Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Rakkautta ja luonnonsuojelua Saimaan rannalla – Esikoisromaani Louhikurun kutsu (Gummerus) kertoo rakastumisesta kaivoshankkeen varjossa

24.6.2025 09:56:22 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Sanna Aaltosen esikoisromaanissa pientä kylää uhkaavan kaivoshankkeen ympärille kietoutuu maanläheinen rakkaustarina. Louhikurun kutsu (Gummerus) ilmestyy 7.8.2025.

Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu
Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu Kansi: Saara Helkala

Louhikuru on pieni kylä itäisessä Järvi-Suomessa, Saimaan rannalla. Skotlannissa asuva, puolisuomalainen Jay Monkton on lähetetty paikkakunnalle vetämään kaivosprojektia. Heti Louhikuruun saavuttuaan Jay joutuu auto-onnettomuuteen. Kolaripaikalle osuu ensimmäiseksi auttamaan paikallinen eläinlääkäri Hetti Joki, ja kaksikon välillä kipinöi välittömästi. Mutta kun Hettille selviää, mikä miehen on Louhikuruun tuonut, hän ei epäröi asettua tätä vastaan. Voiko kotikylänsä luonnon puolesta pelkäävä nainen luottaa kaivosteollisuudessa työskentelevään mieheen? Tai jopa rakastua? 
 
Myös Jay joutuu keskellä kaivosprojektia kiperien kysymysten äärelle ja kohtaamaan omatuntonsa, kun alkaa vaikuttaa siltä, ettei projektissa kaikki ole niin kuin pitäisi. Onko elämässä todella kyse vain uramenestyksestä ja materiasta?

Espoossa asuvan, kainuulaissyntyisen Sanna Aaltosen (s. 1981) esikoisromaani Louhikurun kutsu syntyi kaipuusta metsään ja järvien äärelle. Aaltonen halusi rakkaustarinan avulla myös kiinnittää huomiota kaivosalan ympäristöhaittoihin.

- Olen lukenut Sotkamon Talvivaaran toiminnasta ja sain idean kuvitteelliseen Louhikurun kylään, kun törmäsin nettiartikkeliin Heinäveden kaivoshankkeesta vuonna 2017, Aaltonen kertoo.

- Se sai minut pohtimaan luontoa ja arvoja. Onko luonnon ennallistaminen ikinä todella mahdollista? Mikä on kaivoshankkeen todellinen hinta? Nykyisessä kaivoslaissa on paljon parannettavaa vesistöjen suojelemista ajatellen. 

Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu (Gummerus)
315 sivua
Ilmestyy 7.8. painettuna, e- äänikirjana, lukija: Anniina Piiparinen

Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu
Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu
Kansi: Saara Helkala
Lataa
Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu -äänikirjan kansikuva
Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu -äänikirjan kansikuva
Kansi: Saara Helkala
Lataa
Kirjailija Sanna Aaltonen
Kirjailija Sanna Aaltonen
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Kirjailija Sanna Aaltonen
Kirjailija Sanna Aaltonen
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Jo kolme vuotta kauhua – Timo R. Stewartin Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) ilmestyy 3.10.11.9.2026 08:39:51 EEST | Tiedote

Mitä Gazan tuhosta on tärkeä tietää ja miten siitä voi puhua? Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla palkittu Timo R. Stewart on seurannut traagisia tapahtumia tiiviisti ja ollut tutkijana aivan Suomessa käydyn keskustelun ytimessä. 3.10. ilmestyvässä kirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) hän käy läpi konfliktin vaiheita niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta.

ENNAKKOTIEDOTE: 90 tunnin työviikkoja ja ujoja torstai-Kalleja – Meemivelho Finanssiveli muistelee hulluja vuosiaan rahoitusalalla10.9.2026 10:21:50 EEST | Tiedote

Miten pärjätä rahoitusalan armottomassa pudotuspelissä? Miltä tuntuu istua aamuneljältä odottamassa pomon kuittausta PowerPoint-dekkiin? Miksi Kalleen mennään juhlimaan juuri torstaisin? Mikä on Lunch utan slut? Vastaus kaikkiin kysymyksiin löytyy 8.10. ilmestyvästä Finanssiveljen muistelmakirjasta Pako rahoitusalalta – Totuus toppaliivin takaa (Gummerus).

ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkonen kirjoittaa Yhdysvaltojen muutoksesta ja Trumpin kakkoskaudesta9.9.2026 08:17:00 EEST | Tiedote

Juha Itkonen, yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista, julkaisi 2017 henkilökohtaisen matkakirjan Minun Amerikkani, joka päättyi Trumpin ensimmäiseen valtaannousuun. Kymmenen vuotta myöhemmin on aika päivittää tilanne. Teidän Amerikkanne (Gummerus) kuvaa muutoksia Yhdysvaltojen kansainvälisessä roolissa ja sisäisessä ilmapiirissä sekä yrittää ymmärtää, miksi amerikkalaiset valitsivat Donald Trumpin uudestaan presidentiksi. Kirja ilmestyy Helsingin Kirjamessujen avauspäivänä 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.

ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia.​ Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye