O2-Jyväskylä luopuu paikastaan F-liigassa
15.8.2025 12:16:43 EEST | Fliiga | Tiedote
F-liigan naisten sarjassa pelaavan O2-Jyväskylä on päättänyt luopua sarjapaikastaan kaudelle 2025-26.

Jyväskyläläisseura nappasi liigapaikkansa alkavalle kaudelle F-liigakarsintojen kautta. "Amppareiden" liigajoukkueen sopimustilanne on ollut kuitenkin alkukesästä alkaen haastava – ja lopulta seura teki lopullisen päätöksen luopua sarjapaikastaan torstaina 14.8. seuran hallituksen kokouksessa.
- Todella surullinen tilanne. Pyrimme erilaisten keinojen kautta kasaamaan joukkueen tulevalle kaudelle sinne minne se kuuluukin, mutta realiteetit iskivät lopulta vasten kasvoja. Joskus pari askelta taaksepäin voi avata uudet ovet ottaa useammankin askeleen eteenpäin. Meillä on onneksi todella laadukas tyttöjunioriputki ja tavoittelemme tulevalla kaudella Suomisarjasta nousua Inssi-divariin. Olen pahoillani nykyisten ja edellisten kausien pelaajien ja taustojen puolesta, jotka ovat tehneet mahtavaa työtä keskisuomalaisen naissalibandyn eteen, O2-Jyväskylän urheilutoimenjohtaja Janne Kainulainen avaa.
O2 Jyväskylän ratkaisun myötä F-liigan naisten sarjassa on tällä hetkellä 11 joukkuetta. Poisjäännin vaikutuksista ja niihin liittyvistä jatkotoimista ilmoitetaan myöhemmin.
-Onhan tämä odottamaton ja harmittava tieto niin F-liigan kuin keskisuomalaisten salibandyfanien näkökulmasta. Jyväskylä on perinteinen salibandyn liigapaikkakunta ja nyt alkavalla kaudella tämä pitkä yhtäjaksoinen historia saa valitettavan päätöksen. Tällaiset päätökset eivät koskaan ole helppoja ja toivon O2-Jyväskylän naisten joukkueelle kaikkea hyvää ja onnistumisia tuleville sarjakausille, F-liigan toimitusjohtaja Kimmo Nurminen kommentoi.
Yhteyshenkilöt
Kimmo NurminenToimitusjohtajaF-liiga
Puh:+358 45 276 0168kimmo.nurminen@salibandy.fiIlari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Juuso Ahola johti mestarit toiseen voittoon16.9.2026 20:57:00 EEST | Tiedote
Juuso Ahola laukoi neljä maalia, kun F-liigan mestari Nokian KrP nappasi kauden toisen voittonsa kaatamalla Kupittaalla TPS:n 8-4. Turkulaisille tappio oli syksyn toinen.
OLS:lle avausvoitto, Rasmus Hasulle nollapeli13.9.2026 20:14:38 EEST | Tiedote
Eilen niukasti SPV:lle taipunut OLS avasi tänään pistetilinsä samassa kaupungissa, kun Jymy taipui maalein 7-5. Sunnuntain toisessa ottelussa SPV löi Lahdessa LASBin selvästi 6-0.
SSRA:lle heti revanssi EräViikingeistä12.9.2026 21:01:56 EEST | Tiedote
SSRA aloitti kautensa F-liigan naisten sarjassa nappaamalla lukemin 5–4 revanssin viime kevään pudotuspelivastustajastaan EräViikingeistä. Lauantain muut voittajat olivat Pirkat ja FBC Loisto kotonaan sekä Koovee vieraissa.
SPV kesti pohjoisen puhurin, Hawks heti Helsingin herra12.9.2026 20:33:04 EEST | Tiedote
SPV pysyi Pohjanmaan ykkösenä, kun se nousi kohujoukkue OLS:aa vastaan kahden maalin takaa 7–6-voittoon. Hawks puolestaan tarrasi heti Helsingin herruuteen kaatamalla kotonaan EräViikingit 3-2.
Neljä maalia 45 sekunnissa – mestarisuosikki aloitti murskaavasti11.9.2026 21:12:26 EEST | Tiedote
Vahvaksi mestariehdokkaaksi huudettu Esport Oilers avasi kautensa murskavoitolla, kun TPS taipui Tapiolassa peräti 14-3. Öljymiehet ampaisivat karkuun toisen erän alussa muuttamalla maalin johdon 45 sekunnissa tilanteeksi 7-2.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme