Koskettavan viihdesarjan kolmas osa tarjoaa viisasta huumoria ja elämän yllättäviä käänteitä
17.6.2025 07:50:00 EEST | Into Kustannus | Tiedote
Laura Suomelan odotettu feelgood-romaani Ruusuja ja risteyskohtia jatkaa Tampereelle sijoittuvaa Blooming You -sarjaa. Luvassa on roppakaupalla kukkien ja tunteiden sinfoniaa. Helena elää keskellä ihanaa kukkakaupan loistoa, mutta myös avioliittoa ravisuttavaa turbulenssia.

Nelikymppinen Helena yrittää löytää keinot sopeutua äkillisesti muuttuneeseen perhetilanteeseen. Dna-testin sokkitulos on mullistanut Leppäsalojen avioelämän, ja puoliso Hartsa ramppaa nyt jatkuvasti Tukholmassa tapaamassa aikuista yllätyspoikaansa Oskaria. Helena yrittää sopeutua uuteen perhekuvioon, vaikka se vaatiikin äärimmäistä ponnistelua. Kun selviää, että Hartsa on alkanut Tukholman reissuillaan viettää aikaa myös Oskarin äidin kanssa, on Helena vähällä pimahtaa.
Seinänaapurissa Helenan oman äidin meno sen kun kiihtyy. Kuka on luokkakokouksesta äidin luo yömyssylle päätynyt Sauli? Onneksi ihana työ Blooming Youssa saa Helenan sielun hyrisemään ja rentouttavan leikkokukkaretriitin rauhassa ylikierrokset laskevat ainakin hetkeksi.
"Toivon, että lukija viihtyisi lempeän, mutta hieman särmikkään Helenan seurassa. Olisi mahtavaa, jos päähenkilön esimerkki voisi rohkaista tekemään valintoja kohti omannäköistä elämää." – Laura Suomela
Romaanissa samaistuttavan inhimillinen Helena kipuilee vaikeiden tunteidensa kanssa, ja yrittää löytää itsestään vahvan ja henkisesti tasapainoisen naisen. Kun tunteet ottavat vallan, eivät hengitysharjoituksetkaan aina auta. Helena ymmärtää vihlovan kipeästi elämän rajallisuuden. Siksi hän yrittää jatkuvasti tehdä valintoja, joita ei tarvitsisi kuolinvuoteellaan katua.
Sydämellinen, mutta kipakoihin ylilyönteihin taipuvainen Helena haluaa inspiroida toisia kohti kukoistusta. Samalla hän kuitenkin joutuu kohtaamaan omat keskeneräisyytensä ja kasvukipunsa. Elämän risteyskohdassa on uskallettava kuunnella sydäntään ja kysyttävä itseltään, mikä elämässä lopulta on tärkeintä.
"Onnistunut feelgood-romaani ammentaa sekä kepeydestä että syvällisyydestä. Huumori syntyy henkilökemioiden hankauksista ja lennokkaasta dialogista." – Laura Suomela
Kirja on nyt saatavissa kaupoista ja lukuaikapalveluista.
Laura Suomela on tunnettu lastenkirjoistaan sekä nuortenromaaneistaan, jotka ovat saaneet paljon kiitosta. Suomelan Minä vastaan marraskuu (2022) oli Nuori Aleksis -palkintoehdokkaana. Ruusuja ja risteyskohtia on kolmas osa Blooming You -sarjassa, jossa ovat aiemmin ilmestyneet kirjat Tulppaanitoiveunia (2023) ja Pioneja ja peitetarinoita (2024). Suomela itsekin oli vuoden alussa risteyskohdassa, kun hän hyppäsi vakituisesta työstään täysipäiväiseksi kirjailijaksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu syksyn 2025 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Miten ajattelemme kun maailma loppuu? Anna Kontula ennakoi kirjassaan uuden aikakauden alkua1.9.2026 07:50:13 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Anna Kontula pohtii uutuuskirjassaan tulevaisuutta. Kontulan mukaan elämämme tulee muuttumaan tavalla, jonka mittakaava on samaa luokkaa kuin siirtyminen maatalousyhteiskunnasta teolliseen aikaan.
Bertan musakirja auttaa alkuun musiikin teossa27.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Petra Rothoviuksen, eli artisti Bertan, ja opettaja, oppikirjailija Sirja Mikkolan uutuuskirja Berta – musakirja unelmoijille on inspiraatio-opas kaikille, jotka haluavat oppia tekemään musiikkia itse. Kirja tuo musiikkialan lähemmäs ja näyttää, että unelman toteuttaminen on mahdollista.
Sota ei pääty rauhansopimukseen – se jatkuu kehossa26.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Jessi Jokelaisen Epigenesis on omaelämäkerrallinen sarjakuvateos, joka seuraa sitä, mitä sota jättää jälkeensä, kun aseet vaikenevat ja arki alkaa. Jokelainen lähestyy aihetta omien isovanhempiensa tarinoiden ja elämänkokemuksensa kautta. Sotatraumat eivät kadonneet jälleenrakennuksen myötä, vaan siirtyivät mielissä ja kehoissa eteenpäin sukupolvelta toiselle.
Kaisu-Maria Toiskallio kustantajaksi Intoon20.8.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Kaisu-Maria Toiskallio aloittaa 1. helmikuuta 2027 kustantajana Into Kustannuksessa. Kaisu-Maria siirtyy Intoon Kustannusosakeyhtiö Otavasta, jossa hän on toiminut lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannusjohtajana.
Sosiopaatti ja hyvinvointivaikuttaja ottavat mittaa toisistaan Tatiana Elfin uutuustrillerissä Mestari10.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Viehättävä sosiopaatti Rebekka Nummi teki viime vuonna lähtemättömän vaikutuksen jännityskirjallisuuden lukijoihin. Huijari sai poikkeuksellista kiitosta ja nappasi Vuoden esikoisdekkari -ehdokkuuden. Sarjan toisessa osassa Rebekka soluttautuu menestyneen hyvinvointivaikuttajan lähipiiriin ja ajautuu hengenvaaralliseen manipulointipeliin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

