Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote

Jaa

Keski-Suomen pelastuslaitos ilmoitti liikennevälinepalosta Jyväskylässä Vasarakadulla 19. kesäkuuta 2025. Henkilöauton palo levisi viereisiin ajoneuvoihin, vahingoittaen kahdeksaa autoa. Kolme autoa tuhoutui täysin, yksi kärsi suuria vahinkoja ja viisi pienempiä. Henkilövahinkoja ei raportoitu, ja poliisi tutkii syttymissyytä.

Kuvituskuva
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos

Keski-Suomen pelastuslaitos

Tiedote 19.6.2025

LIIKENNEVÄLINEPALO KESKISUURI VASARAKATU JYVÄSKYLÄ

Pelastuslaitos vastaanotti tehtävän keskisuuresta liikennevälinepalosta klo 01.16 Jyväskylän Vasarakadulle. Rengasliikkeen pihassa syttynyt henkilöauto palamaan, ja levinnyt ennen palokunnan saapumista viereisiin muihin autoihin.

Pelastuslaitoksen sammutettua0 palon oli se vahingoittanut kahdeksaa autoa, joista kolme tuhoutunut täysin, yksi kärsi huomattavia vahinkoja ja viisi muuta pieniä vahinkoja pääasiassa savusta. Kaikki autot olivat polttomoottoriautoja.

Onnettomuudessa ei tullut henkilövahinkoja. Poliisi tutkii syttymisen syytä.

Lisätietoja: klo 6.30 jälkeen päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote8.7.2025 15:11:30 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 08.07.2025 Tulipalo muu keskisuuri, Kuukantie Uurainen Uuraisten koulukeskuksella syttyi tulipalo, joka sai alkunsa nuorten tulitikkuleikeistä. Palo rajoittui koulurakennuksen seinustalla olleeseen purunpoistokonttiin eikä päässyt leviämään koulukiinteistöön. Nuoret ja paikalle saapunut ohikulkija suorittaneet alkusammutuksen, jonka seurauksena palo hiipui ja rajoittui purunpoistokontin sisälle. Mikäli paikalla olleiden suorittamaa alkusammutusta ei olisi tapahtunut olisi ollut riski että palo pääsee leviämään koulurakennukseen. Kohteessa kolme pelastuslaitoksen yksikköä. Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye