Uusi aluevaltuusto oli koolla ensimmäistä kertaa – valtuustoseminaarissa pohjustettiin tulevaa
Valtuutetut saivat taustatietoa hyvinvointialueen palveluista ja taloustilanteesta.

Huhtikuun vaaleissa valittu, uusi Kanta-Hämeen aluevaltuusto oli torstaina ensimmäistä kertaa koolla. Valtuusto kokoontui Hämeenlinnaan Raatihuoneelle ensimmäiseen seminaariinsa.
Aluevaltuusto järjestäytyy kokouksessaan 17. kesäkuuta. Tällöin aluevaltuusto valitsee keskuudestaan 13 jäsentä aluehallitukseen ja sen puheenjohtajiston. Lisäksi valtuuston tulee valita itselleen puheenjohtajisto sekä jäsenet ja puheenjohtajat hyvinvointialueen viiteen lautakuntaan, yksilöasioiden jaostoon sekä integraatiovaliokuntaan. Kokousta voi seurata suorana Oma Hämeen verkkosivujen kautta.
Aluevaltuusto sai torstain seminaarissa ajankohtaiskatsauksen Oma Hämeen talous- ja rahoitustilanteesta sekä tietoa hyvinvointialueen toimialoista ja palveluista. Toimialajohtajat esittelivät omia toimialojaan sekä niiden onnistumisia ja haasteita. Toimialajohtajat kertoivat myös tehtyjen uudistusten vaikutuksista sekä tulossa olevista muutoksista.
Valtuustoseminaarin tarkoitus oli antaa valtuutetuille taustatietoa hyvinvointialueen palveluista, rakenteesta ja taloustilanteesta. Seminaarissa valtuutetut tapasivat myös toisiaan, ja uusilla valtuutetuilla oli mahdollisuus tutustua hyvinvointialueen johtaviin viranhaltijoihin. Uudessa valtuustossa on edustajia seitsemästä eri puolueesta. 59:stä valtuutetusta on enemmistö naisia ja 23 valtuutettua on uusia.
Seminaaria veti aluevaltuuston vanhin Juhani Lehto (vas.), koska valtuustolla ei ole vielä puheenjohtajaa. Lehdon mukaan seminaarissa uudetkin valtuutetut saivat esimakua tulevasta.
– Saimme seminaarissa pienen näytteen siitä, mitä kaikkea tietoa on olemassa ja mihin pitää perehtyä, kun ryhdytään tekemään keskeisiä päätöksiä. Olemme nyt myös erilaisessa tilanteessa kuin edellisen aluevaltuuston aloittaessa. Nyt ei enää tarvitse miettiä selviytymisstrategiaa, vaan on laadittava toiminnan vakiinnuttamisen strategia, sanoo Lehto.
Talous oikealla uralla, palveluiden saatavuus parantunut
Hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen toivotti aluevaltuutetut tervetulleeksi tekemään päätöksiä. Naukkarisen mukaan valtakunnallisesti tilanne on jännittynyt valtion ja hyvinvointialueiden välillä, erityisesti taloustilanteen ja rahoituksen vuoksi.
Hyvinvointialuejohtaja muistutti, ettei tiukka taloudenpito tai menojen kasvun hillintä ole heikentänyt palveluita Oma Hämeessä. Hoitoon pääsy on parantunut Kanta-Hämeessä verrattuna vuoteen 2022, ennen hyvinvointialueen aloittamista. Myös asiakkaiden kokemus palveluista ja luottamus palveluihin on Kanta-Hämeessä parantunut, mikä tuli esiin tuoreessa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen Terve Suomi 2024 -vertailussa.
Myös perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluissa lakisääteiset määräajat palvelutarpeen arviointiin pääsyssä ja toimeentulotukihakemuksen käsittelyssä ovat parantuneet viime vuosina. Myös pelastustoimen vasteajat ovat pääosin vaaditulla tasolla, eli apu kohteeseen saadaan hälytyksen jälkeen riittävän nopeasti.
Aluevaltuusto sai seminaarissa myös tilannekatsauksen uuden strategian valmistelusta. Strategiaprosessi on käynnistetty jo edellisen valtuuston aikana, mutta uusi valtuusto vastaa vuosien 2026–2029 strategian valmistelusta ja päätöksenteosta. Strategian perustaksi on laadittu arvio nykyisestä, päättyvästä strategiakaudesta sekä tehty kattava toimintaympäristöanalyysi. Näiden pohjalta rakennetaan uuden strategiakauden tavoitteet ja painopisteet. Aluevaltuusto aloittaa strategian työstämisen syksyllä.
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Eläinystävien vierailut ilahduttavat ja tuovat turvan tunnetta ikäihmisille8.7.2025 11:59:48 EEST | Artikkeli
Eläinten vierailut ovat tuttuja monissa ikäihmisten asumispalveluyksiköissä Kanta-Hämeessä. Niin sanotut tassuterapeutit ilahduttavat läsnäolollaan, ja voivat helpottaa esimerkiksi muistisairasta hoitotilanteessa. Eläinkavereita voi löytää useiden eri toimijoiden kautta.
Toimintaympäristön muutokset haastavat Kanta-Hämeessä – Oma Häme rakentaa strategiaa, joka vastaa ajan tarpeisiin2.7.2025 11:39:01 EEST | Tiedote
Väestön ikääntyminen, mielenterveysongelmat ja elintapasairaudet lisäävät painetta palvelujärjestelmälle – samalla teknologia ja yhteistyö tarjoavat uudenlaisia mahdollisuuksia.
Ypäjäläinen Urho Puukka on jo kokenut etähoidon asiakas: “Tuntuu kuin joku tulisi kotiin vieraaksi kuvapuhelimen kautta”1.7.2025 12:22:42 EEST | Artikkeli
85-vuotias Urho Puukka saa sekä lähi- että etäkotihoitoa hyvinvointialueelta. Urho kokee päivittäisten puheluiden tuovan turvallisuutta ja etäkotihoidon helpottavan tarvittaessa nopeastikin hoitoon pääsemistä. Kanta-Hämeen hyvinvointialueella kotihoito toteutetaan uusille asiakkaille ensisijaisesti etähoitona, ja kokemukset ovat olleet lupaavia.
Tekoäly valjastetaan tunnistamaan nuorten mielenterveyshaasteet ja tuen tarve27.6.2025 09:47:27 EEST | Tiedote
Oma Häme sai Sitralta rahoitusta MieliReitti-hankkeelle.
Tilastointivirhe vaikuttaa hyvinvointialueiden rahoitukseen – Kanta-Hämeen rahoitus laskemassa 2,8 miljoonaa euroa vuonna 202626.6.2025 14:43:59 EEST | Uutinen
Virheellinen tietosiirto Tilastokeskukselle heijastuu hyvinvointialueiden valtionrahoituksen ennusteisiin – vaikutukset toteutuvat täysimääräisinä vuodesta 2027 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme