EMMA – Espoo Museum of Modern Art

EMMAn edustalle kohonnut Pekka Jylhän näyttävä veistos viestii toivosta ja rohkeudesta epävarmassa ajassamme

1.9.2025 15:30:00 EEST | EMMA – Espoo Museum of Modern Art | Tiedote

Jaa

Kuvanveistäjä Pekka Jylhän uusi teos Nuorallatanssija tervehtii ohikulkijoita ja museovieraita Näyttelykeskus WeeGeen pihamaalla. Lähes kuusimetrinen teos julkistettiin juhlallisin menoin yleisölle Espoo-päivänä 30.8. Veistos on toteutettu yhteistyössä EMMAn, Espoon kaupungin ja Saastamoisen säätiön kanssa.

Pekka Jylhä, Nuorallatanssija, 2025. EMMA – Espoon modernin taiteen museon kokoelma © Ari Karttunen / EMMA
Pekka Jylhä, Nuorallatanssija, 2025. EMMA – Espoon modernin taiteen museon kokoelma © Ari Karttunen / EMMA

Kuvanveistäjä Pekka Jylhältä (s. 1955) Näyttelykeskus WeeGeen edustan veistospuistoon tilattu Nuorallatanssija (2025) on kuvaus tulevaisuuden epävarmuudesta ja rohkeudesta, jota tarvitsemme, kun maailma ympärillämme horjuu.

“Elämme epävarmoja aikoja ja näyttää, että ihmisen tulevaisuus haurastuvalla planeetalla on vaakalaudalla. Olen myllerryksen keskellä etsinyt muotoa ja tarinaa tälle ajalle. Nuorallatanssija on kuvaus hauraasta hetkestä ja ihmisestä, joka yrittää kaiken keskellä jaksaa perille asti”, taiteilija kuvailee.

Taiteilija konkretisoi ajatuksen ihmishahmoksi, joka tasapainottelee urheasti suurella planeetan muotoisella kehällä. Jylhän omasta tyttärestä inspiroitunut hahmo on veistoksessa yhtä aikaa kosketuksissa maahan ja toisaalta kurottelee yläilmoissa kohti taivasta. Vaatteiden kirkkaat värit symboloivat uskoa positiiviseen tulevaisuuteen. “Miten voisimme jättää jälkeemme jotain entistä parempaa”, taiteilija pohtii.

Ihmisen roolia ja sisäistä maailmaa pohtivaan Nuorallatanssijaan on ammennettu kirjailija ja dramaturgi Maria Peuran runosta, joka on luettavissa teoksen yhteydessä: 

Jaksoin perille asti,
jaksoin oman polkuni kantaa
Nyt minut palkitaan,
yltyvät tuulet sisälläni,
maailma repeytyy kahtia
Minä pysyn

Nuorallatanssija on viides teos EMMAn kokoelmateoksista koostuvassa veistospuistossa, joka sisältää entuudestaan teokset taiteilijoilta Eero Hiironen, Pertti Kukkonen, Matti Peltokangas ja Raimo Utriainen. Jylhän uusi veistos sijoittuu WeeGeen pihamaalla Museo Leikin ja Suomen kello- ja korumuseo Kruunun kulmalle, josta se tervehtii jo kaukaa Ahertajantien museokeskittymään saapuvia vieraita. Tilausteoksen tarkoituksena on korostaa entisestään alueen luonnetta Espoon tärkeänä museoaukiona sekä Ahertajantietä jatkuvasti kehittyvänä ja kansainvälisenä museo- ja taidekeskittymänä. 

EMMAn kokoelmissa on tuoreen komissioteoksen lisäksi tusina Jylhän teosta, joita on esitelty aikaisemmin niin Saastamoisen säätiön kokoelmanäyttelyssä kuin julkisena taideteoksena Kaitaan koulun yhteydessä. Nuorallatanssija-teos on toteutettu yhteistyössä EMMAn, Espoon kaupungin ja Saastamoisen säätiön kanssa. 

Pekka Jylhä, Nuorallatanssija, 2025. EMMA – Espoon modernin taiteen museon kokoelma © Ari Karttunen / EMMA
Teoksen installointi © Ari Karttunen / EMMA – Espoon modernin taiteen museo
Nuorallatanssija julkistettiin juhlallisin menoin yleisölle Espoo-päivänä 30.8. © Ari Karttunen / EMMA

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Pekka Jylhä, Nuorallatanssija, 2025. EMMA – Espoon modernin taiteen museon kokoelma © Ari Karttunen / EMMA
Pekka Jylhä, Nuorallatanssija, 2025. EMMA – Espoon modernin taiteen museon kokoelma © Ari Karttunen / EMMA
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta EMMA – Espoo Museum of Modern Art

Howard Smiths länge emotsedda retrospektiv öppnar på EMMA4.9.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande

EMMA – Esbo moderna konstmuseum presenterar en länge emotsedd retrospektiv över Howard Smith (1928–2021). Många känner Smith för hans älskade trycktextilier från Vallila och keramiken från Arabia, men han arbetade lika ledigt med målningar, collage, skulptur, pappersklipp och monumentala offentliga verk. Retrospektiven som nu öppnar omfattar omkring 90 verk från åren 1965–2010 och lyfter fram bredden i konstnärens produktion och dess betydelse för finsk visuell kultur.

EMMA opens the long-awaited retrospective of Howard Smith4.9.2026 09:00:00 EEST | Press release

EMMA – Espoo Museum of Modern Art presents the long-awaited retrospective dedicated to Howard Smith (1928–2021). Best known for his printed fabrics for Vallila and ceramics for Arabia, Smith was also an exceptionally versatile artist who worked across painting, collage, papercuts, sculpture, textiles and public art. Bringing together around 90 works from 1965 to 2010, the exhibition reveals the breadth of Smith’s practice and his lasting impact on Finnish visual culture.

Howard Smithin kauan odotettu retrospektiivi avautuu EMMAssa4.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

EMMA – Espoon modernin taiteen museo esittelee Howard Smithin (1928–2021) kauan odotetun retrospektiivin. Vallilan rakastetuista painokankaista ja Arabian keramiikasta monille tuttu Smith työskenteli yhtä luontevasti niin maalausten, kollaasien, veistosten, paperileikkausten kuin monumentaalisten julkisten teosten parissa. Nyt avautuva retrospektiivi sisältää noin 90 teosta vuosilta 1965–2010 korostaen taiteilijan tuotannon laajuutta ja merkitystä suomalaiselle visuaaliselle kulttuurille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye