Vihreiden Inka Hopsu: EU:n suunnitelmat siirtolaisten paluukeskuksista unionin ulkopuolelle ovat kylmääviä - ja hallitus tukee niitä silti
18.6.2025 14:18:11 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Suuri valiokunta otti tänään kantaa komission ehdotukseen niin kutsutuksi paluuasetukseksi. Valiokunta päätyi kannattamaan valtioneuvoston toimintalinjaa. Vihreiden Inka Hopsu ja vasemmistoliiton Mai Kivelä esittivät vastaesityksen valiokunnan kannalle. Hopsun mukaan valtioneuvoston tulisi suhtautua kriittisesti ehdotukseen paluukeskusten perustamisesta unionin ulkopuolelle, sillä ne voivat johtaa muun muassa siirtolaisten ihmisoikeuksien loukkauksiin.

Komission ehdotus uudeksi paluuasetukseksi sisältää merkittäviä toimia palautuspäätöksen saaneiden poistamisen tehostamiseksi EU-alueelta. Yksi keskeinen ehdotus on paluumaan määritelmän laajentaminen. Määritelmän muuttamisella laajennettaisiin huomattavasti niiden maiden joukkoa, joihin palautuksia voitaisiin tehdä ja mahdollistaisi niin sanottujen paluukeskusten perustamisen kolmansiin maihin. Tämä tarkoittaisi sitä, että henkilö voitaisiin siirtää myös maahan, johon hänellä ei ole mitään merkityksellistä yhteyttä.
– Ehdotukset paluukeskuksista ovat kylmääviä. Kyse on siirtolaisten itsemäärämisoikeuden loukkaudesta ja keinosta, jolla EU pyrkii ulkoistamaan vastuutaan turvaa hakeneista henkilöistä. Paluukeskuksiin voitaisiin sulkea henkilöitä jopa kahdeksi vuodeksi ilman oikeudenkäyntejä. Pakolaisuus ei ole rikos, Hopsu muistuttaa.
Kokemukset muualta maailmasta osoittavat, että paluukeskuksiin liittyy merkittäviä ihmisoikeusriskejä.
– Tiedämme, että esimerkiksi Australian ulkoistaessa turvapaikkamenettelyään turvapaikanhakijoiden henkinen hyvinvointi on romahtanut ja ihmioikeusloukkaukset ovat lisääntyneet. Paluukeskuksiin liittyy merkittäviä oikeudellisia ongelmia ja haasteita läpinäkyvyyden ja vastuun suhteen, Hopsu sanoo.
Valitettavasti suuren valiokunnan enemmistö suhtautui paluuasetusehdotukseen pääosin myönteisesti ja ihmisoikeuksista piittaamatta hallituksen kannan mukaisesti.
– Valtioneuvoston kannan tulisi lähteä perus- ja ihmisoikeuksien edistämisestä asetukseen ja Euroopan ulkopuolisiin paluukeskuksiin tulisi suhtautua absoluuttisen kriittisesti. Keskeistä neuvotteluissa tulisi olla vähintään se, että palauttamispäätöksen kohteena olevien henkilöiden oikeusturvalle asetettaisiin asetuksessa riittävät takuut. Näin ei asetusehdotuksessa nyt ole, päinvastoin niitä kauttaaltaan heikennetään, Hopsu päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Pitko: Suomen tärkein luontopäätös valmistellaan pimennossa11.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko kritisoi hallitusta siitä, että se valmistelee Suomen EU:lle antamaa ennallistamissuunnitelman luonnosta ilman kunnollista lausuntokierrosta. Suomen suurin luontotyyppi, pohjoiset havumetsät, on poistettu suunnitelmasta, ja niiden kohtalosta päätetään poliittisesti hallituksen ja valtiosihteereiden kesken, kansalaisia, järjestöjä ja tutkijoita kuulematta.
Vihreiden Alametsä: Itsemurhat on saatava nollaan10.9.2026 15:19:44 EEST | Tiedote
Tänään vietetään kansainvälistä itsemurhien ehkäisyn päivää. Vihreiden kansanedustaja Alviina Alametsä vaatii toimia itsemurhien saamiseksi nollaan.
Vihreiden Hopsu kiittää ulkoministeriä siirtokuntarajoituksien ajamisesta, mutta pelkää Suomen toimien jäävän auttamattoman riittämättömiksi9.9.2026 17:00:33 EEST | Tiedote
Suomi on eilen liittynyt 12 maan joukkoon, jotka ovat vahvistaneet aikovansa asettaa kansallisia pakotteita tai tukevansa Euroopan kaupparajoituksia Länsirannan siirtokunnista tuleville tuotteille. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu sanoo tämän olevan tervetullut, mutta täysin riittämätön toimi, ja penää miten Suomi aikoo konkreettisesti asiaa edistää.
Vihreiden Tynkkynen: Googlen investointi osoittaa vihreän siirtymän vetovoiman9.9.2026 13:08:15 EEST | Tiedote
Googlen jätti-investointi on rohkaiseva uutinen Suomen taloudelle ja työllisyydelle. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa kuitenkin, että datakeskuksia on moneen lähtöön – ja Suomeen sijoittuvien hankkeiden pitää olla kestäviä.
Vihreiden Hanna Holopainen: Tyttöjen potentiaali luonnontieteellisillä aloilla on tunnistettava8.9.2026 15:54:43 EEST | Tiedote
Suomen PISA-tulokset ovat viimeisimmän tutkimuksen mukaan jälleen kerran heikentyneet. Tällä kertaa PISA:n painotuksena oli luonnontieteelliset aineet. Vihreiden Hanna Holopainen esittää peiliin katsomista ja korjaavia toimia nuorten luonnontieteellisen osaamisen vahvistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme