Romaniassa valtion kaasuyhtiö vaatii Greenpeacen toiminnan lakkauttamista

9.6.2025 12:33:47 EEST | Greenpeace | Tiedote

Jaa

Greenpeace tuomitsee Romanian valtion omistaman energiayhtiö Romgazin kanteen Greenpeace Romanian lakkauttamiseksi. Greenpeace Romanialla on lähes kahden vuosikymmenen historia rauhanomaisesta ja laillisesta ympäristöaktivismista. Kanteen ensimmäinen oikeuskäsittely on keskiviikkona 11. kesäkuuta.

Greenpeace Romania sai 16. toukokuuta tiedotusvälineiden ja Romanian energiaministeri Sebastian Burdujan sosiaalisen median kautta tiedon, että valtion energiayhtiö Romgaz pyrkii sulkemaan Greenpeace Romanian.

Kanne, jota energiaministeri Burduja tukee, on suora vastaus Greenpeace Romanian kampanjaan kiistanalaista Mustallemerelle suunniteltua Neptun Deep -kaasuprojektia vastaan. ​​Hankkeella on vakavia ympäristö- ja ilmastovaikutuksia. Kanne on jatkoa energiaministerin kansalaisyhteiskuntaa vastaan suunnatuille hyökkäyksille, jotka ovat kestäneet kuukaisia.

Kanteessa väitetään, että Greenpeace Romania on maksukyvytön, eikä voi siten toimia Romaniassa. Tämä ei pidä paikkaansa. Greenpeace Romania ei ole saanut oikeudellista ilmoitusta veloista tai maksukyvyttömyysmenettelystä eikä maksuvaatimuksia, jotka liittyvät aikaisempaan oikeuden päätökseen Neptun Deep -tapauksen asianajokuluista.

Väitteiden mukaan Greenpeace Romania toimii ”peitejärjestönä”.  Väite on erikoinen, varsinkin kun oikeusjutun nostaneen yhtiön tytäryhtiö Romgaz Black Sea Limited Nassau toimii veroparatiisissa Bahamalla.

”Tämä näyttää olevan oppikirjaesimerkki SLAPP:sta – strategisesta oikeusjutusta kansalaisten osallistumista vastaan”, lisäsi Vlad Cătună, Greenpeace Romanian ilmasto- ja energia-asiantuntija.

”Olemme nähneet yritysten ja hallitusten käyttävän tätä taktiikkaa aktivistien resurssien kuluttamiseen, lahjoittajien pelottelemiseen ja pelottavan viestin lähettämiseen kaikille, jotka uskaltavat puhua. Se on vain savuverho, jolla yritetään peitellä raakaa hyökkäystä perusoikeuksia ja ilmastoliikettä vastaan. Tänään se tapahtui meille, huomenna se voi tapahtua mille tahansa organisaatiolle missä tahansa muussa maassa”, Cătună jatkaa.

Aktivismia ajetaan ahtaalle myös Yhdysvalloissa, joissa pohjoisdakotalainen valamiehistö päätti 660 miljoonan dollarin vahingonkorvauksista Greenpeace USA:lle ja Greenpeace Internationalille. Vastauksena hyökkäyksille aktivismia vastaan Greenpeace Norden järjestää osana Time to Resist -kampanjaa lauantaina 14. kesäkuuta Nousu-festivaalin, jonka tarkoitus on rohkaista maailman muuttamiseen ja vastarinnan kasvattamiseen.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Greenpeace

Raportti: Maailman rikkaimmalla 0,01 prosentilla arviolta lähes biljoonan dollarin vuotuinen ilmastovelka11.6.2026 12:14:07 EEST | Tiedote

Nairobi/Bonn, 10. kesäkuuta 2026 – Erittäin pienen upporikkaiden joukon toiminta kytkeytyy suhteettoman suureen ilmastohaittaan. Ilmiötä paisuttavat omistukset ja sijoitukset runsaasti päästöjä tuottavaan toimintaan sekä hiili-intensiivinen elämäntapa, paljastaa Greenpeacen tuore kansainvälinen raportti. Vuonna 2022 maailman rikkaimman 0,01 prosentin sijoitukset kytkeytyivät arviolta 992 miljardin Yhdysvaltain dollarin suuruiseen summaan, jota raportti kuvailee ilmastovelaksi. Tämä tarkoittaa rahaksi muutettuja ilmastovahinkoja, jotka johtuvat päästöistä, jotka ylittävät oikeudenmukaisen osuuden Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 °C:n polun mukaisesta jäljellä olevasta hiilibudjetista. Vertailun vuoksi raportti arvioi maailman rikkaimman 0,01 prosentin kulutukseen perustuvan ilmastovelan olleen 405 miljardia dollaria vuonna 2022.[1]

Vuoden huiputus -kilpailun ylivoimaiseksi voittajaksi Atrian ja Arman Alizadin lihantuotantoa markkinoiva sarja “Oodi suomalaiselle ruoalle”.6.6.2026 21:29:41 EEST | Tiedote

Vuoden törkeimmästä viherpesuteosta jaettavan Vuoden Huiputus -palkinnon voittaja on Atrian ja tv-kasvo Arman Alizadin sarja “Oodi suomalaiselle ruoalle”. Voittaja julkistettiin lauantaina 6.6. Greenpeacen Nousu-festivaalien yhteydessä Helsingin Tekstin talolla. Greenpeacen järjestämässä Vuoden Huiputus -kilpailussa palkitaan viestintä- tai markkinointiteko, joka esittää katteettomia ympäristö- tai ilmastoväittämiä tai luo muuten harhaanjohtavia mielikuvia toiminnan kestävyydesta ja luontovaikutuksista. Voittaja päätettiin kilpailun verkkosivuilla yleisöäänestyksellä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye