Pohjanmaan museo täydentää Inkeri Julkunen ja muita naivisteja -näyttelyä uusilla teoksilla
25.8.2025 14:55:26 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Pohjanmaan museossa on parhaillaan esillä näyttely Inkeri Julkunen ja muita naivisteja, joka esittelee laajasti vaasalaisen naivistin Inkeri Julkusen (1935–2015) tuotantoa. Näyttely saa toivottua täydennystä, kun kolme uutta yksityiskodeista löytynyttä teosta lisätään näyttelyyn.

Jo näyttelyn suunnitteluvaiheessa uusien teosten löytymismahdollisuudelle jätettiin tilaa - ja se yllättäen toteutui kesän aikana. Inkeri Julkusen maalaamista teoksista kolme saadaan lainaan näyttelyyn: Kesäpäivä (1991), Tyttö keinussa (1992) ja Talvinen puisto (1989). Teokset ripustetaan näyttelyyn 22.8.2025, ja ne ovat heti tämän jälkeen yleisön nähtävillä osana näyttelykokonaisuutta.
Näyttely avattiin kesäkuun alussa, ja siihen on koottu noin 70 Julkusen ja muiden hänen aikalaisiinsa lukeutuvien naivistien teosta. Vaikka moni tavoiteltu työ on vielä löytämättä, museossa iloitaan jokaisesta uudesta lisäyksestä. Uusien teosten löytyminen on arvokasta sekä yleisölle että tutkimustyölle.
Museo jatkaa edelleen kartoitustyötä ja toivoo saavansa lisää vihjeitä teoksista. Tietoja ottaa vastaan Vaasan museoiden amanuenssi Janna Sirén (puh. 0405303285, janna.siren@vaasa.fi).
Näyttely on avoinna Pohjanmaan museossa 19.10.2025 asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
amanuenssi Janna Sirén, Vaasan museot, puh. 0405303285, janna.siren@vaasa.fi
Kuvat
Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Vaasan museot on Pohjanmaan aluevastuumuseo, joka tuottaa, tallentaa ja esittelee alueen tiedettä, taidetta ja historiaa. Näyttelymme tarjoavat yhdistelmän paikallista ja kansainvälistä kulttuuria sekä taidetta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vasas museer ordnar öppna vernissager i höst16.9.2026 11:29:07 EEST | Pressmeddelande
Vasas museer bjuder in allmänheten till öppna vernissager för höstens nya utställningar. De avgiftsfria vernissagerna ordnas vid Kuntsi museum för modern konst, Tikanojas konsthem och Österbottens museum, där besökarna får vara bland de första att ta del av de nya utställningarna samt lyssna till tal och njuta av musikframträdanden.
Vaasan museoissa vietetään syksyllä avoimia avajaisia16.9.2026 11:28:03 EEST | Tiedote
Vaasan museot kutsuu yleisön juhlistamaan syksyn uusia näyttelyitä avoimissa avajaisissa. Kuntsin modernin taiteen museossa, Tikanojan taidekodissa ja Pohjanmaan museossa järjestettävät maksuttomat avajaiset tarjoavat mahdollisuuden tutustua uusiin näyttelyihin ensimmäisten joukossa sekä nauttia puheista ja musiikkiesityksistä.
Gatubelysning installeras under hösten16.9.2026 09:19:50 EEST | Pressmeddelande
En del av de gator som sanerades i Vasa i sommar har ännu inte fått gatubelysning. Installationsarbetet fördröjdes på grund av ramavtalsentreprenörens konkurs. Nya entreprenörer fortsätter med arbetet snarast möjligt.
Katuvalojen asennustyöt valmistuvat syksyn aikana16.9.2026 09:19:22 EEST | Tiedote
Osalle Vaasassa tänä kesänä saneeratuista kaduista ei ole vielä päästy asentamaan katuvaloja. Asennustyöt ovat viivästyneet puitesopimusurakoitsijan konkurssin vuoksi. Työt jatkuvat uusien urakoitsijoiden kanssa mahdollisimman pian.
Den nya terrängcyklingsparken i Sunnanvik blir färdig under september15.9.2026 16:19:25 EEST | Pressmeddelande
På det tidigare avstjälpningsplatsområdet i Sunnanvik blir under september månad en ny bikepark, dvs. en terrängscyklingspark, färdig. Invigningen som är öppen för alla firas 3.10.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


