SDP:n ryhmäpuheenvuoro välikysymyksestä hallituksen ennätyksellisestä velkaantumisesta
4.6.2025 14:41:07 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro välikysymyksestä hallituksen ennätyksellisestä velkaantumisesta. Edustaja Joona Räsänen. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.

Arvoisa puhemies,
”Nyt on oikea aika herätä”
Näin totesi nykyinen pääministeri Petteri Orpo helmikuussa 2023, kun täällä eduskunnassa edellisen kerran käsiteltiin välikysymystä julkisen talouden velkaantumisesta. Tuolloin Petteri Orpo oli sitä mieltä, että koska Suomi oli luisumassa hallitsemattoman velkaantumisen tielle, tuli silloinen hallitus kaataa.
Verrataampa silloista ja nykyistä tilannetta. Silloin, vuonna 2023 velkaa esitettiin otettavaksi 10,4 miljardia euroa. Nyt Petteri Orpon hallitus esittää tälle vuodelle yli 13 miljardia uutta velkaa.
Viime kaudella julkinen velka kasvoi kyllä merkittävästi kriisien seurauksena. Tällä kaudella, Petteri Orpon johdolla, julkinen velka lisääntyy kuitenkin vielä enemmän.
Vuonna 2023 julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen oli selvästi alle 80 %. Nyt tämän hallituksen päätöksillä ollaan kovaa kyytiä kipuamassa jo kohti 90 %:n velkasuhdetta.
Eli Petteri Orpoon mielestä edellinen hallitus piti kaataa, vaikka se velkaantui vähemmän kuin hänen johtamansa nykyinen hallitus.
Arvoisa pääministeri olisiko nyt oikea aika herätä?
Edellisen vaalikauden velkakriitikko Orpo olikin tosiasiassa velkaantumisen salarakas. Tällä kaudella tämä kiintymys velkaan on käynyt kaikille ilmi. Ei teitä turhaan tituleerata todelliseksi velkalaivan kippariksi.
Arvoisa puhemies,
Valtiovarainministeriön ennusteen mukaan hallitus ei tule saavuttamaan yhtäkään itse itselleen asettamaansa talouspolitiikan tavoitetta. Alijäämät eivät pienene ja velkaantuminen sen kuin kiihtyy. Lupaukset talouden ja työllisyyden parantumisesta murenevat.
Kaiken kukkuraksi saimme tänään kuulla, että Suomi välttää vain vaivoin joutumisen EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn. Petteri Orpon johdolla Suomi on viety jo toistamiseen EU:n tarkkailuluokan porstuaan. Toinen jalka on jo kynnyksen yli.
Arvoisa puhemies,
Mistä tämä alati lisääntyvä velkaantuminen sitten johtuu?
Hallitus on kyllä aktiivisesti saksinut tavallisten suomalaisten palveluita ja toimeentuloa, mutta jostain kumman syystä velka sen kun kasvaa.
Valtiontalouden tarkastusvirasto arvion mukaan hallitus saavuttaa noin puolet mainostamastaan yhdeksän miljardin sopeutustoimista. Kehysriihen päätösten jälkeen valtiovarainministeriö laski, että hallituksen toimet vahvistavat julkista taloutta enää alle kolmanneksella tavoitellusta vuonna 2027. Kehyskauden lopulla tasapainotustoimien vaikutus on enää noin puoli miljardia.
Hallituksen toimien julkista taloutta vahvistava vaikutus siis pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä.
Suurin yksittäinen syy on hallituksen epäonnistumiseen kaikkein tärkeimmässä. Talouskasvun vauhdittamisessa ja työllisyyden vahvistamisessa.
Nuorisotyöttömyys pysyy korkealla, pitkäaikaistyöttömyydessä ollaan pian jo 1990-laman lukemissa ja konkurssien määrässä hallitus tehtailee 2000-luvun ennätystä.
Kannattiko siis antaa rakennusalan romahtaa? Kannattiko laiminlyödä kuluttajien luottamuksen vahvistaminen? Kannattiko vaikeuttaa pienempien yritysten toimintaa? Kannattiko odotuttaa investointien vauhdittamisessa? Ei kannattanut.
Pelkästään jo näiden seikkojen takia olette yli kolme miljardia pakkasella omiin tavoitteisiinne nähden. Tulopohja rapautuu ja työttömyydestä johtuvat menot kasvavat. Tämä näkyy nyt joka vuosi kasvavana velkana.
Arvoisa puhemies,
Kehysriihessä hallituksella oli mahdollisuus kääntää velkaantumisen suunta. Sen sijaan hallitus painoi velkarallissaan vaan lisää kaasua.
Jakovarariihessä katettiin todellinen notkuva noutopöytä yhteiskunnan raharikkaille.
Valtionvarainministeriön aineistot paljastavat, että kehysriihen päätökset lisäävät velkaa joka vuosi. Hallituksen mielestä oli oikea aika keventää yli miljardilla yhteiskunnan kaikista rikkaimpien veroja velaksi. Siis keventää kaikista rikkaimpien veroja velaksi.
Alati paisuvan velkataakan piilottamiseksi hallitus turvautui kreikkalaistyyliseen kirjanpitokikkailuun nostamalla pikavipin Valtion Eläkerahastosta. Valtionvarainministeriön mukaan pikavippi maksaa suomalaisille veronmaksajille yli 35 miljoonaa euroa joka ikinen vuosi.
Suomessa historiassa ei ole koskaan ollut hallitusta, joka turvautuu näin härskiin kikkailuun oman epäonnistumisen peittämiseksi.
Arvoisa puhemies,
Tämä hallitus pääsi valtaan lupaamalla lopettaa Suomen velaksi elämisen. Tästä lupauksesta ei ole enää jäljellä kuin hallituksen jättämän velkavuoren valtava varjo.
Siksi kannatan edustaja Kaikkosen tekemää epäluottamusesitystä.
Yhteyshenkilöt
Joona RäsänenKansanedustaja
Puh:050 547 5590joona.rasanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Koskinen ja Kari: Päätös lähteä Ranskan ydinpelotealoitteeseen on odotettu, siihen liittyvät sitoumukset on käsiteltävä aikanaan erikseen Suomen lähtökohdista14.9.2026 17:44:24 EEST | Tiedote
Suomi on tänään tiedotetun mukaisesti päättänyt liittyä Ranskan lanseeraamaan ydinpelotealoitteeseen. Aloitteessa on kyse kahdenvälisestä yhteistyöstä Ranskan kanssa.
SDP:n Perholehto: Hallitus paukuttelee henkseleitään matkalla EU:n tarkkailuluokan etupulpettiin13.9.2026 13:01:29 EEST | Tiedote
SDP varapuheenjohtaja Pinja Perholehto ihmettelee kokoomuksen räksytystä tilanteessa, jossa hallituksen omat päätökset kasvattavat julkisen talouden alijäämää. Perholehdon mukaan hallituksen on kerrottava, mistä palveluista se aikoo miljardit leikata.
SDP:n Rantanen: Missä kokoomuslaiset olivat silloin, kun PS hyökkäsi vähemmistöjä kohtaan?13.9.2026 10:07:34 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tuohtumus järjestöleikkauksia koskevasta kritiikistä on ymmärrettävää. On kiusallista joutua tilille omista päätöksistään, kun julkisuudessa on samalla vakuuteltu jaloja tarkoitusperiä.
SDP:n Kim Berg kummastelee kokoomuksen politiikkaa: Onko Suomessa kohta varaa mennä lääkäriin?13.9.2026 08:54:58 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja. SDP:n kansanedustaja Kim Berg kummastelee kokoomuksen linjaa, jossa samaan aikaan puhutaan talouskasvusta ja investoinneista, mutta sairastamisen hintaa nostetaan.
SDP:n Laine-Nousimaa: Kokoomus ei ymmärrä, mitä lääkärimaksu tarkoittaa pienellä eläkkeellä elävälle12.9.2026 10:34:21 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja osuu erityisen kovaa pienillä eläkkeillä eläviin ikäihmisiin. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa, että monelle pienituloiselle eläkeläiselle lääkärikäynnin tai lääkkeiden hinta voi ratkaista sen, hakeutuuko hän hoitoon lainkaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme