8.7.2025 12:21:07 EEST | Tiedote
Maantien 3173 Sairakkala-Viitaila päällystyskohteella jouduttiin sulkemaan tie liikenteeltä rakenteenparantamistyön vuoksi: päällystyskohde 1046 Mt 3173 Lahdenpohja. Tie on suljettu välillä Vt12 Tampereentie-Kastarintie alustavasti 1.8.2025 asti. Kiertotie on järjestetty Mt 14067 Kastarintie kautta.
Peltovalvonnat käyntiin Päijät- ja Kanta-Hämeessä – tukiehtojen toteutumista valvotaan tilakäynneillä ja satelliittien avulla4.7.2025 09:09:34 EEST | Tiedote
Hämeen ELY-keskus aloitti maatilojen peltotukien valvontakäynnit heinäkuun alussa. Paikan päällä valvontakäynti tehdään tänä vuonna 60 tilalle Kanta- ja Päijät-Hämeessä. Tilakäyntien ohella tukiehtojen toteutumista seurataan satelliittikuvien avulla.
Hämeen leväseurantapaikoilla on tähän mennessä ollut muutama vähäinen sinileväesiintymä3.7.2025 14:06:37 EEST | Tiedote
Hämeessä on tänäkin kesänä 18 valtakunnallista leväseurantapaikkaa. Sinilevähavainnot ovat olleet tähän mennessä vähäisiä.
EU:n maaseuturahoitusta saavia hankkeita Kanta- ja Päijät-Hämeessä valittu – Loppuvuodelle rahoitusta reilusti jäljellä2.7.2025 10:43:16 EEST | Tiedote
Alkuvuonna päättyneillä valintajaksoilla saaduista hakemuksista ELY-keskus valitsi rahoitettavaksi 14 toteutukseen etenevää maaseudun kehittämishanketta. Hankkeilla parannetaan esimerkiksi yrittäjien tekoälytaitoja, kunnostetaan jokimelontareittejä ja kehitetään Hämeelle tärkeää ruokasektoria. Loppuvuodeksi tukirahaa on jäljellä reilusti, mutta hakemuksia kaivataan, jotta raha tulee Hämeessä hyötykäyttöön.
Hinkkasen silta Janakkalassa korjataan, liikenne kiertotielle maanantaina 7.7.2025 klo 8.0030.6.2025 13:03:00 EEST | Tiedote
Mallinkaistentie (tie 13856) Janakkalassa katkaistaan liikenteeltä Hinkkasen sillan korjauksen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme