Kokoomuksen Vestman ja Partanen: Orpon hallitus onnistuu saamelaiskäräjälain historiallisessa uudistamisessa
4.6.2025 14:14:36 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Saamelaiskäräjälakia on yritetty uudistaa jo kahdella vuosikymmenellä. Toisin kuin kolme aikaisempaa hallitusta, onnistuu Orpon hallitus lain historiallisessa uudistamisessa. Kokoomuksen kansanedustajat Heikki Vestman, perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja, sekä Karoliina Partanen, perustuslakivaliokunnan jäsen, ovat tyytyväisiä uudistuksen etenemiseen.

Eduskunnan perustuslakivaliokunta on saanut valmiiksi saamelaiskäräjälain uudistamista koskevan mietintönsä. Valiokunta puoltaa esityksen hyväksymistä pääosin hallituksen esityksen mukaisena, eräin valtiosääntöisistä syistä johtuvin muutoksin. Lain perusratkaisuihin, kuten vaaliluetteloon pääsyn kriteereihin, ei esitetä muutoksia. Perustuslakivaliokunta teki mietintövaliokuntana laista sekä oikeudellisen että poliittisen harkinnan. Seuraavaksi asia etenee eduskunnan täysistunnon päätettäväksi.
”Saamelaiskäräjälakia on yritetty eri hallitusten toimesta uudistaa jo kahdella vuosikymmenellä. Edelliset hallitukset ovat säännönmukaisesti tässä työssä epäonnistuneet. Saamelaiskäräjälain historiallisessa uudistamisessa onnistuminen kertoo Orpon hallituksen toimintakyvystä”, katsoo kokoomuksen kansanedustaja ja perustuslakivaliokunnan jäsen Karoliina Partanen.
”Pidämme tärkeänä, että laki huomioi alkuperäiskansan oikeuksien lisäksi yksilön oikeudet. Tämä kysymys on olennainen vaaliluetteloon merkitsemistä koskevan muutoksenhakusääntelyn kohdalla. Jokaisen oikeusturvasta on Suomessa huolehdittava. Valituslupasääntelyn tulee mahdollistaa myös tehokkaan oikeussuojan antaminen yksilölle”, kertoo kokoomuksen kansanedustaja ja perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman.
”Suomi on saanut kansainvälisiltä valvontaelimiltä, muun muassa YK:n ihmisoikeuskomitealta ja YK:n rotusyrjinnän vastaiselta komitealta useita huomautuksia saamelaiskäräjälain uudistamisen tarpeesta. Olen erittäin tyytyväinen, että historiallinen uudistus saadaan nyt onnistumaan”, Vestman päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki VestmanKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Karoliina PartanenKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopralta kolme avausta yrittäjille5.9.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra esittää yrittäjänpäivänä kolmea muutosta yrittämisen helpottamiseksi. Kopra haluaa antaa yrityksille 2–4 viikkoa lisää aikaa arvonlisäveron maksamiseen, nostaa arvonlisäverovelvollisuuden alarajan 30 000 euroon ja mahdollistaa henkilökohtaisen konkurssin.
Kokoomuksen Vestman: Siirtolinjojen rakentamisesta uusi korvaus maanomistajille takaamaan puhtaan siirtymän hyväksyttävyyden4.9.2026 16:05:55 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman vaatii, että maanomistajille aletaan maksamaan parempaa korvausta hyvityksenä siirtolinjojen alle jäävistä maa-alueista. Vestman esittää tänään julkaistun oikeusministeriön selvityksen perusteella uutta ”hyväksyttävyyskorvausta”, joka maksettaisiin lunastuskorvauksen lisäksi maanomistajille ja jolla hankkeiden taloudellinen hyöty jakautuisi oikeudenmukaisemmin. Hyväksyttävyyskorvauksen kaltainen, lunastuskorvauksen lisäksi maksettava malli on käytössä esimerkiksi Australiassa.
Kokoomuksen Kiuru: Yrittäjien ALV-palautukset eivät saa enää viivästyä3.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru on esittänyt nyt Yrittäjän päivän viikolla valtiovarainministerille kirjallisen kysymyksen arvonlisäveroilmoitusten pitkittyneistä käsittelyajoista ja arvonlisäveropalautusten viivästymisistä. Viivästykset ovat vaikeuttaneet erityisesti pienyrittäjien arkea ja kassanhallintaa.
Kokoomuksen Limnell: Kognitiivinen turvallisuus on nostettava vahvemmin osaksi kansallista turvallisuutta3.9.2026 09:57:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, sotatieteiden tohtori Jarno Limnell tukee tiistaina julkaistua Salpa-vetoomusta, jossa esitetään Suomeen kokonaisturvallisuuteen perustuvaa kognitiivisen turvallisuuden toimintamallia ja selkeää vastuutoimijaa.
Kokoomuksen Kopra: Yksi vuosi ei kerro koko kuvaa – ilman hallituksen päätöksiä julkinen talous olisi ensi vuonna yli 3 miljardia heikompi2.9.2026 18:12:26 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra muistuttaa, että valtiovarainministeriön Ylelle antama arvio hallituksen vuoden 2027 uusien päätösten julkista taloutta heikentävästä vaikutuksesta jättää huomiotta vaalikauden kokonaiskuvan. Kun huomioidaan koko hallituskauden aikana tehdyt päätökset, julkinen talous on vuonna 2027 yli kolme miljardia euroa vahvempi kuin ilman hallituksen päätöksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme