Osuuskauppa PeeÄssä

Muutoksia Osuuskauppa PeeÄssän matkailu- ja ravitsemiskaupan (MaRa) sekä liikennekaupan johtoryhmän vastuualueissa

13.6.2025 16:00:00 EEST | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote

Jaa

Vastuualueiden muutokset koskevat Osuuskauppa PeeÄssän ravintola-, hotelli-, ja liikennekauppa-liiketoimintaa.

Osuuskauppa PeeÄssän MaRan ja liikennekaupan kannattavuus ei ole kehittynyt odotetusti. Suunnan kääntämiseksi on laadittu suunnitelma, tehty toimenpiteitä ja koko toimialan tarinaa on kirkastettu, myös yhdessä yksiköiden päälliköiden kanssa. Uutta tarinaamme #MahtavaMara aletaan viestiä nyt kesän ja syksyn aikana.

Saavuttaaksemme strategiset tavoitteemme sekä varmistaaksemme muutoksen läpimenon ja suorituskyvyn tasonnoston, haemme nyt uusia näkökulmia ja raikkaita ajatuksia organisoimalla johtoryhmän vastuualueita seuraavasti:

Ryhmäpäällikkö Samu Salmisen vastuualue laajenee ja hän vastaa jatkossa ABC:n lisäksi Kuopion, Iisalmen ja Varkauden Prismojen sekä Kuopion Ykkösrastin ravintolamaailmoista. Näin ryhmäpäällikkö Johanna Kämäräinen pääsee keskittymään tärkeän markkina-alueen Kuopion muihin ravintoloihin ja tapahtumiin sekä osallistumaan kokonaisvaltaiseen PeeÄssän ravitsemiskaupan kehittämiseen.

Hotellinjohtajat Kati Vihma ja Anna Hämäläinen vaihtavat vastuualueitaan. Vihma toimii jatkossa Break Sokos Hotel Tahkon ja Original Sokos Hotel Koljonvirran hotellinjohtajana ja Hämäläinen Original Sokos Hotel Puijonsarven hotellinjohtajana. Myyntiryhmänpäällikkö Kirsi Tuomen vastuualue pysyy ennallaan ja hän vastaa koko PeeÄssän MaRan myynnin kasvattamisesta.

Kämäräisen ja Salmisen uudet vastuualueet astuvat voimaan joustavasti elokuun loppuun mennessä sekä Vihman ja Hämäläisen lokakuun loppuun mennessä.

Yhteyshenkilöt

Osuuskauppa PeeÄssä

Olemme yli 130 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä

PeeÄssä laajentaa asiakasomistajien palveluita Leppävirralla – ”emme investoi pelkästään kasvukeskuksiin"28.8.2026 14:30:00 EEST | Tiedote

Osuuskauppa PeeÄssä on ostanut Leppävirran Kokoojatiellä sijaitsevan pinta-alaltaan noin 6000 m²:n tontin. Tontilla on tällä hetkellä polttonestejakelu. Tonttikaupalla vastataan PeeÄssän palvelutarjonnan tulevaisuuden tarpeisiin. – Jatkamme PeeÄssässä aktiivisesti uusien kauppapaikkojen hankintaa. Tämä tonttikauppa on tärkeä esimerkki siitä, että osuuskauppana investointimme kohdistuvat koko Pohjois-Savoon, ei vain kasvukeskuksiin. Leppävirta on elinvoimainen kunta ja alueen asiakasomistajat käyttävät runsaasti palveluitamme. Tulevaisuudessa pystymme parantamaan palveluiden saatavuutta entisestään, kertoo toimitusjohtaja Mikko Junttila.

Prisma Kuopion alueen kehittäminen vahvistuu tonttikaupalla20.8.2026 10:28:18 EEST | Tiedote

Osuuskauppa PeeÄssä on ostanut A-katsastus Oy:ltä kiinteistötontin osoitteessa Savilahdentie 12, Kuopio. Tontti sijaitsee Prisma Kuopion välittömässä läheisyydessä. Alue on liike- ja toimistorakennusten korttelialuetta. Tonttikaupalla PeeÄssä vahvistaa tulevaisuudessa Prisma Kuopion seutua keskeisenä asiakasomistajien kauppapaikkana – Sen lisäksi, että parannamme ja kehitämme olemassa olevia kauppapaikkoja, teemme jatkuvasti työtä myös tulevaisuuden kauppapaikkojen eteen. Näin varmistamme, että omistajamme tulevat nyt ja jatkossa saamaan parhaan hyödyn oman osuuskauppansa palveluista, kertoo Osuuskauppa PeeÄssän toimitusjohtaja Mikko Junttila. Tonttikauppa ei tuo muutoksia lyhyellä tähtäimellä ko. osoitteessa toimivien tahojen toimintaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye