Fingrid Oyj

Jussi Pohjanpalo Fingridin talous- ja rahoitusjohtajaksi

14.7.2025 14:01:13 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Suomen kantaverkkoyhtiö Fingrid Oyj:n talous- ja rahoitusjohtajaksi (CFO) on nimitetty Jussi Pohjanpalo 1.8.2025 alkaen vastuualueenaan yhtiön talous ja rahoitus.

Jussi Pohjanpalo (synt. 1975) siirtyy tehtävään Fingridin Group Treasurerin tehtävästä. Pohjanpalo on työskennellyt Fingridillä vuodesta 2014. Tätä ennen hän on työskennellyt muun muassa KPMG:llä ja Royal Bank of Scotlandissa. Koulutukseltaan hän on kauppatieteiden maisteri.

Fingrid on iloinen saadessaan johtoryhmään Pohjanpalon syvällistä osaamista energiamarkkinasta, taloudesta, rahoituksesta, riskienhallinnasta ja liiketoiminnan kehittämisestä. Fingridin asema energiamurroksen ytimessä vaatii sopeutumiskykyä ja vahvaa muutosjohtamiskyvykkyyttä, jota Pohjanpalo omalta osaltaan vahvistaa Fingridin johtoryhmässä.

Lisätietoja:

toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka, Fingrid Oyj, puh. 050 573 9053

Sähköpostimme ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi.

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingridin selvitys: Teollisuuskulutuksen sijoittuminen lähelle sähköntuotantoa lisää kantaverkon liitettävyyttä merkittävästi3.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Sähkönkulutus on kääntymässä Suomessa voimakkaaseen kasvuun erityisesti datakeskus- ja sähkökattilahankkeiden vauhdittamana. Sähköverkon liityntäsopimuksen tehneet hankkeet voivat toteutuessaan kasvattaa kulutusta viidessä vuodessa jopa 40 prosenttia. Fingridin tänään julkaiseman selvityksen mukaan uusien liittyjien tehokas sijoittuminen Suomen sähköjärjestelmään voi kasvattaa kantaverkon kokonaisliitettävyyttä jopa 20 gigawattia. Tämä vastaa kymmeniä suurteollisuushankkeita, jotka toteutuessaan voivat tuoda Suomeen merkittävää taloudellista hyvinvointia. Tästä ja muista sähköjärjestelmän ja sähkön riittävyyden ajankohtaisista aiheista keskustellaan tänään Fingrid Current -tilaisuudessa, jonka suoraa verkkolähetystä voi seurata klo 13-16.40.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye