SDP:n puoluevaltuusto: Sodan ja väkivallan sekä siviilien kärsimyksen on loputtava Gazassa ja kahden valtion malli on toteutettava – Suomen tunnustettava välittömästi Palestiinan valtio
Ihmisten kärsimys Gazan kaistalla on jo ylittänyt kaiken ymmärryksen, se on sanoinkuvaamatonta. Pienet lapset, jopa vastasyntyneet, näkevät nälkää. Myös vedestä on pulaa. Jo yli 50 000 ihmistä on kuollut Israelin armeijan säälimättömissä iskuissa. Hamasin terroriteot ovat olleet vastenmielisyydessään täysin tuomittavia, mutta mikään ei oikeuta nälän käyttämistä aseena lapsia ja viattomia ihmisiä vastaan.
Palestiinaan on saatava välitön tulitauko. Kansainvälisen humanitäärisen avun perillepääsy on täysimittaisesti turvattava. Gazan väestön etninen puhdistus ja rikokset ihmisyyttä vastaan on saatava loppumaan. Israelin toteuttama Gazan väestön pakkosiirron valmistelu, nälän ja humanitaarisen avun estämisen käyttö sodankäynnin keinoina sekä jatkuvaa siviiliväestön tappaminen ovat vastoin kaikkia ihmisoikeusperiaatteita ja kansainvälisen lainsäädännön mukaan sotarikoksia. Kansainvälistä oikeutta on aina noudatettava ja sotarikoksiin syyllistyneet on saatettava vastuuseen.
EU:n on asetettava Israelia kohtaan pakotteita ja aloitettava prosessi, jolla EU:n ja Israelin sopimusperusteista suhdetta arvioidaan uudelleen. EU:n tulee toimia palestiinalaishallinnon kumppanina ja tukea sen sisäistä legitimiteettiä ja voimavarojen vahvistamista. EU:n ulkopoliittisissa kannanotoissa pitää siirtyä perussopimusten mahdollistamalla tavalla määräenemmistöpäätöksiin. Kun kyse on siviilien kärsimyksestä, ei yksimielisyysvaatimuksen alle voida juuttua.
Suomen hallituksen on välittömästi ryhdyttävä toimiin Palestiinan valtion tunnustamiseksi. Hallituksen kannanotot viipyvät, ovat ponnettomia ja niiltä puuttuu hallituspuolueiden yksimielinen tuki. Jos tunnustamista viivytetään liian kauan, ei jäljellä ole mitään tunnustettavaa. Palestiinan valtion on tunnustanut jo noin 150 maata ja tunnustaneiden joukko on kasvamassa. Myös Ranska yhdessä Saudi-Arabian kanssa on toimimassa tavoitteenaan kahden valtion malli. Suomen pitää osallistua tähän prosessiin, ilmoittaa Palestiinan valtion tunnustamisesta.
Jos Suomen hallitus ei pysty tekemään päätöksiä, tulee asia saattaa pikaisesti eduskunnan ratkaistavaksi esimerkiksi selonteon muodossa. Palestiinan valtion tunnustamiseksi löytynee eduskunnan enemmistön selkeä tuki. Nyt on aivan ratkaisevaa, mitä tekevät ne maat, jotka eivät ole vielä tunnustaneet Palestiinan valtiota. Suomi on yksi näistä maista, ja meidän roolimme on aivan keskeinen näiden maiden joukossa.
Israelin kansan turvallisuus on turvattava Israelissa. Terrorismi on tuomittava yksiselitteisesti. Israelilla on oikeus suvereniteettiinsa sekä turvallisiin rajoihin ja palestiinalaisilla samoin on oikeus elää turvallisesti omassa kansainvälisesti tunnustetussa maassaan. Kansainvälinen tuomioistuin on linjannut, että Israelin miehitys Gazan alueella ja Länsirannalla on laiton.
Yhteyshenkilöt
Piia EloSDP:n puoluevaltuuston puheenjohtaja
Puh:050 375 4774piia.elo@turku.fiSDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Nasima Razmyar: Orpon hallituksen sisällä on massiivinen ongelma2.6.2025 17:01:32 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon on käytettävä arvovaltaansa ja saatava hallituksensa rivit suoriksi tai myönnettävä rehellisesti, että nykyinen hallituskokoonpano ei pysty tunnustamaan Palestiinan valtiota, vaatii SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työntekijän turva murenee – hallituksen esitys täysin vailla tukea2.6.2025 15:20:19 EEST | Tiedote
Tänään työministerin toimesta lausuntokierrokselle lähetetty hallituksen esitys työelämän pelisääntöjen muuttamisesta on herättänyt laajaa vastustusta – eikä syyttä. Esitys ei kelpaa kummallekaan työmarkkinaosapuolelle, silti sitä viedään eteenpäin vaikka esitys itsessään vie työmarkkinoita taaksepäin!
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Ministeri kujalla nuorisotyöttömyyden syistä – amikset ansaitsevat parempaa31.5.2025 13:31:15 EEST | Tiedote
- Olen hämmästynyt siitä, kuinka hatarin ehdotuksin tuore työministeri on liikkeellä nuorisotyöttömyyden kitkemiseksi. Yksittäiset toimet eivät tule ratkaisemaan kroonistunutta ongelmaa, toteaa SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Kokoomuksella on ainakin neljä eri kantaa Palestiinan tunnustamiseen29.5.2025 10:50:00 EEST | Tiedote
”Olen huolissani hallituksen ja samalla suomen ulkopolitiikan johtamisesta, sillä pääministeripuolue kokoomuksella ei ole vieläkään kantaa Palestiinan tunnustamiseen”, muistuttaa Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Suomi ei saa jäädä Palestiinan tunnustamisessa viimeisten maiden joukkoon25.5.2025 14:56:04 EEST | Tiedote
Luemme päivittäin mediasta järkyttäviä uutisia Gazassa tapahtuvasta humanitaarisesta kriisistä. Tästä huolimatta, Orpon hallituksen yhtenäisen linjan muodostus Gazan kriisistä ja Palestiinan valtion tunnustamisesta näyttäytyy mahdottomana. Myös ulkopoliittisen johdon ulostulot ovat olleet varovaisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme