Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Castrén: Arviointimenettelyllä turvataan asukkaiden palvelut – alueiden yhdistäminen ei automaattisesti edessä

Jaa

Valtiovarainministeriö on päättänyt käynnistää arviointimenettelyn Itä-Uudenmaan, Keski-Suomen ja Lapin hyvinvointialueilla. Kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Maaret Castrén painottaa, että hallituksen tavoitteena on turvata alueiden asukkaiden tarvitsemat palvelut: arviointimenettely ei automaattisesti tarkoita alueiden yhdistämistä.

Kansanedustaja Maaret Castrén. Kuvaaja: Henri Korpi.
Kansanedustaja Maaret Castrén. Kuvaaja: Henri Korpi.

”Arviointimenettelyllä haluamme varmistaa, että ihmiset saavat jatkossakin tarvitsemansa sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut. Tämä on keino tukea alueita ja auttaa ne takaisin kestävälle talouden pohjalle”, Castrén sanoo.

Arviointimenettelyssä riippumaton arviointiryhmä yhdessä alueiden ja ministeriöiden kanssa käy läpi tarvittavat toimet talouden tervehdyttämiseksi ja palvelujen turvaamiseksi. Ryhmät nimetään elokuun lopussa ja ne aloittavat työnsä syyskuussa. Tavoitteena on saada työ valmiiksi kesän 2026 alkuun mennessä.

Arviointimenettelyn aikana hyvinvointialueen päätösvaltaa rajoitetaan, jotta voidaan estää talouden lisäheikentyminen ja varmistaa, että toimenpide-ehdotukset toteutuvat.

”Alueiden yhdistäminen ei ole automaattinen seuraus tästä prosessista. Mahdollisesta aluejakoselvityksestä päätetään erikseen myöhemmin, jos siihen ilmenee tarvetta”, Castrén korostaa.

Arviointimenettelyyn edetään, koska Itä-Uudenmaan, Keski-Suomen ja Lapin hyvinvointialueilla täyttyivät taloudelliset edellytykset prosessin käynnistämiseen vuoden 2024 tilinpäätösten perusteella.

”Hyvinvointialueet ovat uusi ja iso rakenteellinen uudistus. Nyt on tärkeää tehdä tarvittavat korjausliikkeet, jotta järjestelmä kestää ja ihmiset saavat palvelut ajallaan ja oikeudenmukaisesti”, Castrén sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Fagerström: taloudessa lukuisia positiivisia merkkejä – hallituksen resepti toimii, mutta myös ilmapiiri ratkaisee9.7.2025 14:30:00 EEST | Tiedote

Taloudessa näkyy nyt selkeä käänne parempaan: korot laskevat, ostovoima kasvaa ja investoinnit vetävät. Myös työllisten määrä kääntyy ensi vuonna selvään kasvuun. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström sanoo talouden ilmapiirin olevan nyt ratkaisevassa roolissa, sillä kotimainen luottamus voi kääntää Suomen suunnan.

Kokoomuksen Kauma: hallitus uudistaa kotihoidontukea – oikeus tukeen vasta kolmen vuoden Suomessa asumisen jälkeen9.7.2025 13:16:50 EEST | Tiedote

Hallitus päätti puoliväliriihessä hallitusohjelmaan perustuen, että kotihoidontukea uudistetaan siten, että oikeus kotihoidon tukeen alkaisi vasta kolmen vuoden Suomessa asumisajan jälkeen. Tuen uudistaminen edistää erityisesti lasten ja äitien integroitumista suomalaiseen yhteiskuntaan, parantaa naisten työmarkkina-asemaa sekä vahvistaa vanhempien välistä tasa-arvoa.

Kokoomuksen Wallinheimo: Kesätapahtumien järjestäminen ei saa jäädä byrokratiasta kiinni – siksi kevennämme sääntelyä8.7.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Tapahtumien järjestämistä hankaloittava lupabyrokratia on paisunut niin raskaaksi, että se uhkaa tukahduttaa erityisesti talkoilla toteutettavat paikallistapahtumat. Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo korostaa, että hallituksen norminpurkutyö tuo kaivattua helpotusta tapahtumajärjestäjien arkeen – ilman että turvallisuudesta tingitään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye