Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota
18.6.2025 14:45:00 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.

Virta linjasi, että kun Haagin huippukokouksessa kaikki Nato-maat, Suomi mukaan lukien, neuvottelevat ja mitä todennäköisimmin pääsevät sopuun yhteisestä puolustusmenotavoitteesta, Suomen etu on tukea sitä.
– Me Suomena olemme nimenomaan niitä etulinjan maita, joiden kannalta kriittisen tärkeää on, että koko Eurooppa vahvistaa puolustuskykyään, jotta tiivis ja toimintakykyinen Eurooppa kykenisi tarpeen vaatiessa puolustamaan tulevaisuudessa itseään myös ilman Yhdysvaltojen apua, Virta sanoi.
– Erilaisia menotarpeita joudutaan tulevinakin vuosina yhteensovittamaan, ja siksi Vihreille on kriittisen tärkeää, että puolustusmenojen kasvua ei rahoiteta tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota, Virta paalutti.
Virran mukaan on rehellistä todeta ääneen, että pelkkä talouskasvu ei riitä kasvavien puolustusmenojen kattamiseksi. Hän painottaa, että puolustusta ei voi rahoittaa hyvinvoinnin tai yhteiskunnallisen luottamuksen kustannuksella.
– Kokonaisturvallisuuden malli on kokonaisturvallisuuden malli vain silloin, kun sen jokainen osa on vahva. Hyvinvointialueilla on oltava kyky vastata sosiaali- ja terveydenhuollon toimivuudesta sekä pelastustoimen valmiudesta. Kunnilla on oltava keinot huolehtia kasvatuksesta ja opetuksesta, infrastruktuurista, ruokahuollosta ja paikallisesta tiedottamisesta. Viranomaisyhteistyön yli hallinnon rajojen on oltava vahvaa ja väestönsuojelun sekä huoltovarmuuden kunnossa. Nämä kaikki luovat ne perusrakenteet, joiden toimivuus on oleellista yhteiskunnan häiriönsietokyvylle, Virta listasi.
Virran mukaan Vihreät kannattaa asevelvollisuuden kehittämistä sukupuolineutraaliin suuntaan, siviilipalveluksen kehittämistä kohti kansalaispalvelusta sekä vapaaehtoisen maanpuolustuksen roolin tunnistamista nykyistä vahvempana osana kokonaispuolustusta. Ennen kaikkea Vihreät kannattaa yhä vahvempaa Ukrainan tukemista.
– Suomelle kriittisen tärkeää, että Ukraina voittaa puolustussotansa Venäjään vastaan. Kävin itse muutama vuosi sitten Ukrainassa todistamassa sitä kauhua, surua ja niitä menetyksiä, joita Venäjä brutaalilla hyökkäyssodalla aiheuttaa. Se, mitä näemme Ukrainassa tapahtuvan, ei saa tapahtua Suomessa koskaan, Virta kiteytti.
Virta painotti, että Ukrainan tukeminen on kriittisen tärkeää, koska sodan lopputulos tulee määrittämään myös Euroopan maiden tulevaisuutta vuosikymmenten päähän.
– Jos Nato-maat pystyvät sopimaan viiden prosentin kansallisesta puolustusmäärärahatavoitteesta, pitäisi olla täysin mahdollista sopia myös siitä, että nostaisimme Ukrainan tukea. Sillä juuri nyt Euroopalla on mahdollisuus vaikuttaa: jos Ukraina häviää sodan, suunniteltu kansallisten puolustusmäärärahojen lisäys 3,5 prosenttiin tuskin tulee riittämään. Mutta jos tuemme Ukrainaa ja sota saadaan päättymään Ukrainalle suotuisammin, voisimme pärjätä pienemmälläkin puolustusmäärärahojen korotuksella. Tästä meidän ja koko Euroopan tulee puhua lisää ja vaikuttaa Nato- ja EU-pöydissä, Virta esitti.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tiina Elo jyrähtää broilerien kohtelusta: ”Tässä ei ole mitään laitonta ja se on ongelman ydin”14.9.2026 11:06:58 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat julkaisi sunnuntaina kuvamateriaalia kahdelta suomalaiselta broileritilalta. Kuvissa linnut eivät juuri mahdu liikkumaan ja kuolleita lintuja makaa elävien seassa. Vihreiden kansanedustaja Tiina Elon mukaan tämä on räikeässä ristiriidassa eläinten hyvinvointilain kanssa.
Virta: Suomen tulee tehdä Arctic Summitissa näkyväksi, että pohjoinen lämpenee nelinkertaista vauhtia11.9.2026 16:33:12 EEST | Tiedote
Kun Euroopan johtajat kokoontuvat tällä viikolla Rovaniemen European Arctic Summitiin, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Suomen tulee käyttää isännän paikkaansa nostaakseen esiin arktisen alueen ekologisen kriisin vakavuutta.
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Luonnon etu on jälleen jäämässä jyrän alle – hallituksen ennallistamissuunnitelma on riittämätön ja valmistellaan salassa11.9.2026 16:07:49 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen paheksuu hallituksen salailua Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa. Suunnitelmassa ei ole lainkaan kerrottu, miten metsäluonnon tilaa aiotaan parantaa, vaikka metsät ovat tärkein luontotyyppimme. Muiden luontotyyppien osalta lausunnolla on ollut ainoastaan suunnitelman tiivistelmä. Näin hallitus on estänyt sen, että suunnitelman toimia ja niiden riittävyyttä voisi lausunnonantajat arvioida.
Vihreiden Pitko: Suomen tärkein luontopäätös valmistellaan pimennossa11.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko kritisoi hallitusta siitä, että se valmistelee Suomen EU:lle antamaa ennallistamissuunnitelman luonnosta ilman kunnollista lausuntokierrosta. Suomen suurin luontotyyppi, pohjoiset havumetsät, on poistettu suunnitelmasta, ja niiden kohtalosta päätetään poliittisesti hallituksen ja valtiosihteereiden kesken, kansalaisia, järjestöjä ja tutkijoita kuulematta.
Vihreiden Alametsä: Itsemurhat on saatava nollaan10.9.2026 15:19:44 EEST | Tiedote
Tänään vietetään kansainvälistä itsemurhien ehkäisyn päivää. Vihreiden kansanedustaja Alviina Alametsä vaatii toimia itsemurhien saamiseksi nollaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme